Telefony już dawno przestały być urządzeniami służącymi wyłącznie do dzwonienia. Teraz mają one dziesiątki przydatnych funkcji, bez których wiele osób nie wyobraża sobie po prostu nowoczesnego urządzenia. Jakby tego było mało, producenci wciąż podnoszą poprzeczkę, dodając coraz to nowe opcje w swoich smartfonach. Jedną z takich funkcji jest NFC wykorzystywane codziennie przez miliony użytkowników w Polsce i na całym świecie. W tym artykule wyjaśnimy, co to jest NFC, jak ono działa, i jak NFC w twoim telefonie może zmienić sposób, w jaki robisz zakupy.
Co to jest NFC i jak ono działa?
NFC (skrót od Angielskiego Near Field Communication) to technologia służąca do bezprzewodowego przesyłu danych pomiędzy dwoma urządzeniami. Aby przesył danych był możliwy, NFC wykorzystuje fale radiowe o bardzo wysokiej częstotliwości (13,56 MHz według specyfikacji). Z tego powodu NFC ma relatywnie mały zasięg wynoszący ok. 20 centymetrów.
W porównaniu z innymi technikami bezprzewodowego przesyłu danych (np. Bluetooth, czy Wi-Fi) NFC nie jest najszybsze. Pozwala ono na przesył z maksymalną prędkością (zaledwie) 848 kbit/s, więc nie jest ono najlepsze do wysyłania dużych plików. Siła NFC leży gdzie indziej, konkretnie w szybkim i prostym sposobie łączenie obu urządzeń. Wystarczy, tylko że zbliżymy smartfon do innego telefonu, lub urządzenia NFC, a od razu dojdzie do połączenia. Żadnych haseł, żadnej dodatkowej weryfikacji, tylko zbliżenie dwóch urządzeń do siebie.
Przez wzgląd na błyskawiczne i bezproblemowe nawiązywanie połączenia, NFC najczęściej wykorzystywane jest do weryfikacji danych wszelakiej maści. Oprócz telefonów spotkamy je np. w kartach płatniczych, kartach dostępu otwierających drzwi, czytnikach biletów, czy w terminalach do płatności bezgotówkowej.
Główne zastosowania NFC — płatności mobilne w sklepie i inne
Najpopularniejszym i najczęstszym zastosowaniem NFC są zdecydowanie bezprzewodowe płatności bezgotówkowe i mobilne w sklepach. Takiej płatności w terminalu możemy dokonać za pomocą kompatybilnej karty płatniczej lub poprawnie skonfigurowanego smartfona. Do tego drugiego potrzebna jest specjalna aplikacja (Apple Pay dla iPhone i Google Pay dla telefonu z Androidem).
Po przyłożeniu karty/smartfona do terminala oba urządzenia łączą się ze sobą za pomocą NFC. W tym samym momencie na terminal wysyłane są dane weryfikacyjne naszej karty płatniczej. Po krótkiej chwili terminal sprawdza, czy wszystkie otrzymane dane są poprawne i zatwierdza transakcję na daną kwotę. Taka forma płatności jest niezwykle szybka, łatwa i przede wszystkim bezpieczna. W końcu komunikacja NFC odbywa się tylko na niewielkim dystansie. Dzięki swoim zaletom większość Polaków (przynajmniej od czasu do czasu) korzysta z płatności zbliżeniowych podczas robienia swoich zakupów.
Inne zastosowania NFC
Płatności bezgotówkowe to najczęstsze, ale nie jedyne zastosowania opisywanej funkcji. Inne możliwości, jakie daje NFC to między innymi:
- Ekspresowe parowanie urządzeń i konfiguracja funkcji — NFC umożliwia niezwykle szybkie parowanie urządzeń ze smartfonem. Dobrym przykładem są tutaj słuchawki Bluetooth wyposażone w specjalnym moduł NFC. Wystarczy zbliżyć smartfon do takich słuchawek, a Bluetooth automatycznie się uruchomi i po kilku sekundach słuchawki sparują się z naszym urządzeniem. Inną funkcją działającą na podobnej zasadzie jest automatyczna konfiguracja funkcji. Korzystają z niej np. routery Wi-Fi wyposażone w NFC. Zbliżamy smartfon z Androidem lub iPhone do routera NFC i smartfon automatycznie łączy się z siecią Wi-Fi rozgłaszaną przez router. Hasło i nazwa sieci zostaje wtedy uzupełniona samoistnie.
- Automatyzacja niektórych zadań — Dzięki funkcji NFC w telefonie jesteśmy w stanie zautomatyzować niektóre czynności. Wszystko za sprawą sprytnego dodatku o nazwie “Tag NFC”. Takie tagi, to małe, (najczęściej) łatwo konfigurowalne punkty NFC, które możemy umieścić w dowolnym miejscu. Po odpowiednim skonfigurowaniu takiego tagu wystarczy przyłożyć do niego smartfona, aby aktywować lub wyłączyć daną funkcję. Przykładowo, jeśli zawsze po wejściu do domu wyłączamy GPS i włączamy Bluetooth oraz Wi-fi, a na koniec puszczamy muzykę, to wystarczy odpowiednio zaprogramować NFC, zostawić go w pobliżu drzwi wejściowych i po powrocie do domu, przyłożyć do niego smartfon, a wszystkie czynności zostaną wykonane. Mała, ale dla wielu cenna oszczędność czasu.
- Potwierdzanie tożsamości/otwieranie drzwi — Wiemy już, że NFC jest wybitne w prostym potwierdzaniu danych. Z tego powodu coraz częściej używane jest we wszelkiego rodzajach zabezpieczeniach np. w nowoczesnych zamkach oraz w najnowszych samochodach. Pozwala to na łatwe potwierdzenie naszej tożsamości za pomocą specjalnie przygotowanego identyfikatora lub naszego smartfona.
- Wyświetlanie informacji tekstowych, filmów oraz przenoszenie na daną stronę — Jedno z zastosowań NFC, które bywa widoczne w muzeach i wystawach. Dobrze rozmieszczone tagi NFC, przy eksponatach i dziełach mogą wyświetlać dodatkowe informacje czy tło historyczne przedmiotu po zbliżeniu do nich smartfona. NFC w takich sytuacjach może być nawet zaprogramowane tak, aby przenosić nas na interaktywną stronę lub ciekawy film tematyczny.
- Bezpośrednia wymiana danych — Przez swoją ograniczoną przepustowość NFC nie jest najlepsze do wysyłania dużych danych, ale jeśli chcemy przekazać na drugie urządzenie tylko kilka małych plików/informacji tekstowych, to często okaże się ono najszybszą opcją.
Jak włączyć NFC w iPhone i telefonie z Androidem?
W większości telefonów NFC jest domyślnie włączone i gotowe do użytku. Nie zjada ono dużo energii, dlatego Apple i producenci smartfonów z Androidem decydują się na aktywację tej funkcji w systemie. W iPhone NFC jest zawsze aktywne i użytkownik nie ma opcji, aby je wyłączyć.
Na Androidzie sprawa wygląda nieco inaczej, bo możemy własnoręcznie włączyć bądź wyłączyć funkcję NFC. Poniżej pokazujemy, jak dokładnie to zrobić.
Aby włączyć NFC w telefonie z Androidem:
- Wchodzimy do ustawień systemu.
- W wyszukiwarce funkcji wpisujemy “NFC” i klikamy na pierwszy wyświetlony wynik.
- Aktywujemy NFC, klikając na suwak widoczny obok nazwy funkcji.
NFC powinno być już teraz aktywne. Większość telefonów umożliwia dodanie opisywanej funkcji do paska skrótów wysuwanego z góry. Pozwala to nieco szybciej włączyć/wyłączyć Near Field Communication w razie potrzeby.
Jak płacić telefonem z Google Pay/Portfelem Google?
Płacenie telefonem w sklepie jest niezwykle proste. Jeśli mamy telefon z Androidem, to aby taka opcja była dostępna, wystarczy tylko mieć włączone NFC i skonfigurować usługę Google Pay w aplikacji portfel Google.
Aby skonfigurować Google Pay na telefonie:
- Wchodzimy do sklepu Play, a następnie szukamy i pobieramy aplikację Portfel Google.
- Wchodzimy do zainstalowanej aplikacji i zgadzamy się na wszystkie warunki użytkowania.
- W prawym dolnym rogu klikamy przycisk “Dodaj do Portfela”.
- Z litych dostępnych opcji wybieramy “Karta płatnicza”.
- Skanujemy dane naszej karty za pomocą aparatu lub klikamy przycisk “Wpisz dane ręcznie” i sami podajemy numer karty, imię i nazwisko posiadacza, datę wygaśnięcia oraz numer CVV.
- Po poprawnym uzupełnieniu wszystkich danych klikamy “Zapisz” na samym dole. Teraz Google połączy się z naszym bankiem, zweryfikuje nasze dane i jeśli będą one poprawne, doda kartę do portfela.
I to tyle! Nasza karta jest już dodana do portfela Google i powinna być gotowa do użycia w sklepie. Trzeba tylko odblokować telefon i w momencie płatności, przyłożyć go do terminala.
Aby upewnić się, że płatności mobilne są poprawnie skonfigurowane, powinniśmy wejść do portfela Google, kliknąć nasz awatar w prawym górnym rogu i wybrać opcję “Konfiguracja płatności zbliżeniowych”. Wyświetli się wtedy krótka lista, która podpowie nam, czy wszystkie warunki wymagane przez Google Pay zostały już spełnione.
Warto pamiętać, że kilka transakcji Google Pay możemy wykonać bez dostępu do Internetu. Działa to nawet wtedy, gdy nasz smartfon znajduje się w trybie samolotowym.
Jak płacić iPhonem w sklepie za pomocą Apple Pay?
Konfigurowanie płatności zbliżeniowych w telefonie Apple jest równie łatwe, a nawet nieco łatwiejsze niż na Androidzie. Żeby płacić iPhonem w sklepie, musimy tylko dodać naszą kartę do systemu Apple Pay. NFC w iPhone jest zawsze uruchomione, więc przed dokonaniem płatności nigdy nie trzeba się martwić, czy opcja na pewno jest włączona.
Aby skonfigurować Apple Pay do płatności na iPhone:
- Uruchamiamy aplikację Portfel i zgadzamy się na warunki korzystania z Apple Pay.
- Klikamy duży przycisk “Dodaj”.
- Z listy dostępnych opcji wybieramy “Karta debetowa lub kredytowa”.
- Wyszukujemy i klikamy nazwę naszego banku. Jeśli naszego banku nie ma na liście klikamy na opcję “Dodaj inną kartę” dostępną na samym dole.
- Klikamy dalej, a następnie skanujemy naszą kartę albo wpisujemy jej dane ręcznie.
- Na sam koniec akceptujemy warunki korzystania przedstawione przez wydawcę karty i jeśli to konieczne weryfikujemy kartę jednym z dostępnych sposobów.
Po poprawnym skonfigurowaniu karty powinniśmy otrzymać powiadomienie mówiące o tym, że karta jest już gotowa do użycia z Apple Pay.
Kiedy chcemy zapłacić iPhonem w sklepie, po prostu klikamy dwukrotnie na przycisk włączania, skanujemy naszą twarz z Face ID i przykładamy smartfon Apple do terminala. Jeżeli nie mamy iPhone z Face ID, to zamiast przycisku włączania klikamy dwukrotnie przycisk Home na samym dole, po czym skanujemy nasz palec i zbliżamy telefon Apple do terminala. W wypadku gdy ani Face ID, ani Touch ID nie zostało skonfigurowane, iPhone poprosi nas o podanie kodu do odblokowania ekranu.
Apple Pay (podobnie, jak Google Pay) pozwala na dokonywanie transakcji bez dostępu do sieci komórkowej i Internetu. Różnica jest taka, że liczba tych transakcji jest nieograniczona, przez co praktycznie zawsze będziemy mogli zapłacić iPhonem w sklepie z terminalem.
Podsumowanie
Teraz już wiecie, czym jest NFC w telefonie i jak wykorzystać je do płatności mobilnych dzięki aplikacjom Apple Pay oraz Google Pay/Portfel Google. Napiszcie w komentarzach, czy często wykorzystujecie funkcję płatności mobilnych w swoim telefonie, czy raczej używacie innych form płatności.
Jeśli jeszcze nie macie smartfona z obsługującego mobilne płatności, to serdecznie zachęcamy do sprawdzenia smartfonów z Androidem i używanych iPhone z NFC w naszym sklepie. Dobrym wyborem będzie używany Samsung Galaxy A50 bądź iPhone 11 Outlet.