Apple zawsze wydaje swoje laptopy MacBook Pro w co najmniej dwóch rozmiarach. MacBook Pro Retina 13” A1502 to modele wydawane pomiędzy 2013 a 2015 rokiem obok 15-calowego MacBook’a Pro A1398, którego recenzję robiliśmy niedawno. Cena używanego A1502 jest jeszcze niższa, niż ta przypisana do większego brata. Dzisiaj sprawdzimy, czy rozmiar to jedyne co Apple zmienił w mniejszym MacBook’u Pro. Przetestujemy też, jak MacBook Pro 13” sprawuje się w 2022 roku.

Wygląd, budowa i jakość wykonania

Kupując MacBook’a, możemy być pewni, że dostaniemy świetnie wyglądające urządzenie. Nie ważne, czy będzie to laptop używany, czy laptop nowy, jeśli jest na nim logo nadgryzionego jabłka, to na pewno design będzie ucztą dla oka. Nie inaczej jest w przypadku MacBook’a Pro A1502. Minimalistyczna srebrna obudowa nie ma na sobie żadnych wodotrysków. A jedynym wyróżnikiem jest wspomniane wyżej logo Apple. Tak samo, jak w przypadku większego brata, tylko większe ramki dookoła ekranu zdradzają co nieco wiek urządzenia. Co nie zmienia faktu, że 13-calowy MacBook Pro jest (subiektywnie) jednym z najładniejszych urządzeń w tej klasie cenowej.

To o czym nie będzie można już dyskutować to jakość wykonania i tak jak można było zakładać — jest ona świetna. Mniejszy MacBook Pro ma wymiary 31,4 (szerokość) na 21,9 (Głębokość) na 1,8 cm (grubość). Nasz bohater waży dokładnie 1,58 KG. Cała bryła laptopa Apple została wykonana z wytrzymałego aluminium. Spasowanie elementów to najwyższa klasa. Nie ma mowy o żadnych trzaskach czy piskach, nic się nie wygina (co nie jest takie oczywiste w tej cenie). Także używany MacBook Pro dostaje tutaj wielkiego plusa za połączenie niskiej ceny i bardzo dobrej jakości wykonania.

Kolejne cechy, których raczej ciężko oczekiwać za tę ilość pieniędzy, pojawiają się, gdy spojrzymy zaraz pod ekran. Znalazła tu dla siebie miejsce klawiatura motylkowa z odpowiednim skokiem klawiszy. Pisanie na niej przez wiele godzin nie sprawia problemów i jest bardzo przyjemne. Zaraz pod nią mieści się kolejna gwiazda programu, czyli duży, gładki i precyzyjny touchpad. Mimo upływu lat wciąż jest to jeden z najlepszych gładzików stosowanych w laptopach.

Apple MacBook Pro otrzymał dokładnie taki sam zestaw portu jak jego 15-calowy odpowiednik. Mamy tu więc do dyspozycji:

  • Złącze MagSafe 2 do ładowania urządzenia.
  • Dwa porty Thunderbolt w wersji pierwszej lub drugiej (zależy od modelu).
  • Dwa złącza USB 3.1.
  • Port mini jack do podłączenia słuchawek.
  • Złącze HDMI, przez które podłączymy monitor zewnętrzny.
  • Slot na kartę SD.

Jeśli więc chodzi o jakość wykonania i budowę czas nie położył swoich rąk na MacBook’u Pro 13” A1502. Ciągle jest to urządzenia bardzo stylowe, które może się podobać, a użyte materiały na pewno wytrzymają jeszcze przez wiele lat. Gdzieniegdzie widoczne są elementy pokazujące, że projekt tego urządzenia ma już 10 lat, jednak nie jest to nic, co szczególnie przykuwa uwagę.

Pamiętajcie, że ten laptop Apple ma już trochę lat i nie zawsze na portalu aukcyjnym trafimy dobrze wyglądającą sztukę. Zawsze najlepiej kupować od sprzedawców z renomowaną opinią lub jeśli to możliwe obejrzeć urządzenie na żywo przed zakupem. Możecie też sprawdzić MacBook’a Pro A1502 w naszym sklepie Refabryka. Zawsze mamy tam modele najwyższej klasy, dzięki czemu nie musicie martwić się o stan urządzenia!

Wydajność  

Wydajność to pierwszy aspekt, w którym widzimy wyraźne różnice pomiędzy dużym MacBookiem A1398 a naszym przedmiotem recenzji. Apple MacBook Pro A1502 działa dzięki dwurdzeniowemu i czterowątkowemu procesorowi Intel Core i5 lub Intel Core i7 (zależy od danego modelu). Na rynku dostępne są warianty z procesorami 4 i 5 generacji, na szczęście niezbyt różnią się one wydajnością. Sam procesor wspierany jest przez 4 bądź 8 GB pamięci RAM DDR3L. 4 GB może okazać się niewystarczające, więc jeżeli nie chcecie dokładać pamięci na własną rękę, to zalecamy raczej wybierać laptopy z 8 GB RAM. Grafika zostanie wyświetlona dzięki zintegrowanej grafice Intel Iris. MacBook Pro A1502 jest oczywiście wyposażony w szybki dysk SSD.

Wydajność w zadaniach profesjonalnych jest zdecydowanie gorsza na mniejszym MacBook’u Pro. Wszystkie modele 15-calowego MacBooka Pro A1398 były uzbrojone w czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor. Czyli już sama liczba rdzeni i wątków była tam dwukrotnie większa, co rzeczywiście przekłada się na podwojenie wydajności w wielu zastosowaniach. Dodatkowo większy brat często posiadał wydajniejszą, dedykowaną kartę graficzną, która jeszcze bardziej poszerza różnicę w programach. 13-calowy MacBook Pro wciąż wykona dla nas zadania takie jak nakładanie efektów na zdjęcia, czy renderowanie filmów. Niestety będzie przy tym sporo wolniejszy niż model 15-calowy.

Jakby tego było mało przy A1502 łatwo wpaść w pułapkę i wybrać model z 4 GB pamięci RAM, który jest już niewystarczający w 2022 roku. Co prawda dodatkowa pamięć DDR3L jest tania, a wymiana samego modułu nie szczególnie trudna. Jednak na pewno nie wszyscy posiadacze MacBook’a będą chcieli się w to bawić.

Z wydajnością w codziennych zastosowaniach jest na szczęście o niebo lepiej. Jeżeli wykorzystujemy laptopa do przeglądania Internetu pisania maili i dokumentów, czy oglądania filmów to mały MacBook A1502 sprawdzi się idealnie. Wszystkie aplikacje otwierają się błyskawicznie i nie trzeba na nic czekać. Podobnie wygląda praca z wieloma oknami naraz.

Porównując laptopa Apple, do innych firm łatwo zauważyć, że nie będzie to najwydajniejsze urządzenie w tej cenie. Znajdziemy wiele laptopów sprawniejszych w aplikacjach profesjonalnych i równie szybkich przy standardowym użytkowaniu. MacBook Pro A1502 dla wielu będzie wystarczający, jeśli patrzymy jednak, przez sam pryzmat szybkości do ceny to na pewno nie będzie on dla nas.

Ekran

Wiemy już, że wydajnością nasz MacBook Pro A1502 nie króluje. Zgoła inaczej jest jednak z ekranem. W skrócie: to genialna matryca wyróżniająca się w klasie oraz jeden z największych pozytywów MacBook’a.

Zacznijmy od początku. MacBook Pro (jak sama nazwa wskazuje) posiada 13,3-calowy ekran. Został on wykonany w technologi IPS i ma bardzo wysoka rozdzielczość 2560×1600 pikseli. Daje to całe 227 pikseli na cal, dzięki czemu matryca została oznaczona jako Retina. Jest to wyróżnik Apple, który pokazuje, że przy normalnym użytkowaniu nigdy nie będziemy w stanie zobaczyć pojedynczego piksela. Oczywiście przy tak wysokiej rozdzielczości jest to prawda i nie byłem w stanie doszukać się osamotnionego punkciku na ekranie. Obraz zawsze był ostry i wyraźny.

Ostrość to tylko jedna z zalet grafik wyświetlanych na MacBook’u Pro. Matryca mniejszego modelu przeszła bardzo dobrą kalibrację, dzięki czemu pokrywa prawie 100% przestrzeni sRGB. Jest to bardzo ważne w pracy ze wszelką grafiką, więc jeśli to wasze hobby, to MacBook Pro sprawdzi się idealnie. Przy okazji taka kalibracja sprawia, że kolory zawsze są ładnie nasycone, ale jednocześnie naturalne. A1502 sprawdzi się więc idealnie do oglądania filmów i konsumpcji innych treści.

Jasność jest dosyć wysoka i wynosi maksymalnie ok. 350 nitów. Nowsze laptopy z najwyższej półki sięgają już nawet 1500 nitów i zapewniają wzorową pracę w pełnym słońcu. Nasz mniejszy MacBook Pro również da sobie radę na dworze, jednak zalecamy korzystanie z niego w mniej słoneczne dni. Na tle konkurencji z tej samej klasy zdecydowanie nie mamy na co narzekać.

Jeśli szukamy taniego laptopa z bardzo dobrym wyświetlaczem, to MacBook Pro A1502 zdecydowanie jest opcją wartą uwagi.

Bateria i ładowanie

MacBook Pro 13” A1502 nie jest może maratończykiem jak nowsze MacBook’i z procesorem M1, ale wystarczy na jeden porządny dzień pracy. Według Apple ogniwo o pojemności 75 Wh powinno wystarczać na ok. 10 godzin standardowego użytkowania. Nasz model (prawdopodobnie przez lekką degradację baterii) wytrzymywał bliżej 5-6 H.

Co do degradacji ogniwa, jest to jedna z najważniejszych rzeczy, którą powinniśmy sprawdzić przy zakupie używanego laptopa. Starsze baterie w złym stanie mogą nie zagwarantować nawet godziny pracy! Dlatego, jeżeli takowa informacja nie widnieje nigdzie w ofercie, powinniśmy zapytać sprzedawcę, jak to wygląda w sprzedawanym modelu. Polecamy także sprawdzić ofertę naszego sklepu Refabryka, gdzie sprzedajemy tylko laptopy z ogniwami w dobrej kondycji. Gdy któreś ogniwo laptopowe nie spełnia naszych wymagań, zostaje wymienione w naszym zawodowym serwisie.

Naszą dość dobrą baterię naładujemy za pomocą ciekawego portu MagSafe 2. A ciekawego dlatego, że jest on wyposażony w zestaw dość mocnych magnesów. Dzięki temu łatwo podłączymy naszego MacBook’a Pro do ładowania, a dodatkowo nie musimy martwić się, że zrzucimy go przez pociągnięcie kabla. Jeśli siła będzie zbyt duża, kabel po prostu sam się odepnie. Istnieje wiele testów pokazujący, że rzeczywiście nie tak łatwo zrzucić ładującego się Macbook’a z biurka. Za sprawą głosu użytkowników Apple po wielu latach nieobecności implementuje ten port (a raczej jego nowszą iterację) nawet w aktualnych modelach!

MacOS

Bez systemu MacOS nie ma prawdziwego MacBook’a. Mimo tego, że MacBook Pro A1502 jest sam w sobie bardzo kompetentnym laptopem, to jednak MacOS spaja tu wszystko do kupy.

System operacyjny MacOS jest z natury bardzo stabilny i sprawny. W czasie testów nigdy nie doświadczyliśmy żadnych nieoczekiwanych zawieszeń, czy wyrzucenia z aplikacji. Wszystko działało tutaj dokładnie tak, jak powinno. Na MacOS dużo trudniej też trafić na wirusy, bo … po prostu nie ma ich tak wiele, jak na Windowsie. Co prawda minęło już wiele lat, odkąd ostatni raz widziałem wirusa na systemowych okienkach, jednak jest to zdecydowany plus dla MacOS.

Zdecydowanie najlepszą funkcją MacOS jest jednak synchronizacja z innymi urządzeniami Apple. Ten ekosystem czasami działa jak Magia. Dostajemy smsa na iPhonie i w tym samym czasie powiadomienie o wiadomości przychodzi na MacBook’a. Aby odpowiedzieć na nowe wieści, również nie potrzebujemy podnosić telefonu. Wystarczy, że zaczniemy pisać wiadomość na MacBook’u, a po wysłaniu sms trafi dokładnie tam, gdzie trzeba. Synchronizacji nie podlegają oczywiście same powiadomienia i wiadomości, ale też zdjęcia i filmy. Nagraj film na iPhone, a 3 sekundy później obejrzysz go na dużym ekranie swojego Maca.

Największa wada MacOS w laptopie MacBook Pro A1502 wynika z faktu, że praktycznie żaden wariant nie dostaje już najnowszej wersji. Ostatnią aktualizacją dla najnowszego MacBook’a Pro Retina 13” A1502 z 2015 roku, było wydanie MacOS Monterey. Wciąż jest ono wspierane, jednak nie ma już na co liczyć, że otrzymamy najnowsze funkcje znane z nowej wersji MacOS Ventura. Wcześniejsze wersje laptopa Apple nie dostały aktualizacji nawet do tej wersji systemu. Jeżeli więc zależy nam na jak najbardziej aktualnym MacBook’u, to używany MacBook Pro z tej serii może nie być dla nas. 

Porównanie modeli Apple MacBook Pro A1502

Jak to zazwyczaj z MacBook’ami bywa, modele oznaczone danym kodem to tak naprawdę seria urządzeń z danego okresu z bardzo podobnymi cechami. Nie inaczej jest w przypadku MacBook’a Pro 13” A1502. Laptopy Apple z tym oznaczeniem były wydawane od 2013 do 2015 roku. Wszystkie dzielą ze sobą świetny 13-calowy wyświetlacz IPS Retina, tę samą obudowę oraz bardzo podobny zestaw portów. Pod spodem znajdziecie dogłębny opis wszystkich modeli, dzięki czemu łatwiej zdecydujecie czy warto dopłacić do nowszych wariantów.

Apple MacBook Pro (Retina, 13″, Late 2013)

Specyfikacja wyróżniająca ten model:

  • Procesor — Intel core i5 lub Intel Core i7 czwartej generacji. Zawsze dwa rdzenie i cztery wątki.
  • Karta graficzna — Zintegrowana karta graficzna Intel Iris 5100 z 1,5 GB pamięci.
  • Pamięć RAM — 4 lub 8 GB DDR3L.
  • Dysk — Szybki Sata SSD o pojemności 128 GB, 256 GB, bądź 512 GB.
  • Złącze Thunderbolt — Drugiej generacji.
  • Szybkie Wi-Fi w standardzie “ac”.
  • Najnowsza wersja MacOS na tym modelu — MacOS 11 Big Sur.

Apple MacBook Pro (Retina, 13″, Mid 2014)

Specyfikacja wyróżniająca ten model:

  • Procesor — Intel core i5 lub Intel Core i7 czwartej generacji. Ciągle dwa rdzenie i cztery wątki.
  • Karta graficzna — Zintegrowana karta graficzna Intel Iris 5100 z 1,5 GB pamięci.
  • Pamięć RAM — 8 GB DDR3L.
  • Dysk — Bardzo szybki PCIe SSD o pojemności 128 GB, 256 GB, bądź 512 GB.
  • Złącze Thunderbolt — Drugiej generacji.
  • Szybkie Wi-Fi w standardzie “ac”.
  • Najnowsza wersja MacOS na tym modelu — MacOS 11 Big Sur.

Apple MacBook Pro (Retina, 13″, Early 2015)

Specyfikacja wyróżniająca ten model:

  • Procesor — Intel core i5 albo Intel Core i7 piątej generacji. Wciąż dwa rdzenie i cztery wątki.
  • Karta graficzna — Zintegrowana karta graficzna Intel Iris 6100 z 1,5 GB pamięci.
  • Pamięć RAM — 8 GB DDR3L.
  • Dysk — Bardzo szybki PCIe SSD o pojemności 128 GB, 256 GB, bądź 512 GB.
  • Złącze Thunderbolt — Drugiej generacji.
  • Szybkie Wi-Fi w standardzie “ac”.
  • Najnowsza wersja MacOS na tym modelu — MacOS 12 Monterey.

Podsumowanie

Patrząc na ogół urządzenia używany, 13-calowy MacBook Pro A1502 w naszych odczuciach wypada bardzo pozytywnie. Na ten model wylaliśmy co prawda wiele żalów dotyczących wydajności w zastosowaniach profesjonalnych, ale patrząc na cały obrazek i cenę tego MacBooka, nie możemy być tutaj krytyczni.

W przedziale cenowym gdzie większość laptopów oferuje plastikowe obudowy, małe touchpady i słabe ekrany, MacBook Pro A1502 zdecydowanie się wyróżnia. Wspaniała aluminiowa obudowa, duży i płynny touchpad, ekran pokazujący przepiękne obrazki, oraz synchronizacja MacOS. Wszystko to cechy, które trudno spotkać gdzie indziej. 

Prawda Apple MacBook Pro A1502 nie jest potworem wydajności w swojej klasie. Jeżeli jednak jesteśmy zdecydowani na laptop Apple MacBook, to A1502 będzie jedną z najtańszych opcji, która wygląda bardzo sensownie.

Plusy:

  • Ponadczasowa jakość wykonania.
  • Design, który może się podobać.
  • Genialny touchpad i bardzo dobra klawiatura.
  • Świetny ekran walczący z wyższą klasą.
  • Bardzo przyzwoita bateria.
  • Stabilny system MacOS i jego funkcje synchronizacji z urządzeniami Apple.
  • Port Thunderbolt, który pozwala na podłączenie wielu specjalistycznych akcesoriów.
  • Złącze MagSafe 2 do ładowania.
  • Szybki w wykonywaniu codziennych zadań.
  • Przez wzgląd na wszystkie funkcje i ich dopracowanie — bardzo dobry stosunek ceny do jakości.

Minusy:

  • Zauważalnie niższa wydajność w zadaniach profesjonalnych i grach w porównaniu do 15-calowego MacBook’a i innych urządzeń używanych w podobnej cenie.
  • Na rynku zostały tylko modele używane, co nie wszystkim przypadnie do gustu.
  • Brak najnowszej wersji MacOS 12 Ventura.
  • Jasność ekranu nie pozwala na komfortową pracę na zewnątrz w naprawdę słoneczne dni.

Gorąco zapraszamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu Refabryka. Znajdziecie tam nie tylko używane laptopy Apple, ale także innych producentów. Wszystko to z gwarancją najwyższej jakości i w świetnej cenie.