W obecnych czasach dzieci mają kontakt z technologią już od pierwszych lat swojego życia. Na początku jest ona tylko źródłem rozrywki, ale w późniejszym czasie może służyć też do nauki i pomóc w rozwoju młodego człowieka. Internet to jednak nie tylko ogromne możliwości, ale też niebezpieczeństwa i nieadekwatne treści czające się tuż za rogiem. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest ograniczenie dziecku dostępu do tego “zakazanego” owocu i włączenie kontroli rodzicielskiej. W tym artykule pokażemy jak włączyć kontrolę rodzicielską na iPhone i pokażemy, na co ona właściwie pozwala.

Jak włączyć kontrolę rodzicielską na iPhone?

Włączenie kontroli rodzicielskiej składa się z dwóch części: założenia nowego konta Apple ID dla dziecka oraz włączenia wybranych opcji kontrolnych. W poniższej instrukcji pokazujemy, jak wykonać obie te rzeczy krok po kroku.

Zakładanie konto Apple ID dla dziecka

Aby założyć nowe konto Apple ID dla dziecka:

  1. Wchodzimy do ustawień systemu na własnym iPhone.
  2. Klikamy na nasze Apple ID (imię i nazwisko/ nazwę) na samej górze.
  3. Z listy funkcji wybieramy opcję “Chmura rodzinna”.
  4. Klikamy małą niebieską ikonkę z plusem w prawym górnym rogu.
  5. Zaznaczamy “Utwórz konto dziecka”.
  6. Na kolejnym ekranie podajemy imię, nazwisko oraz datę urodzenia dziecka. Następnie klikamy przycisk “Potwierdź, że jesteś osobą dorosłą” i podajemy swoje informacje kontaktowe oraz dane karty płatniczej. Te drugie potrzebne są tylko do weryfikacji — nie zostanie pobrana żadna opłata. Po wypełnieniu wszystkich potrzebnych pól wybieramy “gotowe”.
  7. Potwierdzamy regulamin oraz warunki korzystania z usługi.
  8. Teraz podajemy e-mail naszego dziecka lub zakładamy nowy e-mail w iCloud. Przy wybraniu tego pierwszego należy wpisać kod, który Apple wyśle na wpisany adres e-mail.
  9. Nadajemy hasło dla konta dziecka w iCloud.
  10. Podajemy nasz numer telefonu i potwierdzamy go poprzez wpisanie kodu otrzymanego w wiadomości SMS.
Tworzenie konta dziecka na iPhone

I to tyle! Konto iCloud dla dziecka jest już gotowe. Teraz należy zalogować się nim na iPhone naszej pociechy i zaraz po tym będziemy mieli możliwość sterowania kontrolą rodzicielską.

Korzystanie z opcji kontroli rodzicielskiej iPhone

Od razu po zakończeniu konfigurowania konta dla dziecka zostanie wyświetlony ekran funkcji “Czas przed ekranem”. Klikając dalej i przechodząc przez kolejne ekrany, możemy dokładnie dostosować rodzaj dozwolonych treści, czy maksymalny czas wykorzystania iPhone. Na końcu konfiguracji Czasu przed ekranem musimy stworzyć 4-cyfrowy kod będący blokadą dla ustalonych ograniczeń.

Jeżeli z jakiegoś powodu opuściliśmy panel Czasu przed ekranem lub chcemy zmienić opcje kontroli rodzicielskiej na iPhone, to możemy bardzo łatwo wrócić do tej funkcji. Wystarczy tylko wejść w: ustawienia > przycisk “Rodzina” pod Apple ID > konto dziecka > opcja “Czas przed ekranem”.

Zarządzanie kontrolą rodzicielską w panelu Czas przed ekranem

Najważniejsze funkcje kontroli rodzicielskiej na iPhone

Kontrola rodzicielska na iPhone już aktywowana? Świetnie! Poniżej możesz zapoznać się z najważniejszymi funkcjami oferowanymi przez rozwiązanie rodzinne Apple

Blokowanie zakupów w App Store

Pierwsza ważna opcja blokady, to opcja “Poproś o zakup”. Gdy jest ona aktywna, rodzic musi zatwierdzić każdy zakup oraz pobranie aplikacji ze sklepu App Store na smartfonie dziecka. Dzięki temu możemy być pewni, że pociecha nie wyda przez przypadek majątku na niechciane aplikacje.

Blokowanie zakupów w App Store jest domyślnie włączone po utworzeniu młodocianego konta Apple ID. Opcją możemy też sterować. Kiedy, chcemy to zrobić:

  1. Wchodzimy w ustawienia.
  2. Klikamy przycisk Rodzina i wybieramy imię dziecka.
  3. Wchodzimy w opcję “Poproś o zakup”.

Blokowanie wybranych stron Internetowych i aplikacji

Chcesz zablokować kilka konkretnych podejrzanych/nieodpowiednich stron Internetowych lub aplikacji? Z funkcją kontroli rodzicielskiej zrobisz to w parę sekund. Aby tego dokonać:

  1. Wchodzimy w ustawienia > zakładka rodziny > imię dziecka.
  2. Wybieramy opcję “Czas przed ekranem”.
  3. Wchodzimy w “Ograniczaj treści i prywatność
  4. Aby zmienić opcje dotyczące aplikacji, klikamy w “dozwolone aplikacje”, jeśli chcemy zmienić więcej opcji/zablokować daną stronę Internetową, to wchodzimy w zakładkę “Ograniczenia dotyczące treści”.
Ograniczanie treści dostępnych dla dziecka

Wyłączenie wszystkich treści dla dorosłych

Kolejna opcja kontroli wykluczająca wszystkie treści przeznaczone dla dorosłych (przemoc, nagość, etc.) wyświetlane na ekranie. Pod względem swojego działania jest bardzo podobna do opcji SafeSearch w wyszukiwarce Google, ale swoim działaniem obejmuje cały system operacyjny iOS.

Cenzurowanie treści dla dorosłych podobnie, jak blokowanie zakupów z App Store będzie domyślnie włączone po stworzeniu konta dla dziecka. Jeśli jednak chcemy upewnić się, czy ta funkcja na pewno jest aktywno to:

  1. Przechodzimy do ustawień telefonu i wchodzimy do opcji “Czas przed ekranem” dla danego dziecka.
  2. Stukamy w zakładkę “Ograniczaj treści i prywatność”, a następnie wchodzimy w “Ograniczenia dotyczące treści” i “Zawartość www”.
  3. Sprawdzamy przez przy opcji “Blokuj witryny dla dorosłych” został wyświetlony niebieski ptaszek.

Kontrolowanie i ograniczenie czasu spędzonego przed ekranem

Używając opisywanej funkcji, nie musisz się bać, że twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu przed smartfonem. Kontrola rodzicielska na iPhone pozwala bowiem wydzielić czas, przez jaki twoja pociecha może używać całego urządzenia bądź danej aplikacji.

Aby zmienić opcje dotyczące czasu spędzanego przed ekranem:

  1. Przechodzimy do zakładki “Czas przed ekranem” dla danego dziecka.
  2. Klikamy na opcję “Limity aplikacji”.
  3. Jeśli chcemy zmienić limit dla wszystkich aplikacji, to wybieramy “Wszystkie”. Jeżeli mamy zamiar ograniczyć czas tylko w wybranej apce/kategorii aplikacji, klikamy “Dodaj limit”.

Godziny bez telefonu

Noc jest od spania, a nie od grania (przynajmniej tak mówiła moja mama). Na iPhone jesteś w stanie ustalić godziny, w których korzystanie ze smartfona dziecka po prostu nie będzie możliwe (pomijając kilka opcji, jak sprawdzenie godziny, czy połączenia alarmowe). Kiedy chcemy wydzielić dziecku godziny na używanie smartfona Apple:

  1. Tak samo, jak zawsze, wchodzimy do opcji “Czas przed ekranem” dla syna lub córki.
  2. Otwieramy funkcję “Czas bez urządzenia” i wpisujemy nasz kod pin.
  3. Dowolnie dostosowujemy harmonogram korzystania z telefonu.

Limit komunikacji do wybranych kontaktów

Niechciane połączenia o telemarketerów, czy sprzedawców fotowoltaiki potrafią być naprawdę irytujące. Dlatego na iPhone młodszego dziecka powinniśmy raczej zablokować możliwość otrzymywania połączeń z nieznanych numerów. W tym celu:

  1. Uruchamiamy “Czas przed ekranem” dziecka, a następnie wchodzimy do kategorii “Limity komunikacji”.
  2. Za pomocą dostępnych opcji określamy kto i kiedy skontaktuje się z naszym dzieckiem.

Prawidłowa odległość od ekranu

Istnieje pewien popularny mit mówiący o tym, że zbyt bliskie siedzenie przed ekranem może potencjalnie prowadzić do krótkowzroczności. Przez wiele lat lekarze oraz badacze udowodnili, że nie jest to prawdą. I tak jak siedzenie przed ekranem raczej nie uszkodzi trwale wizji młodego człowieka, tak może ono prowadzić do zmęczenia, czy podrażnienia wrażliwego oka.

iPhone obsługujący FaceID i opcję "Prawidłowa odległość od ekranu"

Telefony iPhone z FaceID pozwalają na włączanie funkcji ostrzegającej dziecko, gdy telefon jest zbyt blisko twarzy. Kiedy zechcemy włączyć taką opcję, to:

  1. Uruchamiamy ustawienia i przechodzimy do zakładki “Czas przed ekranem” dla Apple ID naszej pociechy.
  2. Otwieramy kategorię “Odległość od ekranu”.
  3. Włączamy funkcję suwakiem widocznym obok jej nazwy.
Mierzenie odległości od ekranu

Udostępnianie położenia

Na koniec zostawiliśmy opisywaną niedawno funkcję Znajdź, dzięki której łatwo znajdziemy iPhone dziecka na wypadek, gdyby urządzenie gdzieś się zapodziało. Opcja Znajdź pozwoli nam też podejrzeć, gdzie dokładnie znajduje się nasz syn lub córka, co będzie bardzo przydatne na wypadek problemów z komunikacją.

W celu udostępniania położenia aplikacji w aplikacji Znajdź:

  1. Na iPhone dziecka wchodzimy do ustawień rodziny.
  2. Zjeżdżamy na sam dół i wybieramy i wybieramy opcję “Udostępnianie położenia”.
  3. Z listy członków rodziny wybieramy osoby, którym chcemy udostępniać lokalizację.

Aby podejrzeć lokalizację danego urządzenia, należy przejść do aplikacji Znajdź i wybrać dany sprzęt z interaktywnej mapki.

Jeśli nasze dziecko ma problemy z częstym gubieniem rzeczy (np. szkolnego plecaka lub worka) to warto przemyśleć zakup małego lokalizatora Apple AirTag. Przedmioty z przymocowanymi AirTagami również widoczne są na mapce w aplikacji Znajdź na iPhone.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł wam zrozumieć i ustawić wszystkie opcje kontroli rodzicielskiej na iPhone. Warto pamiętać, że w bardzo podobny sposób można ustawić ograniczenia na iPadzie czy nieco starszym odtwarzaczu muzycznym iPod Touch. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że kontrola rodzicielska nie jest czymś chroniącym absolutnie, dlatego od czasu do czasu sami powinniśmy zainteresować się tym, co nasz syn lub córka robi w Internecie.

Jeżeli jeszcze nie macie iPhone dla siebie lub dla swojego dziecka, a zastanawiacie się nad jego kupnem, to zachęcamy do sprawdzenia telefonów Apple w naszym sklepie Refabryka Siedlce.