Jeżeli używasz telefonu z Androidem, to ostatnio mogłeś zauważyć, że przy wiadomościach od niektórych osób wyświetlana jest nazwa “czat” lub “czat RCS”. W tym artykule odpowiemy czym dokładnie jest RCS, na jakiej zasadzie on działa i jak można z niego skorzystać.

Co to jest RCS i jak on działa?

RCS (ang. Rich Communication Services) to względnie nowoczesny i rozbudowany system wiadomości, który został stworzony, aby zastąpić zwykłe wiadomości SMS oraz MMS. Głównym założeniem RCS jest połączenie tradycyjnego SMS-owania z technologiami oferowanymi przez Internet. Nowa technologia potrzebuje więc aktywnego połączenia Wi-Fi lub danych komórkowych, aby operować poprawnie. 

Po raz pierwszy specyfikację RCS zaprezentowano w 2007 roku, ale jej oficjalne wprowadzenie na wybrane rynki pod nazwą Joyn nastąpiło dopiero w 2012 roku. Joyn nie przyjął się jednak tak dobrze i w większości miejsc dość szybko go wycofano. W późniejszych latach kontynuowano pracę na RCS  i teraz udoskonalona wersja “nowych SMS-ów” opracowana przy pomocy firmy Google trafia do krajów na całym świecie. Pierwsze testy czatów RCS w Polsce rozpoczęły się w 2018 roku, a szersze wprowadzenie funkcji u lokalnych operatorów miało miejsce w 2020-2021 roku.

Czatowanie przy pomocy RCS w wydaniu od Google wygląda bardzo podobnie do użytkowania aplikacji takich jak Whatsapp, czy Messenger. Wszystko dlatego, że w porównaniu z SMS i MMS nowa technologia oferuje mnóstwo dodatków, takich jak:

  • Możliwość wysyłania o wiele dłuższych wiadomości niż w przypadku SMS (podstawowy limit dla SMS to 160 znaków).
  • Wysyłanie plików o rozmiarze sięgającym 100 MB.
  • Wsparcie dla wielu formatów typu zdjęcia w wysokiej jakości, filmy, Gify, dokumenty PDF i wiadomości głosowe.
  • Tworzenie wspólnych czatów grupowych.
  • Potwierdzenie odczytania wiadomości, wskazywanie godziny wyświetlenia i animacja 3 kropek, gdy druga osoba akurat do nas pisze.
  • Możliwość dodawania reakcji do wiadomości.
  • Udostępnianie lokalizacji innym.
  • Wideo połączenia.
  • Weryfikacja nadawcy (ograniczenie wiadomości typu SPAM).
  • Enkrypcja End to End.

Firma Google (jako współtwórca obecnego rozwiązania) jest jednym z największych promotorów technologii RCS. Czaty tego typu mają więc oficjalne wsparcie w systemie operacyjnym Android oraz w aplikacji Wiadomości Google. Od 2021 roku twórcy Androida pozwalają też na zaimplementowanie swojego RCS w aplikacjach innych producentów.

Jako że czaty od Google przesyłają dane przy pomocy Internetu, to korzystanie z nich jest w pełni bezpłatne.

Smartfon z Androidem wspierający RCS w aplikacji wiadomości

Jak włączyć lub wyłączyć RCS na telefonie z Androidem?

Tak jak wspominaliśmy wyżej: RCS powinno być dostępne na wszystkich w miarę nowoczesnych telefonach z Androidem (dobrym przykładem jest tutaj Samsung Galaxy A50). Oznacza to, że (raczej) nie będziemy musieli instalować żadnych dodatkowych aplikacji do korzystania z tej funkcji. Co więcej, RCS bardzo często włączone jest domyślnie po uruchomieniu smartfona i nie wymaga żadnej konfiguracji w celu poprawnego działania. W razie potrzeby możemy też jednak manualnie wyłączyć, lub włączyć RCS na smartfonie.

Aby włączyć lub wyłączyć czaty RCS na telefonie z Androidem:

  1. Uruchamiamy naszą domyślną aplikację Wiadomości/SMS-ów.
  2. Klikamy na avatar lub 3 kropki w prawym górnym rogu i z listy dostępnych opcji wybieramy “Ustawienia”.
  3. Wchodzimy do kategorii dotyczącej czatów/czatów RCS.
  4. Klikamy na suwak obok opcji “Włączenie czatów RCS”. Spowoduje to aktywację bądź dezaktywację funkcji.

Jeżeli na naszym telefonie nie widzimy czatów, to prawdopodobnie producent po prostu nie dodał tej opcji w swojej aplikacji. Na szczęście wciąż będziemy mogli skorzystać z dobrodziejstwa czatów RCS po pobraniu i uruchomieniu najnowszej wersji aplikacji Wiadomości (od Google) ze sklepu Play.

Jak wysyłać wiadomości RCS?

Tworzenie czatów i wysyłanie wiadomości RCS jest dziecinnie proste, a to dlatego, że opisywana technologia jest powiązana bezpośrednio z numerem telefonu na karcie SIM. 

W celu wysłania wiadomości RCS wystarczy połączyć się z Wi-Fi/włączyć dane komórkowe i wysłać zwykłą wiadomość na dowolny numer telefonu. Jeżeli urządzenie odbiorcy obsługuje RCS, to zostanie utworzony dedykowany czat, a jeśli nie to po prostu wyślemy standardowego SMS-a bądź MMS-A.

Zażarta walka o RCS na iPhone

Mimo zażartych prób spopularyzowania nowej technologii, firmie Google wciąż nie udało się nakłonić jednego z największych producentów smartfonów do przejścia na RCS. Mowa tutaj oczywiście o Apple. Obecnie na iPhone nie ma oficjalnego sposobu na skorzystanie z następcy SMS i Apple nie planuje dodać wsparcia dla technologii Google. Takie zachowanie może z pewnością zadziwiać, w końcu czaty oferują znacznie więcej niż przestarzały SMS. Apple ma jednak ważny powód, dla którego nie wdraża RCS, a tym powodem są… niebieskie i zielone dymki.

Zielony dymek kontra niebieski dymek

W Ameryce ogromna liczba osób korzysta z autorskiego komunikatora Apple o nazwie iMessage do codziennej komunikacji. Działanie iMessage jest bardzo podobne do RCS w tym, że łączy ze sobą łatwość wysyłania SMS-ów z technologiami oferowanymi przez komunikatory Internetowe. Kolejnym podobieństwem iMessage do czatów od Google jest to, że gdy urządzenie odbiorcy nie wspiera odpowiedniego protokołu, to po prostu wyślemy zwykłego SMS-a/MMS-A. I tutaj właśnie pojawia się problem niebieskich i zielonych dymków, bo Apple oznacza wiadomości iMessage (z innego iPhone/urządzenia Apple) kolorem niebieskim a zwykłe SMS-y (od użytkowników Androida) kolorem zielonym.

Według przeprowadzonych badań niebieski i zielony kolor wiadomości na iPhone ma naprawdę duże znaczenie dla Amerykanów. Widząc zielony dymek w wiadomościach, od razu wiadomo, że nie dostaniemy wielu znaczących funkcji zapewnianych przez nowoczesne technologie. Zdjęcia od “zielonodymkowców” będą miały niską rozdzielczość, nie dostaniemy żadnych opcji reagowania na wiadomości, a o wideorozmowach też można zapomnieć. Dla niektórych młodych osób te kwestie są tak ważne, że potrafią wyśmiewać rówieśników wysyłających zielone wiadomości lub rzadziej z nimi rozmawiać. W ten sposób powstaje swoista presja społeczna, aby zakupić iPhone’a zamiast telefonu z Androidem. Całej tej sytuacji nie można zrzucić całkowicie na barki Apple, ale klarownie widać, że firma z Cupertino benefituje z braku RCS na swoich urządzeniach.

Jednym z najpewniejszych rozwiązań wojny niebieskich dymków i zielonych dymków byłoby wprowadzenie przez Apple/Google technologii swojego konkurenta. W ten sposób użytkownicy systemów iOS i Android mogliby komunikować się wzajemnie z funkcjonalnością godną XXI wieku. Właśnie dlatego Google wystartowało ze swoją kampanią “GetTheMessage”, w której firma stara się wywrzeć presję na Apple, aby to dodało domyślne wsparcie RCS dla iPhone’a. Ruch ze strony Google cieszy się dość sporym poparciem społeczności. Mimo tego według dotychczasowych przesłań Apple wciąż nie planuje zaadaptowania następcy SMS.

RCS na iPhone wciąż nie jest dostępne

Aktualizacja 16.11.2023: Apple zmieniło zdanie i oficjalnie ogłosiło, że w przyszłym roku planuje dodać RCS do iPhone. Funkcja będzie działać obok iMessage i zaoferuje świetny, bezpieczny sposób na wymianę wiadomości pomiędzy iPhonem, a Androidem.

Podsumowanie

Czat RCS to dobra unowocześniona wersja nieco leciwych SMS-ów. Nowa technologia od Google dodaje masę opcji i udogodnień dzięki, dzięki którym czaty potrafią dorównać (a w niektórych aspektach nawet przegonić) popularne aplikacje takie jak Messenger, czy Whatsapp. Korzystanie z RCS na telefonie z Androidem jest niezwykle proste i na większości urządzeń nie wymaga nawet zainstalowania dodatkowej aplikacji. Niestety obecnie RSC dostępne jest tylko na smartfonach z zielonym robocikiem, a na iPhone pojawi się ono dopiero w przyszłym roku. Do tego czasu wymienianie wiadomości pomiędzy dwoma platformami będzie musiało odbywać się za pomocą SMS/MMS lub zewnętrznych serwisów.

A wy co myślicie o RCS? Podobają Wam się nowe czaty Google, czy raczej wolicie używać innych usług? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o ciekawych technologiach w telefonach z Androidem sprawdźcie nasz poradnik dotyczący technologii Nearby Share i przenoszenia danych z iPhone na Androida.