Apple ma w swoim arsenale mnóstwo ciekawych technologii. Jedną z flagowych funkcji smartfonów oraz komputerów giganta jest AirDrop pozwalające bardzo szybko wysyłać i odbierać pliki. Teraz AirDrop doczekało się jednak konkurenta i to nie byle jakiego, bo od samego Google, czyli twórców Androida. W tym artykule wyjaśnimy, jak działa Nearby Share/udostępnianie w pobliżu i na jakich urządzeniach z niego skorzystamy.
Co to jest udostępnianie w pobliżu i jak działa?
Udostępnianie w pobliżu od Google/Nearby Share to technologia przeznaczona do łatwej bezprzewodowej wymiany danych pomiędzy dwoma urządzeniami. Jak sugeruje sama nazwa udostępnianie w pobliżu działa dla sprzętów znajdujących się blisko siebie. Założenia rozwiązania są więc bardzo podobne do AirDrop od firmy Apple. Z tego powodu udostępnianie w pobliżu często określane jest alternatywą/konkurentem dla techniki wysyłania plików na iPhone i MacBooku.
Pomimo sporego podobieństwa do AirDrop, Nearby Share działa nieco inaczej. Ta pierwsza technologia zawsze wykorzystuje Bluetooth (do nawiązania połączenia) oraz Wi-Fi (do samego przesyłu danych). Z drugiej strony udostępnianie w pobliżu obsługuje wymianę plików za pomocą wielu różnorakich standardów łączności. W zależności od kompatybilności danego urządzenia Nearby Share wykorzystuje do połączenia i wysyłania plików: Bluetooth, Wi-Fi, mobilną transmisję danych, NFC, UWB, WebRTC czy łączność w sieci lokalnej. Ma to ogromne plusy dotyczące kompatybilności — z Nearby Share bezproblemowo skorzystamy na większości nowoczesnych urządzeń. Z drugiej strony takie zachowanie powoduje, że w niektórych przypadkach trzeba nieco poczekać, zanim transfer danych się rozpocznie.
Udostępnianie w pobliżu wspiera przesył praktycznie wszystkich rodzaje plików (zdjęcia, filmy, dokumenty, etc.), haseł do Wi-Fi, a nawet aplikacji pobranych ze sklepu Play.
Jakie urządzenia obsługują udostępnianie w pobliżu?
Tak, jak wspomnieliśmy nieco wyżej dzięki wykorzystaniu wielu różnych bezprzewodowych protokołów, udostępnianie w pobliżu jest dostępne na całej masie urządzeń. Sprzęty oficjalnie obsługujące Nearby Share od Google to:
- Telefony, tablety i wszystkie inne sprzęty z systemem operacyjnym Android (powyżej 6.0) korzystające z łączności bezprzewodowej.
- Laptopy/urządzenia Chromebook.
- Komputery i laptopy z systemem Windows obsługujące Bluetooth.
Dodatkowo od stosunkowo niedawna udostępnianie w pobliżu może być użyte nieoficjalnie na komputerach i laptopach z systemem macOS. Jakim cudem jest to możliwe? A, no wszystko dlatego, że kod źródłowy Nearby Share jest udostępniany w ramach licencji Open Source. Oznacza to, że dosłownie każda osoba może zobaczyć, jak wygląda ta technologia od podszewki i dowolnie ją modyfikować pod swój projekt (kod do pobrania o tutaj: nearby na github). To właśnie zrobił deweloper odpowiedzialny za NearDrop, czyli aplikację Nearby Share dostępną do pobrania na MacBookach i komputerach Mac.
Udostępnianie w pobliżu pomiędzy dwoma smartfonami
Udostępnianie plików ze smartfona przy pomocy udostępniania w pobliżu jest bardzo łatwe. Aby to zrobić:
- Włączamy Bluetooth oraz Wi-Fi na obu smartfonach.
- Przechodzimy do plików, które chcemy wysłać i klikamy ikonę udostępniania (zazwyczaj mały kwadracik ze strzałką u góry).
- Z listy dostępnych opcji wskazujemy “Udostępnianie w pobliżu”.
- Wyświetli się nowy panel z urządzeniami aktywnymi w sieci Nearby Share. Wybieramy urządzenie, do którego mają trafić pliki.
- Potwierdzamy odbiór danych na drugim telefonie.
I to tyle! Pliki zostaną szybko przesłane przy pomocy najlepszej dostępnej metody. Jeżeli nasz telefon domyślnie nie pozwala na przesyłanie plików przed Nearby Share a technicznie je obsługuje, to stosowną opcję znajdziemy w aplikacji Files by Google w zakładce udostępniania.
Co zrobić jeśli dany telefon nie jest wykrywany
Jeżeli drugi smartfon nie jest wykrywany:
- Wchodzimy do ustawień systemu.
- W wyszukiwarce opcji na samej górze wpisujemy “Udostępnianie w pobliżu” i wybieramy odpowiednią pozycję.
- Klikamy na suwak widoczny obok opcji “Widoczność urządzenia” i jeszcze raz próbujemy wysłać plik z Nearby Share.
Jeżeli urządzenia wciąż się nie wykrywają, konieczne będzie dodanie numeru telefonu drugiej osoby do kontaktów. Alternatywnie możemy też pobrać aplikację Files by Google, wejść do zakładki udostępnianie i wybrać opcję “Odbierz”.
Nearby Share na Windowsie
Na swojej autorskiej stronie Google informuje, że Nearby Share jest dostępne tylko na komputerach/laptopach z obsługą Bluetooth i Wi-Fi oraz z systemem Windows 10 lub nowszym. Nie jest to jednak do końca prawda, bo pliki z udostępniania w pobliżu mogą też być przesyłane przy pomocy sieci lokalnej. Oznacza to, że w rzeczywistości potrzebujemy laptopa/komputera z obsługą Wi-Fi + Bluetooth albo takiego obsługującego samo Bluetooth, który jest jednocześnie podłączony do tego samego routera co nasz smartfon.
Aby skorzystać z Nearby Share od Google na kompatybilnym komputerze:
- Pobieramy aplikację udostępnianie w pobliżu od Google dostępną na oficjalnej stronie projektu i instalujemy ją na komputerze.
- Upewniamy się, że mamy włączone Bluetooth + Wifi/samo Bluetooth a nasz smartfon jest podłączony do tej samej sieci.
- Uruchamiamy zainstalowaną wcześniej aplikację na komputerze.
- Ustawiamy dostępność komputera na jedną z dostępnych opcji (Odbieraj od wszystkich, odbieraj od kontaktów lub odbieraj ze swoich urządzeń).
- W celu:
- Wysłania danych na smartfon lub inne urządzenie przeciągamy wybrane pliki/foldery do aplikacji i zaznaczamy dany sprzęt.
- Przy odbiorze danych zostawiamy aplikację otwartą i udostępniamy plik z naszego telefonu. Ta druga czynność wygląda identycznie jak udostępnianie danych pomiędzy dwoma smartfonami w powyższej instrukcji.
Udostępnianie w pobliżu na MacBooku i Macu
Dzięki wysiłkom społeczności udostępnianie w pobliżu dotarło na MacBooka i inne komputery z macOS. Niestety ta implementacja ma dwie wady:
- Po pierwsze, Nearby Share działa tylko, gdy smartfon i Mac są połączone do tej samej sieci lokalnej/sieci Wi-Fi
- Po drugiego komputer Apple jest wykrywalny przez cały czas w sieci Nearby Share. Oznacza to, że inne osoby mogą przypadkowo lub celowo próbować udostępnić pliki na naszego MacBooka. Nie będzie to raczej spory problem, bo transfer i tak trzeba zaakceptować przyciskiem.
W celu skorzystania z udostępniania w pobliżu na MacBooku:
- Pobieramy NearDrop z oficjalnej strony projektu na GitHubie, a następnie instalujemy aplikację na naszym Macu (może być konieczne potwierdzenie instalacji od nieznanego dewelopera).
- Po zainstalowaniu NearDrop wchodzimy do ustawień systemu macOS i wybieramy zakładkę powiadomienia.
- Na liście aplikacji szukamy NearDrop i pozwalamy jej na wysyłanie powiadomień przełącznikiem w prawej sekcji.
- Aby:
- Wysłać plik na telefon z Androidem: pobieramy aplikację Files by Google na smartfonie. Następnie uruchamiamy ją, zezwalamy na dostęp do plików po czym wchodzimy do sekcji “Udostępnianie w pobliżu” i klikamy przycisk “odbierz”. Teraz klikamy prawym przyciskiem myszy dowolny plik w finderze na macu i z listy dostępnych opcji wybieramy NearDrop.
- Odebrać plik: po przesłaniu pliku z innego urządzenia klikamy “Options” w wyświetlonym powiadomieniu i zaznaczamy opcję “Accept”
Alternatywą dla Nearby Share na MacBooku jest skorzystanie z innej fanowskiej aplikacji dającej możliwość użycia rzeczywistego AirDrop na Androidzie.
Podsumowanie
Teraz już wiecie, jak działa Udostępnianie w pobliżu na androidzie, ChromeOS, Windowsie, a nawet na MacBooku. Koniecznie dajcie znać w komentarzach, czy waszym zdaniem jest to godna alternatywa dla AirDrop od Apple i czy będziecie jej używać!
Sprawdźcie laptopy z Windowsem oraz smartfony z Androidem kompatybilne z Nearby Share w naszym sklepie Refabryka.