Jeżeli planujemy kupić nowego MacBooka z ekranem o przekątnej 16-cali i spojrzymy na aktualną ofertę Apple, to szybko zauważymy, że modele z dużymi wyświetlaczami są bardzo, ale to bardzo drogie. Nawet “podstawowy” model najnowszego MacBooka Pro 16 będzie się wiązał z wydatkiem wynoszącym więcej niż 100000 zł, co na pewno będzie kwotą zaporową dla wielu osób. Jeśli więc nie chcemy wydawać 5-cyfrowej kwoty na dużego laptopa od Apple, to będziemy musieli zerknąć na nieco starsze modele. Tutaj wyjątkowo atrakcyjnie (przynajmniej na papierze) prezentuje się poleasingowy MacBook Pro 16 z 2019 (z oznaczeniem A2141), którego cena zaczyna się już poniżej 3000 zł. W tej recenzji sprawdzimy, jakie są zalety oraz wady MacBooka Pro A2141 i podpowiemy, kto powinien zainteresować się tym modelem.
Specyfikacja MacBook Pro 16 A2141 z 2019 roku
Rozpoczynamy od specyfikacji omawianego MacBook Pro A16 A2141. Tutaj sprawa będzie dość prosta, bo omawiany model nie ma zbyt wielu wariantów. Konkretna specyfikacja A2141 prezentuje się w ten oto sposób:
-
- Procesor — 6-rdzeniowy i 12-wątkowy procesor Intel Core i7 (maks taktowanie 4,5 GHz) lub 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor Intel Core i9 (maks taktowanie 5 GHz) należący do 9 generacji Intel Core
- Karta graficzna — Dedykowany układ AMD Radeon Pro 5300M/5500M z 4 GB pamięci vRAM lub układ Radeon Pro 5600 z 8 GB pamięci vRAM
- Pamięć RAM — 16/32 GB pamięci RAM
- Wyświetlacz — IPS o przekątnej 16-cali i rozdzielczości 3072 na 1920 pikseli (proporcje 16:10)
- Dysk — SSD o pojemności 512/1024 GB
- Zestaw złącz — 4 złącza USB-C z obsługą technologii Thunderbolt 3 oraz 1 gniazdo słuchawkowe
- Bateria — Litowo-polimerowa o pojemności 100 Wh
- Szybkie Wi-Fi w standardzie AC oraz Blutooth w wersji 5.0
-
- Najnowsza wersja systemu macOS: macOS 15 Sequoia (duże prawdopodobieństwo otrzymania aktualizacji do macOS 16 pod koniec tego roku)
Recenzowany przez nas dzisiaj wariant A2141 został wyposażony w mocniejszy procesor Intel Core i9, kartę graficzną AMD Radeon Pro 5300M, 32 GB pamięci RAM oraz szybki dysk SSD o pojemności 512 GB.
Budowa i jakość wykonania — tradycyjnie nieskazitelna
Recenzowanie samego urządzenia zaczynamy od omówienia jego budowy oraz jakości wykonania. I tutaj bez większych niespodzianek: jest naprawdę mało rzeczy, których można się doczepić.
MacBook Pro 16 A2141 ma klasyczną lekko zaobloną bryłę, do której Apple zdążyła nas już przyzwyczaić. Praktycznie cały laptop został wykonany z wysokiej klasy aluminium. Firma z Cupertino chwali się, że w procesie tworzenia wykorzystała tylko jeden blok tego metalu, co ma nadawać urządzeniu lepszej trwałości. Nie wiemy, czy to rzeczywiście prawda, czy tylko chwyt marketingowy, ale jedno jest pewne: od razu po wzięciu poleasingowego do rąk MacBooka Pro 16 czuć, że jest to urządzenie trwałe i solidne, które będzie w stanie przeżyć wiele “przygód”. Mimo że laptop jest dość spory i został w całości wykonany z metalu, to wciąż ma on relatywnie niską wagę (około 2 kg) oraz smukły profil (1,62 cm w najgrubszym punkcie), więc można go przenieść w plecaku lub torbie bez większych problemów.
Po otwarciu aluminiowej pokrywy z logiem Apple pierwszym co rzuci się nam w oczy, będzie duży, 16-calowy wyświetlacz (o którym opowiemy jeszcze nieco później).
Zaraz pod nim zauważymy drugą część obudowy, ze zintegrowaną klawiaturą, touchpadem oraz porządnie grającymi głośnikami.
Jeśli chodzi o jakość zastosowanych peryferiów to… jest bardzo dobrze. Klawiatura ma wygodny układ klawiszy, cechuje się niskim skokiem, a jej górny rząd został zastąpiony przez podłużny, dotykowy ekran (czyli tzw. touch bar), który zmienia skróty w zależności od otwartej aplikacji (co niektórym pewnie się spodoba, a innym nieco mniej). Suma summarum na klawiaturze pisze się przyjemnie i jest to po prostu wysoka klasa wśród laptopów. W absolutnie topowej klasie znajduje się też zastosowany touchpad. Jest on naprawdę ogromny, palec gładko ślizga się po jego powierzchni, a wirtualne przyciski symulujące kliknięcia poprzez wibrację naprawdę potrafią zrobić wrażenie. Jesteśmy pewni, że ten element zdecydowanie może zastąpić tradycyjnego gryzonia.
Jedyne, na co w budowie poleasingowego MacBook A2141 można ponarzekać, to zastosowany zestaw portów. Na lewej i prawej krawędzie znajdziemy bowiem 4 uniwersalne złącza USB-C/Thunderbolt 3 (do których można podłączyć ładowarkę, akcesoria USB, monitor, czy zewnętrzną kartę graficzną) oraz gniazdo słuchawkowe. Naprawdę szkoda, że Apple nie pokusiło się tutaj o wprowadzenie portu HDMI albo slotu na karty SD, bo w istniejącej konfiguracji, wielu użytkowników będzie pewnie zmuszonych do korzystania z przejściówek oraz hubów.
Wydajność — “wysoka półka” (rodem z 2019)
Za wydajność naszego poleasingowego MacBooka Pro 16 A2141 odpowiada flagowy zestaw z roku 2019 składający się z procesora Intel Core i9 dziewiątej generacji (8 rdzeni 16 wątków taktowanych z prędkością do 5 GHz), 32 GB pamięci RAM, szybkiego dysku SSD i dedykowanej grafiki z serii AMD Navi. Taka specyfikacja oznacza, że A2142 jest jednym z najszybszych laptopów Apple korzystających z procesora Intel Core.
No dobra, to jak to wygląda w praktyce.
A no w “codziennych” zadaniach, takich jak nawigacja po systemie macOS, przeglądanie Internetu, prace w programach Office czy oglądanie filmów MacBook Pro sprawdza się oczywiście bardzo dobrze. Aplikacje uruchamiane są praktycznie natychmiastowo, a dzięki aż 32 GB pamięci RAM możemy otworzyć tutaj całą masę okien jednocześnie a system i tak nie zwolni.
W bardziej zaawansowanych pracach profesjonalnych (takich, jak montaż filmów, edycja grafiki 3D, czy kompilowanie kodu) MacBook Pro A2141 będzie zazwyczaj odrobinę wydajniejszy niż MacBooki z procesorem Apple M1. Na tym urządzeniu bez większych problemów zmontujemy więc film w wysokiej rozdzielczości 4K (tutaj problemy mogą pojawić się przy zaawansowanym odszumianiu), czy relatywnie szybko wyrenderujemy nasz projekt w programie Blender. Wydajność omawianego laptopa od Apple nawet w 2025 roku jest po prostu dobra.
Niestety tak duża wydajność okupiona jest tutaj szybszą pracą wentylatorów. Oznacza to, że przy długotrwałym renderowaniu projektu czy kompilowaniu kodu, MacBook Pro A2141 będzie nieco głośniejszy niż nowsze modele korzystające z Apple Silicon.
Ekran — duży i piękny
Przechodzimy do chyba najważniejszego aspektu omawianego laptopa od Apple, czyli do jego ekranu.
Tak, jak wspominaliśmy już na wstępie: MacBook Pro 16 A2141 ma duży, 16-calowy wyświetlacz IPS o ogromnej rozdzielczości 3072 na na 1920 pikseli. Już z samej specyfikacji możemy wywnioskować, że ekran ma bardzo dobre kąty widzenia oraz jest super szczegółowy (na co dodatkowym dowodem jest status “Retina” nadawany przez Apple). Obie te rzeczy mają oczywiście potwierdzenie w realnym użytkowaniu.
Jak jednak pewnie wiele osób wie, nie samą klarownością obrazu, żyje wyświetlacz, bo bardzo ważne, w laptopie dla profesjonalistów są też odpowiednie kolory. Tutaj na szczęście MacBook Pro A2141 nie zawodzi, bo potrafi wyświetlić piękne, nasycone i naturalne barwy. Zasługą takiego stanu rzeczy jest 100% pokrycie przestrzeni kolorów sRGB oraz szerszego gamutu DCI-P3 no i świetna kalibracja fabryczna. Dzięki temu laptop od Apple świetnie nadaje się do praktycznie wszystkich czynności, w których potrzeba dobrego ekranu: od oglądania filmów/seriali, aż po profesjonalną obróbkę grafiki.
Oprócz wszystkich wspomnianych cech matryca MacBooka Pro 16 cechuje się też wysoką jasnością (około 500 nitów), co pozwala na dość komfortową pracę z laptopem “pod chmurką”.
Warto tutaj jednak pamiętać, że w porównaniu z najnowszymi MacBookami, modelowi A2141 brakuje wyższego odświeżania (120 Hz vs. 60 Hz) oraz lepszego kontrastu gwarantowanego przez panel typu mini LED.
Pomimo tego, wyświetlacz Retina w poleasingowym MacBooku Pro 16 wciąż jest bardzo, ale to bardzo dobry.
Bateria i ładowanie
Poleasingowy MacBook Pro 16 A2141 korzysta z bardzo dużego akumulatora litowo-polimerowego o pojemności 100 Wh. Według obecnych zasad jest to największa możliwa pojemność, która jest akceptowana przez większość linii lotniczych. Tak wielki akumulator był potrzebny, by utrzymać przy życiu wszystkie mocniejsze komponenty przez sensowną ilość czasu i na szczęście się to udało. Omawiany MacBook Pro 16 jest w stanie wytrzymać mniej więcej 8 godzin podczas wykonywania prac biurowych, czy oglądania filmów na 16-calowym ekranie. Naszym zdaniem są to wyniki zadowalające, które sprawiają, że przy lżejszych dniach, nie będziemy musieli ratować się podpinaniem laptopa do gniazdka.
Oczywiście przy profesjonalnych zadaniach, takich jak montaż filmów, czy projektowanie 3D laptop będzie obciążony nieco bardziej, co także odbije się na baterii. W takich warunkach zastosowane ogniwo powinno nam pozwolić na jakieś 3-4 godziny pracy, więc dobrym pomysłem (dla użytkowników profesjonalnych) będzie posiadanie ładowarki w pogotowiu.
Zasilacz o mowy 96W dołączony wraz z MacBookiem w zestawie może być podłączony do dowolnego portu USB-C w laptopie od Apple. Czas ładowania urządzenia jest raczej standardowy i wynosi mniej więcej 2 godziny.
System macOS i… Windows?
MacBook Pro 16 A2141 pomimo swojego wieku wciąż otrzymuje oficjalne wsparcie programowe od Apple. Kilka miesięcy temu laptop dostał aktualizację do najnowszego macOS 15 Sequoia, co dodało do naszego poczciwego modelu parę nowych funkcji (między innymi lepsze zarządzanie wieloma oknami, czego mnie osobiście mocno brakowało). Trzeba jednak tutaj zauważyć, że w przeciwieństwie do sprzętów z Apple Silicon, A2141 nie otrzymał wsparcia dla
Tak, jak w przypadku poprzednich wersji macOS: system ten wciąż jest prosty, przejrzysty, bezpieczny no i przede wszystkim: stabilny (bardzo rzadko zobaczymy tutaj jakiekolwiek błędy, czy losowe problemy). Co bardzo istotne dla posiadaczy iPhone i innych sprzętów od Apple: macOS posiada też masę funkcji synchronizacyjnych. To właśnie dzięki nim możemy na przykład:
- Przesyłać obraz z iPhone na MacBooka przy pomocy AirPlay
- Szybko wysyłać pliki z jednego urządzenia na drugie poprzez AirDrop
- Zrobić z iPada drugi monitor, dzięki Apple Sidecar
I wiele, wiele więcej. Taki “ekosystem” na pewno uprzyjemnia korzystanie z kilku urządzeń Apple jednocześnie.
W tej sekcji na pewno warto wspomnieć, że poleasingowy MacBook Pro 16 A2141 ma wsparcie dla systemu operacyjnego… Windows 10 oraz Windows 11. Wszystko to za sprawą funkcji Apple Boot Camp kompatybilnej z procesorami od firmy Intel. Jeśli chcemy więc korzystać zarówno z systemu macOS, jak i rozwiązania od firmy Microsoft, to MacBook Pro 16 A2141 będzie jednym z najlepszych rozwiązań.
Podsumowanie — dla kogo jest 16-calowy A2141?
MacBook Pro 16 A2141 to prawdziwy flagowy laptop z roku 2019 roku. Oferuje on: naprawdę świetną jakość wykonania, dobrą wydajność, duży i piękny ekran, porządne głośniki, przyzwoity czas pracy na baterii i wiele, wiele więcej. Do tego pomimo upływu lat wciąż jest on wspierany przez Apple do dnia dzisiejszego no i można na nim zainstalować system Windows dzięki funkcji Boot Camp. Wszystko to dostajemy w cenie, która potrafi być nawet kilka razy niższa niż przy aktualnych MacBookach z większym wyświetlaczem.
Jeśli więc szukacie MacBooka z dużym 16-calowym ekranem i nie chcecie na niego wydać fortuny to poleasingowy MacBook Pro A2141 będzie porządnym wyborem.
Plusy:
- Świetna jakość wykonania
- Dobra klawiatura i świetny Touchpad
- Porządna wydajność (nawet, jak na standardy 2025 roku)
- Bardzo duży i piękny wyświetlacz Retina
- Wsparcie dla najnowszej wersji systemu macOS
- Możliwość zainstalowania systemu Windows przy pomocy funkcji Apple Boot Camp
- Dobrze grające głośniki
- Przyzwoity czas pracy na baterii
- Dobry stosunek ceny do jakości (w porównaniu z nowszymi 16-calowymi MacBookami)
Minusy:
- Szum wentylatorów potrafi być słyszalny przy mocnym obciążeniu
- Mało bogaty zestaw portów
- Nieco większa waga
Jeśli chcecie zakupu MacBooka Pro A2141 to zachęcamy do odwiedzenia naszego Internetowego sklepu Refabryka. Oferujemy tam dokładnie sprawdzone poleasingowe laptopy z najlepszą jakością, baterią z dobrą żywotnością i z długą 24-miesięczną gwarancją.
Czytelników z województwa mazowieckiego zachęcamy też do odwiedzenia naszych stacjonarnych lokacji, gdzie można obejrzeć poleasingowego laptopa “na żywo” jeszcze przed jego zakupem. Nasze obecne lokacje to:
- Sklep z laptopami poleasingowymi Refabryka, Siedlce ul. Floriańska 39.
- Sklep z laptopami poleasingowymi Refabryka, Warszawa ul. Polna 10/14 na śródmieściu.