System macOS 14 Sonoma to najnowszy system operacyjny na komputery i laptopy Apple wydany 26 Września 2023 roku. W tym artykule sprawdzimy jakie nowe funkcje wprowadza czternastka oraz które urządzenia wspiera. Na sam koniec pokażemy jak zainstalować macOS 14 na twoim kompatybilnym MacBooku lub Macu.
Najnowsze funkcje w macOS 14 Sonoma
System macOS 14 o nazwie Sonoma na pewno nie zostanie zapamiętany jako najbardziej rewolucyjny system w historii. Zmian wciąż jest sporo, ale większość z nich raczej nie wpłynie na to, w jaki sposób korzystamy z naszego komputera od Apple. Z tego powodu posiadacze nieco starszych MacBooków tracących w tym roku wsparcie dla najnowszego systemu, nie mają o co wylewać łez.
Bez zbędnego przedłużania oto najważniejsze funkcje nowego macOS Sonoma.
Widżety na biurku/pulpicie
Biurko na Macu (czyli inaczej pulpit) dostaje teraz opcję dodawania widżetów z dziesiątek aplikacji. Jeszcze do niedawna tego typu skróty były uwięzione w centrum powiadomień. Z nową aktualizacją widżety na pewno stały się więc bardziej użyteczne i uniwersalne.
Funkcja Continuity, czyli przenieś widżet prosto z iPhone
Kolejna funkcja dotycząca widżetów to nowa opcja Continuity działająca między Mackiem, a iPhonem. Pozwala ona “wysłać” dowolny widżet znaleziony na iPhone prosto na biurko MacBooka. Co naprawdę ciekawe na MacBooku nie trzeba nawet instalować aplikacji powiązanych z widżetami — przy połączeniu z iPhonem te wciąż będą działały poprawnie.
Zaprezentuj treści jak profesjonalista
W pracy, czy szkole często łączysz się z innymi osobami i udostępniasz swój ekran? Na pewno zainteresuje cię nowa nakładka prezentera dostępna podczas wideokonferencji. Dzięki nakładce prezentera możesz wyświetlić swoją prezentację zaraz obok twojego obrazu z kamery lub stać się małą lewitującą bańską widoczną w rogu udostępnianego ekranu. W ten sposób otrzymujesz nowe sposoby na przedstawienie swoich slajdów, a oglądający nigdy nie tracą cię z oczu.
Możliwość dodawania stron Internetowych do Docka
Masz kilka stron Internetowych, z których korzystasz praktycznie codziennie? System macOS 14 pozwala Ci je dodać prosto do Docka w dolnej części ekranu (skrót zachowuje się wtedy podobnie do zwykłej aplikacji). Przez to możesz mieć jeszcze szybszy dostęp do najważniejszych zasobów.
Automatyczne wypełnianie dokumentów PDF
Niedługo w PDF-ach i wszelakich skanach dokumentów będziesz mógł skorzystać z funkcji automatycznego wypełniania. Pozwoli ona na szybkie uzupełnienie rubryk danymi należącymi do ciebie lub jednego z twoich kontaktów.
Opcja ta nie jest jeszcze dostępna, ale ma zostać udostępniona maksymalnie do końca tego roku.
Linkowanie notatek dla rozwinięcia tematów
Chciałbyś, żeby twoje notatki były bardziej powiązane ze sobą? Już się robi! Udoskonalona aplikacja notatek w macOS 14 pozwala na linkowanie ich pomiędzy sobą. Przykładowo: do notatki z listą zakupów możesz dodać potencjalne przepisy na danie z zakupionych produktów. Opcji jest mnóstwo i tylko od Ciebie zależy, jak je wykorzystasz.
Lepsza i dokładniejsza autokorekta
Autokorekta często miesza w twojej składni albo poprawia prawidłowe wyrazy? Spokojnie teraz będzie ona nieco lepsza i inteligentniejsza. Po zmianie wprowadzonej przez autokorektę dany wyraz zostaje na krótko podświetlony i możesz przywrócić go do pierwotnej formy jednym przyciskiem. Proste, a co ważniejsze — skuteczne rozwiązanie.
Udostępnianie haseł w grupie
Funkcja znana też z niedawno udostępnionego iOS 17. Na macOS Sonoma możesz stworzyć grupę zaufanych kont Apple (np. twojej rodziny lub znajomych), którym udostępniasz swoje wybrane konta i hasła. Wszystkie dane są regularnie aktualizowane podczas ich ewentualnej zmiany.
Więcej gier oraz systemowy tryb Gra
Apple coraz bardziej inwestuje w gry na Macu, czego dowodem jest tryb “Gra” dostępny w MacOS Sonoma. Tryb Gra daje najwyższy priorytet grze w dostępie do zasobów procesora oraz karty graficznej, co pozwala uzyskać nieco wyższy FPS w kompatybilnych produkcjach.
Warto też przypomnieć, że niedawno Apple wprowadziło swój nowy program nazwany “Game Porting Toolkit” mający pomagać deweloperom przy portowaniu gier na Maca. Game Porting Toolkit jest połączeniem warstwy kompatybilności Wine z autorską technologią D3DMetal od Apple. W dużym uproszczeniu program pozwala na tłumaczenie komend API DirectX 11/DirectX 12 wydawanych przez grę na komendy API Metal rozumiane przez system MacOS. Pod względem działania nowy Game Porting Tool bardzo przypomina technologię Proton od firmy Valve (twórców Steam) stosowaną na komputerach z Linuxem oraz urządzeniach takich jak Steam Deck. Dzięki temu rozwiązaniu na MacBooka powinno pojawić się więcej oficjalnych gier niż kiedykolwiek wcześniej. A kto wie, może w przyszłości MacBooki z szybkim procesorem M1 staną się nawet laptopami gamingowymi z prawdziwego zdarzenia.
Wiadomości bez niechcianych treści
Zdarza wam się przez przypadek otworzyć niechcianą wiadomość z nagością lub przemocą? Cóż, na MacOS Sonoma się to już nie zdarzy. Czternastka skanuje wyświetlane treści i ostrzega przed tymi potencjalnie nieadekwatnymi. Teraz na Macbooku zobaczysz tylko te rzeczy, które rzeczywiście chcesz zobaczyć.
Nowe animowane wygaszacze ekranu
Na koniec mała, ale przyjemna zmiana z wygaszaczami ekranu. macOS 14 dodaje wiele tapet z pięknymi krajobrazami i innymi cudami. Po zablokowaniu Maca, tapety te stają się animowane, zabierając nas w małą przygodę po ciekawych zakątkach świata.
Na jakich urządzeniach jest dostępny macOS 14 Sonoma?
Dopiero co wydany macOS 14 Sonoma kontynuuje tradycję wspierania urządzeń z 5 bądź 6-letnim stażem. Oznacza to, że oficjalnie możemy zainstalować go tylko na nieco świeższych urządzeniach od Apple.
MacBooki i inne urządzenia z oficjalnym wsparciem dla macOS 14 to:
- MacBook Pro z roku 2018 i nowsze
- MacBook Air rok 2018 lub nowszy
- iMac z roku 2019 oraz nowsze
- Mac Pro 2019 i nowszy
- iMac Pro 2017
- Mac Studio z 2022 roku oraz nowsze
- Mac Mini rok 2018 wprzód
Jak zainstalować macOS 14 na swoim Macu?
Zazwyczaj, jeżeli komputer Apple wykryje, że nowa aktualizacja jest dostępna, to niezwłocznie powiadomi o tym użytkownika. Wtedy wystarczy tylko kliknąć “zainstaluj” w wyświetlonym powiadomieniu a macOS Sonoma zostanie automatycznie zainstalowany. Jeżeli jednak tak się nie stało, to będziemy musieli wyszukać naszą aktualizację manualnie. Przed przeprowadzeniem jakiejkolwiek uaktualnienia warto zawczasu zrobić backup na MacBooku.
Aby manualnie zainstalować macOS 14 Sonoma na kompatybilnym urządzeniu:
- Klikamy na ikonkę menu (logo Apple) w lewym górnym rogu i wybieramy “ustawienia systemowe”.
- Na lewym pasku okna ustawień wybieramy zakładkę “ogólne”, po czym wchodzimy w “Uaktualnienie oprogramowania”.
- W prawej sekcji powinna wyświetlić się informacja, że dostępna jest aktualizacja do macOS 14. Klikamy przycisk “zainstaluj teraz” widoczny obok niej.
- Wpisujemy nasze hasło administratora i czekamy na zakończenie instalacji.
I to wszystko! Po chwili aktualizacja systemu powinna się rozpocząć. Podczas jej trwania powinniśmy zostawić komputer włączony i czekać na zakończenie całego procesu.
Podsumowanie
Teraz już wiecie, co nowego wprowadza macOS Sonoma i jak zainstalować ten system na swoim urządzeniu. Dajcie znać w komentarzach, jaka funkcja czternastki przypadła wam do gustu najbardziej i dlaczego.
Jeżeli jeszcze nie masz MacBooka, a zastanawiasz się nad jego kupnem, to zachęcamy do sprawdzenia używanych laptopów Apple w naszym sklepie Refabryka Siedlce.