Hackintosh Thumbnail

Zdecydowanie najpopularniejszym systemem operacyjnym dla komputerów osobistych i laptopów firm innych niż Apple jest Windows. Dwoma innymi rosnącymi w siłę systemami są Chrome OS oraz Linux, ale wciąż nie dorastają one do pięt produktowi od Microsoftu. Dzisiaj nie zajmiemy się jednak żadnym z tych systemów, bo naszym tematem jest Hackintosh, czyli rozwiązanie dla prawdziwych pasjonatów. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest Hackintosh, jak można zrobić Hackintosha i jakie są zalety oraz wady takich maszyn.

Czym jest Hackintosh?

Hackintosh w najprostszym tłumaczeniu, to zwykły standardowy komputer PC z zainstalowanym systemem macOS. Domyślnie system macOS dostępny jest tylko dla komputerów i laptopów produkowanych przez Apple (np. dla MacBooka, czy iMaca). Sprzęty Apple przez wiele lat nie różniły się architekturalnie od komputerów z Windowsem, dlatego grupa oddanych developerów stworzyła kilka sposobów na zainstalowanie macOS na “zwykłym” komputerze.

No dobrze, a dlaczego ktoś chciałby zainstalować macOS na swoim komputerze/laptopie wyposażonym w system Windows? Cóż, powodów jest masa, ale najważniejsze z nich to:

  • Uzyskanie dostępu do aplikacji ekskluzywnych dla Maca — Niektóre programy i aplikacje dostępne są tylko dla komputerów z systemem macOS. Dobrym przykładem jest np. program Final Cut Pro, czyli ceniony i wydajny edytor filmowy udostępniany przez Apple. Program ten jest dostępny tylko i wyłącznie na laptopach/komputerach z zainstalowanym macOS.
  • Korzystanie z funkcji synchronizacji sprzętów Apple — Niemała liczba osób instaluje macOS na swoim komputerze, aby uzyskać dostęp do specjalnych funkcji synchronizacji zaimplementowanych w systemie Apple. Mowa tutaj o AirDrop, AirPlay, funkcji znajdź i innych rozwiązaniach pozwalających na lepsze współdziałanie dwóch urządzeń marki z Cupertino. Posiadacze iPhone po stworzeniu Hackintosha mogą więc w miarę łatwo przyspieszyć i uprzyjemnić swoją pracę. 
  • Uzyskanie stabilności i bezpieczeństwa oferowanego przez system operacyjny Apple — System macOS jest znany ze swojej stabilności oraz bezpieczeństwa. Windows przez wiele lat usprawnień również stał się pod tym względem sporo lepszy, ale macOS wciąż ma tutaj zauważalną przewagę.
Hackintosh ma wiele tych samych cech co prawdziwy komputer Apple

Z jakiego komputera możemy zrobić Hackintosha?

Hacintosha niestety nie da zrobić się z dowolnego komputera. Wszystko dlatego, że system macOS w swojej oryginalnej formie wspiera jedynie podzespoły obecne w realnych Macbookach i komputerach Mac. Już na starcie możemy więc odrzucić nieco nowsze karty graficzne Nvidii, bo Apple zrezygnowało ze współpracy z “zielonymi” w 2015 roku. 

Na przestrzeni lat społeczność zdołała dodać wsparcie dla teoretycznie nieobsługiwanych podzespołów, takich jak procesory AMD Ryzen, czy szybkie karty sieciowe. Niestety lista niewspieranych komponentów przez macOS wciąż jest dość długa. Właśnie dlatego przed próbą zrobienia Hackintosha powinniśmy sprawdzić jaki procesor/karta graficzna/dysk są zainstalowane w naszym komputerze i potwierdzić czy znajdują się one/nie są wykluczone na liście wsparcia. Podzespoły naszego komputer lub laptopa możemy łatwo zweryfikować za pomocą darmowych programów takich jak CPU-Z, czy HWiNFO.

Lenovo X1 Carbon — popularny laptop do zrobienia Hacktinosha

(Lenovo X1 Carbon — popularny laptop do zrobienia Hackintosha)

Jak wygląda instalacja macOS na zwykłym komputerze?

Teoretycznie instalacja macOS na naszym komputerze wygląda dokładnie tak, jak instalacja każdego innego systemu. A więc:

  1. Tworzymy nasz bootowalny nośnik/pendrive.
  2. Wkładamy nośnik do komputera, na którym chcemy zainstalować macOS.
  3. Wchodzimy do BIOS-u/UEFI (można to zrobić, klikając odpowiedni przycisk przy uruchamianiu komputera, często: Delete, F2, F8, ESC, Enter, po więcej informacji zerknijcie na poradnik jak wejść do BIOS-u).
  4. Z listy bootowalnych urządzeń (zazwyczaj obecna w ostatniej zakładce BIOS-u) wybieramy nasz nośnik.
  5. Po załadowaniu systemu instalujemy go, przechodząc przez kolejne kroki zintegrowanego instalatora.
Instalacja macOS Monterey na Hackintoshu

Niestety w praktyce sprawa nie jest już taka prosta, a wszystko przez to, że Apple nie oferuje automatycznej metody stworzenia bootowalnego pendrive.

Tworzenie bootowalnego Pendrive i instalacja macOS

W przypadku systemów Windows, czy Linux po prostu klikamy kilka przycisków w konfiguratorze i bootowalny nośnik tworzy się sam. Dla macOS wszystkie czynności musimy zrobić manualnie, co obejmuje:

  1. Pobranie plików systemu macOS.
  2. Formatowanie pendrive.
  3. Wybranie i podstawowa konfiguracja bootloadera (popularne opcje to OpenCore i Clover)
  4. Stworzenie prawidłowej struktury folderów na nośniku zewnętrznym.
  5. Przeniesienie plików bootloadera i macOS do odpowiednich folderów na pendrive.
  6. Dodanie sterowników i plików Kexts kompatybilnych z naszym systemem na pendrive (pozwala macOS rozpoznać podzespoły komputera).
  7. Stworzenie/pobranie tabeli DSDT oraz SSDT dla poprawnego wsparcia interfejsu ACPI przez system macOS.
  8. Edycja pliku config.plist składająca się ze wprowadzania do tabel pobranych sterowników i wielu innych modyfikacji.

Samo manualne tworzenie bootowalnego pendrive z macOS nie jest najtrudniejszą rzeczą na świecie, ale wymaga poświęcenia sporo czasu (najlepiej zarezerwować sobie wolne popołudnie). Warto zaznaczyć, że cały proces będzie różnił się w zależności od tego, z jakiego komputera chcemy zrobić Hackintosha. Po jego stworzeniu proces instalacji macOS wygląda już tak jak instalacja każdego innego OS. Gdy macOS znajdzie się już na naszym komputerze, należy jeszcze naprawić kilka początkowych błędów oraz skopiować plik efi na dysk komputera (umożliwi to uruchomienie systemu bez pendrive).

Odnośniki do rozbudowanych, dedykowanych poradników dla instalacji macOS przy zastosowaniu dwóch najpopularniejszych bootloaderów zamieszczamy poniżej:

  • Poradnik OpenCore (sporo stabilniejszy, więcej funkcji bezpieczeństwa, według niektórych nieco trudniejszy w instalacji).
  • Poradnik Clover (nieco łatwiejszy w instalacji, ale gorsze bezpieczeństwo i wolniejsze ładowanie systemu).

Zalety zrobienia Hackintosha

Hackintoshe mają kilka zalet w porównaniu z Macami prosto od Apple. Zajmiemy się nimi w tej części artykułu.

Niższa cena

Niższa cena jest jednym z głównych powodów, dla którego użytkownicy decydują się zrobić Hackintosha. Komputery i laptopy z Windowsem są po prostu nieco tańsze niż sprzęt od Apple oferujący podobną wydajność/jakość. Balans ten został nieco zachwiany przez nowe maszyny z procesorami Apple M, takie jak MacBook Air M1. Te urządzenia są bardzo wydajne, a jednocześnie świetnie wycenione. Budując Hackintosha wciąż możemy zaoszczędzić jednak parę groszy.

Wysoka konfigurowalność i rozszerzalność zestawu

Kolejna zaleta pecetów oraz Windowsowych laptopów to ich konfigurowalność, oraz rozszerzalność. W przypadku komputera bardzo często możemy zdecydować jaki procesor, pamięć RAM, karta graficzna czy dysk mają się w nim znajdować. Dodatkowo po zakupie jesteśmy w stanie dosyć łatwo poszerzyć możliwości zakupionego urządzenia poprzez dodanie większego dysku, czy dołożenie kolejnego modułu pamięci RAM. Pod tym względem sprzęt od Apple (zwłaszcza ten nowszy) wypada znacznie gorzej.

Komponenty komputera są łatwo wymienalne w Hackintoshu

Nauka działania systemu

Zrobienie Hackintosh to dla niemałej garstki osób szansa na dokształcenie się w temacie budowy systemu macOS, działania sterowników, a nawet własnego komputera. W końcu podczas instalowania macOS na naszym PC musimy zaznajomić się z jego specyfikacją i manualnie stworzyć bootowalny pendrive. Dzięki temu osoba, która zrobiła swojego własnego hackintosha będzie znała się nieco lepiej na macOS i szybciej znajdzie rozwiązania potencjalnych problemów także na zwykłym Macu.

Wady macOS zainstalowanego na PC

Oczywiście Hacintoshom daleko od idealności, dlatego przygotowaliśmy też listę wad wynikających z instalacji macOS na PC.

Dość wymagający proces instalacji

Nie ma co się oszukiwać: zainstalowanie macOS na PC jest wyraźnie trudniejsze/bardziej czasochłonne niż instalacja Windowsa, czy Linuxa. Hackintosh nie będzie więc dobrym wyborem dla osób chcących po prostu kupić urządzenie i zacząć z niego normalnie korzystać (tak, jak to wygląda na zwykłych MacBookach czy Windowsowych laptopach).

Potencjalne problemy z kompatybilnością podzespołów

Wspominaliśmy już nieco wyżej, że nie każdy komputer będzie kompatybilny z obecnymi metodami tworzenia Hackintosha. Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka nasz sprzęt ma odpowiednie podzespoły, to może okazać się, że zastosowana w nim karta sieciowa, czy kontroler USB nie zadziałają poprawnie na macOS bez odpowiednich modyfikacji. 

Trudniejsze aktualizowanie systemu

Spora wada, dla osób potrzebujących koniecznie najnowszej wersji macOS. Dzisiejsze Hackintoshe teoretycznie da się aktualizować przez oficjalne kanały od Apple, ale nierzadko taki update potrafi zepsuć daną funkcję, czy spowodować problemy z kompatybilnością. Aktualizowanie jest więc utrudnione i często, aby przejść na następną wersję systemu, musimy zrobić to manualnie.

Konieczność rozwiązywania problemów od czasu do czasu

Hackintosh to nie oficjalny Mac, co sprawia, że od czasu do czasu pojawiają się na nim nieoczekiwane problemy. Oznacza to, że użytkownicy takich maszyn muszą lubić “grzebać” przy swoim sprzęcie i umieć rozwiązywać problemy samemu (lub z pomocą Internetowych forów).

Rozterki z legalnością rozwiązania

Na koniec mamy delikatną sprawę z legalnością Hackintoshy. Oczywiście samo Apple nie zezwala w swoich umowach/regulaminach na takie wykorzystanie systemu, ale prawo może z łatwością takie regulaminy nadpisać. Niestety tutaj sprawa też nie jest klarowna i według niektórych osób polskie/europejskie prawo zezwala na tworzenie Hackintoshy na własny użytek, a inni powołują się na odmienne prawa potencjalnie kolidujące z legalnością takiej maszyny.

Po dodatkową dawkę informacji w kwestii legalności Hackintoshy odsyłamy do artykułu na portalu wsroddanych.pl

Apple Silicon i Apple T2 — prawdopodobne problemy dla Hackintosha

Nieco wyżej wspominaliśmy, że jednym z powodów powstania Hackintoshy było podobieństwo w budowie zwykłych PC oraz ówczesnych maców. Obie platformy korzystały wówczas z procesorów X86 i poza systemem operacyjnym ciężko było się między nimi doszukać jakiś gigantycznych różnic. Cała ta sytuacja wywróciła się o 180 stopni wraz z prezentacją Apple Silicon dla komputerów.

Procesory Apple Silicon, znane też jako Apple M są tworzone w zupełnie innej architekturze o nazwie ARM. Architektura ARM znacznie różni się od starszej architektury X86 stosowanej obecnie w większości komputerowych procesorów od Intela, czy AMD. Z tego powodu aplikacje zaprojektowane dla ARM nie są w żaden sposób kompatybilne z procesorami X86 i aby możliwe było ich uruchomienie, konieczne jest korzystanie z emulatora/zaawansowanej translacji  (takiej jak Rosetta 2). Od czasu prezentacji procesorów Apple Silicon, wszystkie komputery firmy z Cupertino przeszły już na to autorskie rozwiązanie.

Uproszczony diagram chipu Apple M1

Ok, a dlaczego to wszystko jest ważne dla Hackintosha? A no dlatego, że za 4-5 lata komputery Mac z procesorami ARM będą jedynymi oficjalnie wspieranymi przez Apple. Istnieje więc duże ryzyko, że firma w pełni porzuci wsparcie dla X86, przez co stworzenie Hackintosha na najnowszej wersji systemu będzie niemożliwe/utrudnione.

Kolejny potencjalny problem, który może pokazać się za kilka lat jest spowodowany przez chip T2. Chip T2 to układ mający zapewniać lepsze bezpieczeństwo poprzez kontrolowanie takich opcji jak: szyfrowanie dysku, czy bezpieczny rozruch. Ostatnie komputery Apple bez chipu T2 zostały wydane w 2019 roku. Wśród użytkowników Hackintosha można się spotkać z opinią, że gdy te maszyny stracą wsparcie, Apple uczyni chip T2 koniecznością przy uruchamianiu macOS. Podobnie, jak w przypadku Apple Silicon, oznaczałoby to koniec Hackintoshy, gdyż chip T2 na ten moment nie może być w żaden sposób emulowany.

Społeczność fanów oczywiście pracuje nad rozwiązaniem obu tych problemów, ale na razie trzeba stwierdzić, że dalsza przyszłość Hackintoshy jest raczej chwiejna.

Podsumowanie

I to już wszystko, co powinniście wiedzieć na temat Hackintosha. Z pewnością jest to ciekawy projekt, ale ma on też spore wady, z którymi użytkownicy takich maszyn muszą się od czasu do czasu zmierzyć. Dajcie nam znać w komentarzach, co wy sądzicie o Hackintoshach i czy waszym zdaniem zainstalowanie macOS na zwykłym PC za kilka lat będzie jeszcze możliwe.

Aby dowiedzieć się więcej na temat komputerów i laptopów Apple zachęcamy do sprawdzenia naszego rankingu MacBooków i używanych MacBooków w naszym sklepie Refabryka!