Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach smartfony są urządzeniami specjalnymi. To już nie tylko kieszonkowe komputery do dzwonienia, czy przeglądania Internetu. Te urządzenia służą teraz bowiem do: utrzymania stałego kontaktu ze znajomymi, przechowywania tysiąca wspomnień w postaci zdjęć i filmów, czy do dostarczenia niezliczonej ilości informacji i rozrywki. To właśnie z tego powodu wymiana smartfona dla niektórych osób może okazać się rzeczą wyjątkową, a nawet emocjonalną. Niestety w tych emocjach możemy często się pomylić i po prostu dać się oszukać. Ten problem dotyczy szczególnie używanych iPhone. Właśnie dlatego w tym poradniku podpowiemy Wam, jak kupić używanego iPhone’a i nie dać się oszukać.
Nie kupuj iPhone’a z zablokowanym iCloud/kontrolą rodzicielską!
Tutaj prościej się nie da: nigdy nie kupuj iPhone’a z zablokowanym iCloud lub z włączoną kontrolą rodzicielską.
Aukcje z zablokowanymi iPhone’ami na pewno nie są nowością. Zazwyczaj cechują się one bardzo niską ceną, co może zachęcić niektórych kupujących. Czasem w opisie tego typu aukcji mogą pojawić się informacje, że “osoby, które znają się na rzeczy, będą w stanie odblokować smartfona”. Absolutnie nie jest to jednak prawda. Zabezpieczenia firmy Apple są na tyle dobre, że nawet polska policja, czy zagraniczne organizacje takie jak FBI mają problemy z wyciągnięciem z tych smartfonów jakichkolwiek informacji. Możliwość odblokowania takiego smartfona przez “zwykłego śmiertelnika” to w tym wypadku ogromna bujda na resorach.
Innym częstym zabiegiem przy takich aukcjach jest wzmianka o tym, że smartfon będzie “na części”. Niestety w tej roli zablokowane iPhone też nie sprawdzają się wyjątkowo dobrze. W kilku ostatnich wersjach iPhone’a firma Apple paruje niektóre części takie jak wyświetlacze, czy aparaty z daną płytą główną. Sprawia to, że przy własnoręcznej podmiańce takich elementów niektóre funkcje nie będą mogły działać poprawnie. Oznacza to, że zablokowany iPhone nie będzie mógł posłużyć do pełnej naprawy wielu elementów.
Ostatnia kwestia to legalność takich urządzeń. Zablokowany iPhone na pewno nie jest bowiem sytuacją “standardową”. Często powodem takiej blokady jest po prostu zapominalstwo sprzedającego. Ktoś zapomniał zrestartować iPhone’a i wysłał go do kupującego, a potem problemy z kontaktem nie pozwoliły na odblokowanie urządzenia. Zdarza się. Równie dobrze zablokowany iPhone może być jednak urządzeniem zgubionym lub nawet skradziony. W takiej sytuacji zwykły zakup smartfona mógłby spowodować, że najemy się sporo stresu.
Tak więc jeszcze raz: nigdy nie kupuj iPhone’a zablokowanego przez iCloud, kontrolę rodzicielską lub jakąkolwiek inną formę zabezpieczenia (np. Face ID/Touch ID). Jeżeli to możliwe, to potwierdź, że na ekranie smartfona zaraz po jego uruchomieniu wyświetlany jest ekran “Witaj”/”Hello” prezentowany w kilku różnych językach. Oznacza to, że smartfon został poprawnie wyzerowany i jest gotowy na swojego nowego użytkownika.
Nie kupuj iPhone’a z blokadą SimLock
Bardzo podobna reguła do poprzedniej, czyli: nie kupuj iPhone’a z blokadą SimLock. Taki smartfon nie będzie bowiem mógł być użytkowany w dowolnej sieci komórkowej.
“Ale jak to, SimLock w 2024 roku”. Niestety zdarza się, a jego usunięcie często do najprzyjemniejszych nie należy. Dobrym przykładem, takiej “nieprzyjemności” będzie spojrzenie na Austriacką sieć A1, która za zdjęcie SimLocka z iPhone’a, bez okazania faktury żąda aż 150 Euro (czyli równowartość jakichś 650 zł)!
Aktualnie skontaktowanie się z operatorem jest praktycznie jedyną działającą opcją na zdjęcie SimLocka ze smartfona od Apple, więc jeśli nie chcemy wystawić się na dodatkowe opłaty, to lepiej omijać tego typu rozwiązania szerokim ruchem.
Aby sprawdzić, czy iPhone ma SimLocka, należy wejść do ustawień systemu, wejść do kategorii “Ogólne” > “To urządzenie”, zjechać w dół i sprawdzić status przy wartości “Blokada operatora”. Jeżeli znajduje się tam informacja, że urządzenie jest zablokowane, to niestety iPhone ma SimLocka i nie wykorzystamy go z dowolną kartą. Taka blokada działa nie tylko na fizyczne karty, ale także na wirtualne rozwiązanie E-Sim.
Po włożeniu nieobsługiwanej karty SIM do zablokowanego iPhone’a otrzymamy wiadomość widoczną poniżej, a dostęp do wszystkich innych funkcji smartfona zostanie wstrzymany.
Brak FaceID lub TrueTone? To oznacza wymieniony ekran
Znalazłeś używanego iPhone’a z niedziałającym Face ID lub True Tone? Ta pozornie niewielka wada, może oznaczać, że w smartfonie został wymieniony wyświetlacz.
Wspominaliśmy już nieco wcześniej, że Apple od pewnego czasu stosuje parowanie najważniejszych elementów iPhone’a z konkretną płytą główną wewnątrz. W takim przypadku wymiana danego sparowanego elementu wciąż jest możliwa, ale jej w pełni prawidłowe przeprowadzenie wymaga zastosowania oryginalnej części od Apple oraz ponowne sparowanie elementów odpowiednim narzędziem. Bez tego niektóre (czasem kompletnie niepowiązane) funkcje smartfona, mogą zostać dezaktywowane. W przypadku wymiany wyświetlacza funkcje, które są wyłączona to właśnie True Tone a czasem także Face ID.
Sam brak tych funkcji nie oznacza oczywiście, że dana naprawa/wymiana nie została przeprowadzona technicznie prawidłowo. Dany technik mógł w niej nawet skorzystać z oryginalnego wyświetlacza, pozyskanego z innego smartfona. Tutaj głównym “problemem” jest to, że Apple udostępnia swoje narzędzia kalibrujące tylko swoich technikom oraz serwisom posiadającym specjalną certyfikację od Apple. Oznacza to, że czasem po wizycie w renomowanym serwisie można spotkać się z opisywanym błędem.
Biorąc to wszystko pod uwagę: jeżeli nie przeszkadza nam brak TrueTone/FaceID, a dany iPhone jest dostępny w naprawdę atrakcyjnej cenie, to warto dokładnie dopytać sprzedawcy, czy ekran był rzeczywiście wymieniany, a jeśli tak, to czy naprawa była dokonana przez renomowany serwis przy użyciu oficjalnych części.
Słaba bateria to nie tylko gorszy czas pracy
Proces starzenia się baterii jest kompletnie naturalny praktycznie dla wszystkich urządzeń elektronicznych. Z czasem reakcje w baterii po prostu słabną, co skutkuje obniżeniem ogólnej umiejętności ogniwa do trzymania energii. Nieco dokładniej opisywaliśmy to w naszym dedykowanym artykule dotyczącym akumulatorów w smartfonach. W przypadku używanego iPhone’a warto jednak pamiętać, że osłabienie baterii może skutkować nie tylko krótszym czasem działania, ale także… niższą wydajność.
Dobrych parę lat temu wielu użytkowników zauważyło problemy z działaniem swojego iPhone’a, gdy maksymalna pojemność akumulatora spadła do niskiego poziomu. Wówczas firma Apple potwierdziła, że przy wysokiej degradacji ogniwa, w iOS uruchamiane są funkcje zmniejszające taktowanie podzespołów, co pomaga w zapewnieniu w miarę akceptowalnego czasu pracy na baterii oraz samej stabilnej pracy urządzenia. Proces ten zostaje zainicjowany, gdy pojemność akumulatora spadnie poniżej 80%.
W najnowszych wersjach systemu iOS użytkownicy mogą manualnie wyłączyć tę opcję, wchodząc w ustawienia baterii. Apple przestrzega jednak, że takie działanie może potencjalnie doprowadzić do samoistnego resetowania się smartfona w niektórych sytuacjach.
Biorąc to wszystko pod uwagę: jeśli chcemy, aby nasz nowy (używany) iPhone pracował i długo i szybko to warto celować w smartfony wciąż posiadające (co najmniej) 80% oryginalnej pojemności akumulatora. Procent zużycia baterii na iPhone możemy łatwo sprawdzić, wchodząc w ustawienia > “bateria” > “kondycja i ładowanie baterii”.
Jeżeli w ustawieniach stan akumulatora nie jest wyświetlany, to najprawdopodobniej bateria w smartfonie została wymieniona już w przeszłości.
Kupuj tylko od renomowanych sprzedawców
Ostatnia i chyba najważniejsza rada, która tyczy się praktycznie każdego używanego przedmiotu to: rób zakupy tylko od renomowanych i dobrze ocenianych sprzedawców.
Wszystkie powyższe wady mogą bowiem znacznie stracić na znaczeniu, gdy sprzedające po prostu nagnie prawdę. Właśnie dlatego przed zakupem używanego iPhone’a trzeba sprawdzić opinie o sprzedawcy (najlepiej w dwóch miejscach) i potwierdzić, że wcześniejszy kupujący nie doświadczyli jakichś przykrych i nieoczekiwanych problemów z zakupionym smartfonem.
Podsumowanie
I to już wszystkie najważniejsze rzeczy, o których należy wiedzieć przy zakupie używanego iPhone’a. Oprócz tego warto oczywiście pamiętać o potwierdzeniu stanu zewnętrznego smartfona oraz dobrej ceny urządzenia. Na koniec jeszcze jedna porada, którą powinniśmy się kierować przy każdym zakupie: jeżeli coś wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe, to prawdopodobnie właśnie takie jest.
Aby dowiedzieć się więcej o iPhone i jego funkcjach sprawdźcie nasze poradniki o resetowaniu smartfona Apple do ustawień fabrycznych i przenoszeniu danych ze starego iPhone’a na nowy.
Oprócz tego zachęcamy też oczywiście do sprawdzenia naszej sklepowej oferty urządzeń używanych. Nasz sklep Internetowy obsługuje klientów z całej Polski, w tym z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Łodzi, czy Krakowa. Jeżeli chcecie kupić poleasingowego MacBooka stacjonarnie, to taki zakup jest możliwy w naszym sklepie w Warszawie, bądź w Siedlcach.