iPhone to smartfon, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Te smartfony to aktualnie (wraz z Samsungami) najchętniej wybierane telefony na rynku. Gdy słyszymy nazwę iPhone, czy też telefon Apple wyobrażamy sobie niezawodne urządzenie z wysokiej półki. Czy jednak rzeczywiście tak jest? I czy Apple iPhone ma funkcje, które uzasadniają jego zakup. W tym artykule sprawdzimy właśnie to i podpowiemy, jaki iPhone jest najlepszy w danej kategorii cenowej.

Przejdź od razu do interesującej Cię sekcji:

Dlaczego warto kupić iPhone?

Każdy iPhone jest dość “wyjątkowy” na tle innych smartfonów. Niekoniecznie w dobry ani złym tego słowa znaczeniu. Po prostu kupując jakikolwiek nowy iPhone lub używany iPhone możemy spodziewać się kilku mniej, lub bardziej charakterystycznych cech. A oto niektóre z nich:

  • Świetna jakość wykonania — kupując iPhone, zawsze możemy liczyć na przywiązanie do szczegółów w kwestii jakości wykonania. Większość dostępnych na rynku iPhone’ów jest połączeniem wysokiej jakości aluminium, stali i szkła. Dzięki temu, gdy weźmiemy te telefony do ręki, naprawdę można poczuć klasę premium.
  • Wodoszczelność i pyłoszczelność — wszystkie smartfony iPhone zaprezentowane w naszym rankingu posiadają certyfikat IP67 lub wyższy. Oznacza to, że te telefony Apple są uszczelnione i krótkie spotkanie z wodą, czy piaskiem nie powinno im zbytnio zaszkodzić. Czasami kupując odnowiony albo używany iPhone można spotkać się z notką, że urządzenie nie posiada już odpowiednich cech uszczelniających. Miejmy to na uwadze przy wyborze odpowiedniego urządzenia.
  • Szybkość i stabilność działania — co roku iPhone wydawany jest z jednymi z najlepszych podzespołów na rynku. Przez to nawet wieloletnie iPhone potrafią pozytywnie zaskoczyć prędkością działania. Co również warte pochwały to stabilność działania. Jako że iPhone’ów nie ma tyle wariantów co telefony z Androidem, to system na każdym iPhone może zostać lepiej zoptymalizowany. Dzięki temu relatywnie rzadko pojawiają się jakiekolwiek problemy z zamykającymi się aplikacjami, czy nie działającymi funkcjami.
  • Bezpieczny oraz intuicyjny system iOS — iOS to tzw. system zamknięty. Oznacza to, że nie dokonamy w nim tak wiele modyfikacji jak np. na Androidzie. Z drugiej strony w dużym stopniu ogranicza to możliwość zainfekowania telefonu wirusem, czy pobranie podejrzanej aplikacji. Dlatego system iOS na iPhone to jeden z najbardziej bezpiecznych na rynku. Poza funkcjami związanymi z bezpieczeństwem jest też on zresztą bardzo intuicyjny. Każdy, kto dostanie iPhone do ręki w try miga nauczy a co ważniejsze przyzwyczai się go użytkować.
  • Wyraźny wyświetlacz Retina — Każdy iPhone, który trafi do naszych rąk, będzie miał ostry ekran. Apple ma nawet specjalną nazwę dla tych ekranów, na których nie zobaczymy ani jednego pojedynczego pikseli. Jest to Retina obecna w praktycznie wszystkich nowoczesnych iPhone’ach. Poziom wyświetlacza Retina telefon osiąga, gdy ekran ma ponad 300 pikseli na cal, co jest standardową wartością dzisiejszego druku. Wiele nowych iPhone’ów ma o wiele więcej niż 300 pikseli na cal, co nie zmienia faktu, że wszystkie telefony Apple zagwarantują nam porządne, wyraźne wyświetlacze.
  • Wyjątkowo długi okres aktualizacji — To jedna ze specjalności iPhone’ów, której inne telefony mogą tylko pozazdrościć. System operacyjny pozostaje aktualny na iPhone przez wiele, wiele lat. Dzięki czemu urządzenia dostają wiele nowych funkcji i łatek usprawniających ich działanie. Nawet iPhone 8 wydany w 2017 roku, czyli 5 lat temu posiada najnowszą aktualizację systemu iOS 16!
  • Bardzo dobry Aparat — Pewnie nie wszyscy o tym wiedzą, ale ładne zdjęcia w smartfonie nie są gwarantowane przez dużą liczbę megapikseli, czy ogromne matryce. To, co na ten moment jest najważniejsze w smartfonowej fotografii to oprogramowanie. Apple od wielu lat stoi w ścisłej czołówce telefonowych aparatów właśnie z tego powodu. Mimo że na papierze aparaty w iPhone często nie zachwycają, to zawsze udaje im się strzelić bardzo ładne obrazki. iPhone jest również niekwestionowanym królem, jeśli chodzi o nagrywanie filmów. Z jakością wideo nawet w starszych smartfonach Apple wciąż może równać się zaledwie kilka telefonów.
  • Ekosystem Apple — Ekosystem Apple czy też funkcje synchronizacji urządzeń Apple to jedna z najciekawszych cech sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. Jeżeli posiadamy wiele urządzeń Apple np. iPhone i MacBook to w łatwy sposób je ze sobą połączymy, co otwiera masę możliwości. Możemy np. skopiować zdjęcie na iPhone, a następnie wkleić je w dokumencie pisanym na MacBook’u. Powiadomienia z jednego urządzenia mogą wyświetlać się na drugim. Możemy nawet bezproblemowo odebrać połączenie czy zadzwonić z naszego laptopa! Jeśli raz już się przyzwyczaicie to ekosystemu Apple to potem trudno od niego odejść.
  • Akcesoria Apple — Jest to kolejny wyjątkowy plus smartfonów Apple, który nie byłby możliwy bez genialnego oprogramowania. Łączenie oficjalnych dodatków z iPhone takich jak słuchawki AirPods to prawdziwa magia. Wystarczy otworzyć pudełko ze słuchawkami w zasięgu telefonu, a resztą zajmie się oprogramowanie. Ciekawym dodatkiem są też ładowarki indukcyjne Apple wyposażone w MagSafe. Szybko przyczepiają się one do magnesów w tylnej części iPhone i rozpoczynają ładowanie urządzenia. Pochwały nie dotyczą jednak tylko oficjalnych akcesoriów do iPhone. Dużym plusem telefonów Apple jest to, że ciekawe dodatki innych producentów najpierw wychodzą właśnie na te urządzenia. Dopiero po jakimś czasie (lub w ogóle) trafiają one do telefonów z Androidem.
  • Port Lightning — To ta specjalna cecha iPhone, nad którą ostatnio toczy się wiele debat. Z jednej strony powstało tysiące akcesoriów, z których skorzystamy łatwo tylko dzięki portowi Lightning. Z drugiej strony złącze to zostało zaprezentowane w 2012 i na tle nowoczesnego, wszechobecnego portu USB-C jest już trochę przestarzałe. Prędkość wysyłania danych, czy ładowania na przykład, zdecydowanie lepiej wypada na USB-C. Przecież nawet samo Apple używa USB-C w innych urządzeniach. Unia Europejska niedawno uchwaliła dokument, który wymusza stosowanie USB-C w nowych smartfonach. Zobaczymy czy w końcu doprowadzi to do powstania iPhone z USB-C, czy usunięcia portów w ogóle i wykorzystania jedynie Magsafe w smartfonie Apple.

iPhone mini, Pro, Max czy zwykły?

W ciągu kilku ostatnich lat nazewnictwo Apple przeszło swoją małą rewolucję. Kiedyś mieliśmy do wyboru tylko wariant z daną cyferką, następnie modele z literkami s/r/c, aby pokazać, czy kolejny smartfon jest lepszy czy gorszy oraz większy telefon z dopiskiem Plus.

W 2022 roku linia telefonów wygląda tak:

  • iPhone “zwykły” — standardowy iPhone z samym numerkiem w nazwie. W aktualnych modelach ma on ekran o rozmiarze 6,1” i dwa aparaty (klasyczny i szerokokątny) o rozdzielczości 12 megapikseli. Większość osób bez problemu obsłuży go jedną ręką. Zwykły iPhone 14 wyjątkowo posiada starszy procesor A15 bionic znany z poprzedniego iPhone 13. Zazwyczaj procesory we wszystkich wariantach są takie same.
  • iPhone Pro — ulepszona wersja podstawowego smartfona Apple. iPhone Pro posiada lepszą baterię, dodatkowy aparat teleskopowy (większe przybliżenie) a w modelach 14 również kamerę o zwiększonej rozdzielczości 48 megapikseli.
  • iPhone mini — jeszcze bardziej kompaktowy iPhone dla ludzi z naprawdę małymi dłońmi. Większość cech jest wyjęta żywcem ze zwykłego iPhone. Zmniejszeniu ulegają: rozmiar urządzenia, ekran Retina (do rozmiaru 5,4”) i bateria.
  • iPhone Plus — analogiczna sytuacja, jak w przypadku wariantu mini, ty razem idziemy jednak w drugą stronę. To standardowy iPhone w większym rozmiarze, z dużym ekranem 6,7” oraz odpowiednio dostosowaną do rozmiaru baterią.
  • iPhone Pro Max — aktualnie najwyższy i najdroższy model dostępny w portfolio producenta z logo nadgryzionego jabłka. Łączy cechy iPhone Pro z cechami iPhone Max. Mamy tu więc większy ekran, największą możliwą baterię, trzy aparaty (w tym 48 megapikseli w nowym modelu 14) no i ekran 120 HZ (iPhone 13 Pro Max i 14 Pro Max). Krótko mówiąc, jest to najlepsze i największe co Apple ma do zaoferowania w danym roku.

To od was zależy, jakiego iPhone zdecydujecie się wybrać. Większej części z was zapewne wystarczy standardowy iPhone. Jeśli jednak macie jakieś szczególne wymagania, to mamy nadzieję, że nasz krótki opis będzie przydatny przy wyborze najlepszego wariantu dla was.

Czy warto kupić używany iPhone i na co zwracać uwagę?

Nawet najwierniejsi fani marki Apple muszą przyznać, że w porównaniu do większości innych telefonów iPhone’y na pewno nie są tanie. Nowy, podstawowy wariant iPhone’a 14 to przecież wydatek rzędu prawie 5000 zł. Wiele osób stwierdzi, że to telefon wart swojej ceny, tylko jak dużo osób jest w stanie przeznaczyć taką kwotę na telefon? Właśnie z tego powodu starsze iPhony, a chyba przede wszystkim używane telefony Apple są tak popularne.

Przez wzgląd na możliwości tych telefonów i wszystkie pozytywne aspekty wybór, używanego iPhone to naszym zdaniem bardzo trafna decyzja. Za sporo niższą kwotę nie otrzymamy na pewno urządzenia na takim samym poziomie co nowy iPhone. Jeśli jednak jesteśmy w stanie obejść się bez najnowszych sprzętowych funkcji, to starszy iPhone zaoferuje nam naprawdę świetne wrażenia. Topowa jakość wykonania, świetny ekran, płynna praca i bardzo dobry ekran. A wszystko to na wciąż aktualnej wersji systemu iOS.

Nie możemy na pewno zapomnieć, że zakup sprzętu używanego wiąże się ze swoimi własnymi problemami. Po pierwsze, używane urządzenia często są w gorszym stanie wizualnym niż iPhone z salonu. Dlatego, gdy kupujemy iPhone z serwisu aukcyjnego, trzeba dokładnie przeczytać opis, przyjrzeć się zdjęciom, a najlepiej sprawdzić urządzenie osobiście. 

Drugą sprawą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest bateria. Im telefon starszy, tym większa szansa, że bateria będzie zdegradowana i wytrzymywać dużo mniej niż w smartfonie nowym. Na szczęście iPhone posiadają w ustawieniach prosty wskaźnik statusu baterii i większość renomowanych sprzedawców podaje informacje o jego stanie w opisie. Jeżeli takowej wzmianki nie ma, najlepiej zapytać sprzedawcę o stan baterii przed dokonaniem zakupu.

Oczywiście polecamy też zakupu używanego iPhone w naszym sklepie Refabryka. Znajdziecie tam urządzenia w bardzo dobrym stanie z wytrzymałą baterią. Dodatkowo na każde zakupione urządzenie udzielam rocznej gwarancji — dokładnie tak jak robi to producent iPhone.

Najlepszy iPhone do 1000 zł

Już w kwocie do 1000 zł znajdziemy używany iPhone, który spełni oczekiwania niejednego użytkownika. iPhone 8, bo o nim mowa, nie będzie może najszybszym telefonem na rynku, ale stanowi bardzo dobrą alternatywę dla budżetowych telefonów z Androidem.

Niestety na ten moment jest to naszym zdaniem jedyny sensowny iPhone do 1000 zł, więc na pewno nie można tutaj mówić o różnorodności wyboru. Starszy wygląd tego modelu jest czymś, co zdecydowanie da się lubić, ale raczej nie przypasuje wszystkim. Jeżeli szukamy telefonu Apple wyglądającego nowocześniej i tylko trochę droższego polecamy iPhone X oraz iPhone Xr. Czasami można nawet znaleźć aukcje, gdzie oba te modele mieszczą się poniżej magicznej bariery 1000 zł. Jeśli nie spieszy wam się z zakupem, to może warto zapolować tutaj na okazję?

iPhone 8

Apple iPhone 8 został wydany dawno, dawno temu … we wrześniu 2017, ale mimo aż 5 lat na karku wciąż jest on w stanie zaskoczyć.

Największą piętą achillesową iPhone 8 jest jego design. Nie jest on może brzydki, ale w 2022 roku ogromne ramki dookoła ekranu, na pewno kują w oko. Na szczęście jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie i kunsztowne połączenie aluminium ze szkłem daje dobre odczucia. Przycisk home pod ekranem ma wbudowany precyzyjny skaner linii papilarnych, chociaż nie jest on już tak szybki, jak lepsze, najnowsze warianty.

Procesor w tym modelu to Apple A11, który swoją wydajnością wciąż godnie walczy z konkurencją. Wpiera go 2 GB szybkiej pamięci RAM. Może się to wydawać relatywnie niewielką ilością, ale dzięki optymalizacjom systemu iOS, iPhone 8 wciąż zapewnia wysoką szybkość działania. Aplikacje otwierają się dość sprawnie i zostają w pamięci przez długi czas. Mówiąc już o systemie, na iPhone 8 znajdziemy najnowszy iOS w wersji 16. Niestety jest to zapewne ostatnia wersja, która zawita na tym smartfonie Apple.

Ekran ma 4,7 cala, co na tle wszystkich innych telefonów jest wartością śmiesznie niską. Na pewno nie jest to najlepszy telefon do długich sesji serialowych, czy filmowych. Nie patrząc już na rozmiar, sama jakość ekranu jest dość dobra. Matryca Retina IPS zapewnia wyraźny obraz, dobre kąty widzenia, dość wysoką jasność, a wszystko to sprawia, że obrazki na ekranie wyglądają po prostu ładnie.

Aparat Główny ma 12 megapikseli i tak, jak iPhone zdążyły już nas przyzwyczaić, robi bardzo dobre zdjęcia oraz filmy 4K. Aparat na froncie ma 7 megapikseli, nagrywa w FullHD i jak na przednią kamerkę jest on dość w porządku. 

Bateria iPhone 8 ma 1821 mAH co przekłada się na jeden dzień mniej intensywnej pracy. Przy bardziej wymagających działaniach raczej rozładuje się on przed końcem dnia. Ciekawą opcją jest tu funkcja ładowania indukcyjnego o mocy 7,5W przy użyciu specjalnej ładowarki.

W skrócie: Używany iPhone 8 to starsze, lecz wciąż bardzo solidne urządzenie. Będzie to idealny wybór na iPhone dla trochę mniej wymagającej osoby, pierwszy iPhone, smartfon Apple dla dziecka, czy po prostu telefon zastępczy.

Najlepszy iPhone do 1500 zł

W przedziale do 1500 zł mamy dość spore pole do manewru. Są tu świetne telefony Apple, które w zależności od preferencji mogą wyróżniać się głównie: wydajnością, zestawem funkcji lub stylistyką. Wszystkie modele w tej kategorii pochwalą się jednym z najlepszych wskaźników ceny do jakości w naszym całym rankingu. Smartfony iPhone do 1500 zł pracują oczywiście pod najnowszą wersją systemu iOS 16. Każdy używany iPhone z tej listy dostanie jednak co najmniej jeszcze jedną aktualizację do wersji 17. 

iPhone XR

Apple iPhone XR to tylko troszkę gorszy i mniej urodziwy, ale przez to też tańszy brat świetnego telefonu iPhone XS, który opisujemy trochę niżej. Oba telefony pod względem większości cech są bardzo podobne. W iPhone XR dostajemy więc: świetnej jakości obudowę wykonaną ze szkła i aluminium (w XS jest to stal), procesor Apple A12, czy 12 megapikselowy aparat główny. XR w przeciwieństwie do XS jest za to oferowany w wielu żywych kolorach, np. Niebieskim, żółtym oraz pomarańczowym.

Największą słabością iPhone XR jest z pewnością ekran. Dotykowy wyświetlacz ma 6,1 cala, rozdzielczość 1792 na 828 pikseli, a został wykonany w technologii IPS Retina. Ekran jest zatem trochę większy od tego w XS, ale ma nieco większe ramki, niższą rozdzielczość i nie zastosowano panel IPS w przeciwieństwie do panelu OLED. Żeby była jasność, ekran iPhone XR jest dobry, oddaje on żywe kolory, kąty widzenia też są niczego sobie, a niższej rozdzielczości praktycznie nie zauważymy. Jednak jeżeli zależy nam głównie na jakości ekranu, to zdecydowanie warto trochę dopłacić do modelu XS.

To, czego nie możemy krytykować w tej kwocie to na pewno wydajność. W sercu iPhone XR bije szybki procesor Apple A12 Bionic wspierany przez 3 GB pamięci RAM. Na co dzień nie zobaczymy tu żadnych ścinek. Aplikacje uruchamiane są sprawnie i przez długi czas przechowywane są w pamięci operacyjnej. System iOS zaktualizowany jest do najnowszej wersji 16. Bardzo prawdopodobne też, że iPhone XR otrzyma kolejną aktualizację do iOS 17 w 2023 roku.

Aparat na pleckach smartfona jest tym razem tylko jeden i ma 12 megapikseli. Wspiera go standardowo dwutonowy flash dla bardziej naturalnego efektu. Za dnia zdjęcia wychodzą bardzo ładne. Mają wiele szczegółów, a barwy są dobrze nasycone. W nocy z iPhonem XR również strzelimy świetnie wyglądające obrazki. Filmy to najmocniejsza strona aparatów w iPhone i tutaj nie jest inaczej. Wideo 4K jest płynne, szczegółowe i co najważniejsze: stabilne. Na froncie spojrzy na nas kamerka do selfie o rozdzielczości 7 megapikseli, która daje zadowalające efekty.

Bateria jak na iPhone jest dość spora, bo ma 2950 mAh. Oznacza to, że jeśli będzie ona w dobre kondycji, to powinna nam wystarczać na jeden/półtora dnia dość intensywnego użytkowania. Apple iPhone XR naładujemy za pomocą dołączonej ładowarki lightning lub bezprzewodowo ze stacją w standardzie Qi.

iPhone SE 2020

iPhone SE to dosyć specyficzne urządzenie. Jest on pozycjonowany jako “budżetowy” smartfon Apple (kwota bliska 2500 zł za zupełnie nowy model 2022, bliższa 1000 zł za używany iphone Se 2020) i po zerknięciu na jego design i specyfikację zaczynamy rozumieć dlaczego. Smartfon Apple iPhone SE to dziwaczne połączenie starszej budowy (znanej m.in. z iPhone 8) z najlepszy procesorem Apple na dany moment.

Nie inaczej jest z iPhonem SE 2020. Model ten wygląda dokładnie tak, jak iPhone 8 2017, który (bądźmy szczerzy) już najnowszego designu nie posiadał. Jakość wykonania SE stoi na bardzo wysokim poziomie. Po włączeniu ekranu zobaczymy dwa szerokie, czarne pasy nad oraz pod wyświetlaczem. Na pewno nie jest to urządzenie, które wygląda nad wyraz nowocześnie.

Ekran iPhone SE 2020 jest … praktycznie taki sam jak w iPhone 8. Ma on 4,7 cala, rozdzielczość 1334 na 750 pikseli i  został wykonany w technologii IPS Retina. Jego jakość jest co prawda dobra, ale rozmiar w tej cenie pozostawia już wiele do życzenia.

Procesor, czyli danie główne tego telefonu Apple to znany z iphone’a 11 chip A13 bionic. Nawet na dzisiejsze standardy jest to bardzo wydajny procesor, który czyni iPhone SE najszybszym smartfonem Apple do 1500 zł. To urządzenia nie ma kompletnie żadnych problemów z pracą, czy ładnie wyglądającymi grami.

Aparat jest tylko jeden i ma 12 megapikseli. To również zrecyklingowana matryca goszcząca w iPhonie 8, ale do jej jakości nie mamy większych zastrzeżeń. Zdjęcia wychodzą, ładne, wyraźne i odpowiednio nasycone. Filmy 4K, jak to bywa w iPhone, praktycznie nie mają konkurencji. Aparat do selfie ma 7 megapikseli i nagra dla nas wideo w rozdzielczości FullHD.

Bateria w iPhone Se to kolejny wyjęty z żywcem element iPhone 8. Oznacza to, że ogniwo o pojemności 1821 mAh powinno nam wystarczyć na cały mniej intensywny dzień użytkowania. Apple iPhone SE 2020 obsługuje ładowanie przewodowe do 18W i ładowanie bezprzewodowe Qi.

Wersja iOS na tym smartfonie, to oczywiście najnowszy iOS 16. Powinien on otrzymać jeszcze kilka aktualizacji do kolejnych wersji systemu.

iPhone XS

Pewnie niektórych z was zdziwi, że standardowy używany iPhone X nie gości na naszej liście. No cóż, ze względu na bardzo niską różnicę w cenie i ulepszenia na każdy froncie, miejsce w rankingu Refabryka zajmuje iPhone XS.

Dobrze pamiętam, że podczas premiery iPhone’a X, zrobił on na mnie dość duże wrażenie pod względem wizualnym. W iPhone XS doświadczamy więcej tego samego, ale o poziom lepiej. Dwie tafle szkła połączone ze sobą ramką ze stali nierdzewnej to już klasa sama w sobie. Gwiazdą programu jest jednak na pewno ekran, który wypełnia praktycznie cały front urządzenia (no, może z wykluczeniem dość sporego notcha).

Wspomniany ekran ma rozmiar 5,85” i został wykonany w technologii OLED. Dzięki temu kontrast jest nieskończony a kolory soczyście nasycone (choć jednocześnie nie przejaskrawione). Wyświetlacz pracuje w rozdzielczości 2436 na 1125 pikseli, co daje w sumie 459 pikseli na cal. Nie ma tutaj mowy o żadnych pojedynczych pikselach, no, chyba że oglądamy telefon pod lupą. 

iPhone XS napędza autorski procesor Apple A12 bionic wspierany przez 4GB pamięci RAM. Na pewno nie jest to poziom najnowszych procesorów Apple, mimo wszystko wciąż zapewnia on bardzo, ale to bardzo sprawne działanie na co dzień. Z iOS w najnowszej wersji 16 po prostu przyjemnie korzysta się na iPhone XS.  A12 nie będzie miał też problemów z większością najnowszych gier na smartfony.

Aparat główny ma standardowe dla smartfonów Apple 12 megapikseli. Tak samo, jak w iPhonie X doczekał on się tutaj towarzystwa ze strony 12 megapikselowej kamery teleskopowej. Zdjęcia i filmy standardowo nie zawodzą zarówno w jaśniejszej, jak i ciemniejszej scenerii. Na froncie znalazł się aparat do selfie o rozdzielczości 7 megapikseli znany z poprzednich modeli.

Bateria w iPhone XS to ogniwo o pojemności 2660 mAh. Oznacza to, że jeśli kupimy model z baterią w dobrym stanie, to powinniśmy spokojnie wyciągnąć z iPhone XS jeden dzień bardziej intensywnego użytkowania. Ten smartfon Apple naładujemy za pomocą ładowarki ze złączem Lightning lub ładowania bezprzewodowego Qi o mocy 10W.

Według działań Apple iPhone XS powinien otrzymać jeszcze co najmniej jedną aktualizację do kolejnej wersji iOS. 

Najlepszy iPhone do 2000 zł

W kategorii do 2000 zł widzimy dosyć dziwny trend. W naszych polecanych modelach widnieją bowiem tylko iPhone z klasycznym wyświetlaczem Retina IPS. Jest to szczególnie zaskakujące, gdyż w klasie niższej widzieliśmy już kilka modeli z lepszym ekranem OLED. Nie zmienia to faktu, że do 2000 zł otrzymamy bardzo wydajny używany iPhone, który dostanie jeszcze kilka kolejnych aktualizacji systemu iOS.

iPhone SE 2022

Apple iPhone SE 2022 to kolejne próba na relatywnie “tani” smartfon w wykonaniu firmy Apple. Nowy iPhone SE ze sklepu otrzymamy w kwocie powyżej 2000 zł. Gdy spojrzymy na rynek używany, naszym oczom ukaże się kwota bliższa 1600 zł. 

Znowu w smartfonie SE widzimy obudowę znaną z iPhone 8 sprzed pięciu lat. Na pewno nie tak powinien wyglądać model wydany w 2022 roku. Ponownie, jeżeli komuś to nie przeszkadza, to w iPhone SE otrzyma jeden z najlepszych procesorów mobilnych na rynku, czyli Apple A15 Bionic.

Wykonaniu nie można nic większego zarzucić. Telefon to dwie tafle szkła i aluminiowa ramka pomiędzy nimi. Nic tu nie trzeszczy ani się nie wygina. W końcu dziwne by było, gdyby Apple zepsuło ten element akurat w tym modelu.

Ekran jest mały, bo ma 4,7 cala, rozdzielczość 1334 na 750 pikseli, został wykonany w technologii IPS i gwarantuje status Retina. Barwy, kąty widzenia, czy jasność są w porządku, ale w tej cenie nie są to aspekty wyróżniające się na duży plus. Za sprawą niewielkiego wyświetlacza, iPhone SE 2022 dobrze obsługuje się jedną ręką. Sesje na YouTubie, czy Netflixie na pewną są jednak przyjemniejsze na większych ekranach.

W aspekcie wydajności iPhone SE na szczęście nie zawodzi. Apple A15 Bionic to prawdziwe monstrum w świecie telefonów. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że wszystkie działania będą spełnione na iPhone Se ekspresowo. Dodatkowo dzięki 4 GB pamięci RAM, otwarte aplikacje przez długi czas nie są zamykane i możemy do nich powrócić praktycznie natychmiastowo, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Aparat to powrót do przeszłości. Na plecach iPhone SE widnieje znany pojedynczy obiektyw, pod którym kryje się matryca o rozdzielczości 12 megapikseli. Zdjęcia i filmy 4K wychodzą bardzo dobrze, jednakże na pewno nie widzimy w iPhone SE żadnej rewolucji pod tym względem. Ulepszenia nie doczekała się też przednia kamera selfie. Wciąż ma ona 7 pikseli i produkuje dość ładne obrazki.

Bateria to ponownie ogniwo o pojemności 1821 mAh. Jako że model ten został wydany w roku 2022, to nie musimy za bardzo martwić się jej degradacją. Apple iPhone Se powinien wytrzymać cały dzień mniej intensywnej pracy. Przy bardzo wymagających sesjach gier czy kręcenia wideo zapewne przyda nam się ładowarka. Może być to zarówno klasyczny zasilacz z przewodem lightning, jak i ładowarka bezprzewodowa w standardzie Qi.

iPhone 11

Oznaczenie iPhone 11 jest trochę myląca. Patrząc bowiem na specyfikację techniczną, można szybko wysnuć wniosek, że nie jest to (tak jak sugeruje nazwa) następca iPhone’a X/iPhone XS. Bo tak naprawdę dużo bliżej mu do iPhone XR.

Tak w modelu XR, jak i nowszym iPhone 11 oprócz klasycznego czarnego i białego mamy do wyboru wiele innych i żywszych kolorów. Na stronie Apple widnieje jeszcze iPhone 11 w barwach: zielonym, żółtym fioletowym oraz czerwonym. Wszystkie warianty są wykonane ze szkła, a przód i tył oddzielone są dopasowaną kolorystycznie aluminiową ramką. Apple iPhone 11 naszym zdaniem prezentuje się bardzo ładnie i niczego mu na dzisiejsze czasy nie brakuje. Sama jakość wykonana oczywiście jest na najwyższym poziomie i nie ma tutaj mowy o żadnych odczuwalnych niedoskonałościach.

Ekran iPhone 11 jest dokładnie tym samym panelem, który widzieliśmy w poprzednim modelu. Ma on więc 6,1 cala rozdzielczość 1792 na 828 co gwarantuje status Retina i jest on wykonany w technologii IPS. Ostrość jest wystarczająca, barwy są dobrze odwzorowane, a jasność stoi na wysokim poziomie. Trochę ubolewamy nad faktem, że Apple nie zastosowało tu wyświetlacza OLED. W końcu widzieliśmy go już w poprzednich urządzeniach, które teraz są dodatkowo trochę tańsze niż opisywany iPhone.

Wydajność zagwarantuje nam szybki procesor A13 Bionic, który spotkaliśmy już w iPhone SE 2020. Wspiera go 4GB RAMu i w zależności od wariantu 64 GB, 128 GB lub 256 GB pamięci wewnętrznej. Będzie to bardzo szybki zestaw do wszelkich codziennych zadania, a dodatkowo spisze się w ładnie wyglądających grach i zaawansowanych programach.

Aparaty na tyle smartfona są dwa. Jeden to matryca 12 megapikseli o dość standardowym kącie widzenia. Druga również posiada 12 megapikseli, ale wyposażono ją w obiektyw szerokokątny. Dzięki temu możemy zobaczyć więcej rzeczy w naszym kadrze bez oddalania się. Zdjęcia z obu aparatów są bardzo dobre niezależnie od pory dnia (i nocy). Wideo to standardowo w iPhone klasa sama w sobie. Na froncie iPhone 11 znajdziemy nową przednią kamerkę do selfie. Identycznie, jak tylne matryce ma ona 12 megapikseli i w końcu pozwala na nagrywanie filmów w 4K.

Bateria jest dość spora. Ogniwo zainstalowane w iPhone 11 ma 3110 mAh i zazwyczaj pozwala na półtora dnia dosyć intensywnego użytkowania. Naszego iPhone’a 11 naładujemy za pomocą ładowarki lightning oraz bezprzewodowej ze wsparciem standardu Qi.  

Najlepszy iPhone do 3000 zł

Zestaw, najlepszych iPhone’ów do 3000 zł jest bardzo ciekawy. Mamy tutaj urządzenie Apple z serii mini, klasyczny iPhone i telefon z dopiskiem Pro Max. Oznacza to, że niezależnie od naszego rozmiaru rąk czy preferencji dotyczących wielkości ekranu, znajdziemy tu iPhone idealnie dopasowany pod względem wielkości.

Wszystkie iPhone do 3000 zł są bardzo wydajne, mają barwne wyświetlacze OLED i dostaną jeszcze kilka aktualizacji do nowszej wersji systemu iOS.

iPhone 12 mini

Jeżeli szukacie kompaktowego, flagowego urządzenia od Apple to używany iPhone 12 mini będzie jednym z najlepszych wyborów dostępnych na rynku. Nie jest to tylko jeden z najmniejszych iPhone, ale także najlżejszy smartfon w naszym zestawieniu. Apple iPhone 12 mini waży zaledwie 133 gramy.

Podążając przykładem iPhone 11, mały iPhone 12 mini oferowany jest w sześciu żywych kolorach. Dzięki temu wybierzecie, czy wasze nowe urządzenia ma być: czarne, białe, niebieskie, fioletowe, zielone lub czerwone. Od wyboru do koloru. Jakość wykonania dwóch tafli szkła i aluminiowej ramki, która je łączy, jest bardzo wysoka, nie ma mowy o żadnym wyginaniu czy trzaskaniu.

Ekran to Retina OLED o rozmiarze 5,4” cala i rozdzielczości 2340 na 1080 pikseli. Fakt, sam ekran jest większy niż ten znany np. z iPhone 8, ale pokrywa on prawie 85% frontu urządzenia. Dzięki temu w obudowie mniejszej niż starszy 4,7-calowy iPhone zmieścił się relatywnie spory wyświetlacz. Co do wrażeń z jego użytkowania, to jest bardzo dobrze. Wysoka rozdzielczość, nieskończony kontrast, spora jasność, jedne z najlepszych kątów widzenia, Korzystanie z tego wyświetlacza to po prostu przyjemność.

W zadowolenie wprawia też szybkość pracy iPhone’a 12 mini. Nasz maluszek wyposażony jest w procesor Apple A14 Bionic wspierany przez 4 GB pamięci RAM. Taki zestaw wciąż poradzi sobie ze wszystkim, co na niego rzucimy. Nie ważne czy mowa o codziennym przeglądaniu Internetu, czy wymagających grach. Kompaktowy iPhone 12 mini zrobi wszystko bardzo szybko.

Z dużą szybkością zrobimy też zdjęcia jednym z trzech aparatów. Oba aparaty tylne mają 12 megapikseli i są wspierane przez dwutonową lampę błyskową. Jeden z nich to obiektyw standardowy, a drugi szerokokątny. Oba produkują przyjemne dla oka obrazki i filmy 4K, niezależnie czy światła jest dużo, czy trochę mniej. Nad ekranem (a tak właściwie to w notchu) znalazło się miejsce dla 12 megapikselowej kamery selfie również umiejącej nagrywać wideo w 4K.

Wraz z rozmiarem w iPhone 12 mini skurczyła się bateria. Ma ona 2227 mAh, co większości z was pozwoli na jeden dzień bardziej intensywnego użytkowania. Naładujemy ją już klasycznie z pomocą portu lightning lub ładowaniem bezprzewodowym Qi.

iPhone 12

Może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale iPhone 12 rozmiarowo dość znacząco różni się od swojego poprzednika. Oba modele mają ekran o przekątnej 6,1”, ale ramki w iPhone 12 są widocznie zmniejszone. Dzięki temu zastosowana obudowa jest ok. 4 mm węższa. Nie brzmi to, jak wiele, ale iPhone 12 na pewno łatwiej obsłużyć jedną ręką. Apple i w tym modelu kontynuuje swoją bardziej kolorową stylistykę. Do wyboru mamy więc kilka naprawdę ładnych pastelowych odcieni niebieskiego, zielonego, czy czerwonego. Dobra jakość wykonania to w smartfonach Apple bardziej standard niż wyjątkowa zaleta. W iPhone 12 nie jest inaczej i nie mamy do obudowy wykonanej z aluminium i szkła żadnych zastrzeżeń.

Wspomniany przez nas wcześniej 6,1-calowy ekran ma rozdzielczość 2532 na 1170 pikseli. Przekłada się to na 457 pikseli na cal i zapewnia iPhone 12 status Retina. Zastosowany panel to OLED, czyli klasycznie czernie są bardzo głębokie, kontrast praktycznie nieskończony, a użytkowanie pod jakimkolwiek kątem nie będzie problemem. Według Apple jasność iPhone 12 wynosi 625 nity dla całego ekranu, co jest wystarczające do pracy w ostrzejszym słońcu.

Za wydajność iPhone’a 12 odpowiada procesor A14 Bionic, któremu towarzyszą 4 GB RAMU. To jeden z najlepszych procesorów sprzed dwóch lat, więc nie jest on jeszcze staruszkiem. Włączanie aplikacji odbywa się piorunująco szybko, a w wymagających grach towarzyszyć nam będzie spora liczba klatek na sekundę.

Aparaty tylne są dwa: jeden standardowy, a drugi szerokokątny. Obie wykorzystują matrycę 12 megapikseli i dzięki świetnemu oprogramowaniu Apple strzelą świetne zdjęcia. Filmy 4K także wychodzą na bardzo duży plus. Z przodu umieszczony jest aparat portretowy również z rozdzielczością 12 megapikseli i nagrywaniem 4K. Jeśli często robimy selfie, albo prowadzimy wideo-rozmowy to na pewno iPhone 12 nas nie zawiedzie.

Bateria w tym smartfonie Apple ma 2815 mAh, czyli jest ona trochę mniejsza niż w iPhone 11. Wciąż czas pracy obu urządzeń jest podobny (prawie półtora dnia intensywniejszego użytkowania). Pamiętajcie, że używany iPhone 12 nie musi mieć idealnej baterii i powinniśmy to uprzednio sprawdzić. Naszego iPhone’a 12 naładujemy kablem ze złączem lightning lub ładowarką bezprzewodową.

iPhone 11 Pro Max

Apple iPhone 11 Pro Max to pierwszy Pro iPhone w naszym zestawieniu. Pierwsze ku temu przesłanki widzimy już, gdy spojrzymy na stylistykę urządzenia a konkretnie na tylną część. Zazwyczaj szkło na pleckach w smartfonach Apple jest wykończone “na połysk”. W iPhone 11 Pro Max widzimy, że telefon jest matowy. Nadaje mu to trochę poważniejszego wyglądu i personalnie bardzo podoba mi się takie rozwiązanie. Ekran od naszego matowego tyłu przedziela ramka wykonana ze stali nierdzewnej. Mówiąc już o jakości, to sama jakość wykonania (dokładnie, tak jak możemy się tego spodziewać) jest bardzo dobra.

Ekran w Pro Max ma przekątną 6,5 cala i rozdzielczość  2688 na 1242 pikseli, co oznacza, że mamy do czynienia z wyświetlaczem Retina. Sam wyświetlacz to OLED oznacza to, że uświadczymy to perfekcyjne czernie, wysoki kontrast i świetne kąty widzenia. Jasność ekranu również stoi na wysokim poziomie, dzięki czemu z iPhone 11 Pro Max bez problemu skorzystamy w ostrym słońcu.

Procesor Pro Max to znany ze standardowego iPhone 11 Apple 13 Bionic. Zapewnia on dobre odczucia przy korzystaniu z urządzenia. Aplikacje uruchamiają się szybko a wszelkie gry i programy chodzą płynnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to jeszcze poziom najdroższych urządzeń od Apple, chociaż sama różnica jest często mało widoczna.

Na wysepce z aparatami mamy niespodziankę, gdyż widnieją tutaj aż 3 oczka. Za każdy z nich kryje się 12 megapikselowa matryca, ale mają one skrajnie różne zastosowania. Jeden to nasz standardowy aparat z dość szerokim kątem. Drugi to teleobiektyw pozwalający na lepsze przybliżenie oddalonych obiektów. Trzeci to kamera super szerokokątna, która mieści w kadrze o wiele więcej niż ta standardowa. Wszystkie wykonają dla nas bardzo ładne zdjęcia tak w dzień, jak i pod wieczór. W nocy najlepiej korzystać z aparatu głównego — ma on najjaśniejszą przysłonę. Z przodu powita nas kamerka 12 megapikseli, która tak jak aparaty tylnie potrafi nagrywać wideo w 4K.

iPhone 12 Pro Max z trzema obiektywami aparatuZ wielkim ekranem wiąże się wielka bateria i na szczęście podobnie jest w iPhonie 11 Pro Max. Znajdziemy tu ogniwo o dużej pojemności 3969 mAh. Gdy jest ona w dobrym stanie, to potrafi zagwarantować nawet 2 pełne dni cięższej pracy. Naładujemy ją, dokładnie tak, jak inne iPhone z tej listy, czyli za pomocą portu lightning lub ładowarki bezprzewodowej Qi.

Najlepszy iPhone do 5000 zł

W przedziale cenowy 3000-5000 zł znajdziemy sporo prawie flagowych urządzeń, które sprostają wymaganiom zdecydowanej większości użytkowników. To także pierwsza kategoria, w której swobodnie możemy decydować o stanie urządzenia. Wolicie urządzenia nowe? Nie ma problemu. A może planujecie zaoszczędzić i kupić używany iPhone (np. ze sklepu Refabryka)? Też znajdą się tu modele dla was. Nie są to urządzenia tanie i kupując telefon za tę kwotę, powinniśmy oczekiwać wysokiej jakości. Pokazywane przez nas iPhone na pewno ją oferują.

iPhone 13

Podstawowy iPhone 13 jest bardzo podobny do swojego świeżo zaprezentowanego następcy, czyli iPhone 14. Telefony posiadają ten sam procesor, wyświetlacz, bardzo zbliżoną baterię, a największą różnicą jest lekko ulepszona kamera w czternastce. Przez brak znaczących różnić i niższą cenę iPhone 13 to (naszym zdaniem) bardziej sensowny wybór.

Obudowa wykonana ze szkła i aluminium w iPhone 13 ma wymiary 146.70 x 71.50 x 7.65 mm. Jest on więc kompaktowy i większość osób bez problemu obsłuży go jedną dłonią. Do samej jakości wykonania także nie można się przyczepić. Jest ona po prostu solidna.

Ekran to matryca Retina OLED o przekątnej 6,1 cala 2532 na 1170 pikseli. Ma ona nieskończony kontrast, bardzo głębokie czernie i olśniewającą jasność. Trochę szkoda, że nie jest to panel 120 HZ. Wydając takie pieniądze na używany iPhone lub nowy telefon Apple można by było oczekiwać trochę więcej.

Na szczęście z wydajnością nie ma już żadnych problemów. iPhone 13 korzysta z procesora A15 Bionic wspieranego dodatkowo przez 4 GB pamięci RAM. Opisywany smartfon dosłownie lata przez interfejs najnowszego iOS 16 i wszystkie inne aplikacje. Jeżeli oczekujemy bardzo, ale to bardzo wysokiej prędkości to iPhone 13 na pewno nas zadowoli.

Zestaw aparatów z tyłu urządzenia to dwa obiektywy, pod którymi kryją się matrycę o rozdzielczości 12 megapikseli. Jeden z obiektywów jest ultra szerokokątny, za to drugi to już standardowy wariant. Oba zrobią dla nas świetne zdjęcia za dnia i nocy. W najciemniejszych chwilach polecamy korzystać ze standardowego aparatu, gdyż jest on odrobinę jaśniejszy. Z przodu zobaczy nas dobra kamerka selfie o rozdzielczości 12 megapikseli. Wszystkie 3 aparaty nagrają dla nas bardzo dobre wideo 4K (oczywiście aparaty z tyłu poradzą sobie z tym zadaniem trochę lepiej).

Bateria ma 3227 mAh, co oznacza, że standardowy iPhone ma tym razem większą baterię niż wersja Pro. Trzeba przyznać, że to dosyć dziwna decyzja. Zwykły iPhone 13 powinien wytrzymać ok. 1,5 dnia bez ładowania. Gdy energia już się wyczerpie, uzupełnimy ją za pomocą zasilacza z kablem lightning lub ładowarki bezprzewodowej Qi.

iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max

Oba iPhone 13 Pro mają więcej cech wspólnych niż różnić. Główną odmiennością poszczególnego modelu będzie tutaj rozmiar ekranu i cena smartfona. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się opisać dwa urządzenia naraz.

Plecki iPhone 13 Pro i Pro Max identycznie jak w poprzednich modelach Pro mają charakterystyczne matowe wykończenie. Bardzo ładnie wpisuje się ono w poważniejszą stylistykę smartfona Apple. Jeżeli chodzi zaś o samo wykonanie, to jest ono jedno z najlepszych, ale producent zdążył nas już do tego przyzwyczaić. Dwie szklane powierzchnie połączone ze sobą stalową ramką na pewno robią wrażenia.

Kiedy zerkniemy na ekran, to zobaczymy małą rewolucję. Apple iPhone 13 Pro i jego większy brat w końcu doczekały się wyświetlacza z odświeżaniem 120 HZ. Urządzenia konkurencji posiadały już je kilka lat wcześniej i na pewno Apple trochę tutaj nadgania. Brzmi to, jak niewielkie zmiana, ale po użytkowaniu smartfona z ekranem 120 HZ przez ostatni rok, nie wyobrażam sobie powrotu do niższego odświeżania. Wszystkie akcje pokazywane na wyświetlaczu są tak płynne, że nadają wrażenie o wiele większej prędkości telefonu. Przewijanie tekstu na iPhone’a 13 Pro to czysta przyjemność do której (niestety lub stety) szybko się przyzwyczaimy. Co do rozmiaru, iPhone 13 Pro ma ekran o przekątnej 6,1 cala, za to iPhone 13 Pro Max to już 6,7 cala. Rozdzielczość to odpowiednio 2532 na 1170 pikseli dla modelu mniejszego i 2778 na 1284 pikseli dla modelu większego. Oba ekrany to oczywiście Retina OLED, które w połączeniu z wysokim odświeżaniem zapewniają jedne z najlepszych wrażeń na rynku.

Źródłem mocy obu smartfonów Apple jest kolejna iteracja procesora A Bionic. Tym razem to wariant oznaczony jako A15. Wspiera go 6 GB RAM, co jak na iPhone jest bardzo dużą ilością. A15 Bionic jest jednym z najlepszych procesorów, które zostały zaprezentowane rok temu. Nie trzeba więc chyba tłumaczyć, że iPhone 13 Pro i 13 Pro Max są super szybkie. Nie ważne, jakie zadanie chcemy wykonać, te iPhone poradzą błyskawicznie.

Aparaty znowu są trzy. Szerokokątny, zwykły i teleobiektyw. Wszystkie mają po 12 megapikseli i nagrają ładne filmy w 4K. Apple szczególnie chwali się aparatem zwykłym, który ma teraz piksele o rozmiarze 1,9 µm. Zapewnia to trochę lepszą jakość fotografii nocnych w porównaniu do iPhone’a 12 Pro. Z przodu mamy znany już aparat portretowy o rozdzielczości 12 megapikseli.

Smartfon iPhone 13 Pro ma baterię o pojemności 3095 mAh. Powinna ona spokojnie zapewnić jeden dzień bardzo intensywnego użytkowania. Większy brat, czyli iPhone 13 Pro Max posiada ogniwo, które ma aż 4352 mAh! Nawet przy włączonym odświeżaniu 120 HZ większość osób powinna wytrzymać dwa pełne dni z tym telefonem Apple. Oba smartfony naładujemy za pomocą złącza lightning, czy też ładowania bezprzewodowego Qi.

Najlepszy iPhone w 2022 roku

Jeżeli nie obchodzi nas koszt, a szukamy możliwie najlepszego iPhone, to właśnie tu go znajdziemy. Najlepszy wyświetlacz 120 HZ, najlepszy aparat 48 megapikseli i najlepsze procesory A16 Bionic. Wszystko “naj”, za równie “najlepszą” cenę.

iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max

Nowe iPhone 14 dość znacząco różnią się od swoim poprzedników. Może nie jest to rewolucja, ale na pewno dość spora ewolucja. Pierwszą poprawę widzimy po spojrzeniu na wzornictwo, a dokładnie to charakterystyczny notch. Teraz jest on sporo mniejszy. Dodatkowo Apple wykorzystuje go jako element animacji nowych (ekskluzywnych dla iPhone 14 Pro) funkcji systemu iOS 16. Jakość wykonania dwóch tafli szkła, aluminiowej ramki i spasowania wszystkich elementów pozostały na szczęście na tym samym — wysokim poziomie.

Ekrany to jedno z tych miejsc, gdzie ewolucja iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max nie dotarła. Otrzymujemy tu prawie ten sam zestawie co w iPhone 13 Pro. Mniejszy model ma wyświetlacz 6,1 cala i rozdzielczość 2556 na 1179 pikseli a większy to już ekran 6,7 cala oraz rozdzielczość 2796  na 1290. Oba to panel Retina OLED z odświeżaniem 120 HZ, którego dosłownie nie mogliśmy się nachwalić w opisie iPhone 13 Pro. Wciąż jest to ścisła czołówka wyświetlaczy w smartfonach.

Procesor to powrót do nowości. Apple iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro na swoim wyposażeniu mają świeży procesor A16 Bionic oraz 6 GB RAM. Jest to obecnie najmocniejszy zestaw, jaki znajdziemy w obecnych smartfonach. Będzie on działał szybko przez jeszcze szmat czasu, w czym pomoże 5-letnie wsparcie aktualizacyjne Apple.

Aparaty w iPhone 14 Pro to także postęp. Znowu mamy tu trzy kamery tylne: jeden szerokokątna, jedna standardowa i jeden teleobiektyw. Główną zmianę widzimy w standardowym aparacie, tym razem ma on aż 48 Megapikseli, co w połączeniu z oprogramowaniem Apple zapewnia wyborne efekty w nocy. Pozostałe matryce mają po 12 megapikseli i również dają zadowalające efekty. Wszystkie nagrają wideo w 4K, z którego wybitnej jakości iPhone jest już znany. Na froncie widnieje aparat portretowy 12 megapikseli, który nagra filmy w tej samej rozdzielczości — czyli 4K.

Baterie są dość pokaźne. Smartfon iPhone 14 Pro ma ogniwo o pojemności 3200 mAh, za to iPhone 14 Pro Max to już pojemność 4323 mAh. Dzięki świetnej energooszczędności procesora oba spokojnie zapewnią co najmniej 1,5 dnia użytkowania. Naładujemy je tak jak zawsze, czyli za pomocą portu lightning albo bezprzewodowo.

prośba o komentarzPodsumowanie

Mamy nadzieję, że nigdzie się nie zgubiliście i nasz bardzo obszerny poradnik pomógł w wam wyborze idealnego iPhone dla was.

Wiele polecanych modeli są dostępne w naszym sklepie Refabryka, do którego oczywiście polecamy zajrzeć. Każdy używany iPhone od nas jest w bardzo dobrym stanie, a dodatkowo obejmuje go gwarancja trwająca 12 miesięcy.

Jeśli zastanawiacie się też nad kupnem MacBooka, może zainteresuje was też nasz ranking laptopów Apple we wszystkich kategoriach cenowych.