Poleasingowy Dell Latitude 5530 Recenzja — Porządny wybór do biura?

Seria urządzeń “Latitude” od firmy Dell to przede wszystkim laptopy przeznaczone specjalnie dla użytkowników biurowych. Jeden z nowszych reprezentantów tej linii, który jest dostępny w naszym sklepie, to właśnie tytułowy Dell Latitude 5530. W tej recenzji pokażemy, jakie są mocne i słabsze strony poleasingowego Dell’a Latitude 5530 i podpowiemy, czy jest to optymalny wybór do prac biurowych oraz innych zadań.

Specyfikacja Dell Latitude 5530

Specyfikacja naszego testowego modelu Dell Latitude 5530 wygląda następująco:

    • Procesor: Intel Core i5-1245U, posiadający 2 rdzenie/4 wątki wydajne taktowane z prędkością do 4,4 GHz i 8 rdzeni energooszczędnych taktowanych z prędkością do 3,3 GHz
    • Układ graficzny: zintegrowany Intel Iris Xe
    • Pamięć RAM: 16 GB pamięci RAM
    • Wyświetlacz: IPS z przekątną 15,6-cala i rozdzielczością 1920 na 1080 pikseli
    • Dyski: SSD o pojemności 512 GB
    • Bateria: Litowo-jonowa o pojemności 58 Wh
    • Zestaw portów: 2 złącza USB-C z funkcjonalnością Thunderbolt 4 (prędkości do 40 Gb/s), 2 porty USB-A, pełne złącze HDMI, gniazdo Ethernet, slot na karty microSD, gniazdo słuchawkowe.
    • System operacyjny: Windows 11
    • Cena w sklepie Refabryka: od 2499 zł

    Jakość wykonania i budowa laptopa

    Na sam początek opowiemy o jakości wykonania poleasingowego Della Latitude 5530. Pod tym względem laptop wypada nieźle, ale na pewno nie jakoś zjawiskowo.

    Konstrukcja laptopa została bowiem wykonana w większości z tworzywa sztucznego. Dell chwali się również, że do stworzenia niektórych elementów, użyto nieco bardziej unikalnego włókna węglowego. Mieszanka tych dwóch materiałów sprawia dobre wrażenie. Plastiki wydają się być solidne, nie wyginają się i zostały dobrze spasowane, dzięki czemu urządzenie nie wydaje z siebie mało przyjemnych dźwięków. Oczywiście jakość wykonania nie jest na tak wysokim poziomie, jak w przypadku laptopów w pełni aluminiowych (np. MacBooków, czy nawet innych urządzeń Dell), jednak wciąż ten aspekt można spokojnie zaliczyć, jako pozytyw omawianego sprzętu.

    Dobra, to teraz w kwestii budowy: po otwarciu klapy naszego poleasingowego laptopa od razu ujrzymy spory ekran z przekątną 15,6-cali. Ma on relatywnie smukłe ramki (choć nie tak smukłe, jak Dell Precision 5540), przez co Latitude 5530 wygląda nowocześnie.

    Zaraz pod ekranem przywita nas klawiatura, oraz sporawy touchpad, o których opowiadamy dokładniej nieco niżej.

    Na lewej krawędzi laptopa zauważymy dość spore otwory wentylacyjne oraz 2 porty UBS typu C. Te porty wspierają technologię Thunderbolt 4, co oznacza, że mogą: przesyłać dane z prędkością do 40 Gb/s (co może być przydatne w przypadku takich akcesoriów, jak zewnętrzne karty graficzne), przesyłać obraz oraz dźwięk, czy służyć jako złącze ładowania.

    Po prawej stronie laptopa znajdziemy kontynuację zestawu złącz laptopa w postaci: dwóch pełnych portów USB typu A, złącza HDMI, gniazda Ethernet, slotu na karty microSD oraz gniazda słuchawkowego. Oznacza to więc, że Dell Latitude 5330 ma bogaty zestaw portów, który powinien sprawdzić się bardzo dobrze u większości użytkowników.

    Waga całego laptopa to tylko 1,59 kg, przez co większość osób nie powinna mieć problemów z przeniesieniem laptopa w podręcznej torbie lub plecaku.

    Peryferia

    Pora pomówić nieco o peryferiach, czyli o klawiaturze oraz touchpadzie. Podobnie, jak przy jakości wykonania, te dwa elementy raczej cechują się jakością laptopa klasy średniej.

    Klawiatura w poleasingowym Dellu Latitude 5530 jest właściwie pełnowymiarowa. Oznacza to, że mamy tutaj zarówno dostęp do szeregu standardowych klawiszy funkcyjnych (F1-F12), jak i do numpada. Ta druga cecha jest coraz rzadziej spotykana w mobilnych urządzeniach, a na pewno przypadnie ona do gustu wielu osobom korzystającym nagminnie z Excela lub jego alternatyw. W kwestii jakości: klawiatura ma przyjazne ułożenie, łatwo klikalne przyciski i miły skok. Po krótkiej fazie przyzwyczajenia pisze się na niej bardzo przyjemnie i pewnie. Przyciski ze strzałkami góra-dół są tutaj (naszym zdaniem) troszeczkę za małe, ale na pewno można wybaczyć to potknięcie.

    Z kolei touchpad ma duże rozmiary i oferuje precyzyjne kierowanie kursorem, ale jego wydawała nam się nieco za bardzo chropowata, przez co poślizg palca był mniej płynny niż w urządzeniach z wyższej klasy.

    Wciąż taki zestaw cech sprawia, że peryferia Della Latitude 5530 uznajemy za porządne zastępstwo dla dedykowanych klawiatur oraz gryzoni.

    Wydajność

    Sercem poleasingowego Della Latitude 5530 jest procesor Intel Core i5-1245U, który cechuje się dość unikalną budową. Jest on bowiem podzielony na rdzenie wydajne (łącznie 2 rdzenie/4 wątki z taktowaniem do 4,4 GHz) oraz na rdzenie energooszczędne (8 rdzeni z taktowaniem 3,3 GHz). Daje to nam w sumie 12 wątków, które teoretycznie powinny tak podzielić swoją pracę, by zaoferować, jak najlepszą wydajność oraz energooszczędność. Oprócz tego procesora w naszym modelu Latitude 5530 mamy też układ graficzny Intel Iris zintegrowany z procesorem, 16 GB pamięci RAM oraz szybki dysk SSD o pojemności 512 GB. Jak to wszystko wypada w praktyce? A no okazuje się, że bardzo dobrze.

    W codziennych zadaniach ten poleasingowy laptop dosłownie zasuwa przez system operacyjny Windows 11. Wszystkie aplikacje otwierają się w mgnieniu oka, manipulowanie kilkoma oknami jednocześnie działa bardzo płynnie i laptop nie zwalnia nawet na chwilę podczas używania przeglądarki, oglądania filmów, czy wszelkich działań w programach z rodziny Office. Oznacza to, że Latitude 5530 bardzo dobrze sprawdza się w roli laptopa biurowego (do której bądź co bądź został zaprojektowany).

    A co z nieco cięższymi zadaniami, typu edycja grafiki, montaż wideo, czy projektowanie 3D? Tutaj również bohater dzisiejszej recenzji sprawdza się całkiem nieźle. Nawet przy nieco trudniejszych projektach w programie Adobe Photoshop laptop jest sobie w stanie poradzić bez większych trudności. Średnio intensywny montaż filmów, czy projektowanie 3D także jest tutaj możliwe, chociaż przy dodaniu większej liczby efektów/rozwinięciu projektu, zdarzają się momenty, gdzie zintegrowana grafika nie wyrabia, co powoduje spadki klatek.

    Taki stan rzeczy oznacza też, że na laptopie może naprawdę nieźle funkcjonować wiele gier. Przykładowo po odpowiednim obniżeniu ustawień graficznych na Latitude 5530 można uruchomić niektóre starsze tytuły AAA, typu GTA V, przy zachowaniu konsolowej płynności.

    Podczas wszystkich wymienionych zadań obudowa laptopa pozostawała chłodna i przyjemna w dotyku, a Latitude 5530 nie tworzył przy tym zbyt dużo hałasu.

    Ekran

    Nasz kolejny element laptopa do omówienia to ekran. Tutaj Dell postawił na sporą matrycę IPS o przekątnej 15,6-cala i rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli. Taka specyfikacja daje nam w sumie 141 pikseli na cal, co zapewnia dobrą ostrość obrazu przy codziennym użytkowaniu. Do tego fakt, że producent zastosował matrycę typu IPS oznacza obecność szerokich kątów widzenia.

    Niestety nieco gorzej wygląda sytuacja z kolorami. Dell stosował w tym laptopie kilka odmiennych matryc różniących się pod względem reprodukcji barw. Nasz wariant Latitude potrafi wyświetlić (tylko) nieco ponad 50% kolorów z przestrzeni sRGB, ale został w miarę dobrze skalibrowany (balans bieli bliski “idealnemu” 6500k i średni błąd delta E poniżej 4). Taka charakterystyka oznacza, że sprawdza się on ok. przy edycji dokumentów, czy oglądaniu filmów, ale niektóre wyświetlane kolory będą za mało nasycone. Z tego powodu ekran tego laptopa na pewno nie nadaje się do profesjonalnej edycji grafiki, czy koloryzacji barw przy montażu filmów. Tacy użytkownicy profesjonalni na pewno musieliby tutaj posiłkować się monitorem zewnętrznym.

    Wracając na chwilę do innych parametrów wyświetlacza: jasność stoi na poziomie 300 nitów co jest wartością wystarczającą do pracy wewnątrz (nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu). Ogólny kontrast (ok. 1200 do 1) jest porządny i gwarantuje w miarę głębokie czernie.

    Ogólnie, poleasingowy Dell Latitude 5530 ma słabszy jakościowo ekran, który mimo wszystko sprawdzi się przy podstawowych zadaniach, takich, jak prace biurowe.

    Czas pracy na baterii

    Nasz Dell Latitude 5530 jest wyposażony w akumulator o pojemności 58 Wh. Taka pojemność nie jest przesadnie duża ani przesadnie mała, czyli można powiedzieć, że wypada ona średnio na tle innych podobnych cenowo konstrukcji.

    Na szczęście dzięki energooszczędnym podzespołom ten akumulator jest w stanie zagwarantować bardzo dobre wyniki. Przy wykorzystaniu poleasingowego laptopa do pracy biurowej i przeglądania Internetu, bateria wytrzymywała w naszych testach nawet 9-10 godzin.

    Naładowanie tej baterii do pełna przy pomocy dołączonego zasilacza jest dosyć szybkie, bo zajmuje około 2 godziny.

    Podsumowanie

    Dell Latitude 5530 to urządzenie które wiele rzeczy robi porządnie, ale też nie absolutnie wybitne. Z pozytywów można tutaj wymienić niezłą jakość wykonania, wysoką wydajność, świetny zestaw portów, czy długi czas pracy na baterii. Każdy z tych aspektów urządzenia jest w pełni zadowalający… ale też nie absolutnie topowy. Widać więc wyraźnie, że Dell wycelował to urządzenie w średnią/średnią-wyższą półkę.

    Największą wadą, która może odstraszać od Della Latitude 5530 to na pewno jego przeciętny ekran. Jeżeli Dell postawiłby tutaj na nieco lepszą matrycę, to ten poleasingowy laptop nie miałby właściwie większych wad.

    Pomimo tego małego potknięcia Dell Latitude 5530 w obecnej formie to wciąż dobry laptop do biura, codziennych zadań przy komputerze, czy pracy zdalnej, który łatwo można polecić.

    Plusy:

    • Niezła jakość wykonania
    • Bardzo niska waga, jak na rozmiar urządzenia
    • Porządne peryferia
    • Wysoka wydajność
    • Bardzo długi czas pracy na baterii
    • Świetny zestaw portów
    • Duży wyświetlacz…

    Minusy:

    • …który niestety nie grzeszy jakością

    Jeżeli spodobał  Wam się Dell Latitude 5530, to zachęcamy do zobaczenia go w naszym sklepie Refabryka. Oferujemy tam najlepszej jakości poleasingowe laptopy, z dobrze działającą baterią i długą, 24-miesięczną gwarancją.

    Jeśli z jakiegoś powodu Dell Latitude 5530 nie jest urządzeniem dla Was, to polecamy zerknąć na nasz dedykowany ranking laptopów biurowych, który zawiera wiele innych opcji.