Jednym z największych osiągnięć firmy Apple było zbudowanie ogromnego i prostego w użyciu ekosystemu. Dzięki niemu urządzenia z logiem nadgryzionego jabłka mogą szybko połączyć się ze sobą, aby zaoferować użytkownikowi funkcje usprawniające pracę oraz zabawę. Jedną z podstawowych funkcji tego systemu jest AirDrop. W tym artykule wyjaśnimy czym dokładnie jest AirDrop i jak można z niego skorzystać na iPhone, MacBooku oraz (co naprawdę ciekawe) na telefonie z Androidem.

Co to jest AirDrop i jak działa ta funkcja?

AirDrop jest autorską funkcją Apple służącą do szybkiej wymiany plików pomiędzy dwoma urządzeniami znajdującymi się niedaleko od siebie. Za pomocą AirDrop możemy np. wysłać swojemu znajomemu zdjęcia z niedawnej imprezy, czy też bez problemu przesłać duży film z iPhone, bezpośrednio na naszego Maca. Aby wysłać dane przy pomocy AirDrop, wystarczy tylko wskazać dany plik, a następnie wybrać urządzenie w pobliżu, na które ma on trafić. Potem odbiorca potwierdza chęć odebrania pliku i zostaje on szybko przesłany na drugie urządzenie.

AirDrop z iPada do iPhone

Przez sposób swojego działania AirDrop jest czasem określane jako bardziej zaawansowana funkcja Bluetooth, jednak nie jest to do końca prawda. AirDrop do nawiązania połączenia wykorzystuje zarówno protokoły Bluetooth, jak i te związane z siecią Wi-Fi (z tego powodu obie te opcje muszą być aktywne). Najpierw urządzenie kompatybilne z AirDrop używa Bluetooth, aby zeskanować okolicę w poszukiwaniu innych urządzeń. Następnie nasz iPhone, czy MacBook pokazuje nam osoby oraz sprzęty, którym możemy wysłać plik. Po wyborze danego kontaktu oba urządzenia nawiązują ze sobą łączność za pomocą Wi-Fi i rozpoczynają wymianę danych. Dzięki zastosowaniu Wi-Fi jako środka łączności przesył może być o wiele, wiele szybszy (około 100 Mb/s) niż w przypadku Bluetooth (zaledwie 2 Mb/s). Innymi słowy: AirDrop łączy w sobie najważniejsze cechy Bluetooth oraz Wi-Fi, aby zaoferować łatwą w rozpoczęciu i ekspresową wymianę plików.

Jakie urządzenia Apple (i nie tylko) wspierają AirDrop?

Oficjalnie AirDrop wspierane jest tylko i wyłącznie przez urządzenia firmy Apple wyposażone w Bluetooth oraz Wi-Fi. Do takich sprzętów należą więc:

  • iPhone (z iOS 7 lub nowszym)
  • iPad (iOS 7/nowszy bądź iPadOS)
  • iPod Touch (tak samo, iOS 7 wzwyż)
  • MacBook i komputery Mac (wszystkie urządzenia od 2012/ konieczny system OS X Yosemite lub nowszy)

Od stosunkowo niedawna funkcji AirDrop możemy też użyć na tabletach oraz telefonach z systemem Android. Ta implementacja nie jest oczywiście oficjalna, a dodatkowo jej użyteczność została mocno ograniczona. W niektórych sytuacjach AirDrop na Androidzie działa jednak identycznie jak na iPhone.

iPhone oraz MacBook są kompatybilne z funkcją wysyłania plików od Apple

Jak skorzystać z AirDrop na iPhone lub iPadzie?

Wysyłanie i odbieranie plików z AidDrop jest bardzo łatwe i wymaga tylko paru kliknięcie. Właśnie dlatego, ta opcja stała się tak popularna wśród fanów marki Apple.

Poniżej pokazujemy, jak krok po kroku wysłać i odebrać dane używając AirDrop na iPhone. Proces będzie wyglądał identycznie na iPhone oraz iPodzie, więc w przypadku tych urządzeń również możecie skorzystać z tej instrukcji.

Wysyłanie danych

Aby wysłać plik z AirDrop za pomocą iPhone:

  1. Aktywujemy Wi-Fi oraz Bluetooth (możemy to szybko zrobić w centrum sterowania).
  2. Nawigujemy do zdjęcia, wideo, dokumentu lub innego pliku, który chcemy wysłać.
  3. Klikamy ikonę udostępniania (kwadrat ze strzałką skierowaną ku górze).
  4. Z listy opcji wybieramy “AirDrop”.
  5. Wskazujemy osobę lub urządzenie, któremu chcemy udostępnić zawartość (konieczne włączenie odbierania plików na drugim sprzęcie). Jeżeli urządzenie odbiorcy to iPhone, możemy po prostu zbliżyć dwa telefony do siebie, aby doszło do połączenia (tylko iOS 17 i nowszy).
  6. W razie potrzeby zbliżamy oba sprzęty blisko siebie, żeby łatwo mogły one nawiązać połączenie między sobą.
Wysyłanie plików z AirDrop na iPhone

Teraz tylko wystarczy, że na drugim urządzeniu potwierdzimy odbiór danych, a ich przesył się rozpocznie (i w przypadku mniejszych plików, równie szybko skończy). Warto zaznaczyć, że od aktualizacji do iOS 17 przesył danych zakończy się nawet wtedy, gdy obie osoby oddalą się od siebie poza zasięg opisywanej funkcji. Wszystko dlatego, że AirDrop potrafi teraz wykorzystywać dane mobilne i Wi-Fi do przesyłania danych przez Internet bezpośrednio na drugie urządzenie.

Odbieranie plików

W celu odebrania AirDropa na iPhone/iPadzie:

  1. Uruchom funkcję Bluetooth oraz Wi-Fi.
  2. Przejdź do centrum sterowania i przytrzymaj dłużej sekcję łączności.
  3. Przytrzymaj ikonę AirDrop przez kilka sekund, a następnie zezwól na odbieranie plików od kontaktów lub od wszystkich na najbliższe 10 min.
  4. Poczekaj na udostępnienie danych przez drugie urządzenie.
  5. Po prawidłowym udostępnieniu plików pojawi się prosty komunikat pokazujący zawartość AirDropa. Naciśnij przycisk “Przyjmij”, aby potwierdzić jego odbiór.
Odbieranie plików z AirDrop

Po kilku sekundach (maksymalnie kilku minutach w przypadku naprawdę dużych plików) dane zostaną dostarczone na twojego iPhone’a lub iPada.

Jak przesłać plik z AirDrop na MacBooku?

Szybkie przesyłanie plików pomiędzy MacBookiem a iPhone to jedno z najlepszych wykorzystań AirDrop i powód, dla którego laptop Apple i telefon Apple to idealna para. Na dole znajdziecie dwie instrukcje pokazujące, jak przesłać pliki z Maca na inne urządzenie oraz jak odebrać na nim dane z AirDrop.

Przesyłanie plików na Macu

Aby przesłać plik za pomocą AirDrop na Macu:

  1. Aktywujemy funkcję Wi-Fi i Bluetooth.
  2. Wchodzimy do Findera/biurka, zaznaczamy dowolny plik i klikamy przycisk control na klawiaturze.
  3. W wyświetlonym menu wybieramy “AirDrop”, a na koniec zaznaczamy urządzenie docelowe dla naszego pliku.

Po kilku chwilach na ekranie drugiego urządzenia powinno wyświetlić się powiadomienie o próbie wysłania pliku przy pomocy AirDrop. Po zaakceptowaniu transfer zostanie rozpoczęty.

Odbieranie plików na MacBooku i komputerze Mac

Kiedy chcemy odebrać plik z innego urządzenia na MacBooku:

  1. Uruchamiamy centrum sterowania w prawym górnym rogu.
  2. Włączamy Wi-Fi, Bluetooth oraz AirDrop i zezwalamy na komunikację ze znajomymi lub ze wszystkimi.
  3. Czekamy na przesłanie pliku przez inne urządzenie.
  4. Akceptujemy przyjęcie AirDropa używając przycisku “Potwierdź” w wyświetlonym powiadomieniu.
Odbieranie i wysyłanie plików jest niezwykle łatwe

AirDrop na Androidzie — nieoficjalnie, ale działa?

Tak, jak wspomnieliśmy już nieco wyżej: funkcji AirDrop od niedawna możemy użyć też na smartfonie z Androidem. Wszystko dzięki wysiłkom niezależnych deweloperów, którzy stworzyli aplikację WarpShare.

WarpShare pozwala na udostępnianie plików ze smartfona z Androidem do komputerów i laptopów Mac za pomocą protokołów wykorzystywanych przez AirDrop. Dzięki temu telefony od Samsunga i innych producentów mogą wysyłać pliki na MacBooka prawie tak samo, jak iPhone. Niestety aplikacja nie będzie pełnym zastępstwem magii Apple, bo ma sporo ograniczeń. Po pierwsze działa ona tylko z MacBookiem. Po drugie limit wysyłanych danych wynosi maksymalnie 4,2 GB. A po trzecie nie jest ona dostępna w sklepie Play.

Jeśli jednak macie już Macbooka i smartfon z Androidem to oto jak zainstalować i użyć aplikacji WarpShare:

  1. Wchodzimy na oficjalną stronę projektu i pobieramy aplikację w formacie APK.
  2. Uruchamiamy folder “pobrane” w naszym menadżerze plików i klikamy na pobrany przez nas plik.
  3. Klikamy przycisk “zainstaluj”. Jeżeli urządzenie zapyta nas, czy chcemy zainstalować aplikację z “nieznanego źródła”, to potwierdzamy odpowiednim przyciskiem.
  4. Po zainstalowaniu aplikacji włączamy Wi-Fi oraz Bluetooth, a następnie uruchamiamy WarpShare.
  5. Teraz na MacBooku pozwalamy na odbieranie plików z AirDrop od wszystkich.
  6. Ponownie przechodzimy do aplikacji WarpShare i z listy urządzeń wybieramy naszego MacBooka.
  7. Wskazujemy plik, który ma zostać wysłany przy pomocy WarpShare.
  8. Akceptujemy odebranie AirDropa na naszym Macu, dokładnie tak, jak w przypadku przesłania pliku z iPhone.

Nie tylko pliki — wysyłanie haseł i wizytówek przez AirDrop

Początkowo AirDrop służyło jedynie do wymiany plików. Z czasem firma Apple rozbudowała jednak tę funkcję, dzięki czemu możemy udostępniać też taką zawartość jak:

  • Loginy i hasła — AirDrop na iPhone oraz iPadzie pozwala na przekazywanie loginów i haseł zapisanych w pęku kluczy na inne urządzenia Apple. Aby to zrobić, należy przejść do ustawień systemu iOS/iPad OS, wejść do zakładki “Hasła”, wybrać konto, którym chcemy się podzielić, a następnie nacisnąć przycisk udostępniania. Cała reszta procesu wygląda dokładnie tak, jak przy przesyłaniu zwykłych plików z użyciem AirDrop. 
  • Wizytówki z naszymi danymi kontaktowymi — Wszystkie iPhone z nowym system iOS 17 otrzymały funkcję o nazwie “NameDrop”. Jest to system prostych “wizytówek”, które możemy przekazać innym osobom za pomocą AirDrop. Wystarczy, że zbliżymy naszego iPhone do iPhone drugiej osoby, a funkcja NameDrop zostanie aktywowana i zapyta jakie numery/adresy e-mail chcemy przekazać. Nasze własne wizytówki w NameDrop jesteśmy w stanie zmodyfikować i dodać inne zdjęcie lub adres e-mail.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił wam, czym dokładnie jest AirDrop i jak z niego skorzystać, by ekspresowo wysłać wszelkie dane. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat urządzeń Apple i ich funkcji synchronizacji, sprawdźcie nasze artykuły, jak klonować ekran iPhone oraz jak skonfigurować funkcję znajdź.

Serdecznie zachęcamy też do odwiedzenia naszego sklepu i zobaczenia używanego MacBooka Air M1 oraz iPhone 11 z funkcją Air Drop.