Pracujesz na MacBooku i potrzebujesz dodatkowego monitora? Jeśli masz też iPada to bardzo prawdopodobne, że możesz rozwiązać ten problem w zaledwie kilka minut! W tym poradniku podpowiemy, jak aktywować funkcję Apple Sidecar i sprawić, że iPad stanie się drugim monitorem dla twojego MacBooka lub innego komputera z macOS.
Jak dokładnie działa Sidecar?
Apple Sidecar jest funkcją pozwalającą na łatwe podłączenie iPada do MacBooka jako drugi, zewnętrzny Monitor. W ten sposób możemy uzyskać większą przestrzeń roboczą bez konieczności kupowania kolejnego wyświetlacza. Opisywana technologia jest zaimplementowana bezpośrednio w najnowszych wersjach systemu macOS oraz iPadOS. Oznacza to, że aby z niej skorzystać nie będziemy musieli pobierać dodatkowych aplikacji na wspieranym urządzeniu (lista kompatybilności nieco niżej).
Połączenie Sidecar dostępne jest zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej co na pewno zwiększa uniwersalność funkcji. Podczas połączenia z MacBookiem nasz iPad może pracować w dwóch trybach, konkretnie:
- Rozszerzenie ekranu — Tablet daje nam dodatkową powierzchnię, do której możemy przenosić wszystkie okna i aplikacje.
- Klonowanie ekranu — Na wyświetlaczu iPada wyświetlana jest dokładnie ta sama treść, co na ekranie MacBooka.
Na jakich urządzeniach dostępna jest funkcja Sidecar?
Funkcja Apple Sidecar powinna bez problemu zadziałać na poniżej wypisanych urządzeniach.
Tablety iPad:
- iPad (6. gen i nowsze)
- iPad mini (5. gen i nowsze)
- Wszystkie modele iPada Pro
- iPad Air (modele od 3 generacji wzwyż)
Do skorzystania z funkcji monitora na iPadzie konieczne jest posiadanie iOS w wersji 13/nowszej lub systemu iPadOS.
Laptopy MacBook oraz komputery Mac:
- MacBook Pro (modele od 2016 takie jak A1706/1708)
- 12-calowy MacBook (modele 2016 i nowsze)
- MacBook Air (2018 lub nowsze np. MacBook Air M1)
- iMac (od 2017 roku)
- iMac z wyświetlaczem retina 5K, 27 cali (od końcówki 2015 roku)
- iMac Pro
- Mac Mini (wszystkie modele od 2018)
- Mac Pro (2019 bądź nowszy)
- Mac Studio (wszystkie modele)
Aby aktywacja Sidecar była możliwa nasz komputer musi mieć system macOS w wersji 10.15 (Catalina) lub nowszej.
Jak podłączyć iPada do MacBooka w trybie monitora?
Aby podłączyć iPada do MacBooka/Maca w trybie Sidecar:
- Upewnij się, że jesteś zalogowany do tego samego konta AppleID na kompatybilnym iPadzie oraz MacBooku.
- Podłącz swojego iPada do komputera za pomocą kabla USB jeśli chcesz uzyskać połączenie przewodowe lub włącz Bluetooth/Wi-Fi na obu urządzeniach, gdy połączenie ma być bezprzewodowe.
- Wejdź do ustawień systemu/preferencji systemowych MacOS, a następnie przejdź do zakładki ekran/wyświetlacze.
- Naciśnij ikonkę + (dodanie nowego ekranu) i na sam koniec wybierz z listy swojego iPada.
Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie, to na tablecie powinien pojawić się obraz z MacBooka. Domyślnie Sidecar zostanie uruchomione w trybie Rozszerzenia ekranu, tę opcję, oraz kilka innych funkcjonalności (np. pozycje samego ekranu, czy włączenie True Tone) można zmienić w zakładce wyświetlacze, w której uruchomiliśmy funkcję. Aby zmienić inne ustawienia Sidecar (np. wyświetlanie paska bocznego, czy działanie Apple Pencil) należy znaleźć dedykowaną zakładkę “Sidecar” w ustawieniach, a następnie ją uruchomić.
Szybkie uruchamianie Sidecar w macOS Big Sur i nowszym
W przypadku macOS 11 Big Sur i nowszych wersji systemu macOS istnieje jeszcze jeden, nieco szybszy sposób aktywacji Sidecar. Najpierw podłączamy oczywiście naszego iPada do Maca za pomocą kabla lub uruchamiamy na obu urządzeniach Bluetooth oraz Wi-Fi. Następnie klikamy na centrum sterowania w prawym górnym rogu i spośród dostępnych opcji wybieramy monitor/wyświetlacz. W dolnej części znajdziemy listę zatytułowaną “połącz z”, wystarczy tutaj znaleźć i kliknąć nazwę naszego iPada, a Sidecar zostanie szybko uruchomiony.
Będzie to przydatna opcja przy ponownym połączeniu iPada do Macbooka, gdy już nie musimy konfigurować opisywanej funkcji, czy grzebać w jakiś ustawieniach.
Używanie Sidecar i jego Najważniejsze funkcje
Po włączeniu Sidecar w trybie rozszerzenia ekranu możemy korzystać z iPada dokładnie tak jak z dodatkowego monitora. Po przesunięciu z MacBooka w lewo/prawo (w zależności od ustawionej orientacji ekranu) poza krawędź biurka, aplikacja zostanie płynnie przeniesiona na wyświetlacz iPada. Bardzo podobny efekt uzyskamy po najechaniu na zielony przycisk w lewym górnym rogu dowolnej aplikacji i wybranie opcji “przenieś do iPad”.
Podczas używania Sidecar zapewne szybko zauważymy, że na jednej z krawędzi iPada pojawi się charakterystyczny panel boczny. Pierwsza ikonka tego panelu, zaraz u góry aktywuje/wyłącza tryb pełnoekranowy (chowa pasek menu), a druga przenosi dock z Macbooka na iPada lub odwrotnie. Na środku panelu znajdziemy zestaw klasycznych przycisków dla macOS od góry: Command, Option, Control oraz Shift. Po ich naciśnięciu i przytrzymaniu zostaną one aktywowane, dzięki czemu łatwiej skorzystać ze skrótów klawiszowych naszego MacBooka. Na samym dole panelu znajdziemy 3 przyciski: bardzo przydatny przycisk powrotu, skrót do otwierania klawiatury ekranowej i na sam koniec opcję zamknięcia całej sesji Sidecar.
Przy używaniu iPada jako dodatkowego ekranu warto też pamiętać, że Sidecar uruchamia się jako zwykła aplikacja na iOS/iPadOS. Oznacza to, że w każdej chwili możemy ją “zminimalizować”, aby skorzystać z innej aplikacji na tablecie, a nawet uruchomić jakąś dodatkową funkcję/aplikację w tle.
Niestety obsługa dotykowa macOS po podłączeniu iPada jest dość słaba, bo system ten po prostu nie został przystosowany do pracy z takim rozwiązaniem. Właśnie dlatego wiele rzeczy będzie niemożliwe do zrobienia za pomocą dotyku. Co ciekawe, tę wadę w dużym stopniu redukuje Apple Pencil, który jest zdolny do wejścia w interakcję z większością elementów systemu.
Podsumowanie
Apple Sidecar to przydatna funkcja pozwalająca wykorzystać iPada jako dodatkowy monitor dla MacBooka. Sidecar jest zaimplementowany bezpośrednio w macOS oraz iOS/iPadOS, dlatego nie wymaga pobierania żadnych dodatkowych aplikacji na kompatybilnych urządzeniach. Przewodowe lub bezprzewodowe połączenie iPada do MacBooka/Maca i włączenie “trybu monitora” będzie bardzo proste. Cała czynność powinna nam zająć tylko kilka sekund. Zaraz po tym dostaniemy dostęp do wielu funkcji i większej przestrzeni na nasze aplikacje oraz okna. Jeśli macie już iPada oraz MacBooka i potrzebujecie dodatkowego monitora to opcję Sidecar, jak najbardziej warto wypróbować przy swojej pracy.
Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, co myślicie o funkcji Sidecar i czy korzystaliście już z niej na swoim MacBooku/iPadzie!
Zachęcamy też do sprawdzenia innych poradników dotyczących MacBooka opowiadających jak zrobić backup na MacBooku, czy też jak skorzystać z Boot Camp.