Laptop poleasingowy co to i czy warto go kupić?

Szukając taniego i dobrego sprzętu możemy często natrafić na urządzenia opisane jako “poleasingowe”. W tym artykule odpowiemy, czym w ogóle są laptopy poleasingowe i podpowiemy czy warto się nimi zainteresować.

 

Czym są laptopy poleasingowe?

Laptopy poleasingowe to używane urządzenia, które były wypożyczone danemu przedsiębiorstwu. Duże firmy, zamiast kupować co kilka lat nowy sprzęt elektroniczny, zazwyczaj mogą wziąć go w 2-4-letni leasing (inaczej: wypożyczyć go) w atrakcyjnej cenie. Kiedy umowa leasingowa wygaśnie, cały wypożyczony sprzęt trafia do właściciela, a ten następnie sprzedaje go hurtowo do innych placówek oraz sklepów (np. takich jak Refabryka).

Poleasingowe komputery w magazynie refabryka
(Poleasingowe komputery w magazynie sklepu Refabryka)

Ok, a do czego taka firma biorąca leasing w ogóle używa tego całego sprzętu? Cóż tutaj zastosowania mogą być już bardzo różne. Często urządzenia trafiają bezpośrednio do biura, gdzie stanowią narzędzie pracy dla osób uzupełniających dokumenty, programistów czy nawet grafików. Gdzie indziej komputery z leasingu posłużą wszelakiej maści testom (np. aktualnie wydawanej aplikacji, czy gry), a jeszcze innym razem laptop z leasingu staje się po prostu “prywatnym” laptopem dla danego pracownika. Niezależnie od tego, jakie jest przeznaczenie wypożyczonego sprzętu elektronicznego, to zawsze jest on traktowany jako służbowy/firmowy, dzięki czemu po zwrocie większość takich urządzeń wciąż jest w bardzo dobrym stanie.

Czy warto kupić laptop poleasingowy?

A zatem czy warto kupić laptop poleasingowy? Cóż na to pytanie nie chcemy odpowiadać prostolinijnie “Tak” lub “Nie”, bo tak jak wspomnieliśmy nieco wyżej: sami sprzedajemy poleasingowe laptopy, więc już trochę mamy swojego konia w tym wyścigu. Zamiast tego postaramy się wymienić wszystkie pozytywne oraz negatywne cechy laptopów poleasingowych tak, aby każdy z was mógł samodzielnie zdecydować, czy taki sprzęt jest wart zakupu.

Zalety laptopa poleasingowego

Najważniejsze zalety laptopów poleasingowych to:

  • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości — Laptopy poleasingowe są relatywnie nowe (maksymalnie kilka lat), dzięki czemu wciąż potrafią zaoferować świetną wydajność, wysokiej jakości ekran, czy przyzwoitą baterię. Są one jednak o wiele tańsze niż w momencie swojej premiery (dość dobry laptop poleasingowy można dostać już za około 800-900) i z sukcesem rywalizują z budżetowymi urządzeniami w podobnej cenie. Tam, gdzie laptop nowy zaoferuje nam typowo plastikową obudowę, słaby 2-rdzeniowy procesor i nijaki wyświetlacz, tam laptop poleasingowy będzie mógł się pochwalić lepszą obudową (wzmocnione tworzywo sztuczne, a nawet aluminium), mocniejszym 4-rdzeniowym procesorem, czy wyświetlaczem Full HD ze 100% pokryciem przestrzeni sRGB (co pokazuje nasz ranking laptopów dla grafika). Cenowa zaleta urządzeń poleasingowych nie przejawia się oczywiście tylko w sprzęcie budżetowym, bo przy laptopach za 2-4 tysiące też można znaleźć urządzenie po wypożyczeniu które zaoferuje ogólnie lepszą jakość niż jednostki nowe. Właśnie dlatego kupując laptopa poleasingowego, powinniśmy spodziewać się świetnego stosunku ceny do otrzymywanych możliwości.
  • Sprawność urządzenia i dobry stan zewnętrzny — Laptopy poleasingowe są zazwyczaj tzw. urządzeniami “firmowymi”. Dzięki temu są one ogólnie szanowane przez swój czas życia i najczęściej trafiają do właściciela (a potem także do sklepów) w świetnym stanie. Ważne jest też to, że przed wystawieniem laptopów rzetelne firmy takie jak Refabryka dokładnie testują otrzymany sprzęt i odpowiednio go konserwują (formatują dysk, czyszczą, a czasem naprawiają powstałe uszkodzenia), aby zagwarantować potencjalnemu klientowi wysoką jakość produktu. Sprawność urządzenia poleasingowego i jego stan opisywane są na wielu aukcjach za pomocą klas (od A do E) gdzie klasa A/A+ oznacza, że laptop wygląda i działa praktycznie tak, jak nowy. Niższe klasy przydziela się komputerom, z którymi zauważono jakieś nieprawidłowości (np. rysy, przebarwienia na ekranie, itp.).
    Konserwacja  poleasingowego MacBooka
  • Aspekty ekologiczne — Ostatnią istotną cechą laptopów poleasingowych jest ekologia i redukcja odpadów. Kupując laptopa używanego, tak naprawdę dajemy mu drugie życie i sprawiamy, że jeszcze przez kilka kolejnych lat nie znajdzie się on na wysypisku. Co więcej, wybór używanego laptopa zamiast komputera nowego sprawia, że producenci elektroniki sprzedają/produkują nieco mniej urządzeń, co także wpływa pozytywnie na nasze środowisko.

Wady poleasingowych urządzeń

Laptopy poleasingowe nie są oczywiście absolutnie idealne. Ich wady to przede wszystkim:

  • Sam wiek urządzenia — Pomimo tego, że większość laptopów poleasingowych nie jeszcze na tyle “stara”, aby zauważyć u nich problemy z wydajnością czy jakością innych fizycznych elementów, tak nieco inaczej sprawa może się mieć w przypadku oprogramowania. Laptopy nowe po prostu będą miały nieco dłuższe wsparcie od producenta (np. nowsza wersja systemu po kilku latach, czy poprawki bezpieczeństwa). Ten punkt tyczy się przede wszystkim laptopów Apple, które oficjalnie mają zapewnione 5-6 lat aktualizacji. Od czasu do czasu zdarza się też, jednak że z wymaganiami dotyczącymi nowszych (ale niekoniecznie lepszych) komponentów spotykają się też użytkownicy Windowsa (co widać na przykładzie Windowsa 11 i modułu TPM). W obu przypadkach takie problemy da się nierzadko obejść dzięki wsparciu od fanów i społeczności, ale jeśli wymagacie od komputera absolutnie najnowszych funkcji systemowych, to warto najpierw sprawdzić, czy laptop poleasingowy takowe zapewni. Swoistym wyjątkiem od całego tego punktu jest sytuacja, gdzie producent wciąż aktywnie sprzedaje urządzenie, które zdążyło już trafić do sklepów z elektroniką używaną i poleasingową (przykładem takiego laptopa jest np. MacBook Air z procesorem M1).
  • Nieco gorsze pokrycie gwarancyjne — Jako że laptopy poleasingowe są urządzeniami używanymi, to zazwyczaj mają one nieco krótszą gwarancję niż nowy sprzęt prosto od producenta. Sklepy z laptopami poleasingowymi najczęściej udzielają autorskiej gwarancji na sprzedawane produkty, ale j okres jej trwania ograniczony jest do 6 miesięcy lub całego roku (nasz sklep od niedawna oferuje pokrycie 24-miesięczne, jednak jest to rzadko spotykane). W przypadku nowych laptopów gwarancja będzie zauważalnie dłuższa (od 24 do 36 miesięcy). Ewentualnym wyjątkiem dla tego podpunktu są produkty Apple, które jako jedne z niewielu produktów, objęte są oficjalną gwarancją na okres (zaledwie) 12 miesięcy.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa poleasingowe/używanego?

Podczas zakupu laptopa poleasingowego powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy (o których niekoniecznie myślimy przy zakupie nowego sprzętu). Są to konkretnie:

  • Klasa/opisany stan wyglądu i sprawności urządzenia — Niestety nie każdy znaleziony przez nas laptop poleasingowy będzie w idealnym stanie. Wynika to z prostego faktu, że bądź co bądź są tu urządzenia używane i niektórzy użytkownicy mogli nieco mniej łaskawie obchodzić się ze swoim sprzętem. Tak, jak wspomnieliśmy już nieco wyżej — stan poleasingowego laptopa bardzo często określany jest w klasach od E (najniższa) do A (najwyższa). Jeżeli chcemy otrzymać urządzenie w jak najlepszym stanie, to powinniśmy celować, w klasę A lub B. Czasem, zamiast lub razem z określeniem klasy sprzedawcy po prostu opisują, w jakim stanie jest sprzęt. Podczas przeglądania aukcji, warto więc dokładnie przeczytać jej cały opis.
    Poleasingowy laptop Apple
  • Renoma sprzedawcy — Kolejną ważną kwestią przy zakupie poleasingowego laptopa jest sprawdzenie renomy sprzedawcy. Niektóre firmy potrafią bowiem nieraz nieco naginać rzeczywistość, aby ich propozycja wypadła jak najlepiej. Czasem niepoprawnie opisany stan urządzenia jest też po prostu wynikiem ludzkiego błędu (ktoś szybko przekopiuje opis z innej aukcji, nie zmieni opisu klasy, a potem wychodzi zamieszanie). Właśnie dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić, jakie wrażenia, mieli inni użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup przed nami. Na portalach aukcyjnych typu Allegro możemy skorzystać ze zintegrowanego systemu ocen (informacji xx% poleca przy nazwie sprzedawcy), a w wypadku stron Internetowych warto wspomagać się opiniami Google i innymi stronami pozwalającymi na pozostawienie swojej opinii.
  • Stan baterii w laptopie — Jednym z najszybciej degradujących się elementów laptopa jest bateria. Wraz z użytkowaniem urządzenia reakcje chemiczne w akumulatorze po prostu słabną, co sprawia, że bateria ma coraz mniejszą pojemność (w efekcie ma to niebagatelny wpływ na maksymalny czas pracy urządzenia). Już po około 2-3 latach regularnego i intensywnego użytkowania, akumulator straci 20-30% swojej oryginalnej pojemności. W najgorszych sytuacjach może dojść nawet do sytuacji, że przez degradację baterii laptop nie wytrzyma nawet 2 godzin z dala od kontaktu. Kupując laptopa poleasingowego, ważne jest zweryfikowanie, w jakim stanie będzie ogniwo danego laptopa. Jeśli sprzedawca w opisie nie zapewnia dobrego stanu akumulatora/konkretnego procentu zużycia (co do zasady wszystko powyżej 80% jest ok), to polecalibyśmy zadanie stosownego pytania w wiadomości do sprzedawcy/mailu.

Podsumowanie

Laptopy poleasingowe to używane urządzenia, które były wypożyczone firmie lub korporacji, a następnie zostały zwrócone i sprzedane przez właściciela. Tego typu sprzęt cechuje się zazwyczaj kilkoma pozytywnymi cechami jak: świetny stosunek ceny do jakości, dobry stan techniczny, czy nikłe ślady użytkowania. Dodatkowo kupując laptopa poleasingowego, redukujemy potencjalne odpady elektroniczne, co ma pozytywny wpływ na ekologię. Laptopy po wypożyczeniu (w związku, z tym że są to komputery używane) mają też oczywiście kilka wad. Można tutaj wymienić np. sam wiek urządzenia (co wpływa na oficjalne wsparcie przez producenta) czy nieco krótszą gwarancję niż w przypadku laptopów nowych. Na podstawie wszystkich tych wad i zalet każdy sam powinien określić, czy laptopy poleasingowe to urządzenia dopasowane do Waszych potrzeb.

Jeśli wytrwaliście do końca tego artykułu, to napiszcie w komentarzach, jak Wy zapatrujecie się na urządzenia poleasingowe!