Masz nowoczesne auto lub radio/zestaw multimedialny i chcesz nieco usprawnić to, jak wygląda korzystanie z twojego smartfona w samochodzie? Świetnie trafiłeś! W tym artykule opowiemy, czym jest funkcja Android Auto, na jakich urządzeniach można z niej skorzystać i jak dokładnie ją aktywować.

Czym dokładnie jest Android Auto?

Android Auto to funkcja pozwalająca na łatwe połączenie smartfona z Androidem do wyświetlacza obecnego w samochodzie. Po jej aktywacji wiele aplikacji i opcji zostaje przeniesione z naszego smartfona prosto na większy, zewnętrzny ekran. Takie działanie pozwala oderwać wzrok od smartfona i nieco lepiej skupić się na prowadzeniu pojazdu. Pomaga też w tym fakt, że interfejs Android Auto został specjalnie uproszczony, aby nie rozpraszać użytkownika. Opisywana funkcja ma bardzo wysoką integrację z Asystentem Google, dlatego większość rzeczy możemy zrobić, wypowiadając proste komendy (czyli bez odrywania rąk z kierownicy).

Android Auto jest nieodzowną częścią Android 10 i nowszych wersji systemu z logo zielonego robocika. Na takich urządzeniach nie trzeba pobierać żadnych dodatkowych aplikacji w celu aktywacji omawianej opcji. Nieco starsze smartfony (Android 9/niżej) muszą wcześniej pobrać dedykowany program ze sklepu Play.

Android Auto zadziała zarówno w trybie przewodowym, jak i bezprzewodowym na w pełni kompatybilnych urządzeniach, co na pewno spodoba się osobom, które nie chcą robić niepotrzebnego bałaganu w Aucie. W Polsce samochodowa funkcja od Google została udostępniona oficjalnie w Grudniu 2021 roku.

Aktywowane Android Auto

Urządzenia wspierające Android Auto

Niestety nie wszystkie urządzenia z Androidem wspierają nowoczesną samochodową funkcję. Aby skorzystać z Android Auto, nasz telefon musi spełniać konkretne wymagania. W przypadku połączenia przewodowego jest to:

  • Posiadanie smartfona z Androidem w wersji 8.0 lub nowszej. Użytkownicy na Androidzie 8 i 9 muszą pobierać dodatkową aplikację ze sklepu Play.
  • Włączenie mobilnej transmisji danych.

Jeśli chodzi o połączenie bezprzewodowe Android Auto, wymagania są już nieco wyższe. Prezentują się one następująco:

  • Android w wersji 11 (dowolny telefon), wersji 10 (smartfony Samsung i Google) lub 9 (Samsung Galaxy S8, Galaxy S8+ i Note 8)
  • Włączenie mobilnej transmisji danych
  • Wsparcie dla Wi-Fi w częstotliwości 5 GHz (tę informację można znaleźć w specyfikacji urządzenia na stronie producenta).

Oprócz tego do obu trybów połączenia potrzebujemy oczywiście auta lub radia/zestawu multimedialnego z zaimplementowanym wparciem dla omawianej funkcji. Na szczęście Google prowadzi w tej gestii dość dokładną listę wspieranych sprzętów, którą można odnaleźć na oficjalnej stronie aplikacji.

Ekrany w kompatybilnych samochodach mogą mieć różne wymiary i formy

Jak skorzystać z funkcji Android Auto?

Tak, jak wspomnieliśmy już wcześniej: Android Auto może być aktywne i przy pomocy przewodu i poprzez łączność bezprzewodową Poniżej pokazujemy, jak dokładnie skorzystać z obu tych rozwiązań.

Połączenie przewodowe

Zainicjowanie przewodowego połączenia Android Auto jest bardzo łatwe. W tym celu wystarczy po prostu podłączyć naszego smartfona do portu USB w naszym samochodzie bądź radiu. Jeśli mamy kilka portów w samochodzie, to ten wspierający opisywaną funkcję powinien być odpowiednio oznaczony (lub opisany w instrukcji). Kilka chwil po podłączeniu smartfona z Androidem 10/nowszym, na samochodowym ekranie powinien pojawić się prosty interfejs oraz znane aplikacje. W przypadku telefonów korzystających z Androida 8-9 konieczne będzie jeszcze pobranie aplikacji Android Auto ze sklepu Play i jej manualne uruchomienie.

Trzeba pamiętać, że podczas użytkowania opisywanej funkcji przewodowo, powinniśmy skorzystać z wysokiej jakości kabla. Przy wykorzystaniu słabego kabla mogą się bowiem pojawić problemy z łącznością pomiędzy samochodem a smartfonem. Jeśli rzeczywiście spotkaliście się z takimi zgrzytami, to przed podjęciem innych kroków warto wypróbować najpierw inny kabel.

Połączenie bezprzewodowe

Aby włączyć Android Auto bezprzewodowo:

  1. Włączamy Bluetooth w samochodzie/radiu (odpowiednią opcję znajdziemy zazwyczaj w ustawieniach systemu).
  2. Teraz bierzemy nasz telefon i na nim również uruchamiamy funkcję Bluetooth.
  3. Przechodzimy do ustawień Bluetooth w telefonie i czekamy, aż na liście dostępnych urządzeń zostanie wyświetlona nazwa naszego auta/zestawu. Zaraz po tym klikamy na nią, by rozpocząć parowanie.
  4. Potwierdzamy parowanie na ekranie smartfona i na ekranie w samochodzie.

Po sparowaniu obu urządzeń przez Bluetooth funkcja Android Auto powinna zostać automatycznie uruchomiona na wspieranym urządzeniu. Czasami zamiast tego na ekranie samochodu może pojawić się ikonka Android Auto. Wystarczy ją wówczas kliknąć i od razu przejdziemy do odpowiedniej aplikacji.

Przy kolejnym bezprzewodowym połączeniu smartfona z samochodem trzeba tylko uruchomić Bluetooth na obu urządzeniach. Parowanie nie jest już wymagane, a połączenie zostanie zawarte samoistnie po wzajemnym wykryciu się obu urządzeń.

Smartfon z Androidiem wspierający Android Auto

Funkcje i aplikacje dostępne w Android Auto

W Android Auto spotkamy się tylko z wybranymi aplikacjami i funkcjami przystosowanymi specjalnie pod ten system. Najpopularniejsze rodzaje aplikacji oraz funkcje dostępne po połączeniu telefonu z wyświetlaczem w samochodzie to:

  • Aplikacje nawigacji (np. takie jak Google Maps).
  • Serwisy do odtwarzania muzyki (Spotify, YouTube Music, Apple Music, Tidal, etc.)
  • Aplikacje pogodowe i dostarczające informacji o sytuacji na drodze.
  • Wysyłanie wiadomości SMS/RCS i w niektórych zewnętrznych aplikacjach.
  • Aplikacje wiadomości (mogą być one odczytane na głos przez asystenta).
  • Rozpoczynanie i odbieranie połączeń.
  • Sterowanie niektórymi aspektami smartfona (np. zwiększenie głośności, czy wyciszanie powiadomień).
  • Standardowe opcje asystenta Google.

Podsumowanie

Asystent Google to specjalna funkcja pozwalająca przenieść zawartość ze smartfona do ekranu dostępnego w Aucie. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby móc poświęcić jak najmniej uwagi samemu urządzeniu i skupić się na tym, co rzeczywiście ważne: na drodze. Większość nowoczesnych smartfonów z Androidem wspiera “tryb samochodowy” od razu po wyjęciu z pudełka. W przypadku nieco starszych sprzętów (które wciąż są wspierane) może być jednak konieczne  pobranie dodatkowej aplikacji. Do skorzystania z opisywanej funkcji potrzebujemy też oczywiście odpowiedniego auta lub zestawu multimedialnego. Jeśli mamy wszystkie potrzebne rzeczy, to aktywacja Android Auto w trybie przewodowym lub bezprzewodowym jest już bardzo łatwa i powinna zająć tylko parę chwil, co pokazaliśmy nieco wyżej.

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomógł wam w skonfigurowaniu Android Auto. Koniecznie dajcie znać w komentarzach, co wy myślicie o tej funkcji i czy planujecie z niej często korzystać!

Jeśli szukacie informacji, jak podłączyć iPhone’a do samochodu, to zachęcamy do sprawdzenia naszego dedykowanego poradnika dotyczącego Apple CarPlay.