Niedawno na naszym blogu pokazywaliśmy jak stworzyć kopię zapasową na iPhone i odpowiadaliśmy, dlaczego to takie ważne. Tym razem przyszedł czas na MacBooka. Z tego tekstu dowiecie się, jak zrobić backup MacBooka lub Maca za pomocą Time Machine i kilku innych sposobów.

Dlaczego Backup urządzenia jest taki ważny?

Trochę dłużej na temat tego, dlaczego stworzenie kopii zapachowej powinno być dla użytkowników kluczową sprawą, opisywaliśmy we wspomnianym nieco wyżej artykule dotyczącym backupu iPhone. Tym razem, tylko pokrótce przypomnijmy, czemu wykonywanie regularnej kopii zapasowej urządzenia jest takie ważne.

Backup/kopia zapasowa pomaga nam się zabezpieczyć przed utratą ważnych plików w wypadku uszkodzenia bądź kradzieży sprzętu. Laptopy nie są nieśmiertelne, a na ich dyskach często trzymamy praktycznie niezastępowalne informacje. Ktokolwiek stracił takie dane przez prostą usterkę, ten już na zawsze zapamięta, że należy wykonać prawidłową kopię zapasową.

Drugą zaletą backupów jest łatwiejszy i szybszy dostęp do naszych plików. Dane zapisane jedynie w pamięci pojedynczego urządzenia są dostępne… jedynie na tym urządzeniu. Jeśli nasz backup umieścimy w chmurze, na dysku laptopa, pendrive, czy na specjalnym dysku sieciowym, to dostęp do danych będziemy mieli na kilku urządzeniach, co potencjalnie przyspieszy naszą pracę.

Dysk sieciowy połączony z MacBookiem — świetny sposób na zrobienie backupu

Backup przy pomocy Time Machine — zalecenia i wymagania

Do przeprowadzenia backupu w systemie macOS służy zainstalowana domyślnie aplikacja Time Machine. Funkcja Time Machine pozwala na stworzenie kopii zapasowych wszystkich plików od zdjęć, przez muzykę i aplikację aż po ważne dokumenty.

Backup w Time Machine może być ustawiony tak, aby wykonywał kopię regularnie co jakiś czas (np. co godzinę albo codziennie). Do użycia opisywanej opcji potrzebny jest odpowiednio duży dysk (najlepiej SSD) lub inny nośnik zewnętrzny (np. karta SD lub Pendrive). Apple rekomenduje dyski o dwukrotnie większej pojemności niż każdy backupowany dysk i wolumin łącznie (przykładowo 512 GB dla MacBooka z dyskiem 256 GB). Firma z Cupertino poleca też nie przechowywać żadnych innych danych na nośniku z kopią danych.

Jeśli Time Machine wykryje, że dysk ma za mało miejsca na zapisanie plików, to niezwłocznie powiadomi o tym użytkownika. 

Backup z Time Machine można zapisać na dysku zewnętrznym i innych nośnika (np. kartach SD)

Jak zrobić backup MacBooka przy pomocy TimeMachine?

Wszystkie pliki i dyski zewnętrzne już przygotowane? To teraz czas przejść do tworzenia kopii zapasowej. Proces wygląda nieco inaczej w zależności od tego czy mamy MacBooka z systemem macOS Ventura/nowszym lub macOS Monterey/starszym. Poniżej prezentujemy prostą instrukcję dla obu tych wariantów.

Kopia zapasowa Time Machine na macOS 

Aby zrobić kopię zapasową przy pomocy Time Machine na macOS:

  1. Podłączamy dysk zewnętrzny do MacBooka. Jeśli MacBook zapyta, czy urządzenie ma być użyte do backupu, to potwierdzamy odpowiednią opcją. Jeżeli jednak tak się nie stało to:
    • Na Macu z systemem macOS Ventura lub nowszym: klikamy na menu Apple w lewym górnym rogu, po czym wybieramy “ustawienia systemowe”. Teraz klikamy zakładkę “Ogólne” widoczną na pasku po lewej stronie i wybieramy opcję “Time Machine”.
    • Na Macu z nieco starszym systemem: klikamy menu Apple, wchodzimy w “Preferencje systemowe” i na koniec wybieramy opcję “Time Machine”.
  2. Klikamy przycisk “Dodaj dysk backupu”/Wybierz dysk backupu i wskazujemy naszą pamięć zewnętrzną. Następnie wybieramy opcję “Konfiguruj dysk”/”Użyj dysku” i postępujemy z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Po zatwierdzeniu dysku pierwsza kopia zapasowa MacBooka powinna zostać automatycznie stworzona. Począwszy od systemu macOS Ventura możemy zmienić częstotliwość, z jaką backupy są tworzone. W tym celu należy ponownie wejść do ustawień i zakładki “Time Machine”, kliknąć przycisk “Opcje” a na koniec wybrać w menu “Częstotliwość tworzenia backupu”.

Kopię zapasową urządzenia jesteśmy też w stanie zrobić ręcznie. W tym celu wystarczy wybrać menu Time Machine na pasku zadań (ikona analogowego zegara otoczona strzałką) i wskazać “Utwórz backup teraz”.

Tworzenie manualnego Backupu na MacBooku

(źródło: Apple.com)

Jak odtworzyć Backup macOS?

No dobrze, kopię zapasową mamy już gotową, to teraz czas pokazać jak można ją przywrócić. W zależności od tego jaki jest nasz cel, Apple daje nam opcję do przywrócenia całego systemu i wszystkich danych albo przywrócenia tylko wybranych plików. Poniżej pokazujemy, jak dokładnie wygląda każda z tych możliwości.

Przywrócenie całego systemu i wszystkich plików

W celu przywrócenia systemu i wielu plików z backupu macOS:

  1. Podłączamy dysk z kopią zapasową do komputera.
  2. Klikamy skrót klawiszowy command + spacja i w pasku wyszukiwanie wpisujemy “Asystent migracji”. Uruchamiamy wyświetlaną aplikację.
  3. W nowo otwartym oknie wybieramy pierwszą opcję, czyli “Z Maca, backupu Time Machine lub dysku startowego”. Klikamy dalej i wskazujemy “Backup Time Machine”.
  4. Ponownie klikamy Dalej i wybieramy, z której kopii zapasowej mają zostać odtworzone pliki.
  5. W następnym kroku wskazujemy, jakie dane mają zostać przeniesione. Zaznaczamy wszystkie możliwe pola wyboru, aby odtworzyć cały backup lub tylko wybrane kategorie, kiedy nie chcemy odtworzyć wszystkich danych.
  6. Klikamy przycisk Dalej i czekamy, aż przenoszenie się rozpocznie.
  7. Po krótkiej chwili pliki zaczną być odtwarzane z backupu. Proces ten może potrwać wiele godzin, zwłaszcza jeśli wybrana kopia zapasowa była po prostu bardzo duża. Po zakończeniu przenoszenia wszystkich plików zamykamy asystenta migracji i logujemy się na konto AppleID, z którym była związana kopia zapasowa.
Wykorzystanie Backupu do przywrócenia danych

(Źródło: Apple.com)

Przywrócenie wybranych plików

Kiedy chcemy przywrócić tylko niektóre pliki z backupu Time Machine:

  1. Klikamy na ikonkę Time Machine na pasku zadań, a zaraz potem wybieramy “przeglądaj backupy Time Machine”.
  2. Wchodzimy do folderu, gdzie znajdował się nasz plik lub wpisujemy jego nazwę, typ, bądź datę utworzenia w wyszukiwarce.
  3. Po prawej stronie za pomocą strzałek/paska dat zmieniamy datę, aż znajdziemy dzień z odpowiednią wersją naszego pliku.
  4. Jeśli jesteśmy zdecydowani, że znaleźliśmy poszukiwany plik, to klikamy na niego lewym przyciskiem myszy i wybieramy opcję “przywróć” w dolnej części ekranu.

I to wszystko! Plik zostanie przywrócony do jego pierwotnej lokalizacji.

Dane w każdym miejscu, czyli kopia w usłudze chmurowej

Oprócz tworzenia pełnego backupu urządzenia możemy też kopiować najważniejsze pliki na nośniki zewnętrzne albo do usługi chmurowej. Spośród tych ostatnich najbardziej oczywistą jest oczywiście iCloud, czyli chmura prosto od Apple ściśle związana z MacBookiem.

Aby automatycznie synchronizować foldery “Biurko” oraz “Dokumenty” do usługi iCloud:

  1. Klikamy na menu Apple w lewym górnym rogu i wchodzimy w ustawienia systemowe. Jeśli mamy starszy system macOS Monterey/starszy, to tak jak poprzednio wchodzimy nie w ustawienia systemowe a “preferencje systemowe”.
  2. Wybieramy “AppleID”, a następnie klikamy na opcję “iCloud”.
  3. Klikamy przycisk “opcje” w zakładce iCloud Drive.
  4. Na sam koniec zaznaczamy “Foldery Biurko i dokumenty” i klikamy gotowe.

Teraz cała zawartość folderów wybranych folderów będzie synchronizowana do chmury, co da nam łatwy dostęp do plików z pozostałych Apple.

Innym popularnym rozwiązaniem sieciowym do backupu jest wykorzystanie chmury Google Drive. Chmura od Google posiada czytelną aplikację na wielu platformach, co ułatwi przenoszenie danych np. na Androida, czy Windowsa. Dobry poradnik dotyczący konfigurowania Google Drive na MacOS znajdziecie na oficjalnej stronie Google.

Podsumowanie

Teraz już wiecie, jak zrobić kopię zapasową na macOS i zabezpieczyć się przed utratą ważnych danych. Oczywiście mamy nadzieję, że nigdy nie będziecie musieli z niej skorzystać, a wasz komputer podziała bezproblemowo jeszcze przez wiele lat. Jeśli jednak znaleźliście się w takiej sytuacji, to koniecznie napiszcie w komentarzu, z jakiego powodu wy musieliście użyć waszego backupu MacOS.

Aby dowiedzieć się więcej o MacBookach i ich działaniu sprawdź nasz rozbudowany poradnik dotyczący wyboru odpowiedniego laptopa Apple oraz artykuł, w którym sprawdzaliśmy, czy macOS potrzebuje dodatkowego antywirusa.

Jeżeli jeszcze nie macie MacBooka, a zastanawiacie się nad jego kupnem, to zachęcamy do sprawdzenia używanych laptopów Apple w naszym sklepie.