Smartfon z Androidiem wspierający Android Auto

Nikt chyba nie ma ich wątpliwości, że nowe MacBooki z procesorami Apple M1. M2 oraz M3 są świetne. Oferują one wysoką jakość wykonaniu, praktycznie nieskazitelny ekran, bardzo dobrą wydajność no i wprost genialny czas pracy na baterii. Niestety wśród całej tej beczki miodu jest też jedna łyżka dziegciu. Konkretnie? Zestaw portów. Podobnie jak inne ultrabooki, MacBook Air i Pro nie oferują zbyt bogatego kompletu złącz, dlatego w wielu sytuacjach jesteśmy zmuszeni do korzystania z przejściówek lub z hubów. W tym artykule podpowiemy, co powinien mieć porządny hub do MacBooka i polecimy kilka popularnych, sprawdzonych modeli z tej kategorii.

Co powinien mieć dobry hub do MacBooka?

Absolutną podstawą przy wyborze huba USB-C/Thunderbolt do MacBooka jest znalezienie opcji z portami odpowiadającymi naszym potrzebom. Przed zakupem takiego akcesorium trzeba więc najpierw pomyśleć ile i jakie urządzenia chcemy podłączyć i odpowiednio dobrać model pod te wymagania. Jeśli planujemy używać sporej liczby dysków zewnętrznych, to przydadzą nam się porty USB-A oraz slot na kartę SD. A jeżeli chcemy podłączyć do MacBooka kilka monitorów to powinniśmy zerknąć czy Hub jest wyposażony w porty HDMI/Display Port.

Sama obecność danych złącz, to jednak nie jedyne, na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze huba. Dobry Hub do MacBooka powinien też:

  • Obsługiwać USB PD/inną formę ładowania — USB Power Delivery to standard szybkiego ładowania wspierany przez laptopy Apple, iPhone i wiele innych popularnych urządzeń. Dzięki wsparciu USB PD będziemy mogli ładować MacBooka tym samym złączem USB-C, do którego aktualnie podłączony jest Hub.
  • Posiadać porty w nowszych i lepszych standardach — W przypadku tańszych hubów często spotyka się starsze i gorsze wersje znanych portów. W takich produktach stosowane są np. złącza USB 2.0 zamiast 3.1 lub 3.2 oraz złącza HDMI 1.2 zamiast wersji 2.0. Ta pozornie mała zmiana będzie skutkować znacznie niższymi prędkościami przesyłu danych, a czasem nawet gorszą funkcjonalnością (przykładowo: brak możliwości podłączenia monitora o wysokiej rozdzielczości). Właśnie dlatego przed zakupem Huba należy sprawdzić rodzaj wszystkich zastosowanych portów w specyfikacji.
  • Być produkowanym przez dość znanego/renomowanego producenta — Hub pewnie nie wygląda na najbardziej skomplikowaną rzecz na świecie, ale składa się na niego wiele zaawansowanych elementów. Tyczy się to szczególnie modeli wyposażonych w USB-PD i potrafiących ładować naszego laptopa. Przez wzgląd na to, że podłączamy takiego huba do laptopa za kilka tysięcy złotych — nie powinniśmy zbytnio oszczędzać i lepiej wybrać ackesorium od znanego, renomowanego producenta. W przeszłości zdarzały się bowiem sytuację, że laptopy Apple żegnały się z życiem przez zastosowanie tanich, akcesoriów słabej jakości. Problem był swojego czasu tak duży, że Apple musiało dodać dodatkowe zabezpieczenia do MacBooka w jednej z aktualizacji.
Porty w przykładowym akcesorium

Polecane Huby działające z nowymi MacBookami

Wiecie już mniej więcej, jak powinien wyglądać wasz idealny Hub USB? Świetnie. Teraz przyszła pora na nasze własne rekomendacje.

Poniżej znajdziecie kilka popularnych hubów świetnie współgrających z MacBookiem Air M1 i innymi laptopami Apple wyposażonymi w USB-C!

Ugreen 5 w 1 — tani i funkcjonalny Hub

Ugreen 5w1 - tani akcesorium do Maca

Nasz pierwszy polecany hub to model 5 w 1 od marki Ugreen. Jak wskazuje sama nazwa, ten Hub USB-C posiada dokładnie 5 portów, a są to: dwa porty USB-A 3.2, złącze HDMI 2.0, czytnik kart microSD i port USB-C z obsługą PD do maksymalnie 100W. Wszystko to w ładnej, aluminiowej obudowie.

Dużą zaletą Huba od Ugreen jest jego cena. Akcesorium można już kupić za około 100 zł, a mimo tego według recenzji użytkowników (no i z autopsji) produkt od Ugreen cechuje się naprawdę niezłą jakością. Wszystkie porty są szybkie i nawet wyjście HDMI obsługuje rozdzielczość 4K przy 60 Hz (co nie jest standardem w tej cenie).

Oprócz Huba 5 w 1 Ugreen oferuje też kilka innych modeli (odpowiednio nazywanych 6 w 1, 7 w 1, etc.) posiadających większą liczbę portów. W razie potrzeby możemy więc zakupić model z dodatkowymi portami USB-A, Internetowym złączem RJ-45, a nawet nieco starszym portem D-Sub. Kupując opisywany model 5 w 1, warto zwrócić, czy pod wygrawerowanym logo producenta znajduje się napis “4K 60 Hz”. Ugreen wprowadził bowiem na rynek kilka prawie identycznych hubów, które nie obsłużą wyświetlacza w takiej rozdzielczości i odświeżaniem (maksymalnie są one w stanie wyświetlić 4K przy 30 Hz, co nie jest idealne).

Unitek Storage Hub — ciekawe akcesorium ze slotem na dysk

Unitek Storage Hub — akcesorium z ciekawym rozwiązaniem

Kolejna propozycja w tym zestawieniu to Unitek Storage Hub. Na pierwszy rzut oka jest to tylko zwykły, porządny Hub. Dostajemy tu 5 portów zewnętrznych. Są to konkretnie 2 złącza USB-C (jedno obsługujące PD), 2 porty USB-A z prędkością do 10 Gb/s (USB 3.2 gen 2) oraz port HDMI zdolny podawać obraz 4K przy odświeżaniu 60 Hz

Po zerknięciu pod obudowę Huba zaczyna się jednak robić o wiele ciekawiej. Znajdziemy tam bowiem ukryty slot na dysk w formacie M.2pozwala on bardzo łatwo zainstalować dodatkową pamięć i podłączyć ją do Maca. Po podpięciu Unitek Storage Hub z zainstalowanym dyskiem do MacBooka laptop wykrywa go jako zwykły dysk zewnętrzny. Dzięki takiemu działaniu będziemy mieli więcej pamięci na zdjęcia, filmy, gry, a nawet na zrobienie backupu.

Niestety mimo tego oryginalnego rozwiązania wielu użytkowników Huba Unitek skarży się na wysokie temperatury jego pracy przy jednoczesnym obciążeniu włożonego dysku i ładowaniu laptopa. Do tego akcesorium najlepiej dobrać więc nieco chłodniejsze dyski pracujące z niższą prędkością.

Płaski Satechi Pro Hub — rozszerzenie portów specjalnie dla Maca

Satechi Pro Hub stworzony specjalnie dla MacBooka

Chcecie huba idealnie dopasowującego się do obudowy MacBooka Pro lub MacBooka Air? Poznajcie Satechi Pro Hub.

Satechi Pro Hub to podłużny Hub podłączany bezpośrednio do dwóch  portów USB typu C w kompatybilnym MacBooku. Dzięki temu adapter idealnie przylega do obudowy i tworzy z laptopem jedną, dobrze wyglądającą całość. Satechi zadbało tutaj o szczegóły i oferuje swój aluminiowy hub w kilku kolorach, praktycznie idealnie dopasowanych do obudowy MacBooka.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, to tutaj płaski Hub Satechi też nie zawodzi. Mamy tu zestaw łącznie 7 portów. Składa się on z: złącza USB 4 z ładowanie 100W przez Pass-through, Portu HDMI (4K@60 Hz), 2 złącz USB-A 10 Gb/s, slotu na kartę SD i kolejnego portu USB-C z prędkością 10 Gb/s. Oprócz tego modelu satechi oferuje też “Pro Hub” ze złączem RJ-45 do podłączenia kabla Internetowego.

Pro Huby od Satechi są dostosowane specjalnie pod MacBooka Air 2018, MacBooka Pro A1989/A1990/A2141 oraz nowe MacBooki z Apple Silicon.

Anker 555 8 w 1 — dobry Hub z 8 portami

Anker 888 pozwala na podłączenie 8 urządzeń do Macbooka

Wracamy do propozycji wyglądających nieco tradycyjnej. Anker 555 to kompaktowy i lekki (130g) Hub wyposażony w 8 nowoczesnych portów. Do użytku dostaniemy tu: 1x RJ45 (1 Gb/s), 2X USB-A (10 Gb/s), slot na kartę SD i microSD, 2x USB-C (prędkość 10 Gb/s + obsługa PD dla jednego portu) i złącze HDMI z możliwością przesyłu obrazu 4K przy 60 Hz. Maksymalna prędkość ładowania przy podłączeniu ładowarki USB-C do huba wynosi 85W.

Hub od Ankera mimo bogactwa złącz, nie rozbije naszego portfela, bo można go już kupić za 250-300 zł.

OWC Thunderbolt Hub — Hub Thunderbolt 4 dla najwyższych prędkości i funkcjonalności

OWC Thunderbolt Hub to prawdziwe akcesorium dla profesjonalistów

Na sam koniec, mamy coś dla najbardziej wymagających użytkowników chcących podłączyć kilka urządzeń Thunderbolt 3/Thunderbolt 4. Oto OWC Thunderbolt Hub. Ma on tylko 6 złącz, co pozornie wydawałoby się małą liczbą, jednak cztery z tych portów to pełne Thunderbolt 4 z dziesiątkami możliwości. Do 3 z tych portów będziemy mogli podłączyć:

  • Wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości (producent reklamuje tutaj nawet 2 zasilacze 6K przy pełnym odświeżaniu).
  • Zewnętrzną kartę graficzną.
  • Superszybką kartę sieciową.
  • Wydajny dysk SSD.
  • Zwykłe akcesoria USB-C.

I wiele, wiele innych urządzeń, które mogą przydać się przy profesjonalnej pracy z MacBookiem. Ostatni port Thunderbolt posłuży do podłączenia akcesorium do naszego laptopa. Oprócz funkcjonalnych portów Thunderbolt 4 opisywany Hub oferuje też jeden port USB-A 3.2 (prędkość 10 Gb/s) i złącze DC IN do podłączenia zewnętrznego zasilacza. Po podpięciu Huba OWC Thunderbolt do MacBooka może on komputer z maksymalną mocą 60W.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi udało wam się znaleźć idealny Hub USB-C/Thunderbolt dla waszego MacBooka. Napiszcie w komentarzu, jaki model to Wy wybraliście i dlaczego akurat ten wam się przypodobał.

Aby dowiedzieć się więcej o akcesoriach do MacBooka i iPhone, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu o Apple MagSafe oraz ładowarkach do iPhone.