Ostatnio nieco bliżej przyglądaliśmy się nowszemu MacBookowi Air z procesorem M1. Nowoczesny laptop z autorskim procesorem Apple zrobił na nas naprawdę dobre wrażenie. Teraz nadszedł czas na sprawdzenie czegoś w zupełnie inne lidze. Mowa o używanym MacBooku Air 13 A1466, którego można kupić już za około 1000 zł. W tej recenzji sprawdzimy, czy pomimo niskiej ceny starszy MacBook Air może jeszcze czymś zaskoczyć.
Zaskoczenie nr 1: jakość wykonania
Na pierwszy ogień idzie jakość wykonania i tutaj pierwsze zaskoczenie: laptop pod tym względem nie zawodzi. Zazwyczaj kupując taniego nowego, używanego, lub poleasingowe laptopa w okolicach 1000 zł liczymy się z tym, że jakość wykonania nie będzie zachwycająca. 13-calowy MacBook Air A1466 przełamuje jednak stereotypy i oferuje materiały oraz przywiązanie do szczegółów spotykane w wyższej klasie.
Obudowa używanego MacBooka Air to konstrukcja unibody wykonana z jednego kawałka aluminium. Laptop wygląda solidnie i podczas jego przenoszenia, czy używania, czuć, że potrafi sporo wytrzymać. Obudowa w żadnym miejscu nie odkształca się, nie skrzypi i nawet po kilku latach używania nie ma większych zadrapań na lakierze. Cały laptop jest też oczywiście kompaktowy i dzięki zastosowaniu aluminium — lekki. Jego waga to dokładnie 1,35 kg. Zabranie notebooka Apple do szkoły lub pracy w przystosowanym plecaku, czy torbie na ramie to bułka z masłem.
Po otwarciu klapy przy pomocy płynnych zawiasów naszym oczom ukazuje się 13,3- calowy ekran. Jak na dzisiejsze czasy ma on duże ramki, więc tutaj laptop wygląda nieco przestarzale. Kierując nasz wzrok nieco niżej, zauważymy standardową dla laptopów Apple klawiaturę i duży touchpad. Oba te elementy są jakościowo na poziomie MacBooka Pro 13 A1502 z tej samej generacji, czyli jest bardzo dobrze. Gładzik działa płynnie i ma haptyczne reakcje, a na klawiaturze po prostu przyjemnie się pisze.
Po zerknięciu na lewy bok zauważymy trzy złącza: słuchawkowe mini jack, port USB typu A, no i złącze ładowania MagSafe 2. Za to ostatnie laptop dostaje od nas niemałego plusa. Na prawej krawędzi znajduje się jeszcze jeden port USB-A, złącze Thunderbolt 2 oraz slot na karty SD. Cały zestaw jest użyteczny oraz uniwersalny i mógłby wprawić w zakłopotanie niektóre nowsze urządzenia posiadające wyłącznie 2 porty.
Niezła wydajność i szybkość działania
Czas na omówienie wydajności. MacBook Air dostarczany był w kilku wariantach: z procesorem Intel Core i5/i7 oraz pamięcią RAM na poziomie 4 lub 8 GB. Zawsze do kompletu dołączał szybki dysk SSD o pojemność od 128 GB do 512 GB. Testowany przez nas MacBook Air A1466 to model z 2015 wyposażony w procesor Intel Core i5-5250U (2 rdzenie/4 wątki + zintegrowana grafika), 8 GB pamięci RAM oraz SSD 512 GB.
Pod względem wydajności w zadaniach profesjonalnych i testach, zestaw ten jest zauważalnie wolniejszy niż w przypadku wspomnianego wyżej A1502. Na pierwszy rzut oka, może wydawać się, że procesory zastosowane w obu laptopach Apple procesory są bardzo podobne. W końcu i tu i tam mamy procesor Intel Core i5 z piątej generacji. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. I5-5250U w MacBooku Air cechuje się bazowym taktowaniem na poziomie 1,6 GHz (vs. 2.9 dla i5 w A1502) i maksymalnym taktowaniem 2,7 GHz (vs. 3,3 GHz w MacBooku Pro). Ta pozornie mała zmiana sprawia, że w testach syntetycznych używany MacBook Air 13 jest od 20 do nawet 35% wolniejszy niż jego profesjonalny brat. Pobiera on jednak zauważalnie mniej prądu (maks 15 W kontra maks 28 W).
Wyniki te przekładają się na rzeczywiste osiągi przy renderowaniu projektów 3D, czy eksportowaniu złożonego wideo. MacBook Air A1466 wciąż jako tako poradzi sobie w tych profesjonalnych zadaniach, jednak nowsze urządzenia (typu MacBook Air M1, czy MacBook Pro A1990) grają w zupełnie innej lidze.
W codziennym, prostszym użytkowaniu niższa wydajność recenzowanego laptopa Apple na szczęście tak nie doskwiera. Aplikacje otwierają się dosyć szybko, użytkowanie kilku aplikacji naraz to żaden problem, a układ graficzny bez większych problemów radzi sobie z filmami w wysokiej rozdzielczości. Podczas pracy biurowej, czy oglądania multimediów wydajność laptopa będzie akuratna.
Przy kupnie MacBooka Air A1466 trzeba pamiętać, że nie rozszerzymy w nim łatwo pamięci RAM. 4 GB pamięci operacyjnej to trochę mało, jak na dzisiejsze czasy, dlatego raczej polecamy skierować się w stronę modelu z 8 GB pamięci RAM.
Pierwszy zawód: wyświetlacz A1466
Po nieco bliższym przyjrzeniu się użytej matrycy praktycznie od razu widzimy, że nie będzie wspaniale. Zastosowany panel ma dokładnie 13,3 cala i jest wykonany w technologii TN, która znana jest z zauważalnie gorszej jakości niż wyświetlacze IPS, VA, czy OLED. Ekran MacBooka Pro ma rozdzielczość 1440 na 900 (format 16:10), co daje nam dokładnie 127 pikseli na cal. Ekran jest więc dość spory, w miarę szczegółowy i dzięki wyższemu aspektowi wyświetla nieco więcej informacji niż matryce z formatem 16 na 9. Balans bieli jest ustawiony na poziomie 6700K, czyli bardzo blisko “naturalnego” punktu ustalonego dla ekranów (6500K). Parametr delta E wypada w miarę nisko (dE = 4), co sprawia, że kolory, które ekran potrafi wyświetlić, nie są zakłamane. I… to już absolutny koniec pozytywów.
Apple z MacBookami Pro A1398, czy MacBookami Pro A1706/A1708 przyzwyczaiło nas do wysokiej klasy wyświetlaczy odpowiednich dla grafika — ze 100% pokryciem przestrzeni barw sRGB, a (w przypadku nowszych modeli) nawet DCI-P3. MacBook Air 13 A1466 wypada pod tym względem miernie, jako że jest w stanie wyświetlić tylko 60% kolorów w gamie sRGB i 40% dla DCI-P3. Na pewno nie będzie więc to laptop dla pracującego z kolorami profesjonalisty. Kontrast matrycy TN wynosi 800:1, dlatego większość czerni wygląda bardziej szaro. Kąty widzenia są wąskie w porównaniu do paneli IPS, jednak nie takie złe patrząc, że mamy do czynienia z matrycą TN.
W skrócie: matryca w MacBooku Air A1466 nie jest tragiczna i nada się do pracy biurowej, czy do rzadszego oglądania multimediów. Niestety na rynku (nawet w podobnej cenie) znajdziemy o wiele, lepsze ekrany. Wielka szkoda, że Apple nie zastosowało lepszego panelu IPS, bo ekran to zdecydowanie najgorszy element recenzowanego laptopa.
Bateria i ładowanie
Wracamy do nieco bardziej pozytywnych aspektów, czyli do baterii. Ogniwo w A1466 ma pojemność 54 Wh. Pamiętajmy jednak, że ten laptop ma już ponad 8 lat, dlatego w rzeczywistości akumulator będzie w stanie pomieścić nieco mniej mocy. W naszym wypadku MacBook Air 13 pozwalał na około 5-6 godzin lżejszej pracy (przeglądanie stron Internetowych, edytowanie dokumentów, czy oglądanie filmów).
Tak, jak zawsze w naszej recenzji starszego laptopa przypominamy, że drenowanie baterii to nie przelewki. Jeżeli zakupimy laptop z naprawdę słabym akumulatorem, to może on nie wytrzymać nawet 2 godzin z dala od ładowarki. Właśnie dlatego lepiej upewnić się co do stanu ogniwa i działania laptopa przed zakupem lub kupować laptopy od rzetelnych, dobrze ocenianych sprzedawców.
Wraz z MacBookiem Air 13 otrzymujemy zasilacz o mocy 45W. Jest on zakończony magnetycznym złączem MagSafe, co pozwala łatwo podpiąć wtyczkę i łatwo ją usunąć. Jednocześnie ten mechanizm chroni przed przypadkowym zrzuceniem laptopa z biurka poprzez pociągnięcie kabla. Ładowanie magnetyczną ładowarką naszego używanego MacBooka Air od zera do pełna trwało mniej więcej 2-2,5 godziny.
Nieco starszy system macOS Monterey
Na koniec kilka słów dotyczących systemu operacyjnego. Nasz MacBook Air pracuje na nieco starszym systemie macOS 12 Monterey. Ta wersja jest o dwa lata starsza niż najnowsza Sonoma, dlatego nie otrzymuje już dodatkowych funkcji znanych ze świeżych laptopów Apple. Wciąż Monterey dostaje ważne aktualizacje dotyczące zabezpieczeń, co sprawia, że pozostaje on odporny na większość zagrożeń. W tym miejscu należy zaznaczyć, że wsparcie dla macOS 12 skończy się w przeciągu następnych dwóch lat. Wtedy jedyną opcją na zaktualizowanie A1466 będą tylko nieoficjalne sposoby.
Na szczęście, dopóki to nie nastąpi, możemy cieszyć się całkiem szybkim i stabilnym systemem. System macOS 12 na recenzowanym MacBooku Air działa dobrze, nie zacina się i jest stabilny. Nasze testy obyły się bez żadnych błędów programowych czy innych niespodziewanych problemów.
Pomimo swojego wieku macOS 12 wciąż pozwala na skorzystanie z wielu funkcji synchronizacyjnych z iPhonem oraz innymi urządzeniami Apple. Wysyłanie plików przez AirDrop, klonowanie ekranu, czy wzajemne znajdowanie urządzeń, to tylko niektóre z możliwości oferowanych przez ekosystem. Na pewno będą one wielkim plusem dla wszystkich posiadaczy telefonów Apple.
Ta sama obudowa, ale różne podzespoły — kilka wersji A1466
MacBook Air 13 z kodem A1466 to jedna z najdłużej wydawanych serii w historii laptopów Apple. Produkcja pierwszy A1466 zaczęła się w 2012, a ostatecznie skończyła się w roku 2019. Na przełomie tych 7 lat Apple wydało kilka różnych wariantów 13-calowego MacBooka Air. Wszystkie te urządzenia posiadają dokładnie ten sam ekran, jednakową obudowę oraz zestaw portów, a nawet identyczną baterię. Z czasem zmieniały się jednak kluczowe podzespoły (takie jak procesor, czy układ graficzny). Nieco młodsze modele cieszą się też nowszymi aktualizacjami.
Poniżej przygotowaliśmy krótkie porównanie wszystkich modeli 13-calowego MacBooka Air A1466.
MacBook Air (13-calowy, połowa 2012)
Dane technicznego tego wariantu:
- Procesor — Intel Core i5 albo i7 trzeciej generacji. 2 rdzenie i 4 wątki niezależnie od wybranego modelu.
- Pamięć RAM — 4 lub 8 GB wlutowanej pamięci LPDDR3
- Karta graficzna — Zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 4000. 1,5 GB pamięci vRAM przydzielone z systemowej pamięci RAM.
- Dysk — Szybki dysk SSD z pojemnością 128 GB, 256 GB lub 512 GB.
- Złącze Thunderbolt — 1 złącze Thunderbolt drugiej generacji.
- Wolniejsze Wi-Fi w standardzie “n” i Bluetooth 4.
- Najnowsza wersja macOS — macOS 10.15 Catalina (kompletny brak wsparcia i nowych aktualizacji).
MacBook Air (13-calowy, połowa 2013/początek 2014)
Specyfikacja techniczna wyróżniająca te modele:
- Procesor — Intel Core i5 albo i7 czwartej generacji. 2 rdzenie i 4 wątki niezależnie od wybranego modelu.
- Pamięć RAM — 4 lub 8 GB wlutowanej pamięci LPDDR3
- Karta graficzna — Zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 5000 z przydzielonym 1,5 GB pamięci vRAM wyizolowanej z pamięci RAM.
- Dysk — Szybki dysk SSD z pojemnością 128 GB, 256 GB lub 512 GB.
- Złącze Thunderbolt — 1 złącze Thunderbolt drugiej generacji.
- Szybkie Wi-Fi w standardzie “ac” i Bluetooth 4.
- Najnowsza wersja macOS — macOS 11 Big Surr (wciąż wspierane m.in. przez aktualizacje zabezpieczeń).
MacBook Air (13-calowy, początek 2015/2017)
Podzespoły zastosowane w tych laptopach:
- Procesor — Intel Core i5 albo i7 piątej generacji. 2 rdzenie i 4 wątki niezależnie od wybranego modelu.
- Pamięć RAM — 4 lub 8 GB wlutowanej pamięci LPDDR3
- Karta graficzna — Zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 6000 wraz z 1,5 GB pamięci vRAM “zapożyczanej” z RAM-u.
- Dysk — Szybki dysk SSD z pojemnością 128 GB, 256 GB lub 512 GB.
- Złącze Thunderbolt — 1 złącze Thunderbolt drugiej generacji.
- Szybkie Wi-Fi w standardzie “ac” i Bluetooth 4.
- Najnowsza wersja macOS — macOS 12 Monterey (identyczna sprawa jak w przypadku macOS 11 Big Surr).
Podsumowanie
MacBook Air A1466 to urządzenie z zauważalnymi wadami. Ekran nie jest najwyższych lotów, wydajność (choć całkiem w porządku na co dzień). Wydajność nie dorasta do pięt nowszym urządzeniom, a dodatkowo nie ma tutaj oficjalnych aktualizacji do macOS. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy tutaj o laptopie za +/- 1000 zł. W tej kwocie starszy laptop od Apple potrafi zadziwić wysoką jakością wykonania i poręcznością, świetną klawiaturą oraz touchpadem, czy porządnym czasem pracy na baterii.
Jeśli potrzebujecie laptopa do pracy biurowej, przeglądania Internetu i oglądania multimediów, który dodatkowo zsynchronizuje się z iPhonem i innymi urządzeniami od Apple to (mimo jego wad) wciąż warto przemyśleć zakup MacBooka Air 13 A1466.
Plusy:
- Wysoka jakość wykonania
- Poręczność oraz niska waga
- Bardzo dobre peryferia (klawiatura i touchpad)
- Szybka praca systemu i podstawowych aplikacji
- Dość długi czas pracy na baterii
- Adekwatny zestaw portów (ze świetnym złączem ładowania MagSafe)
- Funkcje synchronizacji z iPhonem i innymi urządzeniami w macOS Monterey
- Niska cena
Minusy:
- Nieco starszy design
- Brak kolejnych oficjalnych aktualizacji do macOS
- Przeciętny ekran, nawet jak na klasę urządzenia
- Średnia wydajność w zastosowaniach profesjonalnych
Jeśli recenzowany laptop jest skrojony specjalnie dla ciebie, to zachęcamy do sprawdzenia MacBooka Air 13 A1466 w naszym sklepie Refabryka. Wszystkie urządzenia są tam dokładnie sprawdzane przed wystawieniem i objęte długą 12-miesięczną gwarancją.
Aby dowiedzieć się nieco więcej na temat MacBooka lub iPhone zajrzyj do rankingu najlepszych MacBooków oraz rankingu najlepszych iPhone.