Rosetta 2 na Macu

Czasem w technologii bywa tak, że wraz z premierą nowego rozwiązania wsparcie dla starszego musi zostać zakończone. Wiele producentów zdaje sobie z tego sprawę, dlatego, żeby zniwelować negatywne efekty tego działania, tworzą oni specjalne oprogramowanie zwiększające kompatybilność. Taki właśnie był cel programu Rosetta 2 wydanego przez Apple w 2020 roku. W tym artykule opowiemy, czym dokładnie jest Rosetta 2, na jakiej zasadzie ona działa no i jak oraz kiedy należy z niej skorzystać na najnowszym MacBooku/Macu.

Rosetta 2 — czym jest i na jakiej zasadzie działa

Rosetta 2 to oprogramowanie, które umożliwia Macom i MacBookom z procesorem Apple M1/M2 uruchamianie aplikacji zaprojektowanych dla Maców z procesorem Intel. Tak jak wyjaśnialiśmy już w naszym dedykowanym omówieniu Apple Silicon: nowe komputery od firmy z Cupertino korzystają z architektury ARM. Pod względem budowy znacznie różni się ona od technologii X86 stosowanej w nieco starszych MacBookach, dlatego programy z jednej nie mogą być tak po prostu uruchomione na tej drugiej. Apple zdawało sobie z tego sprawę i aby ułatwić przejście na nowe procesory, zaprojektowało Rosette 2.

Rosetta 2 swoje działanie opiera na zasadzie translacji. Oznacza to, że bierze ona aplikację napisaną dla procesora X86, a następnie “tłumaczy” jej żądania na te obsługiwane przez procesory ARM od Apple. Takie rozwiązanie ma duże zalety dotyczące ogólnej wydajności oraz kompatybilności programów i wypada bardzo pozytywnie w porównaniu do podobnej techniki: emulacji.

Rosetta 2 jest drugą w historii warstwą kompatybilności stworzoną przez Apple. Pierwsza iteracja programu (po prostu Rosetta) była wprowadzona wraz z przejściem komputerów Apple z procesorów PowerPC na jednostki X86 Intela w 2006 roku. Oprogramowanie wzięło swoją nazwę od kamienia z Rosetty, który umożliwił filologom zrozumienie egipskich hieroglifów.

Kompatybilność Rosetty 2 — problemy, które można napotkać

Rosetta miała największe znaczenie w 2020 roku zaraz po premierze Apple Silicon. Był to czas kiedy, wiele dużych i małych producentów jeszcze nie przygotowało pełnoprawnej wersji swoich programów dla procesorów ARM. Rosetta 2 pomagała wtedy złagodzić problemy wieku dziecięcego platformy i umożliwiała komfortowe korzystanie z programów przygotowanych pod X86.

Teraz autorskie procesory Apple mają już ponad 3 lata. Było to wystarczająco dużo czasu, aby aktywnie rozwijane aplikacje dostały pełne wsparcie dla Apple Silicon. Z tego powodu duża liczba osób korzystających z MacBooka M1 czy M2 w ogóle nie przetnie swojej drogi z Rosettą.

Jeżeli jednak używacie nieco starszego oprogramowania to może być ono uruchomione właśnie za pomocą Rosetty 2. W większości sytuacji działa ona świetnie, ale należy pamiętać, że żaden program translacyjny nie jest idealny. Podczas używania Rosetty na Macu możemy więc spotkać się z drobnymi błędami graficznymi, nieco niższą wydajnością. W najgorszym przypadku (zdarzającym się bardzo, bardzo rzadko) aplikacja po prostu się nie uruchomi.

Na jakich urządzeniach zainstalujemy program Rosetta 2?

Tak, jak wspominaliśmy nieco wyżej Rosetta 2 może/musi być wykorzystana tylko na urządzeniach korzystających z procesorów Apple M. Do takich sprzętów należą:

  • MacBook Air z końcówki 2020 roku i późniejsze
  • MacBook Pro z końcówki 2020 roku i nowsze
  • Mac mini z 2020 roku i nowsze
  • iMac z 2021 roku i późniejsze
  • Wszystkie urządzenia Mac Studio
  • Mac Pro z 2022 roku

Wszystkie wcześniejsze MacBooki wydane pomiędzy 2006 a 2020 korzystają z procesorów Intel. Oczywiście nie wymagają one Rosetty 2 do uruchamiania żadnych aplikacji.

MacBook Air M2 korzsyta z Rosetty 2 do uruchomienia niektórych aplikacji

Jak zainstalować i korzystać z Rosetty 2 na Macu z procesorem Apple?

Rosetta 2 nie jest aplikacją, którą trzeba wcześniej uruchamiać. Zamiast tego zostaje ona aktywowana automatycznie, gdy system wykryje otwarcie aplikacji przeznaczonej na komputery Apple z procesorem Intel. Dzięki temu korzystanie z Rosetty będzie niezwykle łatwe.

Aby użyć Rosetty 2 do uruchomienia niekompatybilnego oprogramowania na Macu/MacBoooku z procesorem Apple po prostu:

  1. Sprawdzamy, czy nasz komputer ma poprawne połączenie z Internetem.
  2. Otwieramy dowolną aplikację, która potrzebuje do działania Rosetty 2.
  3. Jeżeli omawiana warstwa kompatybilności została zainstalowana wcześniej, to program zwyczajnie się uruchomi. Jeśli Rosetta nie była wcześniej pobrana, to wyświetli się powiadomienie o konieczności jej instalacji. Wówczas klikamy przycisk “Instaluj”.
  4. Wprowadzamy nazwę użytkownika i hasło, którym logujemy się do komputera, w celu potwierdzenia instalacji.
Powiadomienie wyskakujące po pierwszy uruchomieniu programu Rosetta 2

(źródło: Apple)

I to na tyle! Po kilku sekundach Rosetta trafi na dysk komputera, co pozwoli otwierać niekompatybilne aplikacje w przyszłości.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł przydał Wam się przy zrozumieniu działania i uruchomieniu Rosetty 2 na swoim Macu. Aby dowiedzieć się nieco więcej, na temat funkcji w systemie macOS zachęcamy też do sprawdzenia naszego poradnika pokazującego jak zrobić backup MacBooka.

Jeżeli jeszcze nie macie MacBooka, a zastanawiacie się nad jego kupnem to koniecznie sprawdźcie używany MacBook Air M1 i inne laptopy Apple w naszym sklepie Refabryka Siedlce!