Jaki laptop biurowy wybrać w 2024 — cechy i polecane modele

Chcesz kupić komputer przenośny do pracy, ale nie wiesz, jaki model będzie dla Ciebie odpowiedni? Dobrze trafiłeś! W tym poradniku podpowiemy, jakie cechy powinien mieć dobry laptop biurowy i polecimy kilka poleasingowych oraz używanych modeli, którymi warto się zainteresować.

Cechy porządnego laptopa biurowego

Zacznijmy od tego, co powinien posiadać dobry laptop biurowy/biznesowy. W kategorii takich urządzeń szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na:

  • Procesor — Urządzenie do biura nie potrzebuje absolutnie topowego procesora, czy karty graficznej. W końcu będzie ono zazwyczaj wykorzystywane do przeglądania Internetu, tworzenia prezentacji, analizy danych w tabelach, czy edycji dokumentów. Programy przeznaczone do takich celów (np. pakiet Microsoft office) będą działać sprawnie na większości laptopów z ostatnich 10 lat. Wciąż, aby zagwarantować szybkie uruchamianie aplikacji i odpowiednie wrażenia w pracy z wieloma oknami naraz warto zakupić urządzenie, które ma względnie nowoczesny procesor z co najmniej 2 rdzeniami i 4 wątkami.
  • Pamięć RAM — Pamięci RAM nigdy za wiele. Wymagania systemów operacyjnych oraz aplikacji dotyczące tego rodzaju pamięci tymczasowej stale rosną. W przypadku laptopa do biura powinniśmy upewnić się, że urządzenie ma minimalnie 8 GB pamięci RAM.
  • Czas działania na baterii — Laptop nie mógłby istnieć bez baterii (w końcu, gdyby nie ona, mówilibyśmy o zwykłym komputerze stacjonarnym). Wydajny akumulator w laptopie biznesowym/biurowym jest szczególnie ważny, bo pozwala na przepracowanie całego dnia, bez potrzeby poszukiwania ładowarki oraz gniazdka.
  • Jakość wykonania obudowy — Laptop biurowy będzie zapewne dość często przenoszony, np. z biura do domu. Właśnie dlatego powinniśmy przyjrzeć się temu, czy obudowa sprzętu została wykonana z mocnych materiałów takich jak wzmocnione tworzywo sztuczne/włókno węglowe, aluminium lub innych metali i czy nie ma żadnych poważnych wad konstrukcyjnych. W ten sposób upewnimy się, że urządzenie bez problemu przetrwa podróż w naszym plecaku lub torbie, nawet gdy nie będziemy obchodzić się z nim, jak z jajkiem.
  • Rozmiar i wagę urządzenia — Pozostajemy w cechach związanych z przenoszeniem urządzenia. Przy wyborze notebooka do biura powinniśmy kierować się w stronę modeli, które są w miarę lekkie (poniżej 2 KG) i kompaktowe (raczej poniżej 15 cali). Z tego typu sprzętem po prostu łatwiej podróżować (zwłaszcza, jeśli wraz z laptopem chcemy zabrać jakieś akcesoria).
  • Zintegrowane peryferia — W celu zagwarantowania, jak najlepszej pracy mobilnej, notebook musi posiadać w miarę dobre zintegrowane peryferia. Wygodna klawiatura pozwalająca na szybkie pisanie oraz duży precyzyjny touchpad to tutaj absolutna podstawa.
  • Jakość ekranu — Tak samo, jak w przypadku procesora, laptop biurowy nie potrzebuje absolutnie najlepszego ekranu w klasie. Ekran jest jednak oknem na świat urządzenia i przy nieco lepszym jakościowo i dobrze skalibrowanym panelu po prostu przyjemniej się pracuje.
  • Łączność przewodową i bezprzewodową — Na koniec zostawiliśmy kwestię łączności. W pracy, do laptopa prawdopodobnie dosyć często będziemy musieli podłączyć inne urządzenia, np. drukarkę, zewnętrzny monitor, czy projektor. Przed zakupem odpowiedniego modelu powinniśmy więc sprawdzić, czy laptop na pewno obsługuje Wi-Fi oraz Bluetooth w nowoczesnych standardach i czy ma on bogaty zestaw portów (USB-A, USB-C, HDMI, etc.). Jeżeli sam producent nie zdecydował się na zaimplementowanie zbyt wielu portów, to możemy ratować się przeróżnymi hubami oraz przejściówkami. .Polecamy tutaj zajrzeć do naszej listy pokazującej najlepsze huby do MacBooka.

MacBook do pracy biurowej

MacBook, czy laptop z Windowsem?

Wiele osób stojących przed wyborem laptopa biznesowego zapewne zastanawia się, czy lepiej wybrać MacBooka, czy też laptop z system Windows

Od wielu lat wszystkie najpopularniejsze programy biurowe są obecne i działają równie dobrze na obu omawianych typach urządzeń. Co więcej, coraz częściej do prac biurowych są wykorzystywane aplikacje Internetowe (np. pakiet dokumenty/arkusze i prezentacje Google, czy pakiet Microsoft office online), które jeszcze bardziej ograniczają wpływ systemu operacyjnego na ogólną funkcjonalność. Właśnie dlatego sama kompatybilność aplikacji (biurowych) nie powinna wpływać na naszą decyzję.

O wiele ważniejsze przy dokonywaniu takiego wyboru okażą się przyzwyczajenia i preferencje (łatwiej będzie nam używać danego systemu, znając dedykowane skróty klawiszowe i funkcje). Spore znaczenie mogą też inne sprzęty wykorzystywane przez nas na co dzień. Jak wiele osób pewnie wie, MacBooki świetnie współpracują z innymi urządzeniami Apple (np. iPhone’ami), co pozwala na szybką wymianie pliku, czy udostępnianie ekranu. Z drugiej strony laptopy z Windowsem bardzo dobrze działają w tandemie ze smartfonami z Androidem (widać to w aplikacjach Łącze do Windows oraz Samsung Dex).

Poniżej znajdziecie dobre laptopy biurowe z naszego sklepu Refabryka. Dla ułatwienia podzieliliśmy ten ranking na dedykowaną sekcję z MacBookami oraz urządzeniami z Windowsem.

Polecane, używane MacBooki Biznesowe

Oto lista najlepszych używanych MacBooków do pracy biurowej.

Warto pamiętać, że wszystkie laptopy Apple na tej liście korzystające z procesorów Intel, są w stanie natywnie uruchomić system Windows poprzez funkcję Boot Camp. MacBook Air M1, w celu osiągnięcia podobnego efektu musi korzystać z wirtualizacji (np. w aplikacji Parallels, UTM czy VMWARE).

MacBook Pro 13 z 2017 roku (A1706 oraz A1708)

MacBook Pro A1708

Na pierwszy ogień idą 13-calowe MacBooki Pro z 2017 roku oznaczone jako A1706 oraz 1708. Są to praktycznie bliźniacze modele, których różnice zawężają się do obecności Touch bara , 4 portów USB (vs. 2 w A1708) oraz nieco lepszego procesora w A1706. A1708 ma za to odrobinę większy akumulator.

Sercem tych laptopów został procesor Intel Core i5/i7 siódmej generacji ze zintegrowaną grafiką Intel Iris. Do tego (w zależności od wariantu) dołącza 8 lub 16 GB pamięci RAM. Nie można też zapomnieć o błyskawicznym dysku SSD 256/512/1024 GB, który sprawia, że wszystkie aplikacje oraz system macOS uruchamiają się w mgnieniu oka. Nawet w 2024 roku jest to wystarczająco mocny zestaw do wszelkiej pracy biurowej (także takiej z wieloma aplikacjami naraz).

Tak, jak podpowiada sama nazwa, oba urządzenia wyposażone są w 13,3-calowy wyświetlacz IPS o wysokiej rozdzielczości 2560 na 1600. Ostrość jest tutaj znakomita i wszystkie czcionki oraz grafiki oglądane podczas pracy biurowej będą ostre niczym brzytwa. Pod względem jakości i kalibracji temu panelowi nie można kompletnie nic zarzucić. 100% pokrycie gamy kolorów sRGB oraz DCI-P3, bardzo niskie przekłamanie barw, a do tego wysoka jasność 500 nitów (pozwalająca nieco popracować pod chmurką). Na te wyświetlacz po prostu chce się patrzeć. Parametry wyświetlacza w tym poleasingowym laptopie Apple są tak dobre, że z powodzeniem może on też być wykorzystany do wszelkich prac graficznych.

Żadnych pretensji nie powinniśmy też mieć w kwestii klawiatury oraz touchpada. MacBooki od wielu lat są w absolutnej czołówce jeżeli chodzi o jakość tych elementów i nie inaczej jest w przypadku A1706 oraz A1708. Touchpad jest bardzo duży i precyzyjny, a na klawiaturze pisze się dość przyjemnie.

Omawiane używane MacBooki Pro są zasilane baterią o pojemności 49,2 Wh (A1706)/54,5 Wh (A1708), która pozwala na około 5,5 godzin nieprzerwanej pracy.

Wszystkie te elementy zmieściły estetycznej, w pełni aluminiowej obudowie o wadze wynoszącej zaledwie 1,3 kg.

Cena MacBooka Pro A1708 w sklepie Refabryka zaczyna się od 1700 zł. A1706 jest nieco droższy i można go zakupić od 1900 zł.

Jeżeli Zainteresowały Cię te modele, to polecamy zajrzeć do ich dedykowanej recenzji.

MacBook Air z 2018 roku (A1932)

MacBook Air 2018

Nasz kolejny laptop biurowy to MacBook Air z 2018 roku (model A1932). Korzysta on ze specjalnego 2 rdzeniowego i 4 wątkowego procesora Intel Core i5-8210Y. Jednostka ta jest co prawda nieco mniej wydajna niż powyższe propozycje (wykorzystujące starsze procesory 7 generacji), ale za to będzie o wiele bardziej energooszczędna. Do procesora i5-8210Y w MacBooku Air dołącza zintegrowana grafika Intel UHD Grahpics, 8/16 GB pamięci RAM oraz 128/256/512 GB przestrzeni na dane w formie dysku SSD. Opisywane komponenty wciąż są na tyle szybkie, że nie powinny przysporzyć żadnych problemów podczas prac biurowych.

Ekranowi używanego MacBooka Air (zresztą tak jak większości laptopów od Apple) ciężko wytknąć jakieś większe wady. 13,3-calowa matryca ma rozdzielczość 2560 na 1600, czyli ostrość obrazu jest absolutnie znakomita. Kąty widzenia są bliskie ideałowi i podobne rzeczy można powiedzieć o fabrycznej kalibracji, dzięki której osiągnięto naturalne, ale wciąż miłe dla oka barwy. Jasność 400 nitów i kontrast są nieco gorsze niż w MacBookach Pro, ale w codziennym użytkowaniu raczej nie zobaczymy tej różnicy. Tym gdzie ekrany innych MacBooków klarownie przeważają jest jedynie wyższe znacznie wyższe pokrycie przestrzeni barw DCP-P3 i Adobe RGB (używane w niektórych programach graficznych). Ekran w MacBooku Air z 2018 roku będzie bardzo dobry do prac biurowych, ale już nie absolutnie idealny dla profesjonalnego grafika.

Klawiatura i duży touchpad są za to na praktycznie takim samym poziomie, jak w modelu Pro i w większości przypadków powinny bardzo dobrze sprawdzić się w biurze.

Wspominaliśmy już wcześniej, że używany MacBook Air 2018 korzysta ze specjalnego, bardziej energooszczędnego procesora. To w połączeniu z akumulatorem o pojemności 50,3 Wh powinno wystarczyć na 7-8 godzin pracy z dokumentami, tabelkami i prezentacjami.

Opisywany laptop jest jednym z najsmuklejszych i najlżejszych urządzeń w całym tym zestawieniu. Przy wadze wynoszącej tylko 1,25 KG nikt nie powinien mieć problemów z przenoszeniem tego biznesowego laptopa.

Niestety tak, jak to bywa z nowszymi urządzeniami Apple: w MacBooku Air A1932 nie ma zbyt bogatego zestawu portów. Na lewym boku zobaczymy 2 złącza Thunderbolt 3 (USB-C) obsługujące ładowanie, czy podłączenie monitora, a na prawej krawędzi przywita nas złącze słuchawkowe i… to tyle.

Kwota, jaką trzeba zapłacić za najtańszego Poleasingowego MacBooka Air A1932 w sklepie Refabryka to 1990 zł.

MacBook Pro 15 z roku 2018 (A1990)

MacBook Pro A1990

To teraz coś dla fanów nieco większych wyświetlaczy w laptopie biurowym. Używany MacBook Pro 15 z 2018 roku, bo o nim mowa ma 15,4-calowy wyświetlacz IPS z topową jakością. Wysoka rozdzielczość 2880 na 1800 sprawia, że wszystkie czcionki wyświetlane na ekranie są wręcz nieskazitelne. Kąty widzenia będą wyśmienite, jasność 500 nitów pozwala popracować pod chmurką, a 100% pokrycie przestrzeni sRGB i DCI-P3 oraz genialna fabryczna kalibracja to istna wisienka na torcie. Z pracami biurowymi czy nawet profesjonalnymi zastosowaniami graficznymi ten wyświetlacz nie sprawi nam żadnych problemów.

Wydajność w tym poleasingowym MacBooku  zapewnia 6-rdzeniowy i 12 wątkowy, mocny procesor Intel Core i7/i9 9 generacji. Dodajmy do tego 16/32 GB pamięci RAM oraz Dysk SSD 256/512/1024 GB i otrzymujemy zestaw wykonujący każde biurowe zadanie jak z płatka. MacBook Pro A1990 jest też jedynym laptopem Apple w tym zestawieniu, który posiada dedykowany układ graficzny (konkretnie AMD Radeon Pro 555X z 4 GB pamięci vRAM). Będzie, więc to bardzo dobry wybór, dla kogoś, kto oprócz pracy biurowej chce też wykonywać zadania związane z renderingiem, czy modelowaniem 3D (albo dla osoby, która chce trochę pograć po pracy).

W kwestii peryferiów otrzymujemy tutaj praktycznie taki sam zestaw, jak w przypadku A1706, czyli niezłą pełnowymiarową klawiaturę z touch barem zamiast górnego rzędu przycisków oraz bardzo duży gładzik/touchpad.

MacBook Pro 15 z roku 2018 ma ogromną baterię o pojemności 83,6 Wh. Sprawia ona, że pomimo dość prądożernych podzespołów używany laptop Apple z ogniwem w dobrym stanie potrafi bez większych przeszkód zagwarantować 7-8 godzin nieprzerwanej pracy z dala od kontaktu.

Kwestia łączności przewodowej w A1990 została rozwiązana poprzez zastosowanie 4 uniwersalnych portów thunderbolt/USB-C oraz jednego złącza słuchawkowego. W takim przypadku bardzo prawdopodobne, że do podłączenia zwykłego projektora, czy zewnętrznego monitora będzie nam potrzebna odpowiednia przejściówka lub Hub.

Jako że mamy do czynienia z laptopem 15-calowym, to w naszej torbie będziemy musieli przygotować dla A1990 nieco więcej miejsca. Na szczęście w pełni aluminiowa obudowa sprawia, że pomimo ogromnej baterii, MacBook Pro 15 z 2018 roku waży 1,83 kg (co nie jest jakimś ogromnym ciężarem).

Cena MacBooka Pro A1990 w naszym sklepie zaczyna się od 2890 zł.

Jeżeli poszukujecie więcej informacji na temat A1990 to ten model również recenzowaliśmy na naszym blogu.

MacBook Air z procesorem M1 (A2337)

MacBook Air z procesorem M1

Ostatni używany laptop od marki Apple w tym zestawieniu to MacBook Air M1 z roku 2020 (A2337). Model ten wykorzystuje pierwszy autorski (komputerowy) procesor giganta z Cupertino o nazwie Apple M1. Jest to jednostka posiadająca 8 rdzeni (4 wydajne, 4 energooszczędne) znana ze swojej wysokiej wydajności i efektywności energetycznej. Wraz z procesorem został zintegrowany bardzo mocny układ graficzny, 8 bądź 16 szybkiej pamięci RAM oraz bardzo szybki dysk SSD 256/512/1024 GB. Taki komplet nie spoci się nawet przy najtęższych zadaniach biurowych i w razie potrzeby poradzi sobie z bardzo zaawansowanymi programami do edycji grafiki, czy wideo.

Ekran w tym modelu jest podobny do tego, co widzieliśmy już przy okazji używanego MacBooka Air z 2018 roku. Mamy więc tutaj to czynienia z wysokiej jakości 13,3-calową matrycą IPS o rozdzielczości 2560 na 1600. Kąty widzenia są znakomite, ostrość perfekcyjna, barwy ładne i nie przekłamane, a jasność 400 nitów wystarczy do pracy w każdym zamkniętym pomieszczeniu. Wyświetlacz w tym modelu potrafi wyświetlić praktycznie wszystkie kolory z gamutu sRGB oraz DCI-P3, przez co będzie to też świetny wybór na laptop dla grafika.

Standardem we wszystkich powyższych laptopach Apple były przodujące w klasie klawiatury oraz touchpady i w tym wypadku nie jest inaczej. Oba te elementy w używanym MacBooku Air M1 są wybitne i pozwalają na długą komfortową pracę.

Mówiąc już o długiej pracy, trzeba wspomnieć o wydajności zintegrowanego akumulatora. Mimo że nie jest on absolutnie największy (dokładna pojemność to 49,9 Wh) to dzięki energooszczędności procesora Apple M1, omawiany model jest w stanie wytrzymać od 12 do nawet 14 godzin przy typowych pracach biurowych. Będzie to poziom nieosiągalny przez większość innych laptopów, który pozwoli nawet na dwa dni działania bez sięgania po ładowarkę.

Przyrostek Air w nazwie urządzenia tutaj też nie jest z pewnością na wyrost. Kompaktowa aluminiowa konstrukcja mająca mniej niż 2 cm grubości waży jedynie 1,3 kg, co sprawia, że laptop Apple nie będzie zbytnio ciążył nam w torbie, czy plecaku podczas naszych wycieczek do biura.

Jedynym, na co można ponarzekać w kwestii MacBooka Air M1 jest zintegrowany zestaw portów. Dostajemy tutaj wyłącznie 2 złącza USB4/Thunderbolt (oba z nich mogą służyć do ładowania) i gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm. Do tego laptopa biurowego raczej polecielibyśmy więc zakup kompatybilnego huba.

Używany MacBook Air M1 jest dostępny w naszym sklepie w cenie od 3390 zł.

Więcej na temat MacBooka Air M1 przeczytacie w naszej dedykowanej recenzji.

Dobre, poleasingowe laptopy z Windowsem do biura

Jeśli jako laptop do biura chcecie wybrać urządzenie z systemem Windows, to poniżej znajdziecie 5 adekwatnych modeli ze sklepu Refabryka Siedlce.

Lenovo ThinkBook 13S

Thinkboox 13S

Nasza pierwsza propozycja to budżetowy, biznesowy laptop od Lenovo — ThinkBook 13S-IWL. Sercem tego modelu jest 4 rdzeniowy i 8 wątkowy procesor Intel Core i5-8265U osiągający maksymalne taktowanie 3,9 GHz. Wraz z procesorem współpracuje zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 620, 8 bądź 16 GB pamięci RAM oraz 128/256/512 GB dysk SSD. Jak to wszystko sprawdza się w codziennych zadaniach biurowych? A no bardzo dobrze. System i wszystkie aplikacje otwierają się błyskawicznie, dzięki sporej wydajności procesora oraz adekwatnej ilości pamięci RAM nie ma żadnych problemów z użytkowaniem wielu programów naraz.

ThinkBook 13S-IWL może też się poszczycić naprawdę niezłym wyświetlaczem. Ma on przekątną 13,3-cala, rozdzielczość 1920 na 1080 (Full HD) i został wykonany w technologii IPS. Ostrość i kąty widzenia stoją więc na wysokim poziomie. W kwestii kolorów: ten panel jest w stanie wyświetlić prawie 100% barw z przestrzeni sRGB, a fabryczna kalibracja została przeprowadzona poprawnie (choć nie absolutnie idealnie). Wciąż zapewnia takie połączenie zapewnia miłe dla oka, nasycone i w miarę nieprzekłamane barwy. To do czego można mieć wątpliwości w tym przypadku, to jasność. Wynosi ona 300 nitów i powinna być odpowiednia do pracy w (nawet dobrze oświetlonym) pomieszczeniu, jednak o użytkowaniu tego notebooka na zewnątrz raczej możemy zapomnieć. Jeżeli ta cecha nam nie przeszkada, to ekran Lenovo ThinkBook 13S powinien być dla bardziej niż zadowalający do prac biurowych.

Akumulator w propozycji od Lenovo ma pojemność 45 Wh. W połączeniu z dość energooszczędnym procesorem bez większych problemów pozwala to osiągnąć 6-7 godzin pracy na jednym ładowaniu, przy wykorzystywaniu notebooka do działań biurowych.

Używany ThinkBook 13S ma dość porządną klawiaturę, do której łatwo się przyzwyczaić. Do touchpada również nie mamy większych zastrzeżeń. Nie jest on może na poziomie najlepszych w branży (np. MacBooka), ale jego duża gładka powierzchnia i wyraźne przyciski wciąż są relatywnie dobre. Laptop Lenovo został wyposażony w czytnik linii papilarnych kompatybilny z funkcją Windows Hello.

13S nie musi się też wstydzić swojej jakości wykonania. Większa część obudowy (praktycznie wszystko oprócz samej ramki wyświetlacza) została wykonana z aluminium. Dzięki temu notebook sprawia solidne wrażenie, ale wciąż pozostaje lekki. Jego waga wynosi dokładnie 1,5 kg, co nie powinno sprawiać zbyt wielkich problemów przy podróżach z tym sprzętem.

Inaczej niż MacBooki, Lenovo ThinkBook 13S oferuje dobry zestaw portów w postaci: dedykowanego złącza zasilającego, portu HDMI, USB-C, złącza słuchawkowego i dwóch portów USB typu A.

Cena poleasingowego ThinkBooka 13S w sklepie Refabryka zaczyna się od 950 zł.

Dell Latitude 5300

Latitude 5300

Kolejny na naszej liście jest używany Dell Latitude 5300, czyli urządzenie 2w1 które dzięki swojej konstrukcji i dotykowemu wyświetlaczowi może szybko zostać zamienione z laptopa w tablet. Mówiąc już o ekranie, ma on 13,3-cala i wysoką rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli. Wyświetlane kolory potrafią tutaj pokryć 100% przestrzeni sRGB. Dodajmy do tego niezłą kalibrację fabryczną i otrzymujemy świetny wyświetlacz do pracy biurowej, a nawet amatorskich prac związanych z grafiką. Niestety, tak samo, jak w przypadku ThinkBooka 13S, jasność wyświetlacza latitude 5300 wynosi 300 nitów, co nie jest wystarczającą wysoką wartością do pracy pod chmurką.

Procesorem zapewniającym sprawne działanie Della Latitude 5300 jest Intel Core i5-8365U z 4 rdzeniami i 8 wątkami taktowanymi do 4,1 GHz. Oprócz tego mamy tu też zintegrowaną grafikę UHD Graphics 620, 8/16/32 GB pamięci RAM DDR4 oraz dysk SSD 256/512 GB. Do wszelkiego rodzaju prac biurowych, nie potrzebujemy właściwie niczego więcej.

Osoby pracującej w biurze powinny być zadowolone z klawiatury oraz touchpada w Latitude 5300. Te elementy są niezłej jakości (choć nie absolutnie topowej, co ma sens, gdy spojrzymy na cenę) i pozwolą na komfortową pracę przez wiele godzin.

Bateria omawianego laptopa ma pojemność 60 Wh, co przekłada się na około 7 godzin ciągłej pracy z dokumentami, arkuszami, prezentacjami i przeglądaniem Internetu z dala od kontaktu.

Cała obudowa używanego Della Latitude 5300 została wykonana z tworzywa sztucznego. Jest to wzmocnione tworzywo, wykazujące się dobrą odpornością na przeciwności losu. Sprawia to, że bez większych przeszkód możemy wrzucić laptopa do torby i pojechać z nim w podróż (do czego zachęca niska waga 1,4 kg).

Niemałą zaletą Della Latitude jest jego bogaty zestaw portów, który umożliwi łatwe podłączenie większości akcesoriów. Mamy tu: złącze do ładowania, port Thunderbolt 3, dwa porty USB-A, port HDMI, oraz port na karty microSD.

Cena poleasingowego laptopa Dell Latitude 5300 w podstawowej wersji wynosi w naszym sklepie 990 zł.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Lenovo X1 Carbon

Znowu powracamy do laptopa biznesowego od Lenovo, jednak tym razem jest to model z wyższej serii ThinkPad, konkretnie X1 Carbon 6 generacji. Procesor pracujący we wnętrzu tego urządzenia to Intel Core i5/i7 (w zależności od wariantu) 8 generacji, z 4 rdzeniami i 8 wątkami. Jest to wydajna jednostka, zapewniająca szybkie operacje (nie tylko przy pracach biurowych). Innymi elementami odpowiedzialnymi za dobre działanie laptopa jest: układ graficzny UHD Graphics 620, 8/16/32 GB pamięci RAM DDR4 oraz wydajny dysk SSD.

Wyświetlacz w tym poleasingowym laptopie od Lenovo to 14-calowy dotykowy panel IPS cechujący się rozdzielczością 1920 na 1080 pikseli. Ostrość jest znakomita, kąty widzenia bardzo dobre, a do tego producent zadbał o prawidłową kalibrację panelu. Co ciekawe, otrzymujemy tu też niespotykanie wysoki kontrast (jak na panele IPS) na poziomie 1500:1 gwarantujący bardzo głębokie czernie. Małego zawodu można doznać, gdy spojrzymy na jasność. Ponownie wynosi ona 300 nitów (wartość wystarczająca do pracy wewnątrz, ale taka która nie gwarantuje najlepszych wrażeń na zewnątrz).

Akumulator Lenovo ThinkPad X1 Carbon ma pokaźną pojemność 57 Wh. W przypadku pracy biurowej polegającej na edycji dokumentów wytrzymywał on około 7-8 godzin.

Zadowoleni z używanego ThinkPada X1 Carbon powinni być fani portów. W tym laptopie znajdziemy bowiem: 2 złącza Thunderbolt 3 (USB-C), 2 porty USB-A, złącze HDMI, gniazdo mini jack na słuchawki bądź mikrofon i pełnoprawny czytnik kart SD.

W skład peryferiów Thinkpada X1 wchodzi klawiatura z charakterystycznym dla serii trackpointem oraz touchpad. Są one jednymi z najlepszych jeśli chodzi o jakość (choć sam touchpad mógłby być nieco większy). Oprócz topowych peryferiów na obudowie ultrabooka Lenovo znajdziemy czytnik linii papilarnych.

Wszystkie podzespoły tego biurowego laptopa zostały umieszczone w minimalistycznej, czarnej obudowie wykonanej z połączenia stopu magnezu oraz wzmocnionego tworzywa sztucznego. To kunsztowne połączenie najwyżej jakości materiałów sprawia, że laptop waży tylko 1,1 kg. Czyni go to najlżejszym urządzeniem zaprezentowanym w tym całym zestawieniu.

Używany Lenovo ThinkPad X1 Carbon z procesorem Intel Core 8 generacji, jest dostępny w sklepie Refabryka od 1590 zł.

HP Zbook 15u G6

Zbook

Przyszła pora na nieco większe urządzenie z Windowsem. Poznajcie laptopa biznesowego HP Zbook 15u G6. Sercem tego sprzętu jest 4-rdzeniowy, 8-wątkowy procesor Intel Core i5/i7 ósmej generacji. Wraz z nim otrzymamy 16/32 GB pamięci RAM, szybki dysk SSD o pojemności 256/512 GB oraz zintegrowaną grafikę Intel UHD Graphics 620. Dla użytkowników potrzebujący nieco więcej mocy graficznej istnieje możliwość zakupu modelu z dedykowaną kartą graficzną AMD Radeon Pro WX 3200 posiadającą 4 GB pamięci GDDR5. W połączeniu z mocnym procesorem ten układ uczyni z niepozornego laptopa biurowego, prawdziwą stację roboczą do pracy z grafiką, montażem, czy renderingiem 3D.

Tak, jak wspomnieliśmy już wcześniej: używany HP Zbook 15u G6 to laptop o trochę większych rozmiarach, niż inne propozycje z tej kategorii. Winny tej sytuacji, jest tutaj 15,6-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli. Cechuje się on 100% pokryciem przestrzeni sRGB i dobrą kalibracją, co sprawią, że kolory są ładne, nasycone (ale nie przesycone) i aż miło na nie patrzeć. Dodajmy do tego świetną szczegółowość, kąty widzenia, dość wysoką jasność na poziomie 400 nitów oraz specjalną warstwę antyrefleksyjną i otrzymujemy idealny ekran do prac biurowych (a nawet do okazyjnego edytowania grafiki/wideo).

HP Zbook 15u G6 korzysta z baterii o pojemności 56 Wh. Podczas pracy z dokumentami i prezentacjami będzie ona w stanie wytrzymać około 5,5-6,5 godziny po pełnym naładowaniu.

Dobry laptop biurowy musi mieć porządną klawiaturę oraz touchpad, aby zapewnić przyjemna wrażenia z pracy, podczas użytkowania w trybie mobilnym. Na szczęście polecany HP Zbook spełnia to zadanie. Oba te elementy są wysokiej (choć nie absolutnie najwyższej) jakości i nie sprawiają problemu podczas użytkowania. Szczególnie zadowoleni powinny być tutaj osoby pracujące z arkuszami kalkulacyjnymi. Hp Zbook 15u G6 jest bowiem, jedynym polecanym laptopem biurowym, w którym znalazło się miejsce na dedykowaną klawiaturę numeryczną/numpada. Oprócz samej klawiatury i touchpada urządzenie posiada też TrackPoint (skopiowany z serii ThinkPad, ale nieco gorszej jakości) oraz czytnik linii papilarnych.

Jak na prawdziwą stację roboczą przystało, w HP Zbook 15u G6 natkniemy się na całe bogactwo portów. Są tutaj: 2 “duże” porty USB typu A, 1 złącze Thunderbolt, port zasilania, pełnoprawne złącze Ethernet (do podłączenia kabla Internetowego), port HDMI, oraz gniazdo słuchawkowe. W przypadku tego laptopa nasza praca raczej obejdzie się bez wykorzystania wielu przejściówek lub hubów.

Lwia część opisywanego laptopa biurowego została wykonana z aluminium. Dzięki temu laptop jest solidny, ale wciąż w miarę lekki. Waga urządzenia niezależnie od wybranego wariantu zamyka się w 1,8 KG.

Poleasingowy HP Zbook 15u G6 może być zakupiony w naszym w sklepie w cenie od 1590 zł.

Dell XPS 13

Dell XPS13

Naszą ostatnią propozycją na laptop biznesowo-biurowy jest poleasingowy Dell XPS 13. Tak, jak wskazuje sama nazwa, ten ultrabook ma ekran o przekątnej 13,3”. Został on wykonany w technologii IPS i cechuje się rozdzielczością Full HD. Takie połączenie sprawia, że wszystkie czcionki na ekranie są ostre, a kąty widzenia bardzo szerokie, praktycznie bez żadnej degradacji kolorów. Jeśli wspominamy, już o kolorach, to wyświetlacz Dell XPS, potrafi wyświetlić 100% barw z przestrzeni sRGB, a poprawna kalibracja producenta, sprawia, że nie są one zbyt przekłamane. Sam panel jest też dość jasny, bo na najwyższym ustawieniu osiąga ponad 400 nitów. W dwóch słowach: jest świetnie.

W zależności od tego, jakiej wydajności potrzebujemy, możemy dobrać wariant XPS 13 z procesorem Intel Core i5/i7 8-ósmej generacji lub usprawnionej 10 generacji. Do tego otrzymamy 8/16 GB pamięci RAM, szybki dysk SSD oraz zintegrowany układ graficzny. Do pracy biurowej są to zestawy sprawdzające się lepiej niż dobrze.

Bateria w używanych laptopach biznesowych z serii Dell XPS 13 ma pojemność 52 Wh i wystarcza mniej więcej na 6-7 godzin nieustannej pracy biurowej.

W kwestii łączności przewodowej Dell XPS 13 jest tylko poprawny. Na lewym boku urządzenia znajdziemy 2 porty Thunderbolt 3 (USB-C), zaś na prawym zobaczymy kolejny port USB-C (tym razem ograniczony do specyfikacji USB 3.1 gen 2), slot na kartę microSD oraz złącze słuchawkowe. Aby podłączyć do tego laptopa klasyczny monitor lub nieco starsze akcesoria korzystające z USB-A wymagana będzie odpowiednia przejściówka bądź hub.

Pisanie na klawiaturze zaimplementowanej w XPS 13 to czysta przyjemność i można to robić przez wiele godzin, bez przerwy. Touchpad jest w miarę duży i precyzyjny, a ślizganie po nim palce sprawia sporo satysfakcji.

Producent przy budowie tego laptopa biurowego zdecydował się na zastosowanie aluminium. Dodatkowo w niektórych wariantach urządzenia znajdziemy ciekawie wyglądające wstawki z włókna węglowego. Dzięki materiałom wysokiej jakości XPS 13 jest wytrzymały i niezwykle lekkie (całkowita waga to 1,27 KG). Przeniesienie sprzętu z domu do pracy i z powrotem nie sprawi nam więc żadnego problemu.

Koszt najtańszego wariantu Dell XPS 13 w sklepie Refabryka to 1490 zł.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten rozbudowany ranking pomógł wam znaleźć idealnego laptopa biurowego z szybkimi podzespołami, wygodną klawiaturą, bardzo dobrym ekranem i wydajną baterią. Napiszcie w komentarzach, jaki model to Was najbardziej zainteresował i dlaczego postawilibyście właśnie na niego!

W celu pozyskania większej ilości informacji na temat oferowanego przez nas sprzętu koniecznie sprawdźcie autorskiego bloga Refabryka, gdzie dostępne są dogłębne recenzje oraz poradniki.