Urządzenia wspierające asystentkę Apple

Nie jest chyba sekretem, że Apple robi wiele rzeczy po swojemu. Przy wprowadzeniu danej funkcji firma z Cupertino nie podąża wytyczonymi szlakami i zamiast tego obiera własną ścieżkę. Często efekt takiego zachowania jest bardzo pozytywny, co można zobaczyć np. przy Always on Display, czy urządzeniu Apple AirTag. Czasem jednak Apple nieco za mocno komplikuje pierwotnie łatwą sprawę, przez co nawet wprawni użytkownicy komputerów i smartfonów nie wiedzą, jak wykonać daną czynność. To właśnie do tej drugiej kategorii zalicza się kopiowanie muzyki z komputera na iPhone.

Jeżeli posiadacie sporą kolekcję muzyki zapisanej lokalnie, to ten artykuł jest właśnie dla was. W tym poradniku wyjaśnimy krok po kroku jak przenieść muzykę z PC/Maca na waszego iPhone.

Jak skopiować muzykę z Maca na iPhone?

Aby skopiować muzykę z Maca na iPhone:

  1. Wyszukujemy i uruchamiamy aplikację “Muzyka”.
  2. Podłączamy naszego iPhone do komputera.
  3. Klikamy na naszego iPhone’a w sekcji “Urządzenia” po lewej stronie aplikacji Muzyka. Następnie klikamy niebieski przycisk “Zaufaj” i potwierdzamy połączenie na ekranie smartfona.
  4. Wchodzimy do folderu z naszą muzyką w Finderze i przeciągamy ją do odpowiedniej sekcji w aplikacji Muzyka.
Aplikacja muzyka na macOS

Jeżeli wszystko zrobiliśmy poprawnie, to po kilku sekundach/kilku minutach (przy kopiowaniu wielu utworów) nasze piosenki powinny zostać zsynchronizowane ze smartfonem Apple.

W przypadku nieco starszych komputerów z macOS zakładka “Urządzenia” w aplikacji Muzyka może nie zostać wyświetlona. Jeżeli spotykamy się z takim problemem, to do skopiowania naszej muzyki powinniśmy użyć aplikacji iTunes. Proces ten wygląda bardzo podobnie do kopiowania muzyki z PC, co demonstrujemy poniżej.

Jak przenieść muzykę z PC na iPhone?

Przenoszenie plików muzycznych z PC na iPhone jest nieco trudniejsze niż w przypadku komputerów z macOS. Spowodowane jest tym, że domyślnie system Windows nie posiada żadnych sterowników do komunikacji ze smartfonem Apple. To właśnie z tego powodu po podłączeniu iPhone’a do PC jedyną dostępną opcją będzie (zazwyczaj) tylko ładowanie smartfona.

Aby naprawić ten problem i przenieść muzykę z Windowsowego komputera na iPhone:

  1. Pobieramy i instalujemy najnowszą wersję aplikacji iTunes. Po tym procesie może być wymagane ponowne uruchomienie komputera (iTunes inicjuje wtedy sterowniki do iPhone).
  2. Otwieramy aplikację iTunes.
  3. Podłączamy iPhone do naszego komputera za pomocą kabla USB, a następnie odblokowujemy go i zezwalamy na komunikację poprzez potwierdzenie komunikatu na telefonie.
  4. W aplikacji iTunes rozwijamy zakładkę “Urządzenie” z lewej strony i wchodzimy do kategorii “Muzyka”.
  5. Przeciągamy nasze pliki muzyczne do aplikacji iTunes i czekamy na ich zsynchronizowanie z iPhonem.
Kopiowanie muzyki na iPhone w aplikacji iTunes

Jakie formaty plików muzycznych wspiera iPhone?

Podczas przerzucania muzyki z PC na iPhone’a możemy spotkać się z błędem “Rzecz nie została skopiowana do iPhone’a, ponieważ nie może być na nim odtwarzana. Oznacza to, że piosenka, którą próbowaliśmy wrzucić do pamięci telefonu jest w formacie nieobsługiwanym przez system iOS.

Telefony od Apple wspierają następujące formaty muzyczne:

  • MP3
  • AIFF
  • ACC
  • M4A
  • FLAC
  • WAV
  • AU
  • PCM
  • AC3
  • AA
  • AAX
  • ALAC

Jeżeli nasze pliki muzyczne są zapisane w innym formacie, to będziemy musieli je przekonwertować (możemy to zrobić bezpośrednio w aplikacji iTunes) lub jeszcze raz pobrać utwory, tym razem we wspieranym formacie.

Czy warto jeszcze trzymać muzykę w plikach?

Popularność serwisów streamingowych takich jak Apple Music, czy Spotify skutecznie ograniczyła popularność lokalnego przechowywania plików muzycznych. Nowoczesnym serwisom muzycznym z pewnością nie można odmówić funkcjonalności, ogromnej biblioteki i przede wszystkim: wygody. Wciąż mają one jednak kilka wad w porównaniu z “empetrójkami”, czy “flackami”. 

Najważniejsze zalety muzyki przechowywanej bezpośrednio w plikach to:

  • Brak konieczności opłacania abonamentu/brak reklam — Serwisy streamingowe najczęściej wymagają od nas stałego opłacania abonamentu, aby móc korzystać z ich usług. Czasami zamiast tego, mamy możliwość słuchania z przerwami na reklamy, co może mocno ograniczać radość ze słuchania. W przypadku plików muzycznych płacimy/pobieramy raz i możemy słuchać posiadanych piosenek do końca życia (albo przynajmniej do czasu, aż popsują nam się słuchawki/odtwarzacz).
  • Stały dostęp do naszej muzyki bez Internetu —  Ogromną zaletą lokalnych plików będzie oczywiście możliwość ich odtwarzania bez dostępu do Internetu. Co prawda w przypadku abonamentów streamingowych nierzadko oferowana jest funkcja pobierania utworów, ale co jakiś czas aplikacja wciąż musi nawiązać połączenie z Internetem, aby potwierdzić aktualność subskrypcji.
Apple iPhone i słuchawki AirPods

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi byliście w stanie zgrać muzykę z komputera na iPhone. Koniecznie napiszcie w komentarzach, czy wciąż macie pokaźną kolekcję lokalnych plików muzycznych, czy raczej wolicie korzystać z serwisów streamingowych!

Aby dowiedzieć się więcej na temat iPhone i jego funkcji sprawdźcie nasze poradniki dotyczące funkcji AirDrop oraz True Tone.