Nagrywanie ekranu to jeden z najlepszych sposobów na pokazanie innym osobom tego, co robimy na naszym komputerze. Jeśli chcielibyście skorzystać z takiej funkcji, ale nie do końca wiecie, jak się za to zabrać, to dobrze trafiliście. W tym prostym poradniku pokażemy wam, jak nagrywać ekran na komputerze z systemem Windows 10/11 lub na Macu.
Jak włączyć nagrywanie ekranu dla Windows 10 lub 11
Od paru lat system Windows posiada zintegrowane narzędzie, które możemy łatwo aktywować w celu nagrania treści na ekranie. Aby to zrobić na systemie Windows 11, wystarczy nacisnąć skrót klawiszowy Windows + G i rozpocząć nagrywanie ekranu odpowiednim przyciskiem w sekcji Ujęcia. Alternatywnie możemy też użyć domyślnej kombinacji dla rozpoczęcia nagrywania, czyli Win + Alt + R.
W przypadku Windowsa 10 proces wygląda praktycznie tak samo, ale wcześniej należy aktywować w ustawieniach wszystkie potrzebne ustawienia. W tym celu:
- Otwieramy ustawienia systemu Windows (łatwo to zrobić skrótem klawiszowym Windows + I).
- Teraz przechodzimy do kategorii “Granie”.
- Zaznaczamy opcję “Tryb gry” i sprawdzamy, czy obecny tutaj suwak jest ustawiony na “Włączone”. Jeśli nie to aktywujemy wspomnianą funkcję.
- Cofamy się do poprzedniej sekcji i zaznaczamy “Game Bar”.
- Włączamy pierwszą widoczną funkcję.
I to tyle. Teraz wystarczy użyć poprawnego skrótu, aby otworzyć Game Bar i rozpocząć nagrywanie. Tym samym sposobem będziemy mogli je również przerwać, gdy skończymy już przechwytywanie konkretnego klipu.
Zmiana ustawień nagrywania w Windows
Jeśli chcemy nieco zmienić domyślne opcje nagrywania, to również możemy zrobić to w ustawieniach systemu Windows. Wystarczy tylko, że przejdziemy do zakładki Granie > Ujęcia, a naszym oczom pokaże się kilka opcji pozwalających:
- Zmienić lokalizację klipów
- Nagrywać ostatnie wydarzenia — Po włączeniu odpowiedni skrót klawiszowy nagrywa klip z kilku ostatnich sekund (podobnie do tego, jak działają niektóre kamery w samochodach).
- Zmienić maksymalną długość nagrania
- Włączyć/wyłączyć nagrywanie dźwięku
- Zdefiniować liczbę klatek na sekundę w wideo (30/60 FPS)
- Zmienić jakość wideo — Dostępne opcje to standardowe i wysoka. Obie nagrywają w maksymalnej rozdzielczości 1080p (Full HD), ale ta druga ma wyższy bitrate.
- Zdecydować, czy podczas nagrywania ma być widoczny kursor.
Nagrywanie ekranu w systemie macOS
Od wydania systemu macOS Mojave 10.14 w systemie operacyjnym od Apple znajdziemy dedykowaną funkcję nagrywania, którą można bardzo łatwo aktywować.
Kiedy chcemy rozpocząć nagrywanie ekranu na komputerze lub laptopie Apple:
- Wywołujemy na klawiaturze skrót klawiszowy Command + Shift + 5 (jeżeli mamy klawiaturę bez klawisza Command, to należy zastąpić go przyciskiem Windows/Super). Wyświetli to podłużny, półprzezroczysty pasek.
- Zaznaczamy jeden z kwadratów z kółkiem w prawym dolnym rogu (pierwszy nagrywa cały ekran, a drugi tylko jego część), po czym klikamy przycisk “Nagraj”.
Podczas nagrywania na pasku zadań powinna zostać wyświetlona nowa ikonka obiektywu. Wystarczy na nią kliknąć, aby zakończyć przechwytywanie ekranu.
W razie potrzeby opcje nagrywania (między innymi lokację zapisu) dostosujemy po naciśnięciu przycisku “Opcje” w pasku, na którym uruchomiliśmy nagrywanie.
Nagrywanie ekranu przy pomocy programu OBS Studio
Zamiast używać rozwiązań systemowych, możemy też wykorzystać dedykowane aplikacje do nagrywania ekranu. Tutaj, zdecydowanie najpopularniejszą opcją jest program OBS Studio. Jest to w pełni darmowe, otwartoźródłowe oprogramowanie, które oferuje o wiele więcej opcji niż rozwiązanie z Windows, czy macOS. Polecamy więc je osobom, które chcą uzyskać możliwie jak najlepszą jakość nagrywanego ekranu (bo np. muszą je wykorzystać w swojej pracy).
W celu nagrania ekranu za pomocą programu OBS Studio:
- Na oficjalnej stronie OBS pobieramy wersję oprogramowania przeznaczoną dla naszego systemu operacyjnego.
- Instalujemy pobrany program.
- Teraz otwieramy aplikację OBS Studio.
- W sekcji “Źródła obrazu” klikamy dwukrotnie na widoczną opcję “Przechwytywanie”.
- W wyświetlonym okienku decydujemy, jaki monitor ma nagrywać program OBS. Jeśli do komputera/laptopa podłączony jest tylko jeden ekran, to zostawiamy wszystkie ustawienia, jako domyślne i klikamy przycisk “OK”.
- Teraz, jeżeli chcemy, by oprócz obrazu nagrywany był też dźwięk, łapiemy suwak przy opcji “Mikrofon/Wejście liniowe” w zakładce “Mikser dźwięku” i przeciągamy go do wyższej wartości.
- Klikamy opcję “Rozpocznij nagrywanie”, aby rozpocząć przechwytywanie ekranu. Po zakończeniu nagrywania klikamy wybieramy opcję “Zatrzymaj nagrywanie”.
Jeśli chcemy nieco przyspieszyć proces nagrywania klipu, to w ustawieniach programu OBS możemy ustawić prosty skrót klawiszowy do rozpoczęcia i przerwania tej czynności. Aby uczynić z OBS nasz domyślną aplikację do nagrywania ekranu, warto przemyśleć dodanie tego narzędzia do aplikacji startowych systemu Windows. W ten sposób OBS zawsze będzie gotowy do działania. . Klipy z programu OBS domyślnie zapisywane są w folderze Wideo (zarówno na Windowsie, jak i na Macu).
Jako że program OBS ma naprawdę mnóstwo ustawień to, czasem naprawdę, można się w nim pogubić. W razie problemów polecamy skonsultować się z dokładnym poradnikiem do OBS dostępnym na stronie maxroy.
Podsumowanie
Nagrywanie ekranu to świetny sposób na pokazanie treści wyświetlanych przez komputer innym osobom. We wszystkich popularnych systemach operacyjnych dostępnych na rynku, znajdziemy łatwe w użyciu funkcje nagrywania aktywowane zaledwie paroma kliknięciami. Przez swoją prostotę nie oferują one zbyt wielu funkcji dlatego bardziej zaawansowani użytkownicy, potrzebujący absolutnie najlepszej jakości, powinni użyć do nagrywania ekranu, zewnętrznych programów, takich jak OBS Studio.
Koniecznie napiszcie w komentarzach, czy w swoim zastosowaniu zdecydowaliście się z funkcji przechwytywania ekranu, dostępną bezpośrednio w systemie operacyjnym, czy woleliście użyć zewnętrznego programu!
Jeśli chcecie dowiedzieć się trochę więcej o komputerach i ich funkcjach, to zachęcamy do przeczytania naszego poradnika dotyczącego AirDrop oraz aplikacje łącze do Windows.