Innowacje technologiczne w smartfonach prowadzą do opracowywania nowych funkcji przez producentów. Jedne z nich są tylko ciekawostką i znikają chwilę po pojawieniu się na rynku, a inne stają się swoistym standardem wśród nowoczesnych urządzeń. Do tej drugiej grupy zdecydowanie należy Always on Display. W tym artykule opowiemy o tym, czym jest Always on Display, sprawdzimy, w jakich smartfonach można je spotkać i pokażemy, jak aktywować AOD na kompatybilnych urządzeniach.
Czym jest Always on Display i jak to działa?
Always on Display (w większości tłumaczeń: Ekran zawsze włączony) to funkcja robiąca dokładnie to, co ma w nazwie — pozostawia ekran urządzenia zawsze włączony. Always on Display zostaje aktywowane chwilę po zablokowaniu smartfona. Jeśli funkcja ta jest włączona w ustawieniach, wyświetlacz urządzenia podświetli się i zacznie pokazywać kilka kluczowych informacji takich jak: czas, data, czy pogoda.
W większości smartfonów z Always on Display możemy dość mocno modyfikować styl ekranu pokazywanego po zablokowaniu. Do ręki dostajemy m.in. przeróżne motywy, wiele stylów widgetów z informacjami (np. zegar analogowy lub cyfrowy w zależności od preferencji) i możliwość usuwania informacji, które nas nie interesują.
Najważniejszym aspektem praktycznie każdej implementacji AOD jest wyświetlanie powiadomień “na żywo”. Dzięki temu nawet bez sięgania po smartfona wiemy, czy ktoś dzwonił kilka minut temu lub, czy dostaliśmy ważną wiadomość. Innymi słowy: ekran zawsze włączony pozwala nam pozostać w kontakcie ze światem, nawet wtedy, gdy akurat nie korzystamy z telefonu. Wystarczy tylko zerknięcie na smartfon, aby wiedzieć, co dokładnie się dzieje/co nas ominęło.
W tej całej beczce miodu jest też jednak drobna łyżka dziegciu. Always on Display prezentuje nam aktualne informacje, ale jednocześnie pozostawia ekran… zawsze włączony. Przez to (jak dość łatwo się domyślić) zwiększa się zużycie baterii w naszym smartfonie. W przypadku telefonów ze zwykłym ekranem IPS (podświetlających cały ekran) zużycie baterii może być znaczne. Z tego powodu większość producentów, wprowadza Always on Display tylko do smartfonów z ekranem OLED/AMOLED. Ten rodzaj wyświetlaczy jest dość wyjątkowy, bo posiada samoświecące piksele. Oznacza to, że gdy “poprosimy” je o wyświetlanie koloru czarnego, są one w stanie całkowicie się wyłączyć (co daje zerowy pobór energii). Wystarczy więc, że jako tło ekranu zawsze włączonego producent ustawi kolor czarny, a podświetlone będą tylko piksele rzeczywiście prezentujące jakieś informacje. Dzięki temu bateria nie jest szybko drenowana.
Zużycie energii w przypadku smartfonów z wyświetlaczem OLED i aktywnym Always on Display to tylko kilka — kilkanaście procent baterii w 24 godziny. Warto jednak wspomnieć, że niektóre smartfony wyłączają Always on Display, kiedy trzymamy je w kieszeni oraz w godzinach snu, co pozwoli na zaoszczędzenie cennych procentów.
Wybrane iPhone i inne smartfony z funkcją Always on Display
Always on Display nie jest co prawda funkcją nową, ale dopiero kilka lat temu zaczęła ona zdobywać ogromną popularność. Ponad 15 lat temu, bo w 2008 roku Nokia zaprezentowała swoje pierwsze telefony z dostępną opcją AOD. Były to Nokia N70 oraz Nokia 6303. W późniejszych latach Nokia zastosowała ekran zawsze włączony w swoich smartfonach Lumia (z systemem Windows Mobile). Tradycja stosowania ekranu zawsze włączonego w smartfonach Lumia była kontynuowana nawet po zmianie nazwy telefonów na Microsoft Lumia. Mimo tego Always on Display nie zyskało wtedy większego zainteresowania.
Dopiero w 2016 wraz z premierą smartfona Samsung Galaxy S7, świat trochę głośniej usłyszał o Always on Display. To właśnie po tym wydarzeniu cała rzesza innych producentów zdecydowała się zastosować AOD w swoich produktach.
Tak, jak wspominaliśmy już nieco wyżej: aktualnie większość producentów implementuje Always on Display w swoich smartfon z ekranami OLED oraz AMOLED. Na rynku znajdziemy też jednak parę smartfonów z ekranami IPS i możliwością włączenia AOD. Przez wzgląd na zapotrzebowania energetyczne raczej nie polecamy jednak tej opcji.
Popularni producenci telefonów z Androidem stosujący ekran zawsze włączony w swoich urządzeniach:
- Samsung
- Xiaomi
- Oppo, Realme i One Plus
- Sony
- LG
- Motorola
- Google Pixel
- Huawei
- Nokia
- Vivo
- Nothing Phone
Od premiery iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max także Apple udostępnia Always on Display. Niestety jest ono dostępne tylko na tych dwóch najnowszych pro smartfonach z nadgryzionym jabłkiem. Wszystko dlatego, że Always on Display od Apple wyróżnia się trochę na tle większości konkurentów.
Always on Display w iPhone 14 Pro oraz 14 Pro korzysta nie tylko z dobrodziejstw technologii OLED, ale wykorzystuje też właściwości ekranu z wysokim odświeżaniem ProMotion. Ekran ProMotion może bowiem zmieniać swoje odświeżanie w zakresie od 1 Hz do aż 120 Hz. W momencie włączenia Always on Display na iPhone, ekran przyciemnia się i ustawia swoje odświeżanie na 1 Hz, co oznacza, że odświeża się on tylko raz na sekundę. Pozwala to zaoszczędzić jeszcze więcej energii, a zarazem sprawia, że wcześniejsze iPhone nie są w stanie skorzystać z takiej implementacji AOD.
W przyszłości możemy spodziewać się, że kolejne iPhone z ekranem ProMotion (np. nadchodzący iPhone 15 Pro) będą też wspierały ekran zawsze włączony od Apple.
Jak włączyć Always on Display na iPhone?
Always on Display na smartfonach z serii iPhone 14 Pro jest domyślnie włączony i nie musimy grzebać w ustawieniach, aby aktywować tę funkcję. Wystarczy tylko, że zablokujemy ekran naszego smartfona Apple, a aktywuje się funkcja AOD.
Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcemy wyłączyć lub aktywować ponownie funkcję Always on Display na kompatybilnym iPhone, to możemy tego dokonać w ustawieniach systemu.
Aby włączyć/wyłączyć ekran zawsze włączony na iPhone:
- Wchodzimy do ustawień systemu.
- Przechodzimy do zakładki “Wyświetlacz i jasność” i wybieramy opcję “Zawsze włączony”.
- Klikamy na suwak obok opcji “Zawsze włączony” w celu aktywowania lub wyłączenia funkcji.
W ustawieniach ekranu zawsze włączonego, oprócz wyłączenia samej funkcji, możemy też wyłączyć powiadomienia na AOD lub zaznaczyć opcję pokazywania naszej tapety.
Ekran zawsze włączony w iPhone 14 i 14 Pro bardzo dobrze współgra z trybem szerokoekranowym w iOS 17, który aktywowany jest podczas ładowania, kiedy postawimy telefon Apple poziomo na podstawce. Aby dowiedzieć się więcej o nowym systemie iOS 17 od Apple, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu zatytułowanego “iOS 17 — co nowego, na jakich iPhone i kiedy premiera?”.
Jak aktywować Always on Display na telefonie z Androidem?
W telefonach na Androidzie sprawa wygląda trochę inaczej niż w przypadku iPhone, bo producenci nie zawsze decydują się na domyślne włączenie funkcji AOD (mimo, że jest ona dostępna). Wtedy, aby skorzystać z funkcjonalności ekranu ciągle włączonego, będziemy musieli go najpierw manualnie uruchomić.
W celu uruchomienia Always on Display na telefonie z Androidem:
- Wchodzimy do ustawień systemu.
- W wyszukiwarce ustawień wpisujemy “Ekran zawsze włączony” lub “Always on Display” i wybieramy odpowiednią opcję. UWAGA! W zależności od producenta AOD może mieć inną nazwę. W przypadku trudności ze znalezieniem opcji najlepiej zajrzeć do ustawień ekranu blokady/wyświetlacza bądź poszukać informacji na temat swojego modelu telefonu w Internecie.
- Na koniec włączamy ekran zawsze włączony suwakiem obok nazwy funkcji.
I to wszystko! Always on Display powinno być już aktywne i zobaczymy je od razu po zablokowaniu smartfona.
Jeśli chcecie zmienić styl AOD i widoczne na nim widgety oraz informacje, to taka opcja znajduje się najczęściej w tej samej zakładce, co opcja aktywowania ekranu zawsze włączonego.
Apple Watch i inne smartwatche — pozostałe urządzenia z AOD
Oprócz smartfonów istnieje jeszcze jedna grupa urządzeń, w której AOD cieszy się (rosnącą) popularnością. Ta grupa to smartwatche, smartbandy i wszelkie inne smart urządzenia przeznaczone na nasze nadgarstki. Producenci stosujący AOD w swoich inteligentnych zegarkach to na przykład:
- Apple
- Samsung
- Amazfit
- FitBit
- Garmin
Najpopularniejszym urządzeniem od producentów z tej listy jest oczywiście Apple Watch. Apple dodało funkcję ekranu zawsze włączonego do Apple Watcha w piątej generacji swojego inteligentnego zegarka (czyli dokładnie w 2019). Od tego czasu każda kolejna generacja Apple watcha posiada opisywaną funkcję.
Działanie Always on Display w Apple watchu jest trochę inne niż w przypadku AOD stosowanego w smartfona. Można nawet powiedzieć, że jest ono bardziej rozbudowane. Chodzi konkretnie o to, że każda tarcza w Apple Watchu ma dwa tryby pracy: zwykły ze standardowymi kolorami i uproszczony z barwami lepiej przystosowanymi do ekranu OLED i technologii Always on Display. Kiedy zegarek wykrywa, że na niego nie patrzymy, to zmienia tarczę na wersję uproszczoną. W momencie, gdy unosimy nadgarstek, Apple Watch wykrywa tę akcję i podmienia uproszczoną tarczę na jej standardową wersję. Dzięki takiemu działaniu Apple Watch może zaoszczędzić naprawdę dużo baterii, nie tracąc przy tym żadnej ze swoich funkcjonalności.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że teraz już wiecie czym jest Always on Display i jak możecie je włączyć na swoich kompatybilnych smartfonach. Napiszcie w komentarzu czy, często korzystacie z tej funkcji, aby pozostać w kontakcie ze światem, czy wolicie pozostawić ją wyłączoną i oszczędzić nieco na baterii!
Zachęcamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu, w którym znajdziecie tanie smartfony z Always on Display, takie jak używany Samsung Galaxy A50 oraz używane smartfony Apple iPhone kompatybilne z zegarkiem Apple Watch.