Uruchamiając komputer lub laptopa z systemem Windows, pewnie zauważyłeś, że niektóre programy włączane są automatycznie zaraz po wyświetleniu pulpitu. Takie zachowanie nazywamy autostartem aplikacji lub otwieraniem programów startowych. W tym poradniku pokażemy jak (na kilka sposobów) wyłączyć lub włączyć autostart dla wybranych programów na Windowsie 10 oraz Windowsie 11.
Sposób 1 — autostart aplikacji w menedżerze zadań
Aby wyłączyć lub włączyć autostart aplikacji przy użyciu Menedżera zadań w Windows:
- Klikamy jednocześnie na klawiaturze, klawisze Control, Alt oraz Delete.
- Na nowo wyświetlonym ekranie wybieramy opcję “Menedżer zadań”.
- Przechodzimy do sekcji “Uruchamianie” (Windows 10) lub Aplikacje Autostartu (ikonka prędkościomierza; Windows 11).
- Szukamy na liście programu, który chcemy wyrzucić lub dodać do automatycznego uruchamiania z systemem. Następnie zaznaczamy go lewym przyciskiem myszy.
- Klikamy przycisk Wyłącz/Włącz w prawym dolnym rogu okna (Windows 10) bądź w górnej części okna (Windows 11).
I to tyle! Teraz aplikacja już uruchomi/nie włączy się automatycznie po starcie systemu, dokładnie tak, jak tego chcieliśmy.
Sposób 2 — aktywacja autostartu w ustawieniach systemu
Kolejnym łatwym sposobem na dodanie aplikacji do autostartu jest skorzystanie z ustawień systemu Windows. Kiedy chcemy to zrobić:
- Wchodzimy do aplikacji Ustawienia w Windowsie. Możemy w tym celu skorzystać ze skrótu klawiszowego [Windows] + [I].
- Przechodzimy do kategorii “Aplikacje” i z listy dostępnych opcji wybieramy “Autostart” na samym dole.
- Klikamy na suwak obok programu, dla którego chcemy dodać lub usunąć opcję uruchamiania razem z systemem.
Sposób 3 — dodanie programów do folderu Autostart
Kolejną opcją na włączenie autostartu dla wybranego programu jest dodanie go do specjalnego folderu Autostart. Ten sposób sprawdzi się wtedy, kiedy z jakiegoś powodu nie widzimy naszej aplikacji na liście w Menedżerze zadań lub w ustawienia Windows.
Aby dodać aplikację do folderu Autostart:
- Klikamy klawisz Windows/pole wyszukiwania na pasku zadań u dołu ekranu.
- Wpisujemy “%appdata%” i wybieramy znaleziony folder. Powinien otworzyć się eksplorator plików.
- Teraz wchodzimy kolejno do folderów Microsoft>Windows>Menu Start>Programy>Autostart
- Kopiujemy naszą aplikację (format .exe) lub jej skrót i wklejamy ją do znalezionego folderu. Doda to wybrany program do autostartu.
Aby później dezaktywować automatyczne uruchamianie programu, wystarczy usunąć go z folderu Autostart. Niestety tym sposobem nie wyłączymy samoistnego uruchamiania dla niektórych aplikacji, które aktywowały autostart już przy instalacji (w tym celu należy skorzystać z pozostałych instrukcji w tym poradniku).
Sposób 4 — opcja w ustawieniach samej aplikacji
Bardzo często autostart aplikacji możemy aktywować bezpośrednio w ustawieniach programu. Aby to zrobić, wystarczy uruchomić naszą apkę, kliknąć ikonkę ustawień (zazwyczaj zębate koło) znaleźć odpowiednią opcję, a na koniec ją włączyć.
Włączenie uruchamiania z systemem jest też elementem instalatorów mnóstwa aplikacji. Pozwala to bardzo łatwo dodać autostart programu, już przy jego instalacji na dysku komputera.
Czy warto korzystać z autostartu? Wady i zalety rozwiązania
No dobrze, wiemy już, jak łatwo uruchomić automatyczne uruchamianie aplikacji na Windowsie, ale czy w praktyce warto z niego korzystać? Cóż, przedstawione rozwiązanie ma dwie spore zalety, którymi są:
- Automatyzacja regularnych działań — Jeżeli po starcie komputera otwieramy zawsze te same aplikacje, to dodanie ich do autostartu oszczędzi nam trochę zachodu.
- Przyspieszenie otwierania aplikacji — Autostart pozwoli nieco szybciej otworzyć dany program i rozpocząć w nim pracę.
Niestety nie jest to rozwiązanie idealne, bo wraz z programami startowymi przychodzą często trzy wady, konkretnie:
- Wolniejsze uruchamianie systemu Windows — Uruchamianie ciężkich aplikacji razem z systemem może prowadzić do wolniejszego ładowania systemu Windows. W menedżerze zadań oraz w ustawieniach Microsoft specjalnie udostępnia metrykę “Wpływ na uruchamianie” pokazująca, w jakim stopniu dany program wpływa na włączanie Windowsa.
- Gorsza wydajność komputera — Programy startowe po włączeniu zazwyczaj operują w tle. Oznacza to, że nie pokazują one swojego okna na ekranie, ale wciąż wykorzystują wybrane zasoby komputera (np. pamięć RAM, procesor, czy dysk). Właśnie przez to uruchomienie wielu niepotrzebnych aplikacji w autostarcie może prowadzić do wolniejszego działania naszego sprzętu (w końcu ma on nieco mniej zasobów na wykonywanie aktualnych działań).
- Wyskakiwanie wielu irytujących okien przy starcie komputera — Wspominaliśmy nieco wyżej, że autostart aplikacji można włączyć bezpośrednio w jej instalatorze. Niestety zazwyczaj opcja ta jest domyślnie zaznaczona, przez co bardzo łatwo dodać do autostartu niechciane aplikacje. Po włączaniu komputera mogą one nas irytować wyskakującymi okienkami oraz powiadomieniami.
Podsumowanie
Autostart aplikacji to funkcja, która po poprawnym ustawieniu może usprawnić nasze codziennie użytkowanie komputera poprzez automatyzację niektórych zadań. Czasem programy decydują się jednak na skorzystanie z tego rozwiązania domyślnie, co może irytować użytkownika, a nawet spowalniać pracę oraz uruchamianie systemu. Na całe szczęście autostart da się łatwo wyłączyć lub włączyć na kilka sposobów. Pozwala to odpowiednio skonfigurować wszystkie aspekty uruchamiania i dostosować je pod nasze widzimisię.
A wy jak korzystacie z autostartu aplikacji? Prawidłowo dostosowujecie go w rytm swojej pracy, czy raczej wyłączacie wszystko, co do niego trafia? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!
Po więcej poradników na temat komputerów sprawdźcie nasze teksty na temat udostępniania w pobliżu oraz Boot Camp.