Nieraz w życiu spotykamy się z sytuacją, gdzie musimy zresetować nasze urządzenie do ustawień fabrycznych. Ta funkcja kompletnie wymazuje dysk telefonu, czy komputera i pozostawia go w stanie, jaki widoczny był zaraz po zakupie. W tym artykule podpowiemy, kiedy i jak dokładnie zrobić reset MacBooka/Maca do ustawień fabrycznych.

Kiedy warto przeprowadzić reset do ustawień fabrycznych?

Reset do ustawień fabrycznych nie jest opcją, z której musimy korzystać na MacBooku jakoś często. W praktyce istnieją chyba tylko dwie sytuacje wymagające od nas przeprowadzenia takiej operacji. Są to konkretnie:

  • Sprzedaż MacBooka/Maca — Jeśli planujemy sprzedać komputer Apple, to reset do ustawień fabrycznych jest jak najbardziej zalecany. Taka opcja usuwa z dysku wszystkie nasze pliki, aplikacje oraz konta, dzięki czemu nie dojdzie do ewentualnego naruszenia prywatności po sprzedaży. Drugim pozytywem przeprowadzania resetu będzie też satysfakcja kupującego. W końcu otrzyma on urządzenie z oprogramowaniem wyglądającym jak po zakupie zupełnie nowego sprzętu.
  • Częste, irytujące i powtarzające się problemySystem macOS jest z reguły bardzo stabilny i bezpieczny (o czym opowiadaliśmy w naszym artykule czy MacBook potrzebuje antywirusa). Bardzo rzadko zdarza się więc, że użytkownicy komputerów Apple mają z nimi jakieś większe problemy. Żaden komputer nie jest jednak idealny dlatego niektórzy posiadacze MacBooka czasem napotkają na nim błędy. Jeśli są one irytujące i powtarzają się regularnie, to warto przeprowadzić reset do ustawień fabrycznych i sprawdzić, czy nie rozwiąże on niedogodności.
MacBook świeżo po wyjęciu z pudełka

Co warto zrobić przed resetem MacBooka/Maca?

Są dwie rzeczy, które warto zrobić przed kompletnym zresetowaniem MacBooka/Maca. Pierwszą z nich jest stworzenie Backupu za pomocą narzędzia Time Machine. Zabezpieczy to nasze wszystkie dane i pomoże je odtworzyć na nowym urządzeniu/aktualnym MacBooku (jeśli robimy reset, by naprawić problemy).

Drugą rzeczą jest sprawdzenie dokładnej wersji systemu macOS. Proces resetu do ustawień fabrycznych wygląda bowiem inaczej w zależności od tego, czy korzystamy z nieco nowszej, czy starszej wersji systemu operacyjnego. 

Aby sprawdzić aktualnie zainstalowaną wersję macOS:

  1. Klikamy menu Apple w lewym górnym rogu.
  2. Z listy dostępnych opcji wybieramy “Ten Mac”.

Powinno wyświetlić nowe okno z informacjami dotyczącymi naszego Maca. Wersję systemu wraz z jego nazwą znajdziemy w linijce “macOS”.

Jeżeli zrobiliśmy już backup i znamy wersję macOS na komputerze, to możemy przejść do resetowania MacBooka. Poniżej znajdziecie 3 instrukcje opisujące ten proces dla macOS Ventura (13) i nowszego, macOS Monterey (12) oraz nieco starszych komputerów/takich nieposiadających chipu T2/Apple Silicon.

Jak zresetować MacBooka z systemem macOS Ventura/nowszym?

W celu zresetowania komputera z systemem macOS Ventura lub nowszym:

  1. Klikamy menu Apple (lewy górny róg) i wybieramy “Ustawienia systemowe”.
  2. W aplikacji ustawień wchodzimy do zakładki “Ogólne”.
  3. Po prawej stronie zaznaczamy “Przenieś lub wyzeruj”.
  4. Na sam koniec klikamy opcję “Wymaż zawartość i ustawienia”, a następnie wpisujemy nasze hasło, jeśli macOS o nie zapyta.

I to wszystko! Po kilku chwilach MacBook zostanie zresetowany do ustawień początkowych i uruchomi się ponownie do ekranu konfiguracyjnego.

MacBook zresetowany do ustawień fabrycznych

Reset komputera Apple z macOS Monterey

Resetowanie MacBooka/Maca na macOS 12 Monterey wygląda nieco inaczej niż na Venturze i nowszych wersjach. Jest to spowodowane jednak jedynie zmianą w strukturze menu i ustawień.

Kiedy chcemy wykonać reset MacBooka/Maca z macOS Monterey:

  1. Klikamy menu Apple w lewym górnym rogu i wybieramy “Preferencje systemowe”.
  2. Zaznaczamy “Preferencje systemowe” na górnym pasku i wybieramy “Wymaż zawartość i ustawienia”.
  3. Potwierdzamy operację poprzez wpisanie hasła dla naszego komputera.

Jak wykonać reset starszych komputerów bez chipu T2 i Apple Silicon

Niestety powyższe łatwe resetowanie MacBooka do ustawień fabrycznych jest dostępna tylko na nowszych urządzeniach ze wsparciem dla macOS 12 Monterey i wyżej. Ponadto opcja “Wymaż zawartość i ustawienia” nie pokaże się, jeżeli mamy Maca/MacBooka bez zintegrowanego chipu zabezpieczającego T2. Ten układ został wprowadzony dopiero w MacBooku Air/Pro z 2018 roku (numer kodowy A1989). Oznacza to, że wszystkie wcześniejsze komputery Apple takie jak MacBook Pro A1398 też będą musiały skorzystać z manualnej reinstalacji systemu pomimo teoretycznego wsparcia modeli z 2015 dla macOS Monterey.

W celu manualnego przeprowadzanie resetu MacBooka do ustawień fabrycznych:

  1. Wylogowujemy się ze wszystkich kont Apple (iTunes, iCloud, etc.), których używaliśmy na naszym komputerze.
  2. Kompletnie wyłączamy naszego Maca (albo za pomocą opcji w menu Apple, albo z użyciem przycisku zasilania).
  3. Włączamy naszego Maca i naciskamy kombinację klawiszy Command/Super/Windows + R na klawiaturze. Powinno to uruchomić specjalny tryb odzyskiwania macOS.
  4. Po zalogowaniu się do trybu odzyskiwania wybieramy język (w naszym przypadku Polski) i klikamy przycisk dalej.
  5. W nowo wyświetlonym menu zaznaczamy opcję „narzędzie dyskowe”.
  6. Po lewej stronie narzędzia dyskowego zobaczymy dyski podłączone do naszego komputera. Z listy wybieramy „Woluminy Boot Drive”.
  7. Teraz w prawej sekcji Narzędzia dyskowego wybieramy opcję „Wymaż”.
  8. Zostawiamy wszystkie domyślnie opcje (ewentualnie można się upewnić czy kreator na pewno wybrał formatowanie APFS/MacOS Extended) i ponownie klikamy przycisk “Wymaż”.
  9. Po zakończeniu wymazywania dysku cofamy się do pierwotnego menu trybu recovery i zaznaczamy “Zainstaluj ponownie macOS”.
  10. Przechodzimy przez kilka prostych ekranów, zaznaczając prawidłowe opcje/potwierdzając regulaminy i klikając dalej. Na sam koniec potwierdzamy ponowne zainstalowanie macOS na naszym MacBooku lub Macu.

Po zakończeniu całego procesu (tak samo, jak w przypadku innych opcji) Macbook zostanie zresetowany do ustawień fabrycznych, a po jego ponownym uruchomieniu zobaczymy ekran konfiguracji macOS.

MacBook Pro z wymazaną zawartością

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomógł wam wykonać reset MacBooka do ustawień fabrycznych. Jeśli rzeczywiście się Wam udało, to koniecznie napiszcie w komentarzach, czy tylko wykonywaliście reset przed sprzedażą, czy może na waszym komputerze pojawiły się nieoczekiwane błędy.

Aby dowiedzieć się nieco więcej na temat urządzeń Apple, sprawdźcie nasze artykuły dotyczące polecanych MacBooków i używane MacBooki w naszym sklepie!