Przeglądając listę aplikacji na iPhone możemy natknąć się na pozycję o nazwie “Zdrowie”. W tym artykule podpowiemy, co konkretnie potrafi program Zdrowie i kto powinien się nim zainteresować.

Czym konkretnie jest aplikacja zdrowie na iPhone?

Apple zdrowie (jak podpowiada już sama nazwa) to aplikacja zbierająca i przedstawiająca w czytelny sposób dane o stanie naszego zdrowia oraz aktywności. Jest ona zainstalowana domyślnie na iPhone, więc nie musimy jej specjalnie instalować ze sklepu App Store. Po odpowiednim skonfigurowaniu opisywany program pracuje w tle i gromadzi informacje z czujników smartfona, a następnie analizuje je i w razie potrzeby daje sugestie lub sygnalizuje, że coś jest nie tak. Oprócz czujników same iPhone’a Zdrowie może też wykorzystać mnóstwo danych z naszego zegarka Apple Watch i innych urządzeń Apple (np. iPada). Dzięki temu w aplikacji pojawi się jeszcze kilka dodatkowych rubryk. Nasze informacje są oczywiście automatycznie synchronizowane z chmurą iCloud i pomiędzy sprzętami Apple, do których zalogowaliśmy się z Apple ID.

iPhone i Apple watch współpracujące z aplikacją Zdrowie

Zbieranie wszelkich istotnych danych na temat stanu zdrowia w jednym miejscu może nie napawać niektórych osób optymizmem. Nie musimy się jednak przejmować, bo do zabezpieczenia danych zdrowotnych Apple używa mocnych algorytmów szyfrujących. Zapisywane Informacje są więc w pełni bezpieczne i nikt nie otrzyma do nich nieautoryzowanego dostępu. Dla osób chcących zachować jak największą prywatność istnieje opcja ograniczenia informacji trafiających do aplikacji Zdrowie tylko do tych najbardziej koniecznych.

Interfejs aplikacji zdrowie

Najciekawsze funkcje Apple Zdrowie

Aplikacja zdrowie zawiera w sobie całą masę funkcji i umożliwia śledzenie praktycznie wszystkich najważniejszych aspektów zdrowotnych. Poniżej opisujemy najciekawsze funkcje aplikacji od Apple oraz to, jak uzyskać do nich dostęp.

Śledzenie aktywności

To chyba funkcja, z której będziemy korzystali najczęściej w Apple zdrowie. Od razu po wejściu do aplikacji naszym oczom ukaże się panel z liczbą przebytych dzisiaj kroków. Są one zliczane zarówno przez iPhone, jak i przez zegarek Apple Watch. Po wejściu w zakładkę “Przeglądaj” i “Aktywność” zauważymy, że aktywność jest też przeliczana na spalone danego dnia kalorie. Jeśli mamy Apple Watcha to w tej zakładce znajdziemy nieco więcej informacji dotyczących aktywności w innych dziedzinach sportowych niż tylko chodzenie, czy bieganie.

Śledzenie aktywności na Apple Watchu

Odległość ekranu od twarzy

Zbyt bliskie trzymanie telefonu przy twarzy prowadzi do szybszego zmęczenia/wyschnięcia oka oraz potencjalnych problemów z zaśnięciem w nocy. Właśnie dlatego iPhone z FaceID posiadają zintegrowaną funkcję ostrzegania użytkownika, gdy wyświetlacz znajdzie się nieco zbyt blisko oczu.

Opisywany problem najczęściej dotyczy dzieci. Z tego powodu opcja ostrzegania na iPhone z FaceID dostępna jest nie tylko w aplikacji zdrowie, ale też w funkcjach kontroli rodzicielskiej.

Przypomnienie o zażywaniu leków oraz suplementów

W aplikacji zdrowie możemy w prosty sposób ustawić sobie przypomnienia o konieczności zażycia leku/suplementu o określonej porze dnia. Aby to zrobić, należy kliknąć “przeglądaj” (na dolnym pasku), wybrać kategorię “Leki” i zaznaczyć duży niebieski przycisk “Dodaj Lek”. Potem już tylko wpisujemy nazwę naszego leku, jego dawkowanie oraz porę, o której będzie on przyjmowany.

Mierzenie dźwięków z otoczenia

Zbyt długie przebywanie w głośnym otoczeniu często przyczynia się do problemów ze słuchem po jakimś czasie. Właśnie dlatego iPhone oraz Apple Watch potrafią mierzyć poziom głośności otoczenia. W aplikacji zdrowie te dane dostępne są po przejściu w zakładce “Słuch” po wybraniu opcji “Poziom dźwięku z otoczenia”.

Przy odpowiedniej konfiguracji zegarek Apple Watch jest też w stanie powiadomić użytkownika, gdy ten przebywa w zbyt głośnym miejscu.

Kontrolowanie głośności słuchania muzyki na słuchawkach

To opcja, która z pewnością przypadnie do gustu osobom słuchającym muzyki na słuchawkach. Podczas każdej sesji słuchania muzyki iPhone/iPad mierzy, jaki był poziom głośności (w decybelach), a następnie informacje te trafiają do aplikacji zdrowie. Wykres z tym, jak głośno słuchaliśmy muzyki znajdziemy poprzez przejście w “przeglądaj” na samym dole, zaznaczenie kategorii “Słuch” i zaznaczenie pierwszej opcji, czyli “Poziom dźwięku ze słuchawek”.

Zakładka słuch w zdrowie

Oprócz samego mierzenia głośności aplikacja zdrowie może też powiadomić użytkownika, kiedy ten przekroczy bezpieczną głośność w słuchawkach. 

Jeśli zbyt często słuchamy muzyki za głośno, to warto ograniczyć maksymalny poziom głośności poprzez wejście w Ustawienia>Dźwięki i haptyka>bezpieczne używanie słuchawek i zaznaczenie opcji “Redukuj głośny dźwięk”.

Sprawdzanie efektywności ANC w słuchawkach

Niektóre słuchawki (np. AirPods Pro) oferują funkcję o nazwie “ANC”. Jej aktywacja wychwytuje, a następnie ogranicza dźwięki z otoczenia, zanim te dotrą do naszych uszu. Sprawia to, że słyszymy mniej szumów i hałasów z domu/ulicy i bez większych przeszkód słuchamy muzyki (nawet z nieco mniejszą głośnością). Apple Zdrowie umożliwia śledzenie efektywności ANC na kompatybilnych modelach słuchawek (innymi słowy: tego, jak dobre słuchawki są w ograniczaniu zewnętrznych dźwięków). W celu sprawdzenia odpowiedniego wykresu wystarczy wejść do zakładki “Słuch” i zaznaczyć opcję “Redukcja dźwięku z otoczenia”.  

Kontrolowanie stabilności chodu i jego prędkości

Aplikacja zdrowie na iPhone oraz Apple Watchu zbiera dane z chodzenia i potrafi ocenić, jaka była średnia prędkość chodu, oraz jego stabilność. Dzięki temu łatwiej wykryć ewentualne problemy z równowagą/błędnikiem.

Opisywane informacje dostępne są po wejściu do zakładki “Mobilność”.

Śledzenie cyklu menstruacyjnego

Ta funkcja będzie przydatna dla czytelniczek tego artykułu. Jak wskazuje sama nazwa, pozwala ona na śledzenie cyklu menstruacyjnego, a nawet przewidywanie przyszłych miesiączek, czy też dni płodnych. Aby odnaleźć tę opcję, należy wejść w “Przeglądaj” i “Śledzenie cyklu”.

Karta z informacjami o zdrowiu

Opisywana aplikacja posiada zintegrowaną funkcję “Karty medycznej”. Możemy w niej zapisać ważne informacje dotyczące zdrowia typu: grupa krwi, alergie, przyjmowane leki, czy listę najbliższych kontaktów.

Na wypadek niespodziewanej sytuacji karta będzie dostępna dla innych osób (np. ratowników medycznych) na ekranie blokady naszego iPhone’a (w celu zobaczenia karty należy wybrać “Alarmowe” i “Karta Medyczna”).

Karta medyczna na iPhone

Oszacowanie samopoczucia i stanu psychicznego

W aktualizacji do iOS 17/watchOS aplikacja zdrowie na iPhone oraz Apple Watchu dostała kilka znaczących zmian dotyczących śledzenia zdrowia psychicznego. Teraz po przejściu do kategorii “kondycja psychiczna” wypełnimy prosty kwestionariusz oraz zaznaczymy obecnych humor. Dzięki tym informacjom aplikacja będzie mogła oszacować ryzyko depresji oraz innych chorób psychicznych. Co więcej, zegarek Apple Watch integruje informacje na temat aktywności i przebywania na słońcu do karty samopoczucia, co daje aplikacji jeszcze więcej danych na temat zdrowia psychicznego i potencjalnych problemów.

Dokładne kontrolowanie snu (tylko Apple Watch)

Po długim śnie i pobudce wciąż czujesz się zmęczony? Jeśli na twoim nadgarstku gości Apple Watch to bardzo prawdopodobne, że w omawianym programie znajdziesz powód takiego stanu rzeczy. Apple Watch gromadzi wiele informacji dotyczących długości oraz jakości snu, co pozwala ustalić, dlaczego sen nie był tak efektywny, jak powinien.

Wszelkie informacje na temat snu znajdziemy po przejściu do zakładki “sen” w Apple Zdrowie. Oprócz samych informacji i wykresów jest tam też opcja umożliwiająca automatyczne włączenie trybu cichego w iPhone, na krótko przed porą spania.

Śledzenie pracy serca (tylko Apple Watch)

Monitorowanie tętna i rytmu pracy serca, to jedna z flagowych funkcji zegarka Apple Watch. Informacje na ten temat są automatycznie synchronizowane i zapisywane na prostym wykresie w aplikacji zdrowie. Co więcej, po wejściu do kategorii “Serce” w aplikacji Zdrowie, znajdziemy kilka ciekawych takich jak: powiadomienie o sprawności kardio waskularnej, czy o nieregularnym rytmie 

Mierzenie czasu spędzonego na słońcu (tylko Apple Watch)

Przebywanie na słońcu jest dla ludzi bardzo ważne (zwłaszcza teraz w okresie zimowym, gdy tych promieni dociera do nas mniej). Słońce przyczynia się do wytwarzania witaminy D przez skórę, poprawia samopoczucie, a w przypadku dzieci zapewnia nawet prawidłowy rozwój oczu (zbyt krótka ekspozycja na słońce prowadzi często do krótkowzroczności). Z tego powodu Zegarek Apple Watch ma specjalną funkcję mierzenia czasu spędzonego na słońcu. Informacje te sprawdzimy potem w aplikacji Zdrowie po wejściu w “Przeglądaj” > “Inne dane” > “Czas w świetle dziennym”.

Apple Watch mierzy czas spędzony na słońcu

Łączenie z innymi aplikacjami śledzącymi

To opcja dla tych, którzy nie znaleźli na tej liście ważnego dla nich aspektu zdrowia, a jednak chcieliby go śledzić wraz z innymi elementami w jednej aplikacji. Po wejściu do jednej z kategorii w Zdrowie, na samym dole zobaczymy kilka innych aplikacji. Możemy je w łatwy sposób dodać do rozwiązania od Apple i zaraz po tym dane zostaną zsynchronizowane pomiędzy dwoma programami.

Jednym z najlepszych sposobów wykorzystania tej synchronizacji dotyczy diety oraz jedzenia. W domyślnej aplikacji Zdrowie to my sami musimy manualnie wpisywać wszelkie składniki odżywcze, czy witaminy ze spożytego posiłku. Poprzez zsynchronizowanie Zdrowie z appkami takimi jak Lifesum, czy MyFintessPal dodawania tych danych stanie się łatwiejsze. We wspomnianych programach wystarczy bowiem wybrać posiłek/przekąskę z dostępnej listy a wszystkie dane dotyczące zawartości białek, węglowodanów, tłuszczy czy innych składników zostaną samoistnie uzupełnione. 

Udostępnianie informacji rodzinie lub znajomym

Ostatnią funkcją na tej liście jest możliwość udostępnienia poszczególnych aspektów zdrowia rodzinie, znajomym, a nawet lekarzowi. Będzie to bardzo przydatne, jeśli mierzymy się/znamy kogoś z przewlekłymi chorobami i chcemy, aby ktoś w razie czego miał pod ręką nasze informacje zdrowotne. Podczas udostępniania to my sami decydujemy kto i jakie konkretnie dane otrzyma (możemy np. udostępnić tylko przyjmowane leki/suplementy) więc bardziej prywatne sprawy wciąż zachowamy dla siebie.

Podsumowanie

Apple zdrowie to aplikacja domyślnie instalowana wraz z systemem iOS/iPadOS pozwalające na łatwe śledzenie i kontrolowanie stanu zdrowia użytkownika. To właśnie do tego programu synchronizowane są też wszelkie informacje zdrowotne z zegarka Apple Watch. Po wejściu do aplikacji i wpisaniu kilku danych na nasz temat otrzymujemy dostęp do dziesiątek metryk, wśród których znajdują się: liczba kroków i spalone kalorie, sprawdzanie prędkości oraz stabilności chodu, czy poziom hałasu z otoczenia. Oprócz tego Zdrowie może pochwalić się ciekawymi funkcjami (typu: przypominanie o lekach, udostępnianie danych rodzinie, czy karta zdrowia), które potencjalnie mogą nawet uratować życie. Ogromną zaletą omawianego programu jest to, że szyfruje on wszystkie dane, dzięki czemu nigdy nie dostaną się one w niepowołane ręce.

A wy korzystacie już z aplikacji Zdrowie, czy korzystacie z jakichś innych sposobów na kontrolowanie najważniejszych aspektów zdrowia? Koniecznie napiszcie o tym w komentarzach!

Aby dowiedzieć się nieco więcej na temat iPhone i jego funkcji zachęcamy do przeczytania poradnika jak skorzystać z AirDrop i jak połączyć iPhone z TV.