MacBook, jako laptop do grania — Jak sprzęt od Apple radzi sobie z grami?

Szukasz dobrego laptopa do grania, który pomoże Ci się odprężyć po pracy i zastanawiasz się na laptopem Apple? Świetnie trafiłeś! W tym poradniku podpowiemy, czy MacBooki to dobry sprzęt do grania i jakimi laptopami od Apple powinni zainteresować się gracze.

Czy MacBooki i inne komputery Apple nadają się do grania?

Ok, zaczynamy od pierwszego i chyba najważniejszego pytania, czyli: czy MacBooki w ogóle nadają się do gier?

Pod względem czystej specyfikacji technicznej trzeba stwierdzić, że: jak najbardziej tak

Już w czasach MacBooków z procesorami X86, Apple wdrażało do swoich modeli Pro 15, czy Pro 16 wydajne podzespoły, takie jak najnowsze i najlepsze mobilne procesory Intel Core i relatywnie mocne dedykowane karty graficzne. W zamyśle miały być one wykorzystywane przez wymagających montażystów, grafików, czy projektantów, jednak te działania mają bardzo wiele wspólnego z obciążeniem widzianych w grach, więc i tam sprawdzały się bardzo dobrze.

Teraz po przejściu na swoje autorskie Apple Silicon, laptopy giganta z Cupertino wciąż są w stanie rywalizować z potężnymi laptopami gamingowymi w licznych zadaniach profesjonalnych. Czysta wydajność nie jest więc tutaj problemem.

Niestety pomimo tego, że laptopy Apple są relatywnie wydajne to dosyć często twórcy gier pomijają system macOS od Apple. Powodów tego zachowania można szukać przede wszystkim w marketingu i zaangażowaniu Apple w stronę świata gier.

Apple przez wiele lat reklamowało swoje laptopy przede wszystkim do prac profesjonalnych, a o graniu na Macu mówiono po prostu bardzo rzadko. Dodajmy do tego fakt, że na MacOS brakowało łatwych, dedykowanych narzędzi do portowania gier i w efekcie mieliśmy niewiele premier wysokiej jakości produkcji dedykowanych dla laptopów Apple.

Na szczęście to podejście niedawno się zmieniło, co widać między innymi po wprowadzeniu dedykowanego trybu gier w macOS 15, upscalingu dla gier o nazwie metalfx upscaling, czy też prezentacji game porting toolkit, czyli specjalnego narzędzia deweloperskiego do konwertowania gier z Windowsa, na wersję dla Maca. Dzięki temu drugiemu powstały nawet ciekawe fanowskie narzędzia takie, jak “Whisky, które ma pozwalać na proste uruchamianie gier z Windowsa na MacBookach z procesorami Apple M.

Jak więc widać sytuacja z graniem na macOS nieco się poprawia i w kolejnych latach można spodziewać się większego zainteresowania tą platformą ze strony graczy.

Kilka świetnych gier dostępnych natywnie na macOS

Mimo że macOS nie jest tak popularny wśród deweloperów gier, jak Windows, to wciąż na systemie od Apple można znaleźć wiele interesujących gier, wartych ogrania. Są to między innymi:

  • Baldur’s Gate 3 — Niezwykle rozwinięta gra RPG dla pojedynczego gracza, która podbiła rynek w 2023 roku.
  • Hades i Hades 2 — Szybkie i dość wymagające gry Rogue Like/Rogue-Lite z angażującą walką, dobrą muzyką i świetną historią opierającą się o grecką mitologię.
  • Minecraft — Jedna z najpopularniejszych gier na świecie od studia Mojang, także działa bardzo dobrze na MacBookach.
  • Gry z serii Resident Evil — Wiele części ze znanej części gier akcji/horrów z zombie i innymi straszydłami otrzymało niedawno dedykowane porty dla macOS.
  • Lies of P — Świetnie wyglądający, wymagający souls-like z ponurą atmosferą i przyjemnym systemem walki.
  • Disco Elysium — Ciekawy RPG, w którym przejmujemy kontrolę nad detektywem, by odkryć największe tajemnice świata i zamieszkujących go ludzi.
  • Gry z serii Bioshock — Klasyczne gry od Studia Take Two, w których zanurzamy się pod wodę, by przeżyć niezapomniane historie w cudowno-okropnym mieście Rapture
  • Celeste — Trudna platformówka 2D, która będzie stanowić wyzwanie nawet dla wprawionych graczy.
  • Hollow Knight — Czarująca, a zarazem wymagająca gra z piękną grafiką i muzyką, wymagającymi przeciwnikami do zwyciężenia i wielkim światem do zwiedzenia.
  • Stardew Valley — Urokliwa gra, w której zajmiemy się swoją farmą i nawiążemy relacje z mieszkańcami pobliskiego miasteczka (oraz jego okolic)
  • No Man’s Sky — Tytuł, w którym zwiedzimy ogromną galaktykę wypełnioną unikalnymi planetami (które, z kolei wypełnione są licznymi zasobami i ciekawymi aktywnościami)

Jak więc widać, nawet, jeśli postanowimy, że nie chcemy wychodzić poza ramy systemu macOS, to wciąż będziemy mogli świetnie bawić się na naszym MacBooku.

MacBook i granie

System Windows na ratunek — czyli MacBooki, ze wsparciem Boot Camp

No dobra, wiemy już, że macOS nie pozwoli naszemu laptopowi Apple osiągnąć swojego pełnego potencjału w roli urządzenia do nowszych gier. Na szczęście MacBooki z procesorami Intel mają tutaj jednego asa w rękawie, którym jest funkcja Boot Camp.

Boot Camp pozwala nam na zainstalowanie pełnego systemu Windows 10 lub Windows 11, dzięki czemu ominiemy wszystkie ograniczenia macOS związane z gamingiem

Taka operacja otwiera przed nami praktycznie całą bibliotekę Windowsa, w której znajdziemy takie popularne tytuły, jak CS2, Fortnite, czy GTA V.

Jeżeli interesuje Was Boot Camp i macie MacBooka z procesorem Intel to koniecznie sprawdźcie nasz dedykowany poradnik dla tego rozwiązania.

Niestety nowsze MacBooki z procesorem Apple M nie wspierają Boot Camp, gdyż korzystają one z Architektury ARM.

Nie samym nowym człowiek żyje — retro gry i emulacja na macOS

Nowe najbardziej zaawansowe graficznie (i natywnie uruchamiane) gry to oczywiście, tylko jedna strona medalu. Wśród graczy coraz popularniejsze stają się bowiem tytuły retro uruchamiane za pomocą specjalnych emulatorów poszczególnych konsol.

W tej kategorii nawet MacBooki z systemem macOS wyglądają bardzo dobrze, bo można na nich uruchomić programy:

  • RetroArch — Umożliwia emulację praktycznie wszystkich konsol 8 i 16-bitowych, takich jak NES/Pegasus, Super Nintendo, Game Boy, Game Boy Advance i wiele więcej. Do tego dochodzi też wsparcie dla pierwszych konsol 3D, czyli PS1, Nintendo 64 oraz Segi DreamCast.
  • PCSX2 — Ten program pozwoli nam na uruchomienie gier z PlayStation 2 na naszym MacBooku.
  • Xemu — Umożliwia emulację gier z pierwszego Xboxa.
  • PPSSPP — Dzięki temu progamowi w prosty sposób odpalimy gry z PSP na MacBooku.
  • Dolphin — Ta aplikacja pozwala na emulację konsol Nintendo GameCube oraz Nintendo Wii.
  • RPCS3 — Daje nam możliwość uruchamiania gier, które oryginalnie trafiały na PlayStation 3. Ten program jest dość wymagający, więc nie wszystkie tytuły będą działać idealnie.
  • Cemu — Służy do uruchamiania gier z Nintendo Wii U.
  • Ryujinx — Aplikacja, która pozwalała na odpalanie gier z Nintendo Switch na MacBook’u. Niedawno została ona jednak usunięta z sieci.

Wszystkie te programy mają dedykowane wersje zarówno dla Maców z procesorami Intel Core, jak i sprzętów z Apple Silicone.

Patrząc na tę pokaźną listę, można śmiało stwierdzić, że fani starszych gier, na pewno będą mogli znaleźć na Macu coś dla siebie.

Najlepsze poleasingowe MacBooki do grania

Jesteście zdecydowani na zakup MacBooka, który posłuży Wam również do grania? Jeśli tak, to poniżej prezentujemy 3 najlepsze poleasingowe laptopy Apple do grania. Wszystkie z nich wspierają funkcję Apple Boot Camp, co powinno zapewnić nam najlepszą możliwą kompatybilność ze wszelkiego rodzaju tytułami.

Poleasingowy MacBook Pro 15 A1707

MacBook Pro 15 A1707

Nasza pierwsza propozycja w tym zestawieniu to MacBook Pro A1707.

W smukłej konstrukcji tego laptopa, Apple udało się zmieścić wydajne podzespoły. Procesor, czyli serce tego urządzenia to bowiem 4-rdzeniowa i 8-wątkowa jednostka Intel Core i7 należąca do szóstej/siódmej generacji Intel Core. Wszystkie jej rdzenie mogą być taktowane z wysoką prędkością dochodzącą do 3,8 GHz, co powinno zapewnić porządną wydajność w wielu (nawet nieco nowocześniejszych) grach. Procesor w MacBooku Pro A1707 współpracuje z 16 GB pamięci RAM oraz dyskiem SSD o pojemności 256/512/1024 GB. Nie można też tutaj zapomnieć o niezłej, dedykowanej karcie graficznej AMD Radeon Pro 555/560 z 2/4 GB pamięci GDDR5. Taki zestaw powinien sobie poradzić z wszelkiego rodzaju tytułami 2D, starszymi/nieco mniej wymagającymi grami 3D oraz średnio-zaawansowaną emulacją retro konsol. Poza samymi grami ten MacBook, bardzo dobrze obsłuży programy do edycji grafiki oraz montażu wideo.

Wszystkie wspomniane przed chwilą treści będą wyświetlane, na dużym, 15,4-calowym wyświetlaczu IPS o ogromnej rozdzielczości 2880 na 1800 pikseli. Wszystkie obrazki pokazywane na tym ekranie wręcz zachwycają szczegółami, a do tego są widoczne praktycznie z dowolnej perspektywy. To jednak nie koniec, bo matryca MacBook’a Pro A1707 potrafi wyświetlić wszystkie kolory z przestrzeni sRGB oraz DCI-P3 i została bardzo dobrze skalibrowana. W praktyce oznacza to, że kolory na ekranie są nasycone, żywe i po prostu bardzo ładne. Granie, oglądanie filmów, czy nawet edycja grafiki na takim wyświetlaczu, to po prostu czysta przyjemność.

Bateria w poleasingowym MacBooku Pro A1707 ma sporą pojemność 76 Wh. W zależności od wybranego tytułu powinna ona pozwolić na dobre parę godzin grania. Przy nieco lżejszych zadaniach, takich, jak przeglądanie Internetu, ten MacBook wytrzyma mniej więcej 7-9 godzin z dala od ładowarki.

Zestaw portów w MacBooku Pro A1707 jest dosyć średni. Dostajemy tutaj 4 porty USB-C z obsługą technologii Thunderbolt (co pozwala pozwolić zewnętrzną kartę graficzną), jedno gniazdo słuchawkowe i… to w sumie tyle. Do podłączenia naszej ulubionej gamingowej myszki, klawiatury, czy monitora raczej przyda nam się tutaj porządny hub lub przejściówka.

MacBook Pro A1707 działa pod kontrolą nieco starszego macOS 12, który na szczęście wciąż wspiera wiele przydatnych funkcji od Apple, takich jak AirDrop, czy AirPlay. Aby wykorzystać pełnię możliwości tego laptopa w grach, możemy też tutaj zainstalować Windowsa 10 lub 11 dzięki funkcji Boot Camp.

Cena w sklepie Refabryka: od 1890 zł.

Poleasingowy MacBook Pro 15 A1990

MacBook Pro A1990

Kolejny na naszej liście jest Poleasingowy MacBook Pro 15 A1990, czyli jeden z ostatnich MacBooków z procesorami Intel Core.

Jednostką napędzającą tego laptopa jest 6-rdzeniowy i 12 wątkowy procesor Intel Core i7 lub 8-rdzeniowy i 16 wątkowy procesor Intel Core i9. Oba te chipy należą do ósmej/dziewiątej generacji i mogą osiągać bardzo wysokie taktowanie rzędu 5 GHz. Do tego dochodzi 16/32 GB pamięci RAM, szybki dysk SSD oraz dedykowana karta graficzna AMD Vega Pro z ekspresową pamięcią HBM2. Dodając do siebie to wszystko, otrzymujemy całkiem niezły kompetentny zestaw do grania, który świetnie sprawdzi się też we wszelkiego rodzaju pracach profesjonalnych.

15,4-calowy ekran A1990 o rozdzielczości 2880 na 1800 pikseli to praktycznie ta sama matryca, którą widzieliśmy już w A1707. Ma ona dokładnie ten sam zestaw zalet, czyli: jest bardzo ostra, ma szerokie kąty widzenia, piękne świetnie skalibrowane kolory no i wysoką jasność sięgającą 500 nitów. Pomimo upływu lat, ten wyświetlacz wciąż wygląda naprawdę fantastycznie i trudno oderwać od niego wzrok.

Zastosowany w MacBooku A1990 Pro akumulator to ogniwo o pojemności 83,6 Wh, które (po pełnym naładowaniu) wytrzyma kilka godzin wymagającej rozgrywki.

W przypadku MacBooka Pro A1990 nie zmieniło niestety taktyki związanej z portami. Oznacza to, że wciąż dostajemy tutaj 4 uniwersalne i szybkie złącza USB-C z obsługą Thunderbolt 3 oraz gniazdo słuchawkowe. Dla większości graczy, taki zestaw będzie pewnie troszkę za bardzo ograniczony, co sprawi, że będziemy zmuszeni korzystać z przejściówek.

Na poleasingowym MacBooku Pro 15 A1990 domyślnie zainstalowanym systemem jest najnowszy macOS 15. W razie potrzeby tutaj także można zainstalować system Windows 10 lub Windows 11, które na pewno poszerzą nasze horyzonty.

Cena w sklepie Refabryka: od 2390 zł

Poleasingowy MacBook Pro 16 A2141

A2141

Nasza trzecia i ostatnia propozycja, to poleasingowy MacBook Pro 16 A2141.

Ten laptop do Apple, (podobnie, jak jego mniejszy kolega z poprzedniej pozycji) wykorzystuje mocny procesor Intel Core i7 (6 rdzeni i 12 wątków) lub jeszcze szybszą jednostkę Intel Core i9 (8 rdzeni i 16 wątków) należącą do dziewiątej generacji. Wraz z tym procesorem współpracuje 16/32/64 GB pamięci RAM oraz szybki dysk SSD. Najważniejszym elementem całej układanki, jest tutaj z pewnością dedykowana karta graficzna z serii AMD Radeon Pro Navi wyposażona w 4/8 GB własnej pamięci. To właśnie te mocne podzespoły pozwolą nam cieszyć się relatywnie wymagającymi grami w wysokiej rozdzielczości.

Mówiąc już o wysokiej rozdzielczości: ekran MacBooka Pro 16 A2141 ma przekątną 16-cali i cechuje się rozdzielczością 3072 na 1920 pikseli. Oznacza to, że tutaj także mamy to czynienia z panelem Retina, który jest bardzo, ale to bardzo ostry. W tym wypadku Apple również nie zapomniało o prawidłowym dostosowaniu kolorów. Wyświetlacz MacBooka Pro 16 A2141 ma więc pełne pokrycie kolorów w przestrzeniach sRGB oraz DCI-P3 i został bardzo dobrze skalibrowany. To wszystko owocuje pięknymi kolorami w grach (no i poza nimi).

Akumulator w poleasingowym A2141 ma ogromną pojemność wynoszącą aż 100 Wh. To właśnie on, potrafi utrzymać wszystkie te wydajne i imponujące podzespoły przy życiu przez relatywnie długi czas.

Na lewej i prawej krawędzi omawianego MacBooka Pro 16 znajdziemy klasyczny zestaw portów Apple, czyli 4 szybkie porty USB-C/Thunderbolt 3 oraz gniazdo słuchawkowe.

Poleasingowy MacBook Pro 16 A2141 wspiera oczywiście najnowszy macOS 15 i można też na nim zainstalować system Windows w celu zwiększenia kompatybilności z grami.

Cena w sklepie Refabryka: od 2990 zł.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten poradnik wyjaśnił Wam co nieco o sytuacji z graniem na MacBooku.

Aby dowiedzieć się więcej o laptopach Apple, koniecznie sprawdźcie nasz ranking, najlepszych MacBooków w 2024 oraz poradnik pokazujący, jak skonfigurować funkcję Time Machine (czyli, tutejszy Backup).