Czasy, gdy do profesjonalnych zadań potrzebny był duży komputer stacjonarny już dawno odeszły w niepamięć. Teraz do większości prac w zupełności wystarczy cienki laptop, którego w razie potrzeby zabierzemy ze sobą w podróż (np. do szkoły, albo do pracy). W tym artykule podpowiemy, co powinien mieć dobry laptop dla grafika i polecimy 5 najlepszych, używanych laptopów graficznych.

Co powinien mieć odpowiedni laptop dla grafika?

Zacznijmy od najważniejszej części, czyli od pytania: co właściwie powinien mieć laptop do grafiki? Takie urządzenia będą nieco różniły się od zwykłych laptopów biurowych, czy multimedialnych, które są przeznaczone raczej do podstawowych zadań. Poniżej prezentujemy cechy i podzespoły dobrego laptopa do edycji grafiki.

Dobry ekran to podstawa

Najważniejszy przy wyborze laptopa dla grafika musi być dobry ekran. Tak jak, rozmiar matrycy to jeszcze kwestia preferencji, tak wysoka rozdzielczość, szeroka gama barw i dobra kalibracja wyświetlacza są już absolutnie niezbędne.

Najlepszą jakość do edycji grafiki zapewnią wyświetlacze IPS i nowsze mini LED oraz OLED z wysoką rozdzielczością (powyżej 1920 × 1080). Takie ekrany będą szczegółowe, a ich specyfika gwarantuje świetne kąty widzenia. 

Przed zakupem danego laptopa naprawdę warto sprawdzić w opiniach/recenzjach, jak wypada pokrycie barw matrycy oraz domyślna kalibracja przeprowadzona przez producenta. Jeśli będziemy operować w przestrzeni sRGB (np. grafika na strony Internetowe, czy YouTube) to powinniśmy celować w ekrany będące w stanie wyświetlić co najmniej 95% kolorów z tej przestrzeni. Analogiczną zasadę warto stosować, gdy pracujemy w szerszej przestrzeni barwowej DCI-P3 lub AdobeRGB.

Dwa główne parametry dotyczące kalibracji, na które należy zerknąć, to balans bieli i parametr delta E. Ten pierwszy ma być zbliżony do poziomu 6500K (niewielkie odchyły w jedną czy drugą stronę nie będą tragiczne). Wartość dla drugiego nie może przekraczać 2 (praca profesjonalna na najwyższym poziomie) i maksymalnie 5 (przy bardziej hobbystycznym zajęciu grafiką).

Wyświetlacz w MacBooku Pro

Szybki procesor i dużo pamięci RAM

Do edycji grafiki przyda się w miarę mocny procesor. Tyczy się to zwłaszcza profesjonalistów pracujących z grafiką 3D w programach takich jak Blender, 3DS Max, czy Cinema 4d. Relatywnie nowoczesny procesor z co najmniej 4-rdzeniami i 8-wątkami będzie adekwatny w laptopie do edycji grafiki 3D. W przypadku grafiki 2D możemy zdecydować się na nieco słabszy model.

Niezależnie od tego w ilu wymiarach operujemy, warto wybrać laptopa z dużą ilością pamięci RAM. Tutaj zasada jest naprawdę prosta: im więcej, tym lepiej, Wszystkie assety w wysokiej rozdzielczości potrafią szybko zapełnić naszą pamięć systemową, dlatego 8 GB pamięci RAM (z zaleceniem dla 16 GB) powinno być stosownym minimum.

Dość mocna karta graficzna

Przy projektach graficznych (wbrew nazewnictwu) pierwsze skrzypce raczej gra wydajność procesor. W grafice 3D znajdziemy jednak kilka programów (np. Blender) korzystających bardzo mocno z dodatkowych zasobów oferowanych przez kartę graficzną. W takich zastosowaniach dedykowane GPU może wielokrotnie przyspieszyć renderowanie naszego finalnego dzieła. Nieco słabsza zintegrowana grafika też raczej poradzi sobie z edytowanie projektu 3D, ale sam render zajmie nieco więcej czasu.

Odpowiednia przestrzeń na dane

Przy tworzeniu wielu rozbudowanych projektów 3D na laptopie przestrzeń dyskowa będzie na wagę złota. Laptop powinien mieć więc dysk o pojemności co najmniej 256 GB. Koniecznie w postaci szybkiego nośnika SSD — znacznie przyspiesza on odczytywanie i kopiowanie danych w porównaniu ze starszymi HDD.

Po zapełnieniu miejsca na wewnętrznym dysku laptopa można się zawsze posiłkować dyskami zewnętrznymi, chmurą, albo dyskami sieciowymi.

Bogaty i uniwersalny zestaw złącz

Warto, żeby laptopa do grafiki posiadał rozbudowany i zróżnicowany zestaw złącz. Czasem obok myszki i klawiatury grafik musi bowiem podłączyć do swojego laptopa kartę SD, dysk zewnętrzny, drukarkę czy dodatkowy monitor. Laptopy z zaledwie z dwoma lub trzema portami mogą sprawić w takiej sytuacji niewielki zawód.

Podobnie jak w przypadku przestrzeni na dane, brak rozbudowanego zestawu portów w laptopie możemy obejść zewnętrznymi akcesoriami (adapterami i hubami USB).

Bogaty zestaw portów przyda się w laptopie dla grafika

Dobra bateria

Ostatnia na naszej liście, ale nie mniej ważna w laptopie dla grafika jest optymalna bateria. Zintegrowany akumulator pozwalający na pracę z dala od gniazdka to jeden z powodów, dla których grafik chciałby wybrać laptopa, a nie dedykowany komputer stacjonarny. Bateria w laptopie powinna być więc na tyle mocna, aby pozwalać na kilka godzin pracy w wybranym programie graficznym.

System operacyjny do grafiki — MacOS, czy może Windows?

Wybierając laptop do prac graficznych, musimy zdecydować, na jakim systemie operacyjnym będziemy działać. Czy będzie to system Windows, czy też macOS obecny na MacBookach od Apple (teoretycznie mamy też Linuxa, ale on nie wspiera natywnie wielu programów graficznych, np. zestawu od Adobe). Jeszcze do niedawna ten wybór miał dość spore znaczenie, bo dane programy do grafiki 2D/3D były o wiele lepiej zoptymalizowane pod jedną bądź drugą platformę. Na całe szczęście od kilku lat sytuacja jest zgoła inna i większość popularnych programów (no może poza 3DS Maxem) wspiera oba systemy i działa na nich bardzo dobrze.

Photoshop, Gimp, Blender oraz Cinema 4D – wszystkie te aplikacje są natywnie dostępne i aktualizowane na Windowsie oraz macOS od wielu lat. Oczywiście porównując każdy piksel dopatrzymy się jakiś niewielkich przewag Windowsa nad macOS, czy macOS nad Windowsem w danym programie. O wiele większe znaczenie dla grafika powinny być jednak jego osobiste preferencje, przyzwyczajenia, a nawet to, z jakiego telefonu on korzysta (telefony Apple zwykle działają lepiej z MacBookiem, a telefony na Androidzie z Windowsem).

Najlepsze używane i poleasingowe laptopy graficzne

Wiecie już co musi mieć wasz idealny laptop do grafiki? Świetnie! Teraz przyszła pora na nasz autorski ranking, w którym znajdziecie najlepsze używane i poleasingowe laptopy dla grafika ze sklepu Refabryka.

Używany Dell Latitude 5300 — tani maluszek do pracy w sRGB

Dell Latitude 5300 - dobry laptop do edycji grafiki sRGB

Nasz pierwszy sprzęt dla grafika to urządzenie 2 w 1 (laptop i tablet) Dell Latitude 5300. Ten kompaktowy laptop zasilany jest przez mocny procesor Intel Core i5 ósmej generacji, posiadający 4 rdzenie i 8 wątków taktowanych z prędkością 4,1 GHz. Pojemność pamięci operacyjnej w zależności od modelu wynosi 16/32 GB. Rolę karty graficznej pełni tutaj zintegrowany układ Intel UHD Graphics 620 nadający się do edycji 2D i nieco lżejszej edycji grafiki 3D.

Ekran Della Latitude 5300 ma 13,3 cala i rozdzielczość 1920 na 1080 (Full HD). Daje to nam dokładnie 166 pikseli na cal, co sprawia, że wszystkie czcionki i linie na ekranie są bardzo ostre i nie mają poszarpanych krawędzi. Omawiany wyświetlacz cechuje się pokryciem 96% przestrzeni sRGB i sporo niższym pokryciem dla DCI-P3 i AdobeRGB (65% dla obu). Będzie to więc laptop dla grafika pracującego właśnie w sRGB. Balans bieli w opisywanej matrycy został ustawiony 6400K, czyli bardzo blisko do optymalnego 6500K. Niestety wyświetlacz odznacza się dość wysokim wskaźnikiem Delta E = 5 (można to znacznie poprawić poprzez kalibrację kolorymetrem). Kontrast jak na matrycę IPS jest dobry, bo wynosi 1200 do 1, a jasność na poziomie 300 nitów będzie w porządku, ale na pewno nie wystarczy do pracy pod chmurką.

Odchodzą już od jakości wyświetlacza, przechodzimy do portów. Na lewym i prawym boku Latitude 5300 znajdziemy: dwa porty USB-A, jeden port USB-C, złącze HDMI, złącze zasilacza, port mini jack 3,5 mm oraz slot na kartę SD. Naszym zdaniem jest to bogata kombinacja użytecznych portów.

Rekomendowane urządzenie 2 w 1 od Della ma mocną, ale lekką obudowę (1,27 kg) co pozwala na łatwe przenoszenie laptopa do biura, czy na szkolne zajęcia. Plusem jest też na pewno możliwość  “przełączenia się” z trybu laptopa do dużego dotykowego tabletu.

W Latitude 5300 zamontowana jest bateria o pojemności 60 Wh, która spokojnie wystarczy na kilka godzin pracy

Używany MacBook Pro 15 A1398 — tańszy MacBook z matrycą 15”

MacBook Pro A1398  to dobry laptop do grafiki

Oto pierwszy MacBook w naszym zestawieniu. MacBook Pro 15 A1398 jest już nieco starszy (ostatnie modele wychodziły w okolicach 2015 roku), ale wciąż posiada wiele cech sprawiających, że świetnie sprawdzi się jako laptop dla grafika. 

Zacznijmy od podzespołów. Polecany przez nas MacBook Pro 15 z 2015 korzysta z 4-rdzeniowego i 8 wątkowego procesora Intel Core i7 czwartej generacji. Jednostka ta nie gra już w czołówce, ale powinna w zupełności wystarczyć do większości prac graficznych. Do zestawu dołącza zawsze 16 GB pamięci RAM i szybki dysk SSD. Jeśli chodzi o grafikę, to mamy do wyboru 2 modele laptopa: jeden z grafiką zintegrowaną i drugi z dedykowaną kartą graficzną AMD Radeon R9 M370X. Osoby pracujące z projektami 2D oraz mniej rozbudowanymi asetami 3D bez problemu poradzą sobie z tym pierwszy. Profesjonaliści operujący na wymagających modelach 3D raczej powinni skierować się w stronę drugiego z dedykowanym GPU.

Przyszła pora na moment kulminacyjny, czyli na wyświetlacz. W A1398 ma on 15,4 cala i wysoką rozdzielczość 2880 na 1800 pikseli (format 16:10). Daje to 220 pikseli na cal, dlatego przy normalnym użytkowaniu nie ma mowy o widocznych gołym okiem pikselach czy nieostrych obrazkach. Użyty panel został wykonany w technologii IPS i potrafi wyświetlić 97% barw z przestrzeni sRGB i około 65% kolorów z przestrzeni DCI-P3 i AdobeRGB. Znowu jest to więc laptop dla grafika pracującego w gamie sRGB. To, gdzie Apple odwaliło kawał naprawdę dobrej roboty, to kalibracja. Punkt bieli ustawiony jest na 6550K, a uśredniony parametr Delta E wynosi 2, z maksymalnymi odchyłami do 3. Są to świetne wartości rzadko spotykane nawet w dzisiejszych laptopach. Kontrast i jasność zastosowanej matrycy są za to przeciętne i wynoszą odpowiednio: 1000 do 1 i 350 nitów.

MacBook Pro 15 A1398 został wyprodukowany, zanim Apple wykastrowało swoje urządzenia z innych portów niż USB-C, dlatego mamy tutaj dosyć pokaźny zestaw. Składa się on z: 2 portów USB 3.0, 2 portów Thunderbolt 2, złącza ładowania MagSafe 2, złącza słuchawkowego mini jack, portu HDMI i gniazda na kartę SDXC.

Przy kupnie MacBooka Pro A1398 warto zainteresować się stanem jego baterii, gdyż po tylu latach od premiery może być ona w kiepskim stanie. Modele z dobrą baterią (np. te z naszego sklepu) wytrzymają 3-4 godziny z programami graficznymi.

Więcej na temat tego laptopa dowiecie się z naszej recenzji A1398.

Używany HP Zbook 15u G6 — mocna, mobilna stacja robocza

HP Zbook G6 - mobilna stacja robocza dla profesojnalisty

Wracamy do laptopa z Windowsem i to nie byle jakiego. HP Zbook 15u G6 to urządzenia określane przez producenta nie jako laptop, a jako prawdziwa mobilna stacja robocza. Wszystko dlatego, że model ten został wyposażony w mocny, 4-rdzeniowy, 8-wątkowy procesor Intel Core i7 ósmej generacji, 16/32 GB pamięci RAM i szybki dysk SSD. W niektórych wariantach do tego zestawu dołącza dedykowana karta graficzna Radeon PRO WX3200 z 4GB pamięci GDDR5. Takie podzespoły powinny spokojnie wystarczyć do edycji większości projektów graficznych w 3D. Do nieco lżejszych prac (np. grafiki 2D), grafik może zdecydować się tutaj na model ze zintegrowaną grafiką Intel UHD Graphics 620.

No dobra, a co z ekranem? Tutaj na szczęście HP Zbook 15u G6 też nie zawodzi. Nasz HP Zbook 15u G6 posiada duży 15,6-calowy ekran o rozdzielczości Full HD. Otrzymujemy w ten sposób 141 pikseli na cal, czyli ostrość jest bardzo dobra. Zastosowany panel to jednostka IPS umiejąca wyświetlić 97% barw z przestrzeni sRGB. Niestety z DCI-P3 i AdobeRGB jest już zauważalnie gorzej, przez co (identycznie jak powyższe modele) polecamy tego laptopa raczej do prac związanych tylko z sRGB.

Kalibracja panelu w HP Zbook 15u G6 jest poprawna, ale na pewno niewybitna. Barwy są delikatnie schłodzone przez temperaturę barwową ustawioną na 6920K, a średni parametr Delta E jest równy 4. Z zalet tego ekranu można wymienić wysoki kontrast wynoszący 1400:1 i jasność na poziomie 400 nitów

Przy zakupie tego laptopa warto pamiętać, że Zbook 15u G6 został wydany w kilku wersjach różniących się ekranem. Wiele z nich ma tę samą rozdzielczość co opisywany wariant, lecz cechuje się o wiele gorszym pokryciem sRGB (około 65%).

HP Zbook 15u G6 posiada rozbudowany zestaw portów (2x USB-A, 1x USB-C, złącze słuchawkowe, RJ-45, slot na kartę SD i port HDMI), a jego bateria o pojemności 56 Wh powinna pozwolić na 5-6h pracy przy edycji grafiki.

Używany MacBook Pro 15 A1990 — MacBook z Intelem i szybką kartą graficzną

MacBook Pro A1989 - mocny MacBook do pracy z grafiką 3D

MacBook Pro A1990 to jeden z ostatnich Maców z Intelem wydawany na przestrzeni 2018 i 2019 roku. Sercem tego laptopa (w zależności od wariantu) jest mobilny Intel Core i7/i9 z ósmej lub 9 generacji. Do tego zestawu dobierzemy 16/32 GB pamięci RAM oraz dedykowaną kartę graficzną w postaci Radeona 555X lub 560X. W ogólnym rozrachunku zestaw ten jest bardzo wydajny i bez większych problemów pozwoli zająć się nam grafiką 2D oraz 3D. Jednocześnie 15-calowy MacBook z Intelem będzie zauważalnie wolniejszy niż laptopy z Apple Silicon. W przeciwieństwie do nich A1990 nie musi jednak posługiwać się Rosettą 2 i pozwala na uruchomienie systemu Windows w Bootcamp.

W omawianym MacBooku Pro (tak, jak sugeruje zresztą jego nazwa) otrzymujemy duży 15,4-calowy wyświetlacz. Ma on rozdzielczość 2880 × 1880 (227 pikseli na cal = Retina) i został wykonany w technologii IPS. Jego parametry są na poziomie innych laptopów Apple dla profesjonalistów. Innymi słowy: jest wybitnie. Wyświetlacz A1990 pokrywa 100% przestrzeni sRGB, 99% procent szerokiej gamy DCI-P3 i 87% AdobeRGB. Średni czynnik Delta E jest bardzo niski, bo jego wartość wynosi 1,2. Balans bieli ustawiony na 6700K także zwiastuje, że mamy tu świetny laptop dla grafika. Trzeba jednak pamiętać że MacBook Pro 15 został wyposażony w czujniki technologii True Tone, która po aktywacji potrafi dynamicznie dostosowywać balans bieli. W niektórych sytuacjach może to negatywnie wpłynąć na pracę, dlatego zalecamy jej wyłączenie. Wracamy do jakości ekranu, a konkretniej do jego kontrastu i jasności. Oba z nich są świetne. Kontrast wynosi bowiem 1350 do 1, a jasność maksymalna stoi na poziomie 500 nitów.

Łączność przewodowa w MacBooku Pro A1990 będzie niezła, ale z pewnością niefenomenalna. Laptop posiada 4 porty USB-C korzystających z interfejsu Thunderbolt 3. Każdy z tych portów może być użyty do podpięcia klasycznych akcesoriów USB, monitora oraz podładowania samego urządzenia. Oprócz tego na prawym boku A1990 znajdziemy złącze słuchawkowe i… to na tyle.

Bateria w używanym MacBooku Pro 15 A1990 ma pojemność 84 Wh i powinna wytrzymać 4-6 godzin przy ciągłej edycji grafiki.

Używany MacBook Air M1 — mały laptop dla wymagającego grafika

MacBook Air M1 to świetny laptop dla grafika z wydajną baterią

Na koniec mamy coś specjalnego, a konkretnie używanego MacBooka Air z procesorem Apple M1. Ten laptop od Apple to pierwszy model korzystający z autorskiego Apple Silicon dla komputerów. Zastosowany chip ma 8 rdzeni procesora, z czego 4 dni to jednostki wydajne a pozostałe 4 energooszczędne. Wraz z procesorem zintegrowane jest 8 lub 16 GB pamięci RAM oraz układ graficzny z 7 rdzeniami. Pod względem wydajności, ten zestaw poradzi sobie z większością rzeczy, które na niego wrzucimy i nada się idealnie do edycji grafiki 2D oraz 3D. Plusem MacBooka Air M1 w 2023 jest fakt, że większość programów działa na nim natywnie, a nie dzięki zastosowaniu emulatora Rossetta 2, jak to było zaraz po premierze.

Pora na gwiazdę tego programu, czyli wyświetlacz. W MacBook Air M1 ma on 13,3” i rozdzielczość 2560 × 1600. Otrzymujemy w ten sposób 227 pikseli na cal, co Apple zwykło zwać przydomkiem “Retina”. Ta marketingowa nazwa oznacza, że przy normalnym korzystaniu obraz pozostaje ostry i na ekranie nie zobaczymy żadnych pojedynczych pikseli. MacBook Air M1 jest drugim laptopem dla grafika w tym zestawieniu nadającym się do edycji w przestrzeniach szerszych niż sRGB. Zastosowana matryca ma 100% pokrycie sRGB, 99% DCI-P3 pokrycie i wyświetli 86% gamy kolorów AdobeRGB. W kwestii kalibracji też nie mamy się do czego przyczepić. Parametr delta E jest trzymany w ryzach i jego średnia wartość wynosi 1,2. Balans bieli został ustawiony dość poprawnie na 6800K. Warto pamiętać, że identycznie, jak model wyżej MacBook Air posiada możliwość włączenia True Tone, co może zaburzyć kolory na ekranie. Jasność na poziomie 400 nitów i kontrast 1100:1 to także odpowiednie wyniki dla lekkiego laptopa od Apple.

Teraz przyszła pora opowiedzieć o prawdziwej wisience na torcie, czyli o baterii. MacBook Air M1 to jeden z najlepszych laptopów pod tym względem i bez problemu pozwoli on na cały intensywny dzień działań. Przy lżejszym użytkowaniu MacBook Air potrafi wytrzymać nawet 15 godzin na ekranie z dala od gniazdka.

Jedyne dwie kwestie, gdzie MacBook Air M1 nieco niedomaga to pojemność pamięci wewnętrznej (256 GB w podstawowej wersji) i ubogi zestaw portów składający się z dwóch złącz USB-C (USB 4/Thunderbolt 3) i portu słuchawkowego.

Nieco dokładniej z MacBookiem Air M1 zapoznacie się w naszej dedykowanej recenzji tego modelu.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł wam znaleźć idealny laptop do grafiki. Dajcie znać w komentarzach, jaki model wy wybraliście i dlaczego akurat to on był odpowiedni!

Po więcej laptopowych porad sprawdźcie nasze artykułu jak zrobić backup na MacBooku i jak wysłać zdjęcia za pomocą AirDrop lub udostępniania w pobliżu.