Od wielu lat Apple oferuje tylko dwie linie laptopów: MacBooki Air (skierowane głównie do osób szukających lekkiego i porządnego urządzenia) oraz MacBooki Pro (skierowane głównie do wymagających profesjonalistów). Taka linia produktów na pewno jest nieco łatwiejsza do zrozumienia niż oferty innych producentów. Pomimo tego wybór pomiędzy MacBookiem Air, MacBookiem Pro wciąż może sprawić użytkownikom sporo trudności. Właśnie dlatego stworzyliśmy ten poradnik, w którym porównamy MacBooki Air oraz MacBooki Pro i podpowiemy, który laptop będzie lepszym wyborem dla Was.
Ten poradnik został podzielony na dwie sekcje skupiające się na nowszych laptopach z procesorami Apple Silicon oraz nieco starszych urządzeniach wykorzystujących procesory Intel Core.
Laptopy Apple z Apple Silicon
Nasze porównanie, zaczynamy od omówienia laptopów Apple korzystających z Apple Silicon (innymi słowy: procesorów M1, M2, M3, etc.). Z roku na rok laptopy z linii Air oraz Pro mające te chipy są coraz bardziej podobne, jednak wciąż można między nimi znaleźć nieco różnic. Najważniejsze z nich opisane są poniżej.
Wydajność
Pierwsza istotniejsza różnica pomiędzy MacBookami Air oraz MacBookami Pro z procesorami Apple Silicon to wydajność. Tutaj przewagę mają oczywiście droższe MacBooki z serii Pro. Różnica w wydajności pomiędzy dwoma seriami wynika z kilku czynników, to jest:
- W swoich podstawowych wersjach (np. z procesorem Apple M3) MacBooki Air otrzymują chipy z nieco niższą liczbą rdzeni GPU, podczas gdy, MacBooki Pro korzystają z wersji “pełnej”. Sprawia to, że w zadaniach związanych z renderowaniem grafiki (np. przy projektowaniu 3D) podstawowe MacBooki Air są nieco wolniejsze niż podstawowe MacBooki Pro. Jeżeli wydaje nam się, że potrzebujemy tej nieco większej wydajności grafiki, to Apple zazwyczaj pozwala nieco dopłacić do wariantu MacBooka Air, który korzysta z nieograniczonego procesora z pełną liczbą rdzeni GPU.
- MacBooki Pro są chłodzone aktywnie (przez radiator i wentylator) za to MacBooki Air są chłodzone w pełni pasywnie (przez sam radiator). Dzięki temu MacBooki Pro są w stanie zachować swoją pełną wydajność przez dłuższy czas, gdzie działanie MacBooka może być już nieco wolniejsze (, nawet gdy porównujemy te same procesory). Te różnice zazwyczaj widoczne są w testach syntetycznych i trudno jest je wykryć w rzeczywistych zastosowaniach.
- Podczas zakupu MacBooka Pro możemy zdecydować się na zakup laptopa z ulepszonym wariantem procesora (np. Apple M3 Pro albo Apple M3 Max) z większą pamięcią pamięci RAM/wewnętrznej. MacBooki Air są za to wyposażone tylko w podstawowy wariant danego chipu i mają (maksymalnie) mniej pamięci RAM oraz mniejszy dysk SSD.
Jeżeli potrzebujemy więc najwyższej możliwej wydajności to MacBooki Pro będą zazwyczaj lepszym wyborem niż MacBooki Air.
Ekran
Obecnie chyba największa różnica pomiędzy modelami MacBook Air i MacBook Pro dotyczy ich wyświetlaczy. Wraz ze wprowadzeniem pierwszej generacji Apple Silicon, firma z Cupertino zaczęła korzystać w (wybranych) MacBookach Pro z wyświetlaczy Liquid Retina XDR opartych o technologię Mini LED. Te wyświetlacze są sporo jaśniejsze (1000 nit vs. 500 nit) i mają wyższe odświeżanie (120 Hz vs. 60 Hz) niż ekrany Retina i Liquid Retina stosowane w MacBookach Air. Oprócz tego, ekrany w MacBookach Pro są też zazwyczaj nieco większe.
Oczywiście panele w MacBookach Air wciąż są bardzo dobre i nadają się do edycji grafiki, czy montażu filmów, jednak wyświetlacze w MacBookach Pro są jeszcze odrobinę lepsze.
Porty
Jako że MacBooki Pro są laptopami przeznaczonymi domyślnie dla profesjonalistów, to mają one nieco więcej portów niż MacBooki Air. Przykładowo MacBook Air z procesorem Apple M3 ma tylko 2 złącza Thunderbolt 4/USB-C, gniazdo słuchawkowe oraz złącze MagSafe do ładowania, a MacBook Pro z tej samej generacji ma 3 porty Thunderbolt 4, gniazdo słuchawkowe, port MagSafe, złącze HDMI oraz slot na karty pamięci. Z MacBookami Pro istnieje więc nieco mniejsza szansa, że podczas użytkowania laptopa, będziemy musieli skorzystać z przejściówki bądź z dedykowanego huba.
Waga i rozmiary
Na samym wstępie wspominaliśmy, że MacBooki Air są urządzeniami skierowanymi do osób szukających laptopa lekkiego i kompaktowego, co na pewno widać w porównaniu z linią Pro.
MacBooki Air są zazwyczaj nieco mniejsze niż ich bracia z linii Pro (mniej więcej o 20-25%) i zauważalnie lżejsze (1,24 kg dla 13” MacBook’a Air vs. 1,61 kg dla 14” MacBooka Pro).
Oznacza to, że MacBooki Air okażą się świetnym wyborem dla osób szukających, jak najbardziej kompaktowego urządzenia.
Cena
Jak, można zauważyć z powyższych punktów: MacBooki Pro mają zazwyczaj do zaoferowania troszeczkę więcej niż MacBooki Air. Za tę lepszą jakość przyjdzie nam jednak zapłacić i to naprawdę sporo. Przykładowo: startowa cena podstawowego MacBooka Air M3 wynosiła 6000 zł, podczas, gdy startowa cena MacBooka Pro M3 o podobnej specyfikacji bazowej wynosiła aż 9000 zł.
Na pytanie, czy warto dopłacać aż tyle do nieco lepszego urządzenia, każdy będzie musiał odpowiedzieć sobie samodzielnie.
Starsze MacBooki z procesorami Intel Core
Chcecie kupić nieco starszego MacBooka z procesorem Intel, który wspiera instalację systemu Windows poprzez narzędzie Boot Camp? Jeśli tak to poniżej porównujemy MacBooki Air oraz MacBooki Pro z procesorami Intel Core.
Wydajność
Zaczynamy od wydajności i tutaj przewaga MacBooków Pro nad MacBookami Air jest sporo klarowniejsza niż w przypadku urządzeń z Apple Silicon.
MacBooki Pro “poprzedniej generacji” praktycznie zawsze otrzymywały wyraźnie wydajniejsze procesory niż modele z linii Air. Mogły one też mieć wyraźnie więcej pamięci RAM oraz znacznie większe dyski SSD. To wszystko przekładało się na zauważalne różnice w działaniu laptopów przy działaniach profesjonalnych, takich jak montaż wideo, czy zaawansowana edycja grafiki.
Jakby tego było mało MacBooki Pro z ekranem 15-cali mógłby być wyposażone w mocny dedykowany układ graficzny co jeszcze bardziej pogłębiało wydajnościowe różnice pomiędzy dwoma liniami.
Ekran
W przypadku ekranów MacBooki Pro z procesorami Intel Core także mogą pochwalić się wyższą jakością niż ich odpowiedniki z linii MacBook Air.
Praktycznie od końcówki 2012 roku MacBooki Pro korzystały bowiem z czołowych matryc IPS, które miały bardzo wysoką rozdzielczość (status Retina) oraz świetne kolory. Do tego Apple dawało nam wybór pomiędzy mniejszym panelem 13,3-cala a większym wyświetlaczem 15,4-cala.
Z MacBookami Air bywało to różnie, bo aż do 2017 Apple korzystało w nich ze średniej jakości paneli TN o niższej rozdzielczości. Ten zwyczaj zmienił się w 2018 kiedy to Apple pierwszy też wprowadziło do MacBook’a Air panel Retina, jednak przy dokładnym porównaniu wciąż dało się zauważyć że wypada on troszeczkę gorzej od matryc stosowanych w MacBookach Pro.
Jeżeli chcemy starszego laptopa Apple z najlepszym ekranem to raczej powinniśmy interesować się MacBookami z serii Pro.
Waga i rozmiary
Przechodzimy do rozmiarów oraz wagi. Tutaj oczywiście MacBooki Air mogą pochwalić się mniejszymi rozmiarami oraz wagą jednak jest to zwycięstwo naprawdę minimalnie.
Widać to świetnie na przykładzie 13-calowych modeli Air i Pro z roku 2018. Ten pierwszy jest niewiele lżejszy i tylko 100g cięższy, więc w praktyce zmniejszone rozmiary nie przekładają się znacząco na komfort przenoszenia urządzenia.
Porty i Dodatkowe funkcje
MacBooko Pro klasycznie mają więcej portów niż modele Air i nie inaczej jest w przypadku laptopów Apple z procesorami Intel Core. Tutaj warto znowu spojrzeć na 13-calowe modele z roku 2018: MacBook Pro ma 4 złącza Thunderbolt, a MacBook Air zaledwie dwa.
W tym miejscu warto także wspomnieć o dodatkowych funkcjach. W MacBookach Pro z tamtego okresu można np. spotkać ciekawy Touch Bar, który zastępował górny rząd klawiatury podczas gdy wszystkie MacBooki Air miały normalne klawisze.
Wsparcie aktualizacyjne
Ostatnia rzecz, o której trzeba wspomnieć przy omawianiu MacBooków z procesorami Intel to lepsze wsparcie aktualizacyjne dla modeli Pro. Najnowszy macOS 15 może być bowiem zainstalowany na MacBookach Pro z 2018 roku. W przypadku MacBooków Air to wsparcie jest jednak gorsze, bo piętnastkę zainstalujemy dopiero na laptopach z 2020 roku. Oznacza to, że w przypadku MacBooków Pro możemy zdecydować się na nieco starszy model, a i tak otrzymamy lepsze wsparcie aktualizacyjne niż w niektórych nowszych MacBookach Air z procesorem Intel Core.
Co lepsze? MacBook Air, czy MacBook Pro?
W końcu pora odpowiedzieć na najważniejsze pytanie zadane w tym artykule, czyli co jest lepsze? MacBook Air, czy może MacBook Pro? I tutaj odpowiedź, jak zwykle brzmi: to… zależy.
Jeśli planujemy kupić nowszego MacBooka z procesorem Apple M, to ogólnie lepszy stosunek ceny do jakości oferują modele z linii Air. Lepszy stosunek ceny do jakości to jednak nie wszystko, na co trzeba patrzeć, bo MacBooki Pro z tej linii są często sporo wydajniejsze, mają lepsze ekrany no i bogatszy zestaw złącz, który na pewno przyda się profesjonalistom. W tym przypadku każdy musi więc sam sobie odpowiedzieć, czy zakup wyraźnie droższego MacBooka Pro, będzie miał na pewno sens. Dla większości użytkowników, którzy chcą po prostu porządnego, a nie absolutnie najlepszego laptopa, odpowiedź na to pytanie, zapewne będzie brzmiała: nie.
W przypadku MacBooków z procesorami Intel Core sprawa jest nieco prostsza. Przy tych urządzeniach uważamy bowiem, że lepiej celować w MacBooki Pro. Są one bowiem wyraźnie lepsze niż MacBooki Air z tamtych lat, a różnica cenowa pomiędzy używanymi/poleasingowymi modelami z podobną wydajnością nie jest summa summarum taka duża.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że ten poradnik pomógł Wam w wyborze idealnego MacBooka. Jeśli zdecydowaliście już, w jaki model zamierzacie celować, to zachęcamy do sprawdzenia oferty naszego Internetowego sklepu Refabryka, w którym znajdują się najlepsze laptopy poleasingowe w świetnym stanie i z długą gwarancją.
Czytelników z województwa mazowieckiego zachęcamy też do odwiedzenia naszych stacjonarnych lokacji, gdzie można obejrzeć poleasingowego laptopa “na żywo” jeszcze przed jego zakupem. Nasze obecne lokacje to:
- Sklep z laptopami poleasingowymi Refabryka, Siedlce ul. Floriańska 39.
- Sklep z laptopami poleasingowymi Refabryka, Warszawa ul. Polna 10/14 na śródmieściu.