Apple w całym ogromie swoich funkcji, ma kilka takich technologii, których inne firmy mogą zdecydowanie pozazdrościć. Jedną z takich technologii jest uwielbiany przez wielu użytkowników MagSafe. W tym artykule opowiemy co to dokładnie jest MagSafe, jak w ogóle on działa i w jakich urządzeniach giganta z Cupertino możemy to spotkać.

Co to jest MagSafe?

MagSafe to autorska technika ładowania Apple wykorzystująca zestaw magnesów w swojej wtyczce lub na powierzchni ładowarki. Wystarczy tylko, że przyłożymy urządzenie kompatybilne z MagSafe do elementu zawierającego magnesy, a sprzęt „przyklei” się do ładowarki i rozpocznie ładowanie. Dzięki temu ładowanie urządzenia jest nadzwyczaj proste, a w przypadku kilku rodzajów urządzeń nawet bezpieczniejsze, bo przy przypadkowym pociągnięciu kabla, magnesy po prostu się odczepią, nie powodując żadnych szkód.

Apple MagSafe jako pierwsze zostało wprowadzone do MacBooków w 2006 roku. Firma Apple stosowała wtyczki MagSafe pierwszej i drugiej generacji aż do 2017 roku. Później ładowanie magnetyczne kompletnie zniknęło z urządzeń z nadgryzionym jabłkiem, jednak za sprawą głośnego nawoływania fanów MagSafe (3 generacji) wróciło do laptopów w 2021.

Port MagSafe w MacBooku

Wraz z premierą serii iPhone 12 w 2020 Apple wprowadziło MagSafe do swoich smartfonów. Rok później technologia trafiła też do nowych słuchawek Air Pods i poprawionej wersji słuchawek AirPods pro.

Mimo że zarówno laptopowe, jak i “mobilne” MagSafe wykorzystuje w swojej budowie magnesy, to działa ono zgoła inaczej. Dlatego poniżej wyjaśnimy jak dokładnie działa ładowanie magnetyczne na iPhone oraz na MacBooku.

Jak działa MagSafe w iPhone?

Ładowanie magnetyczne w iPhonie i w słuchawkach Airpods bazuje na standardzie bezprzewodowego ładowania Qi stosowanego w wielu urządzeniach mobilnych. Oznacza to, że do ładowania MagSafe, Apple wykorzystuje zjawisko indukcji. Działanie tego zjawiska jest dosyć proste: jeśli przez przewód (zwany cewką) przepuścimy prąd elektryczny to wokół tego przewodu powstanie niewielkie pole elektromagnetyczne. Teraz wystarczy, że weźmiemy drugą cewkę i zbliżymy ją do powstałego pola elektromagnetycznego, a bezprzewodowo zindukuje ona prąd i zasili nasze urządzenie. Jak łatwo się domyślić cewka nadawcza “przesyłająca” prąd znajduje się w ładowarce bezprzewodowej, a cewka odbiorcza znalazła swoje miejsce w naszym smartfonie. Na tej zasadzie działa właśnie ładowanie bezprzewodowe Qi.

Technologia MagSafe rozszerza standard Qi poprzez dodanie szeregu magnesów wokół cewki przesyłające w ładowarce bezprzewodowej i wokół cewki odbiorczej w iPhonie/słuchawkach AirPods. Dzięki temu urządzenia zawsze trafiają we właściwe miejsce na ładowarce i mogą być ładowane bezprzewodowo z maksymalną obsługiwaną mocą.

Ładowanie MagSafe to najlepszy sposób na bezprzewodowe ładowanie iPhone'a

Oprócz skutecznych ładowarek indukcyjnych, producenci akcesoriów wraz z Apple wymyślili kilka innych gadżetów wykorzystujących magnesy MagSafe w urządzeniach mobilnych. Dobrym przykładem są tutaj na przykład:

  • Funkcjonalne magnetyczne uchwyty na telefon
  • Portfel przyczepiany do iPhone za pomocą magnesów
  • Specjalny uchwyt MagSafe do przyczepienia iPhone do MacBooka oraz iMaca
  • Dodatkowy akumulator/bezprzewodowy powerbank do smartfona
  • Magnetyczna podstawka na biurko

I wiele, wiele więcej. Można więc łatwo zauważyć, że technologia MagSafe w nowych iPhone posiada więcej zastosowań niż samo zasilanie smartfona.

Magnetyczny portfel to innowacyjne wykorzystanie technologii Apple

Jak działa MagSafe w MacBooku?

Tak, jak wspominaliśmy już nieco wyżej, MagSafe w MacBooku ma co prawda tę samą nazwę, co MagSafe w iPhone, ale działa on trochę inaczej.

Po pierwsze MagSafe w MacBookach nie korzysta z technologii bezprzewodowego ładowania indukcyjnego, a z bardziej tradycyjnej techniki przesyłania prądu za pomocą kilku małych pinów. Ma to spore zalety (zwłaszcza w laptopie), bo pozwala przesłać o wiele więcej prądu niż ładowanie bezprzewodowe. Obecne kable MagSafe z kompatybilnymi ładowarkami są w stanie ładować najnowsze MacBooki pro z mocą sięgającą 140 W

Po drugie same magnesy, od których MagSafe bierze swoją nazwę, nie są tym razem umieszczone bezpośrednio w ładowarce, a tylko i wyłącznie w końcówce przewodu (demontowalnego dla MagSafe 3) oraz w dedykowanym porcie magnetycznym. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo w razie awarii mechanicznej nie musimy wymieniać całej ładowarki do MacBooka, a jedynie sam przewód magnetyczny.

Ładowanie magnetyczne w MacBooku jest łatwe i bezpieczne

Technologia MagSafe jest ogólnie doceniania przez użytkowników laptopów Apple, przez wzgląd na prostotę podłączenia przewodu oraz bezpieczeństwo, jakie on oferuje. Ta druga zaleta wynika przede wszystkim z faktu, że ładowanie magnetyczne w pewnym sensie zabezpiecza nasz laptop przed upadkiem w trakcie ładowania. Przykładowo, jeśli przez przypadek pociągniemy kabel lub się o niego potkniemy, to, zamiast zrzucić całego laptopa (jak to bywa w przypadku zwykłego kabla) uświadczymy tylko odczepienia magnetycznej wtyczki. Kable Apple są bowiem tak zaprojektowane, aby odczepić się przy użyciu nawet niewielkiej siły, ale pod dużym kątem. Ta magnetyczna technologia “zabezpieczająca” jest tak dobra, że wielu innych popularnych producentów (jak np. Lenovo czy Microsoft) zdecydowało się ją skopiować i zastosować w niektórych swoich urządzeniach.

Od pierwszego zaprezentowania MagSafe w laptopach Apple, technologia ta przeszła przez 3 iteracje. Każda z nich różni się od swojego poprzednika, dlatego nie są one ze sobą wzajemnie kompatybilne bez użycia adapterów. Najnowsze MagSafe 3 jest dzisiaj stosowane w nowych MacBookach Pro oraz w MacBookach Air.

iPhone i akcesoria z Apple MagSafe

Od czasu premiery iPhone’a 12 większość telefonów wydawanych przez Apple otrzymała wsparcie dla funkcji MagSafe. Oznacza to, że jeśli mamy nowszy smartfon z tzw. bezramkowym design, to możemy być pewni, że nasz iPhone obsługuje technologię bezprzewodowego ładowania z magnesami. Dla ułatwienia wam zadania, poniżej przygotowaliśmy pełną listę smartfonów i akcesoriów wspierających magnetyczne ładowanie Apple.

Urządzenia mobilne i akcesoria, które wspierają ładowanie MagSafe to konkretnie:

  • Seria iPhone 12 (modele: mini, standardowy, Pro i Pro Max).
  • Rodzina iPhone 13 (modele: mini, standardowy, Pro oraz Pro Max).
  • Seria iPhone 14 (modele: standardowy, Plus, Pro i Pro Max).
  • Bezprzewodowe słuchawki Apple AirPods 3. generacji.
  • Słuchawki Bluetooth Apple AirPods Pro 2. generacji produkowane od ostatniego kwartału 2021 roku.

Jedynymi nowszymi smartfonami nie wspierającymi magnetycznego ładowania MagSafe są telefony ze starym typem obudowy, czyli iPhone SE 2 generacji (2020) oraz iPhone SE 3 generacji (2022).

Laptopy MacBook z Apple MagSafe

Ładowanie magnetyczne znajduje się w MacBookach sporo dłużej niż w iPhone i słuchawkach, dlatego znajdziemy tutaj znacznie więcej urządzeń wspierających tę technologię.

MacBooki wspierające MagSafe pierwszej generacji to:

  • MacBook (model 13-calowy, warianty od późnego 2006 do połowy 2010).
  • MacBook Air (od późnego 2008 do środka 2011).
  • MacBook Pro (modele 13,15 i 17-calowe, od początku 2006 do końca 2011).

Nowsza, lepsza wersja MagSafe 2 jest wspierana przez te konkretne laptopy:

  • MacBook Air (od środka 2012 do środka 2017).
  • MacBook Pro (Retina, 13 i 15 cali od środka 2012 do środka 2015).

MagSafe 3 zostało zaprezentowane dopiero niedawno, dlatego znajdziemy je tylko w najnowszych komputerach firmy Apple. Są to te urządzenia:

  • MacBook Air (15 cali, M2, 2023 r.)
  • MacBook Air (13 cali, M2, 2022 r.)
  • MacBook Pro (14 cali, 2023 r.)
  • MacBook Pro (14 cali, 2021 r.)
  • MacBook Pro (16 cali, 2023 r.)
  • MacBook Pro (16 cali, 2021 r.)

Ładowanie bezprzewodowe MagSafe vs Qi w iPhone

Najnowsze iPhone wspierają dwie technologie w pełni bezprzewodowego ładowania, są to: standard Qi oraz tytułowy standard MagSafe. Obie technologie mają kilka istotnych różnic, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej ładowarki indukcyjnego do naszego iPhone. 

Najważniejsze różnice pomiędzy standardem Qi a magnetycznym ładowanie od Apple to:

  • Prędkość ładowania — Maksymalna prędkość ładowania iPhone z ładowarką Qi to 7,5 W, ładowanie MagSafe w tych samych warunkach dostarcza całe 15 W. Oznacza to, że z ładowaniem magnetycznym od Apple będziemy mogli naładować nasz kompatybilny smartfon 2x szybciej.
  • Kompatybilność — Magnetyczna technologia ładowania Apple jest wspierana tylko przez nowe smartfony z serii iPhone 12, 13 oraz 14 (niedługo 15) oraz przez wybrane słuchawki AirPods. Z drugiej strony ładowanie Qi wspiera starsze iPhone (od iPhone 8) i całą rzeszę produktów mobilnych inny producentów.
  • Przyczepność — MagSafe wykorzystuje do mocowania specjalne magnesy pomagające właściwie ulokować urządzenie. Qi nie ma takiej funkcjonalności, dlatego wymaga dokładnego położenia smartfona na ładowarce. Inaczej ładowanie może być kłopotliwe lub nieefektywne (mniejsza moc ładowania).
  • Cena — Ładowarki magnetyczne z technologią od Apple są często trochę droższe niż alternatywne akcesoria korzystające ze standardu Qi. Wynika to najpewniej z konieczności wyposażenia urządzenia w odpowiednio mocne magnesy.
MagSafe nie tylko dla iPhone

Standard Qi 2 — MagSafe dla każdego?

Na początku 2023 organizacja Wireless Power Consortium (odpowiedzialna za Qi) zapowiedziała wprowadzenie drugiej generacji swojego standardu, czyli Qi2. Według informacji podanych przez stowarzyszenie Qi2 bazuje na technologii MagSafe i również skorzysta z szeregu magnesów, aby zapewnić lepszą przyczepność i jakość ładowania. Na samym początku Qi2 ma oferować dokładnie te same funkcje co magnetyczne ładowanie Apple, jednak z czasem planowane jest zwiększenie maksymalnej prędkości ładowania ze standardowych 15 W, do nieco wyższych wartości.

Wprowadzenie Qi2 oznacza, że już niedługo posiadacze smartfonów innych niż iPhone, będą mogli skorzystać z funkcjonalnego magnetycznego ładowania znanego dotychczas tylko z urządzeń od Apple. Pierwsze urządzenia mobilne oraz ładowarki z Qi2 mają pojawić się na przełomie 2023 i 2024 roku. 

Podsumowanie

I oto całe MagSafe od Apple. Naprawdę świetne magnetyczne ładowanie, które znajdziemy (w trochę odmiennej formie) w MacBookach, iPhone’ach oraz słuchawkach AirPods. Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach czy korzystacie z łatwego ładowania magnetyczne w swoim iPhone, czy wolicie zwykłe ładowanie za pomocą kabla Lightning.

Jeśli jeszcze nie posiadacie urządzenia z MagSafe, to serdecznie zachęcamy do zobaczenia MacBooka Pro 15 A1398 z procesorem Intel Core i7 lub iPhone 12 Pro Outlet w naszym sklepie Refabryka.