To już kolejna nasza recenzja laptopów Apple z serii MacBook Pro. Tym razem jednak bierzemy na tapetę dwie serie jednocześnie. Dlaczego tak? A no dlatego, że te dwa modele to praktycznie ten sam laptop od Apple. Tak właściwie to jest między nimi tylko jedna spora i kilka pomniejszych różnić, ale o tym później. Oba 13-calowe laptopy są dostępne na rynku używanym za bardzo podobną cenę wynoszącą trochę więcej niż 2000 zł. Dzisiaj sprawdzimy, czy warto kupić laptop MacBook Pro 13” A1706 lub MacBook Pro 13” A1708.

Wygląd, budowa i jakość wykonania

Pierwszą minirewolucję względem starszego MacBook’a Pro, A1706 i A1708 pokazuje już w wyglądzie… a konkretnie to w opcjach kolorystycznych. Wcześniejszy MacBook Pro zawsze przychodził do nas ze srebrną obudową oraz czarnymi wstawkami i ramkami ekranu. Tym razem w MacBook’u Pro 1706 i A1708 mamy do wyboru bardziej klasyczny srebrny oraz nowy kolor o nazwie gwiezdna szarość. Oba posiadają czarne wstawki i  robią bardzo dobre wrażenia zarówno na zdjęciach, jak i w rzeczywistości. W obu MacBook’ach szybko zauważymy też pomniejszone ramki ekranowe, dzięki czemu laptopy Apple z tych serii wciąż prezentują się nowocześnie.

Tak, jak Apple nas już przyzwyczaiło, obudowy laptopów MacBook Pro są wykonane z wytrzymałego aluminium. Nie znajdziemy tu żadnych słabszych punktów, w których laptop by się wyginał czy skrzypiał. Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie i nawet w 2022 ciężko znaleźć coś, co znacznie by ją przewyższało. 13-calowe MacBook’i Pro A1706 i A1708 ważą przy tym zaledwie 1,37 KG, przez co będą idealnym sprzętem do zabrania w podróż.

Po uchyleniu pokrywy któregokolwiek laptopa naszym oczom ukaże się ogromny touchpad z funkcją wykrywania nacisku. Jest on bardzo responsywny i precyzyjny, dzięki czemu korzystanie z niego to czysta przyjemność. Nad touchpadem znajdziemy oczywiście klawiaturę i tu właśnie spotkamy naszą największą różnicę dwóch omawianych MacBook’ów. Model A1708 posiada dobrą standardową klawiaturę. MacBook Pro A1706 posiada prawie identyczną klawiaturę, ale zamiast górnego rzędu przycisków wykorzystuje podłużny ekran z modyfikowalnymi skrótami. Apple nazywa ów ekran Touch Barem i trzeba przyznać, że jest to bardzo oryginalny sposób na interakcję z komputerem. Trochę więcej czasu poświęcimy mu w akapicie poniżej.

MacBook Pro w zależności od modelu przychodzi do nas z czterema (A1706) lub dwoma (A1708) portami Thunderbolt 3/USB-C i złączem słuchawkowym. Musimy stwierdzić, że taki zestaw jest dość mocno ograniczony i istnieje bardzo duża szansa, że wraz z MacBook’iem będziemy potrzebować  dodatkowej przejściówki lub huba.

Ogólnie rzecz biorąc jakość wykonania i wygląd to zdecydowane plusy omawianych MacBook’ów. Jedyne co zawodzi to wykorzystanie tylko i wyłącznie portów USB-C. Jest to szczególnie uciążliwe w modelu z dwoma portami, gdyż jeden z nich będzie często zajmowany przez ładowarkę.

Apple MacBook Pro A1706 i jego Touch Bar

Coś nowego, czyli Apple MacBook Pro A1706 i jego Touch Bar

Tak jak wspomnieliśmy przed chwilą, największym wyróżnikiem MacBook’a Pro A1706 nad modelem A1708 jest Touch Bar. Ten ekran zastępujący górny rząd przycisków jest notabene nowym sposobem interakcji z laptopem, który ciężko znaleźć gdziekolwiek indziej. Jedni użytkownicy go kochają, a inni wręcz nienawidzą. Naszym zdaniem jest to bardzo ciekawa funkcja, która po przyzwyczajeniu, trochę bardziej pozwoli zoptymalizować naszą pracę z laptopem MacBook Pro.

Skróty dostępne na pasku Touch Bar zmieniają się w zależności od otwartej aplikacji. Gdy uruchomimy np. kalkulator, to zobaczymy tam znaki dodawania, dzielenia, czy równości. Podczas słuchania muzyki oraz oglądania filmu, ekran zaoferuje za to szybką zmianę głośności.

W ustawieniach MacOS możemy odpowiednio dopasować zachowanie małego ekranu do swoich potrzeb. Da się również wyłączyć funkcje dostosowywania i wyświetlić standardowy rząd przycisków klawiaturowych. Wszystkie skróty także są modyfikowalne dlatego wasz Touch Bar, będzie pewnie wyglądał trochę inaczej niż Touch Bar innej osoby.

Jeśli uważacie Touch Bar za niepotrzebny wodotrysk, to możecie bez problemu skierować wasz wzrok na model A1708. Trochę szkoda, że Apple nie wydało wersji ze standardową klawiaturą i czterema portami USB-C, ale zazwyczaj nie jest to wielki problem. Kupując używany MacBook Pro 13” A1708 zaoszczędzimy też trochę pieniędzy względem modelu z Touch Barem.

Wydajność

13-calowe Apple MacBook Pro A1706 i Apple MacBook Pro A1708 są napędzane przez dwurdzeniowe i czterowątkowe procesory. W zależności od danego wariantu będzie to Intel Core i5 lub Intel Core i7 6/7 generacji. Co dziwne, model z Touch Barem (A1706) zawsze oferuje procesor o wyższym taktowaniu. W praktycznych zastosowaniach nie sprowadza się to na szczęście do sporych różnic. Widać, jednak jasno, że Apple w wielu aspektach faworyzuje model MacBook Pro A1706. Procesory wspierane są przez 8 lub 16 GB pamięci RAM LPDDR3. Za wyświetlanie grafiki odpowiada zintegrowane GPU Intela z przypisaną pamięcią o rozmiarze 1,5 GB.

Wydajność dwóch recenzowanych laptopów w zadaniach profesjonalnych jest w porządku. Szkoda, że często wciąż nie przebijają one starszego, 15-calowego modelu A1398 z czterordzeniowym i ośmiowątkowym procesorem. Tak samo, patrząc na konkurencję w tej samej cenie widzimy nawet nowe laptopy zdolne przegonić MacBooka w szybkości renderowania wideo, czy obróbce zdjęć.

Szybkość wykonywania codziennych zadań jest, tak jak mogliśmy się tego spodziewać — genialna. Aplikacje otwierają się zaraz po kliknięciu a praca z wieloma oknami naraz to dla MacBook’ów Pro żadne wyzwanie.

Można łatwo zauważyć, że używany MacBook nie jest zazwyczaj najwydajniejszym urządzeniem w swojej klasie cenowej. Szybkość wykonywania codziennych zadań stoi na wysokim poziomie, ale to w zadaniach bardziej wymagających MacBook Pro kuleje. Jeżeli szukamy jak najwydajniejszego urządzenia, za jak najmniejsze pieniądze, to ten MacBook raczej nie będzie dla nas.

Ekran

Apple zdążyło już nas przyzwyczaić, że MacBook’i Pro z ekranem Retina mają jedne z najlepszych matryc w swojej klasie. Nie inaczej jest z modelem MacBook Pro A1706 oraz MacBook Pro A1708.

Oba modele oferują dokładnie ten sam 13,3-calowy ekran Retina IPS o rozdzielczości 2560 na 1600 pikseli. Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że jest to ten sam bardzo dobry wyświetlacz co w poprzednim MacBook’u Pro A1502. Apple poszło tu jednak o krok dalej i zastosowało matrycę, która jest zauważalnie lepsza. Ekran A1706 i A1708 pokrywa nie tylko całą przestrzeń kolorów sRGB, ale także DCI-P 3. Będzie to szczególną zaletą dla ludzi pracujących z grafiką. Dla zwykłych użytkowników oznacza to za to, że kolory przy oglądaniu filmów czy przeglądaniu zdjęć zawsze będą wypadać naturalnie, ale jednocześnie będą żywe i przyjemne dla oka. W większości sytuacji nie zobaczymy jednak poszerzonej gamy kolorów względem poprzednika. Kąty widzenia również są niczego sobie i pozwalają na komfortowe oglądanie ekranu MacBook’a w wielu pozycjach bez obaw o zniekształcenie barw.każdy grafik doceni szeroką gamę kolorów sRGB i DCI-P3

To, co uległo też widocznej zmianie to jasność. Tym razem wynosi ona bardzo wysokie 500 nitów. Jest to wystarczający poziom, żeby zabrać MacBook’a A1706/A1708 na dwór i pracować na nim w dość ostrym słońcu. Na rynku (w o wiele wyższych cenach) znajdziemy już laptopy, które jeszcze lepiej poradzą sobie z tym zadaniem, jednak MacBook Pro i tak spisuje się tutaj świetnie.

Ekran laptopów Apple MacBook Pro A1706 i A1708 to jedna z ich największych zalet. Ciężko znaleźć jakikolwiek inny ekran w tej półce cenowej, który przebijałby matrycę Maca pod jakimkolwiek względem. Jeżeli przede wszystkim zależy nam na jakości ekranu w laptopie to używany MacBook Pro ze sklepu Refabryka spełni wasze wymagania.

Bateria i ładowanie

Bateria w MacBook’u Pro A1706 ma zaledwie 49,2 WH. Ogniwo w modelu bez Touch Bara to już pojemność rzędu 54,5 WH. Jest to zatem jeden z niewielu aspektów, którymi tańszy model Apple delikatnie wyprzedza swojego brata. Relatywnie niskie pojemności baterii gwarantują, że MacBook Pro gra w wadze piórkowej i nie przekracza nawet 1,5 KG. Mimo tego producent obiecuje tutaj 10 godzin nieprzerwanej pracy na baterii, czyli dokładnie tak samo, jak przy poprzednim modelu. Osobiście wolelibyśmy, aby bateria była trochę większa, gdyż poprzedni MacBook i tak do ciężkich nie należał. Sprawdziliśmy, jak sprawuje się bateria i nasze MacBook’i Pro wytrzymywały zazwyczaj 4,5-5,5 godzin bardziej intensywnej pracy. Są to rzeczywiście bardzo podobne wyniki do MacBook’a poprzedniej generacji. Przez fakt, że samo ogniwo zostało zmniejszone, stawiamy, że głównym powodem takiego stanu są bardziej energooszczędne procesory w nowych modelach.

Pamiętajcie, że gdy kupujemy używany MacBook (a tak właściwie to każde używane urządzenia z baterią), to stan ogniwa jest jedną z najważniejszych rzeczy, które powinniśmy sprawdzić. Bateria w bardzo słabym stanie może uniemożliwić nam jakiekolwiek mobilne korzystanie z urządzenia. Renomowani sprzedawcy zazwyczaj zamieszczają informacje o stanie baterii w opisie. Gdy jednak takowego nie ma, najlepiej zapytać o stan ogniwa jeszcze przed zakupem. 

W Refabryka przywiązujemy szczególną wagę do baterii, dlatego każde urządzenie sprzedawane w naszym sklepie spełnia ścisłe standardy w tym zakresie. Gdy bateria jest już mocno zużyta, to zostaje profesjonalnie wymieniona, aby zagwarantować wam jak najlepsze odczucia z pracy z naszymi laptopami i smartfonami.

Wielu (a na pewno nas) zasmuci pewnie fakt, że w tych MacBook’ach Apple zrezygnowało ze swojego portu do ładowania MagSafe. Zamiast tego MacBook’a Pro A1706 oraz A1708 naładujemy za pomocą jednego z portów USB-C. Wielka szkoda, że producent zdecydował się wycofać swoje oryginalne złącze z magnesami, zwłaszcza że wiele innych firm zaczęło je potem kopiować. Na szczęście Apple usłyszało wołania fanów i w najnowszych modelach z 2022 roku znajdziemy port MagSafe 3. W 1706/1708 będziemy musieli obejść się standardową (choć dosyć szybką) ładowarką USB-C 61 W. 

możemy bez problemu połączyć Macbook z iPhone

MacOS na MacBook’ach Pro

Jednym z największych powodów, aby kupić MacBook’a jest system MacOS. System operacyjny Apple jest szybki, stabilny i łatwy w użytkowaniu. Każdy poradzi sobie z jego obsługą, a wszystkie codzienne zadania będą wykonywać się bez postoju. Dodatkowo korzystając z tego systemu dużo trudniej pobrać wirusa niż na systemie Windows.

Najlepsze funkcje MacOS otwierają się przed nami, gdy mamy kilka urządzeń Apple takich jak np. iPhone, czy iPad. Dzięki ekosystemowi, który stworzyło Apple, możemy bez problemu połączyć kilka urządzeń ze sobą. Gdy tak już się stanie, możemy m.in.:

  • Wyświetlać powiadomienia na kilku urządzeniach naraz.
  • Odczytywać i odpisywać na sms’y z iPhone na naszym MacBook’u.
  • Odbierać połączenia telefonicznie na laptopie.
  • Szybko kopiować zaznaczony tekst z jednego urządzenia na drugie.

I wiele, wiele więcej. Jeżeli posiadamy jakikolwiek iPhone, to MacBook z systemem MacOS będzie dla nas jednym z najlepszych wyborów. Nie tyczy się to niestety graczy, gdyż na systemie MacOS jest o wiele mniej gier niż na systemie Windows.

Małym problem z MacOS na MacBook’u Pro A1706 i A1708 jest fakt, że starsze modele z 2016 nie dostały już aktualizacji do najnowszego MacOS 13 Ventura. Nie ma z tym wielkiego problemu, gdyż wcześniejsze wersje obecne na tych laptopach wciąż są jeszcze wspierane. Jeśli zależy nam jednak na najnowszej aktualizacji powinniśmy skupić się na modelach MacBook Pro Retina 13 Mid 2017.

Zestawienie wszystkich modeli Apple MacBook Pro A1706 oraz MacBook Pro A1708

Mimo że opisujemy w tej recenzji aż dwa modele, to ten akapit wcale nie będzie zatrważająco długi. Apple wydawało MacBook’a Pro A1706 oraz A1708 tylko w 2016 i 2017, przez co mamy w sumie tylko 4 warianty (po dwa dla każdego z modeli). Wszystkie posiadają genialny 13,3-calowy ekran Retina IPS, nieziemską jakość wykonania, pamięć RAM 8/16 GB oraz dyski SSD. Jest jednak kilka różnic, które mogą być dla was mniej lub bardziej istotne. Wszystkie te informacje są zawarte w naszym małym porównaniu poniżej.

Apple MacBook Pro A1706 (Retina, 13″, Late 2016)

Specyfikacja wyróżniająca ten model:

  • Procesor — Intel core i5 albo i7 szóstej generacji. 2 rdzenia i 4 wątki niezależnie od wariantu.
  • Karta graficzna — Zintegrowana karta graficzna Intel Iris 550 z 1,5 GB pamięci VRAM.
  • Dysk — Szybki PCIe SSD o pojemności 256 GB, 512 GB albo 1 TB.
  • Złącze Thunderbolt — Cztery złącza Trzeciej generacji.
  • Touch Bar — ekran Touch Bar zamiast górnego rzędu klawiatury.
  • Szybkie Wi-Fi w standardzie “ac”.
  • Najnowsza wersja MacOS — MacOS 12 Monterey.

Apple MacBook Pro A1708 (Retina, 13″, Late 2016)

Specyfikacja wyróżniająca ten model:

  • Procesor — Intel core i5 albo i7 szóstej generacji. 2 rdzenia i 4 wątki bez znaczenia, jaki model wybierzemy.
  • Karta graficzna — Zintegrowana karta graficzna Intel Iris 540 z 1,5 GB pamięci VRAM.
  • Dysk — Szybki PCIe SSD o pojemności 256 GB, 512 GB albo 1 TB.
  • Złącze Thunderbolt — Dwa złącza trzeciej generacji.
  • Szybkie Wi-Fi w standardzie “ac”.
  • Najnowsza wersja MacOS — MacOS 12 Monterey.

Apple MacBook Pro A1706 (Retina, 13″, Mid 2017)

Specyfikacja wyróżniająca ten model:

  • Procesor — Intel core i5 albo i7 siódmej generacji. 2 rdzenia i 4 wątki.
  • Karta graficzna — Zintegrowana karta graficzna Intel Iris 550 z 1,5 GB pamięci VRAM.
  • Dysk — Szybki PCIe SSD o pojemności 256 GB, 512 GB albo 1 TB.
  • Złącze Thunderbolt — Cztery złącza Trzeciej generacji.
  • Touch Bar — ekran Touch Bar zamiast górnego rzędu klawiatury.
  • Szybkie Wi-Fi w standardzie “ac”.
  • Najnowsza wersja MacOS — MacOS 13 Ventura.

Apple MacBook Pro A1708 (Retina, 13″, Mid 2017)

Specyfikacja wyróżniająca ten model:

  • Procesor — Intel core i5 albo i7 siódmej generacji. 2 rdzenia i 4 wątki w każdym modelu.
  • Karta graficzna — Zintegrowana karta graficzna Intel Iris 540 z 1,5 GB pamięci VRAM.
  • Dysk — Szybki PCIe SSD o pojemności 256 GB, 512 GB albo 1 TB.
  • Złącze Thunderbolt — Dwa złącza trzeciej generacji.
  • Touch Bar — brak.
  • Szybkie Wi-Fi w standardzie “ac”.
  • Najnowsza wersja MacOS — MacOS 13 Ventura.

Podsumowanie

MacBook Pro A1708 i A1706 wywołują w nas dosyć mieszane uczucia. Z jednej strony są to rzeczywiście piękne urządzenia z odświeżoną stylistyką, świetnym ekranem i wystarczającą wydajnością do codziennych zadań. Z drugiej strony wiele cech w porównaniu do starszego i tańszego A1502 jest tutaj identyczne lub bardzo zbliżone

Trochę lepsza wydajność w nowszym modelu, odświeżona stylistyka, lepsze porty Thunderbolt, czy zredukowana waga to jedne z niewielu różnić między nowym a starym MacBook’iem. Dwie ostatnie cechy nie przychodzą jednak bez wad. Porty Thunderbolt (poza złączem słuchawkowym) są teraz jedynymi, które znajdziemy w MacBook’u. Niższa waga za to wiązała się z obniżeniem pojemności baterii, która co prawda wytrzymuje tyle samo, ale oczekiwalibyśmy trochę więcej.

Największymi wyróżnikami dwóch recenzowanych MacBook’ów względem poprzedniego modelu są przede wszystkim: wyborny ekran i fakt … że nowe Macbook’i są po prostu nowsze. Zapewnia to m.in. aktualizację do nowego systemu MacOS (modele 2017). Dzięki temu na pewno łatwiej też znaleźć laptop używany w odpowiednio dobrym stanie.

Apple MacBook Pro A1706 oraz Apple Mac Book Pro A1708 na pewno nie są urządzeniami złymi. Po prostu konkurencja (nawet z tej samej stajni) przewyższa je często w aspekcie ceny do jakości. Recenzowane MacBook’i możemy przede wszystkim polecić osobą, które za daną kwotę oczekują od laptopa najlepszego ekranu oraz wciąż najnowszego systemu MacOS 13 Ventura (tylko modele 2017). A1706 będzie też ciekawym wyborem dla osób chcących spróbować czegoś nowego w laptopie. W końcu posiada on dość nowatorski Touch Bar.

Plusy:

  • Świetna jakość wykonania.
  • Ładny, nowoczesny design.
  • Bardzo dobry duży touchpad i wygodna klawiatura.
  • Jeden z najlepszych w klasie ekran.
  • Ok bateria.
  • Stabilny i intuicyjny system MacOS.
  • Wyjątkowy ekosystem Apple łączący MacBook’a z innymi urządzeniami Apple.
  • Szybka praca z codziennymi zadaniami.
  • Złącze Thunderbolt 3/USB-C, które pozwala na łatwe rozszerzenie funkcjonalności urządzenia.
  • Ciekawy Touch Bar w MacBooku Pro A1706.

Minusy:

  • Średni stosunek ceny do jakości. Wcześniejsze modele Apple i konkurencje potrafią zaoferować podobne osiągi w niższej cenie.
  • Wykorzystanie tylko portów USB-C i złącza słuchawkowego jako zestaw portów.
  • Brak klasycznego złącza MagSafe.
  • MacBook Pro 13 Late 2016 nie ma już najnowszej wersji MacOS.
  • Dostęp tylko do modeli używanych (nie każda znaleziona sztuka będzie idealna).

Jeśli zdecydowaliście się na tego MacBook’a Pro, to serdecznie zapraszamy do naszego sklepu Refabryka. Znajdziecie tam używany MacBook Pro i inne laptopy w świetnym stanie i z długą 12-miesięczną gwarancją!