Każda osoba interesująca się nieco urządzeniami elektronicznymi zapewne wiem, że ani smartfony ani laptopy Apple raczej nie należą do klasy “budżetowej”. Jeśli jednak nie zależy nam na najnowszych funkcjach ani absolutnie najlepszych podzespołach to możemy sporo zaoszczędzić, wybierając starszy (używany) sprzęt od firmy Apple. W ten sposób niektóre urządzenia można zakupić w kwocie nieprzekraczającej 1500 zł. To właśnie w tej kategorii cenowej żyje nasz tytułowy bohater, czyli MacBook Air z 2018 roku. W tej recenzji sprawdzimy, czy używany MacBook Air 2018 pomimo niskiej ceny jest wart zakupu, czy też lepiej zainteresować się czymś innym.
Specyfikacja MacBooka Air A1932
Specyfikacja MacBooka Air A1932 prezentuje się następująco:
- Procesor: 2-rdzeniowy i 4-wątkowy procesor Intel Core i5-8210Y. Maksymalne taktowanie dla tego procesora to 3,6 GHz.
- Układ graficzny: zintegrowany z procesorem Intel UHD Graphics 617
- Pamięć RAM: 8/16 GB pamięci RAM
- Wyświetlacz: 13,3-cala, wykonany w technologii IPS o wysokiej rozdzielczości 2560 na 1600 (proporcje 16:10).
- Dysk: SSD o pojemności 256/512 GB
- Zestaw złącz: 2 złącza USB-C z obsługą technologii Thunderbolt 3 i 1 gniazdo słuchawkowe
- Bateria: Litowo-Polimerowa o pojemności 50,3 Wh.
- Szybkie Wi-Fi w standardzie AC oraz Bluetooth 5.0
- Najnowsza wersja systemu macOS: macOS 14 Sonoma
Jakość wykonania laptopa Apple
Dokładniejsze omawianie urządzenia zaczynamy, jak zwykle od przyjrzenia się jego budowie oraz jakości wykonania.
Apple przez wiele lat przyzwyczaiło nas do tego, że ich produkty są wyprodukowane z dobrych jakościowo materiałów i widoczne jest w nich przywiązanie do najmniejszych szczegółów. Obie te cechy są od razu widoczne w przypadku używanego MacBooka Air z 2018 roku.
Obudowa MacBooka Air w zdecydowanej większości jest wykonana z gładkiego aluminium. Zapewnia ono świetną solidność urządzenia, a jednocześnie pozwala zachować jego niską wagą. Omawiany laptop Apple waży bowiem zaledwie 1,25 kg, dlatego będzie on naprawdę świetnym kompanem w podróży. Spasowanie wszystkich elementów też oczywiście stoi na wysokim poziomie, dlatego nie zauważymy w tym urządzeniu żadnego nadmiernego wyginania elementów.
Po odchyleniu klapy (co notabene możemy zrobić jedną ręką) naszym oczom ukaże się kilka ważnych elementów: ekran o przekątnej 13,3-cala (o którym rozwodzimy się dokładnie troszkę niżej), klawiatura, touchpad oraz otwory dla dobrze grających głośników stereo, które zostały ulokowane po obu stronach klawiatury.
W kwestii jakości zastosowanych peryferiów: Apple i w tym przypadku nie zawiodło. Klawiatura ma wygodne ułożenie klawiszy niski skok i dość łatwo można się do niej przyzwyczaić. Touchpad to z kolei najwyższa półka. Jest on duży, super gładki (dzięki czemu można po nim pewnie ślizgać palcem) i ma świetnie haptyczne wibracje emulujące działanie rzeczywistych przycisków. Fakt, że peryferia są tak dobre, oznacza, iż z MacBooka Air możemy z powodzeniem korzystać bez podłączania dodatkowych akcesoriów (np. myszki czy pełnoprawnej klawiatury).
Mówiąc już o akcesoriach: na lewej i prawej krawędzi laptopa Apple znajdziemy łącznie 3 porty. Są to konkretnie 2 porty USB-C z obsługą technologii Thunderbolt oraz jedno gniazdo słuchawkowe. Do podłączenia monitora, karty pamięci czy innych akcesoriów będziemy więc tutaj potrzebowali odpowiedniej przejściówki bądź porządnego Huba. Ten dość biedny zestaw portów jest właściwie jedyną oczywistą wadą, jakiej mogliśmy doszukać się w budowie omawianego MacBooka Air.
Wydajność
Przechodzimy do wydajności naszego MacBooka. Pod tym względem bohater tej recenzji (w perspektywie 2025 roku) nie wygląda ani super imponująco, ani szczególnie źle. Podzespoły zastosowane w omawianym przez nas wariancie to konkretnie: niskonapięciowy procesor Intel Core i5 z dwoma rdzeniami i 4 wątkami, zintegrowany układ graficzny 16 GB pamięci RAM oraz dysk SSD.
Te podzespoły sprawiają, że w codziennych zastosowaniach i działaniach typowo “biurowych” MacBook Air z 2018 roku sprawuje się bardzo przyzwoicie. System oraz podstawowe aplikacje uruchamiają się i działają szybko. Jednoczesna praca z kilkoma programami naraz (np. z edytorem tekstu i przeglądarką) nie spowalnia pracy urządzenia, wszystkie programy z pakietów office działają bez zacięć/spowolnień a odtwarzanie filmów na Youtube, czy Netflixie nawet w rozdzielczości 4K przebiega bez gubienia klatek.
Problemy MacBooka A1932 zaczynają się (jak to zazwyczaj bywa) przy zadaniach bardziej zaawansowanych. Urządzenie rodem z 2018 sprawdzi się bowiem dobrze tylko podczas podstawowej edycji grafiki, prostego montażu wideo w rozdzielczości 1080p, czy niewymagającego programowania. Przy trudniejszych działaniach MacBook Air 2018 potrafi się już zauważalnie spocić i pokazać liczne spowolnienia w działaniu programów, zacięcia podczas odtwarzania timeline oraz inne problemy. Pod tym względem sprawdzana jednostka wypada, więc znacznie gorzej niż jej młodszy brat z 2020, czyli MacBook Air M1.
Jakość ekranu
No dobra trochę pomarudziliśmy na wydajność, to teraz przechodzimy do nieco bardziej pozytywnego aspektu laptopa, czyli do ekranu.
MacBook Air korzysta z matrycy IPS o przekątnej 13,3-cala i bardzo wysokiej rozdzielczości 2560 na 1600. Już z samej specyfikacji możemy, więc wywnioskować parę kluczowych rzeczy:
- Dzięki zastosowaniu matrycy IPS otrzymujemy tutaj bardzo szerokie kąty widzenia.
- Wysoka rozdzielczość i idące wraz z nią zagęszczenie pikseli dają ładny szczegółowy obraz. Dzięki temu matryca MacBooka Air 2018 jest określana przez Apple, jako “Retina”.
- Wyświetlacz ma proporcje 16:10, więc jest nieco wyższy (ale, za to trochę węższy) niż standardowe wyświetlacze o proporcjach 16:9 i tej samej przekątnej. Proporcje zastosowane w MacBooku nieco lepiej sprawdzają się do pracy z dokumentami/arkuszami, czy przeglądania Internetu, bo dzięki nim na ekranie zostaje wyświetlone nieco więcej treści bez przewijania.
Każda z tych cech jest klarownie widoczna podczas codziennego użytkowania MacBooka Air.
A co z jakością kolorów? Pod tym względem A1932 także wypada dobrze. Zastosowany wyświetlacz może bowiem wyświetlić 100% kolorów z przestrzeni sRGB i został dobrze skalibrowany już w fabryce (naturalny balans bieli w okolicach 6500K i średni błąd deltaE poniżej 2.0). Owocem tych statystyk są ładne nasycone barwy, wyglądające naturalnie i poprawnie (co jest niezwykle istotne przy edycji grafiki czy dostosowywaniu kolorów w filmach). Dzięki temu MacBook Air A1932 powinien być całkiem niezłym narzędziem dla grafika. Warto tutaj, jednak zaznaczyć, że MacBooki z serii Pro mogą potencjalnie sprawdzić się w takich działaniach nieco lepiej, bo oprócz pełnego pokrycia barw z przestrzeni sRGB oferują też pełną obsługę szerszego gamutu DCI-P3.
To, gdzie ekran MacBooka Air 2018 także wypada zauważalnie gorzej niż matryce w MacBookach Pro, to na pewno maksymalna jasność. W omawianym modelu wynosi ona około 350 nitów, podczas, gdy w MacBookach Pro osiąga ona 500 nitów (lub więcej). Przy pracy na zewnątrz MacBooki Pro zazwyczaj sprawdza się więc o wiele lepiej.
Czas pracy na baterii
Bateria w używanym MacBooku Air A1932 to litowo-polimerowy akumulator o (raczej standardowej) pojemności 50,3 Wh. Dzięki zastosowaniu dość energooszczędnego procesora ten akumulator jest w stanie zapewnić nieprzerwaną pracę laptopa przez nawet 7-8 godzin z dala od gniazdka (mowa tutaj o mało wymagających czynnościach, jak np. oglądanie filmów).
Naładowanie tej baterii przy pomocy dołączonego zasilacza USB-C zajmuje nieco ponad dwie godziny.
System — macOS 14 i (opcjonalny) Windows w tandemie
Domyślny system operacyjny na poleasingowym MacBooku Air 2018 to oczywiście autorski macOS od Apple. W tym przypadku mamy do czynienia z 14 wersją tego rozwiązania o nazwie Sonoma. Najważniejsze funkcje tego wariantu omawialiśmy jakiś czas temu w dedykowanym artykule na jego temat.
Pod względem funkcjonalności, jest to ten sam szybki, bezpieczny i dość prosty w użytkowaniu system, którzy fani produktów Apple doceniają od wielu lat.
Ma on też najważniejsze funkcje synchronizacji z innymi urządzeniami Apple takie, jak:
- AirDrop — Szybkie przesyłanie plików
- AirPlay — Łatwe strumieniowanie obrazu z jednego urządzenia na drugi
- Apple Sidecar — Możliwość podpięcia iPada do laptopa, jako drugiego monitora
I wiele, wiele więcej.
Jeżeli z jakiegoś powodu okaże się, że macOS nie jest dla nas wystarczający, to Apple udostępniło też w tym laptopie funkcję Boot Camp, dzięki której zainstalujemy system Windows obok oryginalnego rozwiązania.
MacBook Air 2018 kontra inne laptopy od Apple
Patrząc na dotychczasowe cechy MacBooka Air A1932 sprawdzone w tej recenzji, trzeba stwierdzić, że nie jest to laptop zły. Jego główny problem jest jednak bardzo podobny do recenzowanego przez nas niedawno modelu A2251, czyli leży w innych modelach od Apple dostępnych w podobnej cenie. W takim porównaniu A1932 wypada naszym zdaniem dość średnio, bo:
- Poleasingowe MacBooki Pro 13 A1706 oraz 1708 kosztują praktycznie tyle samo co bohater naszej recenzji, a oferują nieco lepszą wydajność, wyraźnie lepszy, jaśniejszy wyświetlacz i (w przypadku A1706) lepszy zestaw portów. Ich jedyna wada w porównaniu z A1932 to odrobinę starszy system macOS.
- Polesingowy MacBook Pro 15 A1707 jest o kilkaset złotych droższy od MacBooka Air 2018, ale ma większy i lepszy ekran, zdecydowanie lepszą wydajność w działaniach profesjonalnych oraz więcej portów USB-C/Thunderbolt
- Jeżeli jesteśmy w stanie nieco poczekać i odłożyć dodatkowe 1000 zł to możemy wybrać MacBooka Air M1, w którym prawie wszystkie elementy są lepsze niż w modelu z 2018: kilkakrotnie wyższa wydajność, lepszy ekran, nowszy system macOS, dłuższy czas pracy na baterii, lepsze peryferia i wiele innych ulepszeń
Przy wyborze laptopa Apple w tej cenie warto więc porównać wszystkie dostępne opcje i ocenić, która z nich będzie nam odpowiadała najbardziej.
Podsumowanie
MacBook Air 2018 to laptop Apple, który może się podobać. Wysoka jakość wykonania, dobre peryferia oraz głośniki, porządny wyświetlacz, długi czas pracy na baterii, system macOS, czy wsparcie dla systemu Windows to jedne z ważniejszych cech zachęcających do zakupu tego urządzenia.
Problemem tutaj jest jednak fakt, że… wiele innych poleasingowych MacBooków w podobnej cenie oferuje większość powyższych cech i jeszcze kilka dodatkowych smaczków typu: lepszy ekran, więcej portów, czy wyższa wydajność.
Wszystko sprowadza się do tego, że MacBook Air 2018 praktycznie nie wyróżnia się żadną cechą na tle swoich pobratymców. Właśnie przez to jego ewentualny zakup polecamy dopiero po porównaniu tego modelu z innymi dostępnymi opcjami.
Plusy:
- Bardzo wysoka jakość wykonania
- Kompaktowość i niska waga
- Porządne peryferia
- Dobrze grające głośniki
- Ładny wyświetlacz
- Dość długi czas pracy na baterii
- Możliwość zainstalowania systemu Windows
- Szybkość pracy w codziennych zadaniach
Minusy:
- Relatywnie niska wydajność w zadaniach profesjonalnych
- Słaby zestaw portów
- Nieco blednie w porównaniu z innymi MacBookami
- Brak aktualizacji do najnowszego systemu macOS (maks. macOS 14)
Spodobał Ci się MacBook Air 2018 i planujesz jego zakup? Jeśli tak, to zachęcamy do sprawdzenia tego modelu w naszym sklepie Refabryka, gdzie oferujemy laptopy poleasingowe Apple i innych firm w świetnym stanie i z długą 24-miesięczną gwarancją.
Nasze urządzenia można też znaleźć w naszych stacjonarnych sklepach na terenie województwa mazowieckiego, do których także serdecznie zapraszamy:
- Sklep z laptopami poleasingowymi Refabryka, Siedlce ul. Floriańska 39.
- Sklep z laptopami poleasingowymi Refabryka Outlet, Warszawa ul. Polna 10/14 na śródmieściu.