Wszelkiego rodzaju zabezpieczenia biometryczne powoli stają się standardem wśród wszystkich wykorzystywanych przez nas urządzeń elektronicznych. Są one bardzo łatwe w użyciu, nie wymagają pamiętania skomplikowanego hasła, a i tak świetnie chronią laptop, tablet, czy telefon przed nieautoryzowanymi użytkownikami. Jednym z popularnych zabezpieczeń biometrycznych w laptopach oraz komputerach stacjonarnych jest Windows Hello. W tym poradniku odpowiemy, czym dokładnie jest Windows Hello i jak aktywować tę funkcję na waszym PC.

Co to jest Windows Hello i jakie formy zabezpieczenia oferuje?

Windows Hello to nazwa dla systemu zabezpieczeń w systemach Windows 10 oraz Windows 11. Z założenia opisywana funkcja ma zapewniać bardzo proste logowanie przy zachowaniu wysokiej jakości zabezpieczeń. Windows Hello aktualnie wspiera 3 formy rozpoznawania użytkownika, którymi są:

  • Kod Pin
  • Szybkie rozpoznawanie twarzy 
  • Skanowanie odcisków palców

Wszystkie wymienione opcje mogą posłużyć zarówno do logowania w systemie Windows (zamiast tradycyjnego hasła), jak i do logowania na koncie Microsoft w przeglądarce Internetowej Edge.

Wymagania dotyczące poszczególnych zabezpieczeń Windows Hello

Wymagania dotyczące funkcji Windows Hello różnią się w zależności od sposobu logowania. I tak:

  • Kod Pin — Może być ustawiony na każdym komputerze/laptopie z systemem Windows 10/11. Przy logowaniu podajemy jednokrotnie ustawiony Pin.
  • Skanowanie twarzy — Do skanowania twarzy Microsoft wykorzystuje kamery wspierające tworzenie obrazów w podczerwieni (dzięki temu opcja, zadziała też, gdy używamy jej w ciemności). Na tej podstawie utworzona zostaje kopia 3D naszej głowy/twarzy. Następnie metadane na temat tego skanu są zapisywane w pamięci komputera i porównywane z nowym skanem przy każdej próbie logowania. Do zalogowania wystarczy tylko spojrzeć w kamerę, a od razu zostaniemy rozpoznani. Pod względem technicznym działa to bardzo podobnie do funkcji FaceID znanej z iPhone. Właśnie dlatego, aby obsłużyć skanowanie twarzy, nasza kamera w laptopie z Windows 10/11 musi obsługiwać podczerwień bądź dedykowane skanowanie 3D (Microsoft wymienia tutaj kamery Intel RealSens). To, czy nasz sprzęt obsługuje Windows Hello, możemy sprawdzić bezpośrednio w ustawieniach (przy konfiguracji funkcji) lub na stronie producenta.
  • Skanowanie odcisków palców — W tym przypadku sprawa jest nieco prostsza niż z rozpoznawaniem twarzy, bo Windows Hello powinno zadziałać z większością czytników papilarnych zintegrowanych w laptopach/zewnętrznych klawiaturach. Podczas logowania należy przyłożyć palec do czytnika. Przykładem laptopa ze skanerem odcisków palców, oferowanego w naszym sklepie Refabryka jest HP Zbook 15u G6.

Jak włączyć Windows Hello na komputerze

W najnowszych wersjach systemu Windows 11 Microsoft wymaga od użytkownika, aby funkcja Windows Hello została włączona już przy pierwszej konfiguracji (da się to ominąć przez zastosowanie obejścia z kontem lokalnym). Jeśli jednak mamy nieco starszą wersję systemu i nie ustawiliśmy omawianego zabezpieczenia, to można zrobić to też nieco później w ustawieniach. 

W celu skonfigurowania Windows Hello na naszym komputerze:

  1. Wchodzimy do ustawień systemu (skrót klawiszowy Windows + I).
  2. Przechodzimy do kategorii “Konta”, a następnie klikamy na “opcje logowania”.
  3. Na samej górze wybieramy, której formy logowania chcemy używać na komputerze.
  4. Teraz (jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy) będziemy musieli zalogować się na posiadanym koncie Microsoft
  5. Na sam koniec skanujemy twarz, dodajemy odcisk palca lub wpisujemy i zatwierdzamy nasz pin, w zależności od tego, jaką funkcjonalność wybraliśmy wcześniej.

To już wszystko! Po takiej konfiguracji, przy logowaniu do komputera, będziemy mieli możliwość skorzystania z wybranego zabezpieczenia.

Gdy coś nie działa, czyli poprawianie skanu twarzy do logowania

Czasem przy dodawaniu skanu twarzy w Windows Hello, coś może pójść nie tak (zdarza się to np. gdy nosimy okulary). Spowoduje to, że rozpoznawanie użytkownika często zakończy się niepowodzeniem i zamiast tego będziemy musieli wpisywać kod pin. W celu rozwiązania tego problemu powinniśmy skorzystać z funkcji poprawienia skanu. Kiedy chcemy to zrobić:

  1. Uruchamiamy ustawienia systemu i tak, jak poprzednio wchodzimy w “Konta” > “Opcje logowania”.
  2. Klikamy na opcję “Rozpoznawanie twarzy (Windows Hello), a następnie zaznaczamy “Zwiększ dokładność rozpoznawania”.
  3. Postępujemy zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Podsumowanie

Windows Hello jest funkcją zabezpieczającą zintegrowaną bezpośrednio w systemach Windows 10 oraz Windows 11. Oferuje ona 3 formy logowania do komputera: kod pin, skanowanie twarzy oraz weryfikację odcisków palców. Kodu pin możemy użyć na dowolnym komputerze, ale dwie opcje biometryczne (skan twarzy/odcisku palca) wymagają od nas posiadania kompatybilnego sprzętu lub zakupu odpowiednich akcesoriów. W najnowszych edycjach Windows 11 Microsoft uczynił opisywaną funkcję, jednym z etapów pierwszej konfiguracji komputera. Czynność tę możemy przeprowadzić też w odpowiedniej sekcji ustawień Windows. Po aktywacji funkcja Hello pozwala na zalogowanie się do komputera oraz konta Microsoft w przeglądarce Edge.

A wy korzystacie z Windows Hello? Jeśli tak, to która forma weryfikacji jest obsługiwana na waszym sprzęcie? Zachęcamy do napisania o tym w komentarzach!

Aby dowiedzieć się więcej na temat komputerów z Windowsem oraz ich funkcji sprawdźcie nasz poradnik dotyczący wyłączania/włączania programów startowych, oraz aplikacji łącze do Windows.