Jak sprawdzić stan baterii w laptopie — poradnik krok po kroku

Bateria w laptopie to jeden z najważniejszych komponentów urządzenia. W sumie to dzięki niej mówimy tutaj o laptopie (czyli komputerze przenośnym), a nie o zwykłym komputerze stacjonarnym z przyczepionym ekranem i klawiaturą. Niestety akumulator jest jednym z tych elementów, które degradują się w laptopie najszybciej. W tym poradniku podpowiemy, jak sprawdzić stan baterii w używany lub poleasingowym laptopie i kiedy będzie konieczna wymiana ogniwa.

Jak sprawdzić kondycję baterii w laptopie z Windowsem

Sprawdzenie stanu baterii na laptopie z Windowsem 10 lub 11 jest bardzo łatwe. W tym celu:

  1. Zaznaczamy menu start lub pole wyszukiwania na pasku zadań, a następnie wpisujemy frazę “CMD”.
  2. Klikamy prawym przyciskiem myszy na wyświetlaną aplikację Wiersza poleceń i zaznaczamy opcję “Uruchom jako administrator”.
  3. Wybieramy “Tak” w wyświetlonym powiadomieniu. Po chwili na ekranie powinno pojawić się czarne okienko z kilkoma linijkami tekstu.
  4. W wierszu poleceń wklejamy komendę powercfg /batteryreport i zatwierdzamy ją klawiszem Enter. Rozpocznie to generowanie raportu o stanie baterii.
    Generowanie raportu baterii
  5. Po zakończeniu generowania raportu, w CMD zostanie wyświetlona ścieżka określająca, gdzie został on zapisany. Zaznaczamy ją i kopiujemy (skrót klawiszowy CTRL+C lub prawy przycisk myszy i opcja “kopiuj”).
    Kopiowanie ścieżki
  6. Ponownie zaznaczamy menu start/pole wyszukiwania, ale tym razem wyszukujemy i uruchamiamy aplikację “eksplorator plików”.
  7. Klikamy pasek na samej górze, a następnie wklejamy do niego skopiowaną wcześniej ścieżkę i klikamy Enter.

Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie, to powinniśmy zobaczyć dokładny raport na temat stanu akumulatora w laptopie i jego ładowania/rozładowywania w ostatnim czasie. 

Najważniejsze w tym przypadku są dla nas 3 linijki w pierwszej sekcji, czyli:

  • Design Capacity — Oryginalna pojemność baterii
  • Full Charge Capacity — Aktualna pojemność ogniwa po pełnym naładowaniu. Jeśli chcemy obliczyć konkretny procent zużycia baterii to musimy podzielić tę wartość przez liczbę przy “Design Capacity” i pomnożyć całość razy 100.
  • Cycle count — Liczba cykli akumulatora (każdy 1 cykl to pełne naładowanie i rozładowanie)

Warto pamiętać, że w większości są to tylko wartości szacunkowe więc mogą różnić się o kilka % od stanu rzeczywistego. Jeśli chcemy nieco zwiększyć dokładność raportu, to możemy naładować urządzenie do pełna, a potem korzystać z niego aż do pełnego rozładowania i dopiero po tym wywołać odpowiednią komendę w CMD.

Sprawdzanie stanu baterii na MacBooku

Sprawdzenie kondycji baterii jest jeszcze nieco łatwiejsze niż w przypadku laptopów z Windowsem. Kiedy chcemy to zrobić:

  1. Klikamy na Menu Apple w lewym górnym rogu.
  2. Spośród dostępnych opcji wybieramy Ustawienia systemowe/preferencje systemowe.
  3. Wśród zakładek w ustawieniach szukamy takiej o nazwie “Bateria”. Następnie wchodzimy do niej.
  4. Obecny status baterii możemy sprawdzić patrząc na linijkę “kondycja baterii”. Jeśli wyświetlona jest tutaj informacja “w normie” to bateria funkcjonuje poprawnie. Aby uzyskać informacje na temat szacowanego zużycia, klikamy “I” obok naszego statusu akumulatora.

Jeśli chcemy uzyskać jeszcze więcej danych na temat pracy akumulatora, należy wejść w: Menu Apple > Informacje o systemie i w sekcji “Raport systemowy” zaznaczyć zakładkę “Zasilanie”. Będziemy mogli tam podejrzeć liczbę cykli pojemność ogniwa w mAh oraz inne dane techniczne.

Starsze systemy macOS

Na macOS Catalina i innych nieco starszych wersjach systemu od Apple, sprawdzanie statusu baterii wygląda nieco inaczej. Jeśli macie urządzenie z takim systemem i chcecie sprawdzić kondycję baterii to:

  1. Przytrzymujemy klawisz option na klawiaturze.
  2. Klikamy ikonkę baterii na pasku menu w górnej części ekranu.

I… to tyle! Po wykonaniu tych dwóch czynności powinna zostać wyświetlona informacja, czy bateria jest jeszcze w dobrym stanie, czy nadaje się już do wymiany.

Kiedy wymiana baterii w laptopie będzie konieczna?

No dobra, a kiedy w ogóle powinniśmy wymienić ogniwo w laptopie? Jeśli chodzi o samą funkcjonalność, odpowiedź brzmi: to zależy.

Większość producentów zaleca przeprowadzić taką procedurę, gdy pojemność baterii spadnie do około 75-80%. Zazwyczaj w nowoczesnych ogniwach litowo-jonowych taki spadek widzimy po 500-1000 cyklach (w zależności od modelu), co daje nam od 2 do nawet 5 lat regularnego korzystania bez potrzeby zamartwiania się o stan jego akumulatora. 

W praktyce będzie to wyglądało nieco inaczej, bo większość osób wymienia swoją baterię, dopiero gdy nie wystarcza ona do codziennej pracy. I nie jest to praktyka zła, bo nawet jeśli akumulator ma teoretycznie kilka procent mniej niż wartości rekomendowane przez producenta, ale wciąż jest dla nas akceptowalny, to nie musimy biec w pośpiechu do serwisu. Podsumowując: baterię powinniśmy wymienić, dopiero wtedy, kiedy nie wystarcza nam ona do pracy, a oprogramowanie/raporty systemowe pokazują, że nie jest już ona w dobrym stanie/ma poniżej 80% pojemności.

Wymiana baterii w laptopie

Wyjątkiem od tej porady, będzie spuchnięcie baterii. Czasem starsze ogniwa na skutek uszkodzenia, mogą zacząć wydzielać niebezpieczne łatwopalne gazy. Dzięki trwałej obudowie akumulatora są one zachowywane wewnątrz ogniwa, ale takie działanie sprawia, że zaczynają one puchnąć. Spuchnięta bateria może być potencjalnie bardzo niebezpieczna zarówno dla sprzętu, jak i dla nas samych, więc gdy zauważymy symptomy takie jak: wybrzuszenie obudowy laptopa, szybki spadek energii (np. z 40 od razu do 0) czy wyraźne nagrzewanie się urządzenia, to powinniśmy, jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego serwisu.

UWAGA! Spuchniętej baterii nie należy usuwać na własną rękę, gdyż naruszenie jej struktury może skończyć się uwolnieniem toksycznych dymów lub pożarem.

Dlaczego akumulator degraduje się z czasem?

Degradacja akumulatora jest czymś kompletnie “naturalnym” dla tego typu podzespołów i z czasem dojdzie do niej niezależnie od rodzaju baterii, czy sposobu wykorzystania laptopa. Powodem takiego stanu rzeczy jest stopniowe osłabienie reakcji chemicznych występujących w ogniwach. Następuje to z każdym kolejnym ładowaniem i rozładowywaniem (liczne jako cykle), czyli po prostu z normalnym używaniem sprzętu. Nieco dokładniej cały ten proces wyjaśnialiśmy w naszym artykule dotyczącym wymiany baterii w smartfonach dlatego możecie do niego zajrzeć jeśli interesuje was wyjaśnienie takiego procesu.

Większość dzisiejszych laptopów korzysta z baterii litowo-jonowych, służących do wielokrotnego użytku. Są one relatywnie dobre, jeśli chodzi o trwałość, ale wciąż nieidealne. Właśnie dlatego po kilku latach użytkowania sprzętu zauważymy spadek czasie pracy z dala od kontaktu i aby temu zaradzić konieczne będzie wymienienie ogniwa.

Dobre praktyki dla zwiększenia żywotności baterii

Tak, jak wspomnieliśmy nieco wyżej: stopniowego osłabienia baterii nie da się kompletnie zatrzymać. Istnieje jednak kilka dobrych praktyk, które sprawią, że taka degradacja będzie przebiegać nieco wolniej. Do takich działań należą między innymi:

  • Ograniczenie szybkiego rozładowywania/drenowania baterii — Akumulatory są podatne na wpływ ciepła i mogą degradować się mocniej przy bardzo szybkim rozładowywaniu. Podczas korzystania z laptopa warto więc zamykać aplikacje w tle pobierające dużo energii i niepotrzebnie obciążające nasz sprzęt. Przydatny w tej gestii może okazać się poradnik pokazujący, jak krok po kroku wyłączyć programy startowe w systemie Windows.
  • Korzystanie z oryginalnych lub kompatybilnych zasilaczy — Przy ładowaniu laptopa najlepiej używać oryginalnych lub kompatybilnych zasilaczy od renomowanych producentów. Tanie niesprawdzone ładowarki może i będą działać, ale czasem mogą doprowadzić do zbytniego nagrzewania, a (w ekstremalnych sytuacjach) nawet do uszkodzenia urządzenia.
  • Nie rozładowywuj laptopa do 0 i nie ładuj go do 100%, kiedy to możliwe — Baterie litowo-jonowe wykorzystywane w laptopach według wielu badań degradują się wolniej, gdy nie są doprowadzane do kompletnego rozładowania lub naładowania. Oczywiście jeśli, wiemy, że czeka nas długi dzień, to możemy naładować akumulator do pełna. Jeśli jednak możemy, to lepiej podłączyć ładowarkę, gdy zostało nam 15-20% (a nawet nieco więcej) i odłączyć ją gdy dobijemy do 80-95%.
  • Ogranicz % naładowania baterii, kiedy używasz laptopa stale pod ładowarką — Używanie laptopa stale pod ładowarką nie jest co prawda niebezpieczne, ale może skutkować nieco szybszym zużyciem akumulatora. Obecnie wielu producentów oferuję opcję ograniczenia ładowania do danego stopnia lub pominięcia baterii kompletnie i zasilania tylko samych podzespołów laptopa. Jeśli planujemy używać laptopa tylko stacjonarnie, to warto sprawdzić, czy nasz model oferuje taką funkcjonalność i ją aktywować.

Stan akumulatora — kluczowy przy zakupie urządzeń używanych

Tak, jak przy zakupie nowego urządzenia nie musimy przejmować się stanem akumulatora (bo praktycznie zawsze będzie miał on 100% swojej pojemności), tak w przypadku laptopów używanych i poleasingowych jest to już absolutnie kluczowe

Jeśli bateria kupowanego urządzenia będzie w kiepskim stanie to może ona nie wystarczyć nawet na 2-3 godziny zwykłego korzystania. Wtedy okaże się, że oprócz zakupu samego laptopa będziemy zmuszeni dokupić dla niego także nową baterię. Właśnie dlatego przed samym zakupem warto sprawdzić, czy w opisie został uwzględniony dobry stan akumulatora. Jeśli takowej wstawki nie widzimy, to możemy skontaktować się ze sprzedawcą poprzez wiadomość na platformie aukcyjnej lub e-mail.

W tym miejscu polecamy też zakup z naszego sklepu Refabryka, gdzie wszystkie laptopy mają baterię w dobrym stanie i są odpowiednio testowane pod tym kątem.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomógł Wam w sprawdzeniu stanu baterii Waszego laptopa.

Po więcej porad i ciekawostek na temat laptopów i smartfonów sprawdźcie też inne artykuły na naszym blogu!