Kilka lat temu firma Apple zrezygnowała z dodawania dedykowanego zasilacza do swoich telefonów z linii iPhone. Decyzja była wtedy tłumaczona aspektami ekologicznymi — w końcu większość z czytających posiada już w swoim domu ładowarkę od poprzedniego smartfona lub inne urządzenie, którym może naładować telefon (np. laptop, czy komputer). Co, jednak jeśli nie mamy żadnej ładowarki lub jest ona słabej jakości? Wtedy powstaje konieczność zakupu zupełnie nowego akcesorium zasilającego. Wybór odpowiedniej ładowarki do iPhone może przynieść niektórym użytkownikom smartfonów Apple niemałe trudności. Lepiej wybrać oficjalną (i drogą) ładowarkę od producenta, czy może mądrzej kupić coś tańszego? Co w ogóle powinna mieć dobra ładowarka do iPhone? Na te i na inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Dobra ładowarka do iPhone — co powinna posiadać?

Nie ma co owijać w bawełnę — prawie każda ładowarka (od renomowanej firmy) dostępna na rynku naładuje naszego iPhone’a od zera do pełna bez większych problemów, ale jak to zwykle bywa, szkopuł tkwi w szczegółach. Niektóre zasilacze mogą ładować smartfon Apple sporo wolniej niż dedykowana ładowarka lub nie oferować wszystkich kluczowych funkcji.

Co zatem powinna posiadać dobra ładowarka do iPhone? Oto 3 cechy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Wsparcie dla iPhone — Najważniejszy i chyba najbardziej logiczny punkt, przy wyborze ładowarki do telefonu Apple. Kupowany zasilacz musi po prostu pozwolić na naładowanie naszego smartfona z logo nadgryzionego jabłka. Dla standardowych zasilaczy sieciowych i powerbanków oznacza to możliwość podpięcia kabla Lightning (z końcówką USB-A/USB-C) lub posiadanie zintegrowanego przewodu ze wtykiem Apple. Jeśli chodzi zaś o ładowanie bezprzewodowe, to do wyboru mamy ładowarki indukcyjne wspierające standard Qi (od iPhone 8 w górę) oraz ładowarki z autorską, magnetyczną technologią ładowania od Apple, czyli MagSafe (iPhone 12 i nowsze, z pominięciem iPhone SE 2022).
  • Technologia szybkiego ładowania i moc ładowarki — Kolejny ważny atrybut kupowanej ładowarki to wsparcie dla prawidłowej technologii szybkiego ładowania. Wszystkie iPhone z funkcją szybkiego ładowania korzystają z ogólnie dostępnego standardu USB Power Delivery (USB-PD). Standard ten wspierany jest przez większość ładowarek, dlatego raczej nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego zasilacza. Oprócz samej technologii szybkiego ładowania ważna jest też maksymalna moc ładowarki. Przykładowo do osiągnięcia pełnej prędkości ładowania przewodowego iPhone od 8 do 12 potrzebują zasilacza z mocą co najmniej 20W. W przypadku iPhone’a 13 i 14 Pro pełną prędkość osiągniemy za to przy ok. 27W. Jeśli chcemy naładować smartfon Apple jak najszybciej, to warto wybrać zasilacz z mocą odpowiadającą mocy ładowania naszego smartfona. Z ładowarkami bezprzewodowymi sytuacja jest nieco prostsza: maksymalna moc ładowania dla iPhone na ładowarce Qi to 7,5 W a dla ładowarek z technologią MagSafe moc wynosi całe 15 W. Znaczna część ładowarek bezprzewodowy korzystających z tych technologii spokojnie spełnia wymagania dotyczące mocy.
  • Ważne zabezpieczenia — Każda porządna ładowarka powinna być wyposażona w kluczowe zabezpieczenia takie jak: zabezpieczenie przed przeciążeniem, zabezpieczenie przed zwarciem, czy zabezpieczenie przed przegrzaniem. Ten zestaw środków ostrożności świadczy o wysokiej jakości zasilacza, przez co możemy być pewni, że podziała on przez długi czas bez żadnych problemów i będzie bezpieczny dla naszego smartfona.

Rodzaje ładowarek do iPhone — kabel, Qi czy MagSafe?

Kupując nowszy model iPhone (12 i wzwyż) możemy wybierać spośród 3 rodzajów ładowarek: standardowej ładowarki przewodowej Lightning, ładowarki bezprzewodowej Qi oraz ładowarki bezprzewodowej MagSafe. W zależności od naszych potrzeb oraz budżetu dany typ ładowarki może sprawdzić się znacznie lepiej niż inne rozwiązania.

Przykładowo, jeśli potrzebujemy ładowarki, która naładuje naszego iPhone najszybciej, a wszystkie inne aspekty nie mają znaczenia, to powinniśmy wybrać zwykłą ładowarkę z kablem Lightning. Takie ładowarki mogą przekazać najwięcej mocy smartfonowi, dzięki czemu modele wspierające szybkie ładowanie będą mogły zostać naładowane do pełna w 1,5 – 2 godziny (ładowarka 30 W).

Z drugiej strony, jeżeli zależy nam głównie na wygodzie ładowania, to powinniśmy wybrać ładowanie bezprzewodowe. W przypadku ładowarek indukcyjnych wystarczy bowiem że przyłożymy iPhone do odpowiedniego punktu, a ładowanie rozpocznie się samo.

Z dwóch technologii ładowania indukcyjnego dostępnych w iPhone zdecydowanie lepiej sprawdza się MagSafe. Ma ona wyższą maksymalną moc ładowania (15 W vs 7,5 W dla Qi). Dodatkowo ładowarki w tym standardzie są wyposażone w zestaw magnesów “przyklejających” się do naszego urządzenia i zapewniających najlepszą jakość ładowania. Niestety MagSafe ma też dwie spore wady. Po pierwsze jest on nieco droższy niż popularniejsze ładowanie Qi, a po drugie nie jest obsługiwana przez starsze modele od Apple (Qi obsługiwane od iPhone 8, MagSafe od iPhone’a 12).

Ładowarka MagSafe do iPhone

Ranking ładowarek do iPhone — najlepsze propozycje

Wiecie już, co powinna mieć ładowarka do iPhone oraz jaki typ zasilacza jest najlepszy dla was? To teraz czas na zaprezentowanie kilku ładowarek, które skutecznie napełnią baterię waszego smartfona Apple do pełna!

Wozinsky WWC-03-L — Tania i dobra ładowarka do iPhone

Ładowarka Wozinsy z kablemLightning

Nasze zestawienie otwiera budżetowy zasilacz od renomowanej firmy Wozinsky, konkretnie model WWC-03-L. Pomimo niezbyt wygórowanej ceny i względnie niewielkich rozmiarów ładowarka od polskiego producenta oferuje wszystko, w co powinien być wyposażony zasilacz do iPhone. Odpowiednia moc ładowania 20 W? Jest! Wsparcie dla technologii szybkiego ładowania USB-PD, dzięki której błyskawicznie naładujemy naszego iPhone? Też jest! Najważniejsze zabezpieczenia takie jak ochrona przed przepięciem? No jakże by inaczej. Do tego, warto wspomnieć o dołączonym jednometrowym kablu Lightning, który jest całkiem niezłej jakości.

Jeśli szukacie budżetowej i dobrej ładowarki do waszego smartfona, która spełni te same funkcje co oryginalny zasilacz od Apple, to zasilacz Wozinsky WWC-03-L możemy szczerze polecić.

Anker Nano 3 — Drobny zasilacz z odpowiednią mocą

Kompaktowa ładowarka Anker Nano

Chcecie zabrać waszą ładowarkę dosłownie wszędzie, ale nie możecie sobie pozwolić, aby zabierała ona sporo miejsca? Oto produkt specjalnie dla was! Anker w swoim zasilaczu Nano 3 wykorzystał nową technologię GaN do stworzenia mikroskopijnej ładowarki mieszczącej się dosłownie wszędzie — do plecaka, do torebki, a nawet do kieszeni spodni.

Boicie się, że wraz ze swoim rozmiarem Anker Nano 3 stracił coś z funkcjonalności? Nic bardziej mylnego. W tym małym urządzeniu drzemie pełna moc 30 W, zdolna szybko naładować iPhone za pomocą portu USB-C wspierającego przewody Lightning i standard Power Delivery. Dodajmy do tego wszystkie najważniejsze zabezpieczenia oraz technologię ActiveShield 2.0 stale monitorującą temperaturę podczas ładowania i dostajemy idealną ładowarkę do zabrania w podróż wraz z naszym smartfonem Apple.

Baseus GaN3 Pro — Ładowarka dla twojego iPhone i MacBooka

Mocna ładowarka Baseus GAN3 Pro

A oto kolejny zasilacz korzystający z dobrodziejstwa świeżej technologii GaN. Baseus GaN3 Pro, to mocna 65-watowa ładowarka, która nada się nie tylko do nakarmienia telefonu, ale sprawdzi się równie dobrze przy ładowaniu przenośnej konsoli do gier, czy nawet mniejszego laptopa. Oznacza to, że tą ładowarką możemy zasilić zarówno naszego iPhone, jak i naszego MacBooka (np. modele z procesorem M1/M2, czy MacBook Pro A1706).

Sama moc i wsparcie dla USB-PD to nie jedyne zalety zasilacza Baseus GaN3 Pro. Dostajemy tu też aż 4 złącza USB (2 typu C i 2 typu A), długi przewód do łatwego podpięcia ładowarki i szereg zabezpieczeń świadczących o wysokiej jakości produktu.

Silver Monkey IC03SM— Ładowanie bezprzewodowe w budżecie

Bezprzewodowa ładowarka Qi od Silver Monkey

A teraz coś dla fanów ładowania bezprzewodowego z ograniczonym budżetem. Ładowarka indukcyjna Silver Monkey IC03SM to poręczna konstrukcja w standardzie Qi, będąca w stanie bezprzewodowo zasilać urządzenia z mocą sięgającą 15 W (7,5 W dla telefonów Apple). Wystarczy tylko, że podłączymy ładowarkę, do odpowiedniego zasilacza USB-C, po czym położymy na niej kompatybilny telefon, a od razu rozpocznie się ładowanie. O odpowiednim ułożeniu urządzenia poinformuje nas sprytna dioda Led zintegrowana w obudowę ładowarki. Według producenta ładowarka IC03SM spełnia wymogi dotyczące bezpieczeństwa, które są niezbędne do szybkiego i bezproblemowego ładowania.

Hama MagCharge Car FC15 – ciekawy uchwyt do auta z ładowarką

Ładowarka do iPhone i uchwyt samochodowy w jednym - Hama MagCharge

Czas na ciekawą ładowarkę MagSafe z interesującą dodatkową funkcją. Hama MagCharge Car FC15 to mocna, 15-watowa ładowarka bezprzewodowa służąca także jako funkcjonalny uchwyt samochodowy. Przykładamy kompatybilny telefon Apple do uchwytu i od razu przykleja się on do wyznaczonego miejsca, jednocześnie rozpoczynając proces ładowania. Magnesy MagSafe są na tyle mocne, że smartfon nie spadnie nawet podczas jazdy w trudniejszych warunkach. Naprawdę świetny gadżet dla każdego kierowcy korzystającego z iPhone obsługującego ładowanie MagSafe. 

Apple MagSafe Charger — Najwyższa jakość i komfort ładowania

Oficjalna ładowarka do iPhone Apple MagSafe

Ostatnim zasilaczem w naszym zestawieniu jest oficjalna bezprzewodowa ładowarka MagSafe, czyli Apple MagSafe Charger. Wysoka moc 15 W, pełna kompatybilność z technologią MagSafe, wysokiej klasy zabezpieczenia i bardzo dobra jakość wykonania. Po prostu idealna ładowarka dla nowszego iPhone. Nic dodać, nic ująć.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz poradnik, pomógł wam wybrać odpowiedni zasilacz dla waszego smartfona Apple. Jeśli macie już czym zasilić, wasz telefon z nadgryzionym jabłkiem to koniecznie dajcie nam znać jakim sposobem wy ładujecie waszego iPhone!

Nie masz jeszcze telefonu Apple, ale zastanawiasz się nad jego kupnem? Sprawdź modele iPhone xR Outlet i iPhone 11 z dołączoną szybką i bezpieczną ładowarką w naszym sklepie Refabryka!