Interfejs DeX na monitorze

W ciągu ostatniej dekady zabezpieczenia w smartfonach przeszły sporą rewolucję. Jeszcze stosunkowo do niedawna musieliśmy używać prostych kodów cyfrowych, haseł lub wzorów a teraz (niemal) wszyscy, jak jeden mąż wykorzystują mocne zabezpieczenia biometryczne w telefonie. Jednym z takich zabezpieczeń jest Face ID od Apple. W tym artykule opowiemy, czym dokładnie jest Face ID, na jakich urządzeniach je znajdziemy i jak włączyć je na iPhone.

Czym jest Face ID i na jakiej zasadzie działa?

Face ID to autorska technologia Apple pozwalająca na szybkie i bezpieczne skanowanie twarzy użytkownika. Dzięki Face ID wystarczy tylko spojrzeć na nasze urządzenie, aby potwierdzić naszą tożsamość, a zarazem odblokować wszystkie funkcje sprzętu. 

Pomimo tego, że użytkowanie Face ID jest niezwykle łatwe, to sama technologia jest już bardzo, ale to bardzo zaawansowana. Skanowanie twarzy od Apple wykorzystuje do poprawnego działania system Aparatu TrueDepth. Za pomocą zintegrowanych laserów emituje on tysiące niewidzialnych kropek na twarz użytkownika, a następnie mierzy odległość tych punktów od smartfona. Dzięki temu możliwe jest stworzenie dokładnego skanu 3D naszej twarzy. Dodatkowo Aparat TrueDepth zbiera obraz twarzy w podczerwieni, co daje jeszcze dokładniejsze rozpoznanie użytkownika, niż w przypadku samego skanu 3D.

Po wykonaniu skanów iPhone (lub inne urządzenie z Face ID) zapisuje dane twarzy w swojej pamięci. Następnie specjalna część Apple Silicon o nazwie Neutral Engine analizuje skan 3D oraz obrazy w podczerwieni i przekształca je w metadane łatwo rozpoznawalne przez system zabezpieczeń. Przy kolejnym skanowaniu twarzy cały proces tworzenia skanu 3D i zdjęć w podczerwieni powtarza się, po czym sprzęt porównuje uzyskane dane z zapisanymi informacjami o naszej twarzy. Pomimo tego, że cały proces jest bardzo skomplikowany, to w praktycznym zastosowaniu nie zajmuje on nawet sekundy.

Notch z kamerami TrueDepth w górnej części iPhone'a

Po aktywacji Face ID kamery TrueDepth aktywują się automatycznie przy każdym wybudzeniu telefonu (np. przez stuknięcie, naciśnięcie przycisku włączenia, otrzymanie powiadomienia, czy podniesienie smartfona Apple).

Na jakich urządzeniach dostępne jest Face ID?

Face ID jest flagową funkcją iPhone’a od premiery iPhone’a X w 2017 roku. Skanowanie twarzy znajdziemy we wszystkich późniejszych telefonach Apple, które posiadają wycięcie w ekranie (tzw. notch) lub ciekawe Dynamic Island.

Dynamic island z sensorami Face ID

Popularne smartfony korzystające z Face ID to na przykład:

  • Cała Seria iPhone 11
  • Rodzina iPhone 12
  • Wszystkie iPhone 13
  • Seria iPhone 14
  • Najnowsze iPhone 15

Oprócz smartfonów Apple wprowadziło Face ID do iPada Pro z 11-calowym (wszystkie modele) oraz 13-calowym ekranem (3 generacja i nowsze).

iPad Pro z obsługą Face ID

Jak włączyć Face ID w systemie iOS/iPadOS?

Skanowanie twarzy możemy aktywować od razu przy pierwszej konfiguracji urządzenia. Apple mocno zaleca tę opcję, jednak możliwe jest jej pominięcie. Na całe szczęście Face ID da się włączyć również po wykonaniu pierwszej konfiguracji, używając odpowiedniej opcji w ustawieniach systemu.

Aby dodać skan twarzy Face ID na iPhone lub iPadzie:

  1. Uruchamiamy aplikację ustawień systemu iOS/iPadOS.
  2. Zjeżdżamy w dół i wchodzimy do sekcji “Face ID i kod”.
  3. Teraz podajemy kod używany do odblokowywania urządzenia (jeśli zostaliśmy o to zapytani).
  4. Wybieramy niebieski przycisk “Skonfiguruj Face ID”, jeżeli jest to nasz pierwszy skan lub “Skonfiguruj inny wygląd”, gdy chcemy dodać kolejny skan twarzy.
  5. Klikamy “Zaczynamy” na samym dole i wykonujemy polecenia wyświetlane na ekranie (spojrzenie w stronę aparatu + kręcenie głową).

To na tyle! Po włączeniu Face ID zostanie ono automatycznie przypisane do odblokowywania telefonu, wypełniania haseł oraz płatności Apple Pay. W razie potrzeby to zachowanie możemy zmienić w odwiedzonej wcześniej sekcji ustawień.

Do czego może posłużyć Face ID?

Skanowanie twarzy w iPhone oraz iPadzie może posłużyć do 4 rzeczy. Są to konkretnie:

  • Odblokowywanie ekranu — Wybudź urządzenie, spójrz na nie i to tyle. Właśnie odblokowałeś swojego iPhone’a/iPada przez Face ID!
  • Zakupy w App Store — Skanowanie twarzy może być użyte zamiast wpisywania hasła przy niektórych zakupach w sklepie App Store. Opcja ta powinna zostać aktywowana zaraz po włączeniu skanowania twarzy na urządzeniu, jeśli jednak się tak nie stało, to odpowiedni suwak znajdziemy w sekcji “Face ID i kod” w ustawieniach.
  • Potwierdzenie płatności zbliżeniowych NFC — Jednym z częstych zastosowań skanowania twarzy jest inicjowanie/aktywacja płatności zbliżeniowych. W celu użycia tej funkcji należy dodać kartę do portfela Apple, nacisnąć dwukrotnie przycisk boczny, zeskanować twarz i przyłożyć telefon do terminala płatniczego. Nieco więcej możecie przeczytać o tym w naszym dedykowanym omówieniu NFC.
  • Logowanie się do wybranych aplikacji — Niektóre aplikacje (np. bankowe) pozwalają zalogować się do konta przy użyciu Face ID zamiast wpisywania standardowego hasła/kodu. Wystarczy aktywować tę opcję w ustawieniach i kliknąć ikonę Face ID na ekranie logowania, aby skorzystać z takiej możliwości.

Kiedy skanowanie twarzy zadziała poprawnie?

Tak, jak wspomnieliśmy już nieco wcześniej — Face ID do swojego działania wykorzystuje zaawansowane skany 3D twarzy oraz zdjęcia w podczerwieni. Dzięki temu bez problemu zadziała ono w większości sytuacji. Technologia skanowania twarzy od Apple powinna poradzić sobie nawet wtedy, gdy:

  • Zmienimy fryzurę.
  • Skanujemy twarz w bardzo ciemnym pomieszczeniu.
  • Będziemy mieli założone zwykłe okulary (często działa też z okularami przeciwsłonecznymi).
  • Założymy makijaż.
  • Na naszej twarzy znajdzie się maseczka chirurgiczna (opcja dostępna tylko w iPhone 12 i nowszym).

Jedynym wymaganiem dotyczącym poprawności w działaniu Face ID jest spojrzenie na iPhone i otwarcie oczu. Jeżeli nasze oczy pozostaną zamknięte, to iPhone lub iPad nie zostaną odblokowane.

Odblokowywanie smartfona Apple przez rozpoznawanie twarzy

Niedziałające Face ID w używanym iPhone — co oznacza?

Przeglądając ogłoszenia z używanymi iPhone, dosyć często trafimy na informację, że Face ID nie działa na urządzeniu poprawnie. Ta pozornie niewinna informacja daje nam jednak sporą wskazówkę, co do historii smartfona, bo nieaktywne Face ID wskazuje na to, że w smartfonie mógł być wymieniany wyświetlacz.

Apple w swoich urządzeniach stosuje kilka systemów “zabezpieczających” przed “nieautoryzowaną” naprawą. Jednym z takich systemów jest właśnie wyłączenie sprawnego modułu Face ID po wymianie wyświetlacza. Nie ważne, czy nowy ekran jest tanim zamiennikiem prosto z chin, czy oryginałem pozyskanym z innego iPhone. Jeżeli smartfon po wymianie wyświetlacza nie przejdzie prawidłowej kalibracji (do której narzędzia ma tylko Apple i niektórzy oficjalni partnerzy) to skanowanie twarzy zostanie dezaktywowane na urządzeniu

Z jednej strony tego typu zachowanie pozwala bardzo łatwo zweryfikować historię urządzenia. Z drugiej strony będzie ono niezwykle frustrujące dla osób chcących samodzielnie zadbać o konserwację urządzenia, bo nawet przy poprawnej wymianie dany (tak naprawdę niepowiązany) element przestanie po prostu działać.

Tak czy inaczej, naszym zdaniem przy zakupie używanego iPhone lepiej nie podejmować zbędnego ryzyka i wybrać w pełni sprawny telefon. Oczywiście zachęcamy tutaj do sprawdzenia naszej oferty na używane iPhone w Refabryka.

Podsumowanie

Face ID to niezwykle przydatna i wygodna funkcja pozwalająca na błyskawiczne odblokowanie telefonu, zalogowanie się do aplikacji, czy potwierdzenie transakcji płatniczej. Jej skonfigurowanie na iPhone lub kompatybilnym iPadzie jest bardzo łatwe i Apple zachęca do zrobienia tego już przy pierwszej konfiguracji. Face ID działa w większości przewidzianych sytuacji i nie powinno sprawić problemów, nawet gdy mocno zmienimy swój wizerunek. W ustawieniach opisywanej funkcji znajdziemy wiele opcji, umożliwiających jej odpowiednie skonfigurowanie.

A Wy używacie już Face ID na waszym urządzeniu, a jeżeli tak, to czy wykorzystujecie wszystkie jego możliwości? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach! 

Aby dowiedzieć się więcej na temat smartfonów Apple i ich funkcji sprawdźcie też nasze poradniki dotyczące klonowania ekranu oraz AirDrop na iPhone.